Návrat Doktora X (1939)

Návrat Doktora X (The Return of Doctor X)
35 %
 
 

The Return of Doctor X

    Žánr: drama / mysteriózní
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 62 min.
POZOR SPOILER
  
Nivinář Walter Barnett* volá dívce Angele Meerové a tak, jakmile položí telefon je někým ve vlastní posteli napadena.
Walter ji nalézá mrtvou. Volá policii a ta po příchodu nenalézá vůbec nic. Ani mrtvolu. A to seděl Walter celou dobu přede dveřmi. Ale článek o tom v novinách je.  
Druhý den je Walter propuštěn, protože se dostavila slečna Angela Meerová osobně a žaluje noviny o 100 000 dolarů.  
Walter se rozhodne to tak nenechat a vyhledá kamaráda Michaela Rhodese, lékaře. Ten slibuje pomoc. 
Pak jde operovat s doktorem Franciscem Fleggem. Toho se táže na to, zda může člověk s hlubokou bodnou ranou přežít a Flegg to považuje za nesmysl.  
Mike ja pak volán k další vraždě. Je to člověk, který měl darovat krev. Vražda je naprosto stejná jako u Meerové. Ale krev, která je zde nalezena nesouhlasí s krví zavražděného. Zdá se, že to vůbec není lidská krev.  
Michael jde za Fleggem a zde poznává Marshalla Quesneho. Je to Fleggův pomocník. A Michaelovi se na něm něco nezdá. Také sem přichází Angela a hned ve dveřích omdlévá. Flegg jí pak něco aplikuje.
Druhý den žádá Michaela o mlčenlivost. Ten i s Waltrem navštíví Angelu a ta vypovídá, že Flegg je její lékař již několik let a ten osudný den, kdy ji Walter našel byla skutečně někým napadena. Ale víc neví a probrala se zde až ráno.  
Když její přiznání zvěstují ti dva šéfovi novin, dozví se, že je Angela mrtvá.  
Walter nalézá ve starých novinách pravou identitu Quesneho. Je to doktor Xavier. Ten však byl popraven, ale u jeho smrti asistoval právě Flegg, který jej také prohlásil za mrtvého a vypsal úmrtní list. Xavierova mrtvola prý leží na hřbitově a muži se tam jdou podívat. Rakev vykopou a zjistí, že je prázdná.   
Flegg nezapírá a přiznává že zná způsob, jak oživit mrtvého člověka. A přístroj ihned předvede na mrtvém králíkovi. Také přiznává výrobu syntetické krve. Doktor X však potřeboval krev stejnou jako Angela, a to byla jeho první oběť. Toto Fleggovo přiznání poslouchá i doktor X. A pak po něm chce adresy lidí, kteří mají krev stejnou jako tu, kterou potřebuje on pro sebe.  
Vzápětí unáší další oběť a netuší, že je mu policie na stopě a jedou za ním…

*Někde se uvádí jméno Garrett, já však vycházím přímo z originálních filmových titulků v závěru, kde je zřetelně napsáno Barnett.  
    Autor: Pitryx

režie:
Vincent Sherman
 
 
hraje:
Humphrey Bogart (Marshall Quesne), Rosemary Lane (Joan Vanceová), Wayne Morris (Walter Garrett), Dennis Morgan (Michael Rhodes), John Litel (Dr. Francis Flegg), Lya Lys (Angela Merrova), Huntz Hall (Pinky), Charles C. Wilson (detektiv Roy Kincaid), Vera Lewis (Miss Sweetmanová), Olin Howland (zřízenec pohřebního ústavu), Cliff Saum (seržant Moran), Creighton Hale (ředitel hotelu), John Ridgely (Rodgers), Joseph Crehan (redaktor), Glenn Langan (praktikant), William Hopper (praktikant), Nat Carr (reportér), Eddie Graham (nemocniční zřízenec), John Harron (reportér), Mike Lally (taxikář), Frank Mayo (právník), John 'Skins' Miller (prodavač novin), Jack Mower (policista), Paul Panzer (nemocniční zřízenec), Ian Wolfe (správce hřbitova), Loia Cheaney (zdravotní sestra), Gwen Seager (Miss Lawrenceová)
 
 
námět:
William J. Makin (The Doctor's Secret (povídka, 1938))
 
 
scénář:
Lee Katz
 
 
kamera:
Sidney Hickox
 
 
hudba:
Bernhard Kaun
 
 
kostýmy:
Milo Anderson
 
 
střih:
Thomas Pratt
 
 
zvuk:
Charles Lang
 
 
produkce:
Bryan Foy, Hal B. Wallis, Jack L. Warner
 
 
masky:
Perc Westmore
 
 
asistent režie:
Richard Maybery
 
 
výprava:
Esdras Hartley
 
 
kaskadér:
Buster Wiles
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.