Obsah filmu Pád Berlína I
Začíná těsně před druhou světovou válkou. Prolínají se zde nejdůležitější epizody napadení SSSR, boj o Moskvu, bitva u Stalingradu až po největší bitvu o Berlín. Celým dějem prochází voják Alexej Ivanov.
Režie:
Michail Čiaureli
Scénář.
Michail Čiaureli
Petr Pavlenko
Hrají:
Boris Andrejev - Alexej Ivanov
Marina Kovaleva - Nataša Rumjanceva
Sofija Giačintova- matka Ivanova
Jurij Timošenko - Kosťa Zajčenko
Dimitrij Dubov - Jegorov
Michail Gelovani - Stalin
Fedor Blaževič - Žukov
Konstantin Bartaševič - Sokolovskij
Vladimir Kenigson - Krebs
Jan Werich - Gering
Autor: soptik
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 22.11.2020
Dobrá propaganda
Je to takový comeback do padesátých let co bylo možné natočit. Stalin jako polobůh, vždy uvážlivý a rozumný. Zajímavostí je Jan Werich v roli Goringa. Jinak berte film s rezervou.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 23.4.2020
Film má dva díly, které mám na DVD, ale je to tak slabé, že jsem skončil v první polovině 1 dílu a to jenom proto, že tam hraje Werich. Film mě neoslovil..
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 23.4.2020
Ideologická podstata tohoto filmu je pochopitelná s ohledem na dobu v níž vznikl. Bylo krátce po válce a bylo třeba adekvátně prezentovat dosažené vítězství. Co se týče "historických úprav" ty je zase nutno příčíst na vrub rozjíždějícímu se kolotoči studené války. Technicky ten film vyšel tak asi napůl. Není to žádný trhák ale ani filmařský trapas. Z mého pohledu je na tom nejcennější vidět ve zcela nezvyklé herecké poloze Jana Wericha hrajícího Göringa.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 9.1.2014
První díl dvoudílného velkofilmu se nese o oslavě překračování velkých cílů v jedné nejmenované ocelárně, kam chodí malé děti coby pionýři na exkurzi, o napadení Sovětského Svazu německou armádou, o jednáních nejvyšších představitelů, o bitvách a stále se usmívajících sovětských bojovníků a důstojníků. Stalin svojí povýšeností přeskočil v žebříčku i samotného boha, naopak Hitler je největší schizofrenik, jakého lze na vlastní oči spatřit. V době vzniku stranicky oslavovaný snímek, dnes názorná ukázka toho, jak se zneužíval film k propagandě. Ke sledování takto honosného snímku musí být dnešní divák silně obrněn. Jinak nebude za žádnou cenu schopen uvěřit, že by byl někdo tohle schopen myslet vážně. A byl. Bohužel. Velkou záhadou mi je účast Jana Wericha. Göring v jeho podání je úžasný a popravdě, Werich je absolutně k nepoznání. Ale ztrapnil ho dokonale. Jak se však k tomu dostal? Kdyby mu to ÚV KSČ pod zákazem činnosti nařídil, ani bych se tomu nedivil. Jiného vyhovujícího herce zřejmě nebylo. Ale pozor, jako jediný tu nehajluje. Svojí výpovědí zasluhuje tento velkofilm zahrabat dvacet tisíc kilometrů do země a pro jistotu ještě zalít minimálně deset metrů silným betonem. Taková je to hrůza.
Reklama
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 23.10.2010
Film jsem viděl v kině jako dítě. Tehdy jsme sovětské válečné filmy zbožňovali, jiné pochopitelně ani v kinech nešly. Vzpomínám si i na filmy "Muži v sedle", "Setkání na Labi" , "Stalingradská bitva" a pod.
Dnes tyto filmy působí naivně což by mi až tak nevadilo. Horší je ideologické zkreslení skutečnosti.
Ale jako dokument doby je film dobré shlédnout.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 3.8.2008
Tento film mě opravdu pobavil.Naprosto ideolistický snímek,propaganda ze které se mi dělaly mžitky před očima.Chápu,že je to dílo poplatné svojí době a politické situaci.Pro mě je to však docela silná káva.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 27.4.2008
"Ajdajdyjá - pojď do kina! - Co tam hrajou?...
...Pád Berlína!" (lidová z Doudlebska, 50. léta 20. století)
Jo, jistě, Pád Berlína je smíchaná hromada lží, pravdy a polopravd. Je to historický nesmysl. Je to hustá propaganga. Je to jakoby ten film dělal sám Goebbels (toho v něm hraje Petrunkin). Ale je to natočené tak , že chvílemi se člověk chechtá jako magor a chvílemi mu běhá mráz po zádech. Krom známé účasti Wericha coby Goeringa (skvělý!) snad ještě stojí za připomenutí, že z českých herců nebyl jediný; můžeme tam vidět třeba ještě Karla Rodena staršího (respektive "prostředního") jako Charlese Bedstona a Marii Novákovou v roli Evy Braunové.
Myslím ale, že přinejmenším stojí za zaznamenání i krutý osud představitele Stalina, výborného gruzínského herce Michaila Gelovaniho. Ten si po slušném startu divadelní i filmové kariéry v roce 1938 poprvé zahrál Stalina v Čiaureliho Velké záři (gruzínsky Diadi Gantiadi, ruský titul Velikoje zarevo) tak skvěle, že se Stalin rozhodl, že ho ve filmu už nebude představovat nikdo jiný. Asi nejen proto, že Gelovani mu skutečně byl podobný, ale byl o patnáct let mladší, vypadal sympatičtěji a nebyl prcek jako Stalin. Takže pak už jen nebožák Gelovani sekal před kamerou patnáct let jednoho Stalina za druhým a k jiné roli už se (s jedinou drobnou výjimkou v Doněckých havířích) nedostal. Naposled si tedy logicky Stalina zahrál Nenávistných vichrech (o Dzeržinském) v roce Stalinovy smrti. Po ní byl film zadržen, do distribuce se dostal až v roce 1956, a to už z něho byl Gelovani-Stalin vystříhán. Gelovani ztratil smysl života, ještě téhož roku zemřel.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 1.4.2008
Jeden z prvních - propagandisticky zaměřených - sovětských válečných barevných velkofilmů. I když jsem film viděl jako malý žáček, bylo pro mne novinkou, že roli Göringa ztvárnil Jan Werich. Důkazem oslavy kultu Stalina je závěrečná scéna jeho příletu do Berlína - tato událost se ve skutečnosti nikdy nestala.
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 24.2.2008
propaganda
propaganda a zkreslování historie,překrucování a vyložené lhaní,to jsou hlavní atributy tohoto filmu,totálně nezvládnuté bojové scény ,zrychlený film jako v grotesce,,jeden z hlavních hrdinů velmi šetří náboje a po němcích samopal radši háže,bojové scény jsou snad nejhorší, které jsem kdy v sovětském filmu viděl.
Stalin jako nejlepší vojevůdce to je u sovětských filmů z této doby klasika.Berlín je jeden velký model,hezký dělaný na Barandově,proto asi ta účast několika českýchz herců
model byl ve své době jeden z největších na světě.Strašné vybledlé barvy,bud nestálobarevný agfacolor nebo nějaký sovětský šunt.Doporučuji shlédnout pro studijní účely
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 29.12.2005
Na tomto filmu je velmi vidět kult Stalinovi osobnosti, nicméně bojové scény a i příběh stojí za to vidět. V jedné z vedlejších rolích a to v roli Hermana Goeringa hraje Jan Werich.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film