reklama
 
ohodnotit

Memento

Žánr:
Rok:
2001
Délka:
113 minut
Premiéra v ČR:
30.8.2001
„Některé vzpomínky je lepší zapomenout Někdy je lepší zapomenout... Vražedné ovzduší a souboj s pamětí Polaroid, ztráta paměti a vrah“
Popis / Obsah / Info k filmu Memento
Ke staré budově přicházejí dva muži. Vevnitř muž jménem Leonard toho druhého zastřelí. To proto, že to měl napsáno na jeho fotografii.
Leonard – Lenny má problém s krátkodobou pamětí. Jen od jisté doby, nyní si pamatuje jen velmi málo a proto si musí všude psát poznámky. Má je i po těle. Z poznámek vyčte, že má zabít muže na fotce. Proto to udělal.
Z poznámek na těle také zjistí, že mu zastřelený muž zabil a znásilnil manželku. Muž se mu představil jako Teddy, ale jmenuje se John G.
Lenny se setkává s Natálií a s člověkem kterého zastřelil. S tímto se setká ještě později, vícekrát. On se mu snad snaží i pomoci, tvrdí, že jej Natálie naveze do potíží, což se projeví např. tím, že Lenny nalezne ve svém pokoji zbitého muže. Spojitost s Natálií jistě nějaká je, zvláště když ona později tvrdí, že ji tento muž zbil. Ovšem, postupně se ukazuje, že je vše naprosto jinak. Kořeny sahají do minulosti, kdy Lenny dělal pro pojišťovnu a řešil případ muže se stejnou chorobou, jako má on sám. Snad proto existuje možná báchorka o tom, jak jím odmítnutý klient píchá stále dokola své ženě inzulin. Je to fakt? Je to smyšlenka?? Kdo je vlastně Lenny sám????


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Memento
Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?.

Ztráta paměti a záhadná vražda? Mysteriózní příběh " Memento " je výbornou příležitostí pro brilantní hereckou práci Guy Pearce (Krvavá volba, L.A.Confidential). Zdařile mu nahrávají Carrie-Anne Moss (Čokoláda, Matrix) jako barmanka a Joe Pantoliano (Matrix) v roli Teddyho. Vzrušující je i způsob filmového vyprávění. Nekonvenčním způsobem rozplétá tenké předivo lidské psychiky, smysl dění a přesuny v čase. Divák nebude ani dýchat, aby odhalil správnou vazbu mezi zábleskem minulosti a realitou. Režisér Christopher Nolan napsal k filmu spolu se svým bratrem Jonathanem scénář , a ten získal na mnoha festivalech prestižní ocenění. Nolan má jedinečný způsob filmového vidění,
používá i černobílé záběry.
Na závěr na odlehčení jeden vtip, který souvisí s příběhem. Přijde pán k doktorovi a říká : "Doktore, mám vážný problém. Pomozte mi, nic si nepamatuji." A lékař se zeptá: "No, a kdy jste to poprvé zpozoroval?" A pacient odpovídá: "A co jako myslíte?"
A proto radíme. Pozor na pameť!


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Memento
Začne to fotografií a vzkazem na ní: „ Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí jeho tajemný a drsný příběh. Leonardova žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští svého Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna v opačném směru. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natálie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G. jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?...
Ztráta paměti a záhadná vražda? Mysteriózní příběh „ Memento „ je výbornou příležitostí pro brilantní hereckou práci Guy Pearce (Krvavá volba, L.A.Confidential). Zdařile mu nahrávají Carrie-Anne Moss (Čokoláda, Matrix) jako barmanka a Joe Pantoliano (Matrix) v roli Teddyho. Vzrušující je i způsob filmového vyprávění. Nekonvenčním způsobem rozplétá tenké předivo lidské psychiky, smysl dění a přesuny v čase. Divák nebude ani dýchat, aby odhalil správnou vazbu mezi zábleskem minulosti a realitou. Režisér Christopher Nolan napsal k filmu spolu se svým bratrem Jonathanem scénář, a ten získal na mnoha festivalech prestižní ocenění. Nolan má jedinečný způsob filmového vidění, používá i černobílé záběry.
Na závěr na odlehčení jeden vtip, který souvisí s příběhem. Přijde pán k doktorovi a říká : „ Doktore. mám vážný problém. Pomozte mi, nic si nepamatuji." A lékař se zeptá: „No, a kdy jste to poprvé zpozoroval?" A pacient odpovídá: „ A co jako myslíte? " A proto radíme. Pozor na paměť!

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Film experimentuje s uplatněním obrácení filmového času. Jednotlivé
dějové sekvence jsou důsledně řazeny pozpátku, což je zdůvodněno zvláštním postižením hlavního hrdiny, který trpí ztrátou krátkodobé paměti. A díky zvolené metodě tu máme thriller výsostně napínavý, velmi zručně napsaný i natočený a zároveň nejoriginálnější, jaký jsme za posledních několik let mohli vidět.
Kino ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Leopard přijde během přepadení o manželku i o paměť. Dokáže žít jen tak, že si věci kolem sebe fotí na polaroid, podstatná fakta si tetuje na tělo - a hledá vraha své ženy.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Napínavý příběh ztráty paměti a záhadné vraždy natočil režisér Christopher Nolan s velmi zajímavou hereckou sestavou - Guyem Pearcem a Carrií-Anne Mossovou, jíž jsme měli možnost vidět například v Matrixu či nedávno ve filmu Čokoláda. 

Začne to fotografií a vzkazem na ní: " Zab ho! " A od té chvíle se odvíjí jeho tajemný a drsný příběh. Leonardova žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští svého Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna v opačném směru. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?

Snímek nekonvenčním způsobem rozplétá tenké předivo lidské psychiky, zajímavě tvůrci pracují s přesuny v čase, minulostí a realitou. Režisér Christopher Nolan napsal k filmu spolu se svým bratrem Jonathanem scénář, který získal na mnoha festivalech prestižní ocenění.

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Memento
Snímek scenáristy a režiséra Christophera Nolana Memento je jedním z několika málo filmů, jež experimentují s důsledně uplatněným obrácením filmového času. Tuto metodu použil např. scenárista Harold Pinter ve snímku Betrayal (1982, Zrada; r. David Jones -TV), a známe ji také z komedie Oldřicha Lipského Happy end. Jednotlivé dějové sekvence jsou v Nolanově filmu řazeny pozpátku, což je tentokrát zdůvodněno zvláštním postižením hlavního hrdiny. - Třicetiletý Leonard trpí ztrátou krátkodobé paměti od chvíle, kdy byl zraněn zločinci, kteří doma napadli jeho manželku. Muž žije jen myšlenkou na pomstu za ženinu smrt. Pamatuje si však jen události před svým zraněním, vše ostatní záhy zapomíná. Proto si musí systematicky zaznamenávat všechna fakta (některá si dokonce tetuje nebo dává tetovat na tělo). Důležité osoby a místa si fotografuje polaroidem a snímky opatřuje poznámkami, jimiž se později striktně řídí, i když nezná jejich smysl. Žije totiž v oprávněných obavách, že bude zneužit a že se dostane zcela jinam, než zamýšlel. - Podrobnější vysvětlení hrdinova postižení přinášejí černobílé, vesměs rovněž retrospektivní scény, jež tvoří zároveň interpunkci mezi jednotlivými barevnými sekvencemi a jež se v závěru spojí s časovým počátkem vlastního děje. Do nich je navíc vložen (hrdinou smyšlený) tragický příběh obdobně postiženého muže. - Princip, kterým Christopher Nolan dociluje napětí i pocitu blízkostí s postiženým hrdinou, je vlastně jednoduchý; vyžaduje však mimořádnou přesnost ve výstavbě příběhu a ve volbě detailů. Mechanismus Nolanova snímku je sestaven precizně, i když to na první pohled není zjevné (děj a motivace vedlejších hrdinů jsou velmi zašifrované) a i když je třeba přistoupit na nadsázku (Leonard si např. „ protismyslně " pamatuje svou diagnózu). Tvůrce spolehlivě udržuje diváka v tápání a zároveň v napětí z toho, „ co předcházelo ". Je však pravdou, že takto vymezená divácká emoce je značně jednorozměrná a že smysl celého projektu je pouze v něm samém.

Autor/Zdroj: Kubina Zdeno/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

82.5 %
6   - jarda53
8   - clara.bow
2   - Pitryx
9   - efCZa
9   - veverka-zr
9   - hledasenik
8   - Justik66
9   - pataamat
7   - Frolíček
8   - Hugin
9   - Lienocka22
7   - georginaa
8   - LenC2
9   - ignac1
9   - BinLADIN
6   - Langley
9   - enejčel
10 - Chrustyn
10 - mat.ilda
9   - Pecik

TV Program

ČT1 - Polopatě (2013) [TV cyklus]

08:55 - 09:45

17 minut již uběhlo
33 minut zbývá do konce

ČT2 - Československý filmový týdeník...

09:00 - 09:15

12 minut již uběhlo
3 minut zbývá do konce

NOVA - Víkend (2005) [TV pořad]

08:40 - 09:40

32 minut již uběhlo
28 minut zbývá do konce

Prima - Prima ZOOM Svět

09:10 - 09:45

2 minut již uběhlo
33 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 143642
Osobností: 612817
Fotografií: 536436
Plakátů: 256957
Obsahů a biografií: 131654

Poslední komentáře

Eskymáčka (2012) [TV seriál]

Eskymáčka
Připojte se k Nayě a jejím   přátelům, kteří přijmou   četné úlohy v Arktidě.   Jeden by si mohl myslet, že   se mladá dívka nudí žít v   více >

Autor: rimeon | Hodnocení: 10 / 10

Stůj, nebo maminka vystřelí! (19...

Stůj, nebo maminka vystřelí!
Mě ten film vždycky pobaví.   Námět je originální a kdo   tam nevidí občas i svoji   matku, tak jí asi nemá. Nebo   nevidí její chybičky ;-)

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 9 / 10

Assassin's Creed (2016)

Assassin's Creed
Málokdy se mně stává, že   film nevidím najednou. U 3D   verze Assassin’s Creed   chválím skutečně   vizuální stránku, pěkné   akční scény a více >

Autor: red.mann | Hodnocení: 4 / 10

Šifra mistra Leonarda (2006)

Šifra mistra Leonarda
Náboženství trochu jinak.   Hledání zlatého grálu dle   různých indicií je na mě   dost dlouhý a většího   napětí.

Autor: wena | Hodnocení: 7 / 10

O lidech a tramvajích (1958)

O lidech a tramvajích
Při sledování tohoto   krátkého snímku, na mne   padla velká nostalgie a   vzpomínka na začátky   televizního vysílání.   Prostě jsem se na dvacet   minut vrátil do padesátých   let. Bylo to docela fajn.

Autor: jager | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.054/0.017