Obsah filmu Na sever Severozápadní linkou
Z díla mistra hrůzy Alfreda Hitchcocka (1899–1980) nám jeho nejlepší filmy byly dlouho upírány. V kinech se do jeho smrti objevily pouze tři snímky z jeho poválečné tvorby (Ani stín podezření – 1942, Psycho – 1960, Ptáci – 1963) a v 90. letech jsme ještě mohli na našich plátnech vidět klasická díla Okno do dvora (1954) a Vertigo (1958). Nezastupitelnou úlohu však při mapování jeho tvorby pro českého diváka sehrála televizní obrazovka. Česká televize v minulých letech uvedla v české premiéře mj. Mrtvou a živou (1940), Rozdvojenou duši (1945), Pochybnou ženu (1946), Cizince ve vlaku (1951), Vraždu na objednávku (1954), Nepravého muže (1956) a...
Z díla mistra hrůzy Alfreda Hitchcocka (1899–1980) nám jeho nejlepší filmy byly dlouho upírány. V kinech se do jeho smrti objevily pouze tři snímky z jeho poválečné tvorby (Ani stín podezření – 1942, Psycho – 1960, Ptáci – 1963) a v 90. letech jsme ještě mohli na našich plátnech vidět klasická díla Okno do dvora (1954) a Vertigo (1958). Nezastupitelnou úlohu však při mapování jeho tvorby pro českého diváka sehrála televizní obrazovka. Česká televize v minulých letech uvedla v české premiéře mj. Mrtvou a živou (1940), Rozdvojenou duši (1945), Pochybnou ženu (1946), Cizince ve vlaku (1951), Vraždu na objednávku (1954), Nepravého muže (1956) a Marnii (1964).
Na sever Severozápadní linkou (1959) je jedním z nejlepších Hitchcockových filmů. Téměř šedesát let, jež uplynuly od jeho vzniku, však snímku na kvalitách nic neubírá, spíš naopak. Je právem považován za kvintesenciální Hitchcockovo dílo, soustřeďující všechny základní atributy jeho tvorby, od nevinně pronásledovaného hrdiny, přes panovačnou matku až po chladnou, tajemnou blondýnku a velmi černý smysl pro humor. Už sám význam originálního názvu North by Northwest je často předmětem spekulací – jednak přibližně souhlasí se směrem hrdinova útěku (New York – Chicago – Jižní Dakota), ale také může odkazovat k části Hamletova monologu (II. jednání, II. scéna), v níž dánský kralevic obhajuje svůj zdravý rozum (I am but mad north-north-west…).
Hlavní postava filmu Roger O. Thornhill (to O. vůbec nic neznamená, jedná se o jemnou narážku na známého producenta Davida O. Selznicka) je typickým hitchcockovským hrdinou, který se bez vlastního přičinění dostane do soukolí mezinárodních intrik, je falešně obviněn z vraždy, pronásledován spřátelenými i cizími agenty a neustále musí bojovat o vlastní život. Hitchcock do této role chtěl původně obsadit Jamese Stewarta, ale studio MGM s tím nesouhlasilo, neboť komerční neúspěch předchozího Vertiga byl mj. připisován tomu, že padesátník Stewart byl příliš „starý“. Hitchock zase nepřijal navrženého Gregoryho Pecka a nakonec prosadil pětapadesátiletého (!!) Caryho Granta, jehož stále mladistvý, opálený vzhled byl pro roli svobodného reklamního podnikatele přijatelný i pro MGM. Nikdo se nepozastavil nad tím, že Jessie Royce Landisová, obsazená do úlohy Grantovy matky, byla ve skutečnosti o deset měsíců mladší než představitel jejího syna!!
Jedna z důležitých scén filmu se odehrává v budově OSN. Vzhledem k tomu, že nedostal povolení k natáčení, realizoval ji Hitchcock v ateliéru a Grantův vstup do skutečné budovy nasnímal skrytou kamerou. Stejně tak nezískal Hitchcock povolení natáčet v Národním památníku Mt. Rushmore v Jižní Dakotě, kde se odehrává napínavý závěr filmu. Do skalnatého masivu Mt. Rushmore vytesal sochař Gutzon Borglum v letech 1927–1941 obrovské tváře čtyř amerických prezidentů (George Washington, Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt, Thomas Jefferson). Jeho původní záměr vytesat postavy až dolů k pasu zůstal kvůli jeho smrti nedokončen. Tento hojně navštěvovaný památník demokracie je dějištěm rozhodujícího zápasu s padouchy (představovanými mj. Jamesem Masonem a Martinem Landauem). Hitchcock nechal ve studiu postavit věrnou repliku, kde celou scénu natočil a později zkombinoval s několika skutečnými záběry. Tato sekvence je vyvrcholením filmu (jeden z pracovních názvů snímku byl „Muž v Lincolnově nosu“) a jednou z nejlepších akčních filmových scén všech dob.
Znalci Hitchcockova díla i běžní diváci vědí, že se ve svých filmech objevuje v malé němé roli. Z původní nutnosti se časem stala pověra, takže i na začátku tohoto snímku (aby rychle ukojil diváckou zvědavost a zbytečně nerozptyloval pozornost, když se začne rozvíjet děj) pana režiséra spatříme na vlastní oči – jako muže, který nestihne autobus.
V 50. letech, která představují vrchol jeho tvorby, byl Hitchcock producentem svých děl a obklopoval se stálými spolupracovníky, s nimiž si nejlépe rozuměl. I zde stál za kamerou Robert Burks, hudbu složil Bernard Herrmann a výtvarníkem úvodních titulků byl Saul Bass. Partnerkou Caryho Granta, pro něhož to byla čtvrtá a také poslední spolupráce s Hitchcockem, je Eva Marie Saintová (držitelka Oscara za vedlejší úlohu v Kazanově díle V přístavu), představitelka hitchcockovské blondýny, která je tady zjevnou náhražkou za tehdy už nedostupnou Grace Kellyovou a která už se v dalších Hitchcockových filmech neobjevila.
Zdroj: Česká televize < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Film je součástí: Project 100
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 21.12.2022
Rozporuplné pocity - to tak člověka napadne, pokud film sleduje vlastní hlavou a ne vnucovaným názorem ostatních. Na straně pozitiv geniální dobový feeling ve všech ohledech, prostě nostalgické vtažení diváka do časů, kdy svět ještě nešílel. Poctivá filmařina s často úžasnou kamerou a propracovanými dialogy, pěkné vyvážení akce a napětí s odlehčenými tóny. Skvělý Grant a jeho partnerka. Jenže si taky uvědomíte časté nelogičnosti, horší zpracování vedlejších postav - viz prvoplánovou ošklivost a nevelkou inteligenci poskoků zlouna, a postupně vyvstane i problém nejcitelnější, přehnaná délka. Ubrat alespoň 15, možná 20 minut z těch 137mi by pomohlo zabránit pocitům, že i když je to barevné a docela fajn, mohlo by se to už někam posunout. Rád si někdy připomenu zajímavé scény, a nemyslím jen ty ikonické, ale nejspíš to už nikdy nedám celé - a tahle kombinace jak nesporně vynikajících, tak téměř zoufale nudných pasáží padá na hlavu režiséra jako nevyužitá příležitost.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 19.1.2017
Film jsem viděl už nekolikrát a vždy mě baví. Některé pasáže jsou sice nudnější, ale celkově na mě film udělal dojem. Postava Rogera Thornhilla je skvěle zahrána Cary Grantem, nechybí jí vtip ani šarm. Akorát úplná konec filmu by mohl být více vysvětlený, jako tady už někdo podemnou psal.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.8.2011
Na sever severozápadní linkou
Patří mezi 501 filmů, které musíte vidět.
North by Nortwest s Cary Grantem je takovým předchůdcem všech Jamesů Bondů. Hlavní hrdina je totiž vystavován nesčetně nebezpečí, přitom z každého elegantně vyvázne, stihne mezi tím trousit jednu trefnou hlášku za druhou, a aby toho nebylo málo, s přehledem získá srdce té nejkrásnější dívky, která se na plátně objeví. Souhlasím tedy s komentáři pode mnou, že Roger Thornhill jistě nemálo inspiroval britského tajného agenta 007.
Alfred Hitchcock dokáže skvěle rozproudit a udržet napětí. Já byl tak našponovaný jak struna od samého začátku, vše se totiž rozjíždí už po necelých pěti minutách a nepřestává až do závěrečných titulků. A právě ta poslední scéna je ta, která nejvíce v mých očích Na sever Severozápadní linkou shazuje. Filmařům jako by došel dech a energie něco ukončovat, tak prostě hodí nápis The End a skončí. Já očekával ještě aspoň tak patnácti minutové vysvětlování, poslední vzpor, prostě všechny ty vymoženosti, na které jsem z moderních filmů zvyklí, a ono nic...
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 22.11.2010
Šéf reklamní agentury se bez vlastního přičinění dostane přímo doprostřed rozjeté akce tajných služeb. Díky svý prohnanosti však pořádně zamíchá rozdanými kartami a z náhodné oběti je najednou nebezpečný lovec…
Tahle věc je v první řadě nepříliš náročnou dobrodružnou podívanou, která celý ty dvě hodiny jede docela slušným tempem a kdyby mi tu nechyběly jisté technické hračičky, klidně bych si to mohl splést s nějakou starší bondovkou (no teda hlavně kvůli nápadně podobné vizáži Caryho Granta s pozdější 007čkou Seanem Connerym). Příběh není špatný a některé momenty mě opravdu pobavily – obzvláště ty s mírně komickým nádechem, nejvíce asi scéna s dražbou. Bohužel od „mistra napětí“ (nemyslím to ironicky, tohle je moje první setkání s tímto režisérem) jsem nějaké to napětí čekal a tady mě Hitchcock dost zklamal, protože v tomhle směru na mě nezapůsobilo skutečně nic, což je velká škoda - čekal jsem trochu noirový nádech a dočkal jsem se spíše romantiky a až příliš tuctové závěrečné scény. Několik dějových zvratů se sice objeví, ale nic z čeho bych se posadil na zadek. Jo, snímek to rozhodně není špatný, věřím že ve své době mohl být skvělý, ale přeci jenom už tomu je padesát let a nějaký to tehdejší kouzlo na mě jaksi nepůsobí. Takže spíše další jednorázová tuctovka se slavným jménem. Škoda.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 19.7.2009
dnes již legendární film
tento film je i po tolika letech pořád dobrý i po tolika letech má co nabídnout slušné obsazení
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.1.2009
Co možná nevíte…
Jedna z nezapomenutelných scén, kdy hrdinové prchají přes gigantické profily čtyř amerických prezidentů vytesané do skalního masívu v národním památníku na Mount Rushmore, se natáčela ve studiu.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 24.11.2007
Nejlepší bondovka :-)
Božský Hitch opět nezklamal a mistrovsky zpracovává své oblíbené téma neprávem obviněného muže na útěku. Takhle nějak si představuji dokonalou a inteligentní akční podívanou, nechybí opravdu nic - akce, napětí, intriky, romantika...tohle je film, který strčí všechny ty naivní a trapné bondovky (čest vyjímkám jako je Casino Royale:-) hravě do kapsy. 100%!
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 30.10.2007
Jeden z prvnich spionaznich filmu, tentokrat v podani mistra Hitchcocka. Dle meho nazoru hodne ovlinil pozdejsi Bondovky a Cary Grant by si Bonda mohl v pohode strihnout.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 12.6.2007
cesta na blind
Dávám mu plný počet, páč má v sobě všechno, co si mladý, úspěšný, homosexuál může od filmů přát. Tady se Hitchcock vytáhl v nejlepším světle, hl.postava musí zapojit všechny schopnosti, aby se dostala z mega těžkých situací.Ať už film viděl nebo ne, určitě znáš pár scén a nápadů, z jiných, novějších filmů.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 7.4.2007
Perfektní thriller se skvělým Cary Grantem. Perfektní hudba, skvěle se stupňující napětí, nezapomenutelné scény (hlavně ty s práškovacím letadlem) a skvělé hlášky hl. hrdiny dělají z tohoto snímku nezapomenutelné dílo, které by si neměl nechat ujít žádný fanda napětí. I když je to jediný film, který sem od Hitchcocka viděl troufám si tvrdit, že to bude jeden z jeho nejlepších.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film