Obsah filmu Muž, který nikdy nebyl
Snímek „Muž, který nebyl“ vznikl podle skutečné události z 2. světové války. Odehrála se v roce 1943, kdy vojska Spojenců měla v plánu podniknout invazi do Itálie, když se předtím úspěšně Spojenci vylodili v severní Africe. Bylo však nutné nějakým způsobem mystifikovat nepřítele, aby plán nebyl odhalen a nepřítel ani náznakem netušil, co Spojenci chystají. Mystifikace měla zajít tak daleko, aby Němci uvěřili, že vylodění má být ve skutečnosti na území Řecka. S velmi chytrým manévrem přišel Ewen Montagu, šéf sítě agentů, který se rozhodl doslova podstrčit nepříteli mrtvolu muže, údajného vysokého důstojníka, u něhož zcela „náhodou“ budou...
Snímek „Muž, který nebyl“ vznikl podle skutečné události z 2. světové války. Odehrála se v roce 1943, kdy vojska Spojenců měla v plánu podniknout invazi do Itálie, když se předtím úspěšně Spojenci vylodili v severní Africe. Bylo však nutné nějakým způsobem mystifikovat nepřítele, aby plán nebyl odhalen a nepřítel ani náznakem netušil, co Spojenci chystají. Mystifikace měla zajít tak daleko, aby Němci uvěřili, že vylodění má být ve skutečnosti na území Řecka. S velmi chytrým manévrem přišel Ewen Montagu, šéf sítě agentů, který se rozhodl doslova podstrčit nepříteli mrtvolu muže, údajného vysokého důstojníka, u něhož zcela „náhodou“ budou objeveny tajné dokumenty.
Pro svůj plán vybral Montagu mrtvolu 38letého vojáka, který zemřel na zápal plic. Se souhlasem jeho rodiny mrtvému muži vtiskl novou identitu na jméno William Martin, major královského letectva a štábní důstojník, mající na starosti operace ve Středozemním moři. Mrtvý muž měl utonout v moři, k čemuž posloužila i skutečná příčina smrti „dárce“ mrtvého těla – po prodělaném zápalu zůstala v plicích voda, tím spíše příčina utonutí bude nepřítelem uvěřena. K ruce mrtvého muže byla přidělána vodotěsná aktovka s dokumenty, které vypovídají o plánované operaci vylodění Němců v Řecku. Aby iluze byla dokonalá, muselo se v aktovce objevit i několik „osobních“ předmětů s vazbou na neexistujícího Williama Martina, jako např. fotografie jeho milenky či lístek do londýnského divadla. Zbývalo tedy najít vhodný čas, aby se „náhodou“ objevilo mrtvé tělo přímo ve spárech nepřítele…
Do vody bylo tajně svrženo u španělského pobřeží, kde mrtvolu vylovili místní rybáři. Podstoupili ji úřadům a Španělsko, které sympatizovalo s nacistickým Německem, ji dále podstoupilo právě tam. Němci zcela uvěřili obsahu nalezených dokumentů a nepochybovali o jejich pravosti. Svá vojska posílili na nepravých místech doufaje, že jejich obrana proti vylodění Spojenců je zcela dostatečná. Chytrý manévr Montagův vyšel beze zbytku a tak v Itálii byli nepřátelé naprosto nepřipraveni, když se zde vojska Spojenců objevila… < Zobrazit méně
Autor: Hortensie, zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 22.6.2022
Úspěch čehokoliv nestojí jen na dobrém nápadu, ale je především závislý hlavně na dobré strategii. A nejen v období druhé světové války je takových příkladů přehršel. Scénář pro tento snímek byl zpracován na základě knihy Ewena Montagu, který byl přímým účastníkem, tudíž se v podstatě jedná o jeho paměti. Snímek tak nejenže připomíná hrdinské činy účastníků, ale především jim tímto vzdává hold. Nakonec, to je úkol každého takového filmu. Bohužel se to neobešlo bez politické propagandy vlivem britské politické situace v padesátých letech dvacátého století, ale v dnešní době to už vlivem neznalosti dobové historie málokdo zachytí. Snímek je především konverzační a naprosto dokonale zachycuje veškeré plánování, analýzy a projednávání, které je nakonec zakončeno daným činem. Potom už jen následuje kapitola o tom, jak protistrana zareagovala a jak konala. O operaci Mincemeat zřejmě málokdo něco slyšel a v našich končinách ani není divu. Takových všelijakých operací byla hromada a ne vše se dává po historické stránce najevo. Každopádně je nám tato událost přiblížena snímkem, který se řadí k vynikajícím špionážním thrillerům z období druhé světové války. Romantická atmosféra vsunutého milostného motivu je už jen malý doplněk děje, který nezavazí a naopak je vcelku i příjemný. Je to především tím, že se v tom netlačilo výrazně na pilu, jak je v dnešní době obvyklé. Jedná se tedy jen o filmový příběh založený na faktech, o kterých už je potřeba se dozvědět podrobnosti jinde. V rámci klasického filmu se jedná o dokonalost, o čemž nemůže být pochyb. Tady tvůrci skutečně udělali kus poctivé filmové práce. Mírné napětí jen z konverzací bez použití soundtracku se povede málokomu.