Obsah filmu Něžný barbar
Novela Bohumila Hrabala Něžný barbar vznikla na počátku sedmdesátých let a patři k těm autorovým prózám, které v Československu nevyšly „oficiálně". Nicméně se kupodivu objevila v dramatizaci Václava Nývlta na divadelních scénách (mj. v pražském Činoherním klubu či v Divadle bratři Mrštíků) - dramatizátor je rovněž autorem filmového scénáře. Něžným barbarem byl Hrabalův důvěrný přítel, vynikající československý umělec, kreslíř a grafik Vladimír Boudník (1924 až 1968). Dílo se inspiruje touto výjimečnou osobnosti naší kultury. Zároveň je stylizovaným obrazem atmosféry počátku padesátých let, v níž se pohybují tři bohémové-outsideři V....
Novela Bohumila Hrabala Něžný barbar vznikla na počátku sedmdesátých let a patři k těm autorovým prózám, které v Československu nevyšly „oficiálně". Nicméně se kupodivu objevila v dramatizaci Václava Nývlta na divadelních scénách (mj. v pražském Činoherním klubu či v Divadle bratři Mrštíků) - dramatizátor je rovněž autorem filmového scénáře. Něžným barbarem byl Hrabalův důvěrný přítel, vynikající československý umělec, kreslíř a grafik Vladimír Boudník (1924 až 1968). Dílo se inspiruje touto výjimečnou osobnosti naší kultury. Zároveň je stylizovaným obrazem atmosféry počátku padesátých let, v níž se pohybují tři bohémové-outsideři V. Boudník, B. Hrabal (Doktor) a filosof Egon Bondy (pseudonym Zbyňka Fišera). Tragické vyústění Boudníkova trpkého osudu jakoby bylo vyvažováno přitakáváním prostému životu na periférii velkoměsta (Libeň) i společnosti. - Debutující režisér Petr Koliha chtěl zpracovat látku již během studií na FAMU. Po několika letech hledání jiného námětu se podřídil již připravenému scénáři. Sám komentuje: „Nenatáčeli jsme životopisný film, ale fikci na základě Hrabalova díla. Proto už ve scénáři byly použity motivy z jiných povídek… Snažili jsme se natočit film o jednom jedinečném přátelství tří společenských outsiderů v padesátých letech, dnes by se řeklo ,androšů', kteří zůstali věrni sami sobě a svému způsobu života i tvorby." Tvůrci se soustředili především na stylizovanou evokaci doby, která je v mnohém originální. Nejvýznamněji však snímek poznamenali představitelé hlavních roli Boleslav Polívka, Jiří Menzel a Arnošt Goldflam, shodou okolností sami herci i režiséři. - Na Dnech českého a slovenského filmu v Bratislavě 1990 získal B. Polívka Cenu za mužský herecký výkon a V. Smutný Cenu za kameru.
Zdroj: Filmový přehled < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 6.2.2017
Ach jo, já nevím. Pan Hrabal je bezesporu třída, ale asi jak pro koho. Zpočátku skvělý film s komediálními prvky se stále více a více zvrhává v hádky dvou protagonistů. Egon se vytrácí, a snímek se stává postupně nezajímavým. Dokonce bych řekl, že mi zvýšil depku. Přesto se na něj jistě podívám někdy znovu. A vůbec netuším proč.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 18.11.2011
I přes vynikající herecké obsazení se fanouškem tohoto filmu nestanu.Přiznám se, že mi film a vůbec celý humor v něm nesedl.
Ale je to jenom můj názor.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 11.1.2011
Upřímně řečeno docela nuda - ten film jsem dokoukal do konce jen z úcty ke klasikovi jakým Hrabal bezesporu je ...
Filmu moc nepřidaly ani ochotnický výkony Menzela a Goldflama v hlavních rolích ...
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 30.7.2008
Natočit film podle Hrabalovy předlohy není zrovna snadné a ne vždy se to povede, o čemž by možná mohl vyprávět i sám Jiří Menzel, který mistra v tomhle filmu ztvárnil. Myslím však, že tehdy teprve začínajícímu režiséru Petru Kolihovi se to povedlo docela pěkně a vzniklo z toho mile melancholické vyprávění třech kamarádů, kde září, kurvafix, především Arnošt Goldflam.
Reklama
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film