reklama
 
ohodnotit

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee [TV film]

Bury My Heart at Wounded Knee

Další název:
Untitled Wounded Knee Project
Rok:
2007
Délka:
127 minut
„Pozoruhodný film vypráví o tragickém údělu původních obyvatel Ameriky.“
Popis / Obsah / Info k filmu Mé srdce pohřběte u Wounded Knee
Drama z původní produkce HBO vychází ze stejnojmenného bestselleru, který zachytil zničující dopad dobytí Divokého západu na domorodou kulturu amerických indiánů v druhé polovině 19. století. Sledujeme jej na osudu tří pozoruhodných postav. Charles Eastman (Adam Beach), původním jménem Ohiyesa, je Sioux, ale vystudoval v Dartmouthu a přizpůsobil se světu bílých. Sedící býk (August Schellenberg) je proslulý náčelník indiánského kmene Lakotů, který se odmítá podřídit vládě a do posledního dechu hájí identitu svého lidu, jeho důstojnost i posvátné indiánské území - zlatonosné Black Hills. A senátor Henry Dawes (Aidan Quinn) je jedním z těch, kdo spoluvytvářejí vládní politiku týkající se indiánských záležitostí. Zatímco Eastman s učitelkou Elaine pracují na zlepšení životních podmínek v rezervaci Siouxů, senátor lobuje u prezidenta USA. Řešení též slibuje mesianistické hnutí proroka Wovoka, ale po té, co je Sedící býk zabit a 29. prosince 1890 sedmá kavalerie zmasakruje stovky lakotských mužů, žen a dětí u Wounded Knee, jsou všechny naděje ztraceny. Film natočil režisér Yves Simoneau.

Zdroj: HBO Europe


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Mé srdce pohřběte u Wounded Knee
Dee Brown, historik, dějepisec a spisovatel napsal stejnojmenný román - Mé srdce pohřběte u Wounded Knee, který mapuje dějiny amerických indiánů ve druhé polovině 19. stol..... Události jsou vylíčeny z pohledu indiánů, která je jednoznačně utvrzuje v přesvědčení, že mají být vyhlazeni z povrchu zemského. Ničení indiánské kultůry a náboženství týkající se jednoho indiánského kmene Siouxů. Jsou vyhnáni ze svých lovišť v Black Hills - přestěhováni do rezervace v Pine Ridge.....objevují se tu postavy historicky známé, jako byl Sitting Bull - Sedící Býk a náčelník Red Cloud -Rudý Oblak, ale i senátor Dawes, nebo mladý siouxský lékař Charles Eastman, se svou bílou ženou ....
Film vrcholí nesmyslně, vyprovokovaným masakrem u Wounded Knee, ke kterému došlo 29. prosince 1890 kdy tehdy "slavná" Sedmá kavalerie zabila 146 zajatých Siouxů i žen a dětí. Tento snímek je korunován naprosto rekordním výčtem sedmnácti nominací na prestižní cenu Emmy, a v šesti kategoriích v konečné fázi zvítězil .....


MartaH-claraB


Autor: clara.bow

Popis / Obsah / Info k filmu Mé srdce pohřběte u Wounded Knee
Epos o pádu amerických indiánů

Velkolepý televizní počin stanice HBO vznikl podle stejnojmenné předlohy amerického spisovatele Dee Browna /*1908 - +2002/. Tento knižní bestseller vyšel roku 1971 a byla to vůbec první kniha, která zachytila události z indiánského pohledu - osudový zničující dopad divokého západu na domorodou kulturu amerických indiánů v druhé polovině 19.století.
Je třeba připomenout, že film byl nominován na 17 cen Emmy - např. v kategoriích kamera, výroba, masky, střih, střih zvuku, mix zvuku, ale pouze jednu získal a to za vyjímečný počin v televizních filmech.

Film je hlavně zaměřen na osud tří pozoruhodných postav - Charles Eastman vlastním jménem Ohiyesa /Adam Beach/ je sice plnokrevný Sioux, ale vystudoval školu v Dartmouthu a přizpůsobil se světu bílé civilizace. Charles se poté stává lékařem a je dokonalým ukázkovým příkladem senátora Henryho Dawese /Aidan Quinn/, který ho prezentuje jako vzdělaného a civilizovaného Indiána. Později se během jedné z přednášek seznamuje s bílou učitelkou Elaine Goodale /Anna Paquin/, která má rovněž s Indiány jen ty nejlepší úmysly. Mezitím je proslulý náčelník Sedící býk /August Schellenberg/ donucen okolnostmi odejít do Kanady. Ač se odmítá podřídit vládě a do posledního dechu hájí identitu svého lidu i jeho důstojnost, je nakonec uvězněn v rezervaci. Charles s Elaine společně pracují na zlepšení životních podmínek v rezervaci Siouxů a senátor Dawes, který spoluvytváří politiku týkající se indiánských záležitostí lobuje u prezidenta USA. Indián Wovoka /Wes Studi/ prorokuje, že pokud budou Indiáni tančit Tanec duchů, můžou vymýtit bílé. Úřady v rezervaci se bojí povstání a posílají pro armádu. Bohužel všechny naděje jsou definitivně zmařeny, když je lakotský náčelník Sedící Býk zabit a 7.kavalerie dne 29.prosince 1890 brutálně zmasakruje ve velké převaze stovky lakotských mužů, žen a dětí u Wounded Knee...

Na závěr je nutno připomenout ještě historickou postavu Charlese Eastmana, který je autorem knihy "Indián v mládí" a velmi přesvědčivý herecký výkon Adama Beache ztvárňujícího zde již zmiňovaného Charlese, který naprosto dokonale zahrál svůj vnitřní boj, kdy se nemůže zařadit do bílé ani indiánské společnosti a ztrácí nakonec svoji identitu.


Autor: Lynette

Popis / Obsah / Info k filmu Mé srdce pohřběte u Wounded Knee
Drama z původní produkce HBO vychází ze stejnojmenného bestselleru, který zachytil zničující dopad dobytí Divokého západu na domorodou kulturu amerických indiánů v druhé polovině 19. století. Sledujeme jej na osudu tří pozoruhodných postav.

Charles Alexander Eastman alias Ohiyesa (Adam Beach) se narodil 19. února 1858 v rezervaci Santee Dakota poblíž Redwood Falls v Minnesotě a zemřel 8. ledna 1939 v Detroitu v Michiganu. Tento indián z kmene Santí (národa Dakotů, resp. Siouxů) byl americký lékař, spisovatel, tlumočník a prezidentský poradce, jenž se snažil o sblížení kultury původního amerického obyvatelstva a kultury bílých přestěhovalců. Psal o indiánském životě věrohodně (často podle vlastních zážitků) s cílem podat širší nezkreslené informace o hodnotě indiánské civilizace v Severní Americe. Původně se jmenoval Hakadah, což znamenalo „ubohý poslední“, protože jeho matka zemřela po jeho narození. Později byl dle dakotské tradice pojmenován Ohíye S´a (Ohiyesa), což znamenalo „vždy vyhrává“. Po přijetí křesťanství přijal Ohiyesa jméno Charles Alexander Eastman. Vystudoval univerzitu v Bostonu. Z děl přeložených do češtiny jmenujme An Indian Boyhod (Indián v mládí, do češtiny přeložil Jindřich Jaroslav John), The Soul of the Indian (do češtiny přeložili jako Duše indiána a další zápisky Marcela Horáková, jako Duše indiána a jiné spisy Jan Kudr a jako Duše Indiánů Bohuslav Rovenský) a Wigwam Evenings (Večery ve wigwamu, do češtiny přeložil Otakar Reiss).

Sedící býk alias Tatanka Iyotanka (August Schellenberg) se narodil v březnu 1831 u Grand River (Veliké řeky) v Jižní Dakotě a zemřel 15. prosince 1890 ve Standing Rock při přestřelce. Sitting Bull (Sedící býk) dostal jméno Tatanka Iyotanka. Toto jméno si vysloužil při své nezkrotné jízdě na divokém býku a provázelo ho po celou dobu jeho života. Byl to proslulý náčelník indiánského kmene Lakotů, který se odmítal podřídit vládě a do posledního dechu hájil identitu svého lidu, jeho důstojnost i posvátné indiánské území - zlatonosné Black Hills. Byl nejvyšším válečným náčelníkem spojených siouxských a šajenských kmenů, které roku 1876 přiměly k ústupu armádu USA v bitvě u Rosebudu a následně drtivě porazili 7. kavalérii podplukovníka Custera ve slavné bitvě u Little Bighornu. Sedící být se tak stal symbolem posledního odporu Indiánů z plání.
Henry Dawes (Aidan Quinn) se narodil 30. října 1816 v Cummingtonu v Massachusetts a zemřel 5. února 1903 v Pittsfieldu v Massachusetts. Vystudoval univerzitu v Yale. V roce 1869 se stal zakládajícím členem Monday Evening Club, pánské literární společnosti v Pittsfieldu. Byl republikánským senátorem USA a jedním z těch, kdo spoluvytvářeli vládní politiku týkající se indiánských záležitostí.

Zatímco Eastman s učitelkou Elaine pracují na zlepšení životních podmínek v rezervaci Siouxů, senátor lobuje u prezidenta USA. Řešení též slibuje mesianistické hnutí proroka Wovoka, ale poté, co je Sedící býk zabit a 29. prosince 1890 sedmá kavalerie zmasakruje stovky lakotských mužů, žen a dětí u Wounded Knee, jsou všechny naděje ztraceny. Film natočil režisér Yves Simoneau.


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

85.3 %
8   - argenson
9   - curil
9   - clara.bow
8   - green-tea
6   - Hugin
9   - M.A.G.
10 - ajaajena
7   - georginaa
7   - Bara.40
10 - Lynette
8   - R.RICKIE
9   - Petak69
7   - ras84
9   - aegis
8   - xebece
8   - Jorge
9   - MysteryIll
8   - rosta12
7   - miroslav22
10 - selinger1

TV Program

ČT1 - Byl jednou jeden dům (1974) [T...

16:10 - 17:30

42 minut již uběhlo
38 minut zbývá do konce

ČT2 - Občan Havel (2008)

15:45 - 17:50

67 minut již uběhlo
58 minut zbývá do konce

NOVA - Homolka a Tobolka (1972)

15:25 - 17:15

87 minut již uběhlo
23 minut zbývá do konce

Prima - Strašidla (2016)

15:35 - 18:00

77 minut již uběhlo
68 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147489
Osobností: 625082
Fotografií: 558475
Plakátů: 265400
Obsahů a biografií: 135318

Poslední komentáře

Smlouva s vrahem (1990)

Smlouva s vrahem
To je filmový svět Aki   Kaurismäkiho. Nevšední   téma, úsporné dialogy,   dikce herců. Většinu filmů   slavného finského režiséra   jsem viděl více >

Autor: curil | Hodnocení: 9 / 10

Dlouhá cesta do školy (1982)

Dlouhá cesta do školy
Dětský film z produkce   východoněmecké DEFY byl v   české televizi uveden 17. 1.   1987. Přitažlivý pro naše   a německé diváky byl   účastí více >

Autor: curil | Hodnocení: 4 / 10

Vyšší moc (2014)

pekný film

Vyšší moc
a dej sa vyvíja pomerne   neočakávane, Veci si začnú   postavy uvdomovať až   postupne... Zaujímavý pokus   o znázornenie ľudského   sebaklamu, spoločenských   rolí aj súčasnej doby.

Autor: ondrink

Paní Nilssonová dostane zpět své...

Paní Nilssonová dostane zpět své tělo
Tato epizoda je pojata v   poněkud vážnějším duchu,   než většina ostatních.   Madicken tu tentokrát   nevyvádí žádné lumpárny,   naopak se více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

Byl jednou jeden dům (1974) [TV ...

Byl jednou jeden dům
Seriál který si nenechám   ujít ani dnes. Omladina domu   je sice tak trochu postarší,   ovšem není to na škodu.   Seriál nechává nahlédnou   více >

Autor: Whiskyman | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.053/0.017