Obsah filmu Maniak
Nejprve spatříme ve zpětném zrcátku jeho oči, pak se před kameru vynoří jeho olezlé ruce a nakonec je nám na monitoru počítače odhalena i jeho tvář. A ta nevypadá, jako by patřila někomu, kdo je s to brutálně zabíjet a poté skalpovat mladé ženy. Frank je ale přesto psychopatickým a nenapravitelným vrahem s velmi vyšinutým vztahem ke své mrtvé matce. Norman Bates je oproti němu vlídný sympaťák. Maniak vychází ze stejnojmenného filmu z 80. let, který jeho tvůrci rok po Winding Refnově ceněném snímku Drive (2011) zasadili do současného Los Angeles, vybavili ho pulzující hudební stopou a město se rozhodli použít jako liduprázdné kulisy...
Nejprve spatříme ve zpětném zrcátku jeho oči, pak se před kameru vynoří jeho olezlé ruce a nakonec je nám na monitoru počítače odhalena i jeho tvář. A ta nevypadá, jako by patřila někomu, kdo je s to brutálně zabíjet a poté skalpovat mladé ženy. Frank je ale přesto psychopatickým a nenapravitelným vrahem s velmi vyšinutým vztahem ke své mrtvé matce. Norman Bates je oproti němu vlídný sympaťák. Maniak vychází ze stejnojmenného filmu z 80. let, který jeho tvůrci rok po Winding Refnově ceněném snímku Drive (2011) zasadili do současného Los Angeles, vybavili ho pulzující hudební stopou a město se rozhodli použít jako liduprázdné kulisy lhostejnosti. Elektronický soundtrack, ale i práce s jasně čitelnými atributy postav film přibližují též italskému hororovému žánru giallo. Frankovy obsese souvisejí s dobou, která už minula, a do (filmové) historie pomrkává použitými stylovými prostředky, ale i explicitní referencí k ikonickému Kabinetu doktora Caligariho (Das Cabinet des Dr. Caligari, 1920) též samotný film. „Někdy mi připadá, jako bys přišel z minulosti," říká Frankovi jediná žena, ke které dokáže autenticky zahořet láskou. A její výrok lze vztáhnout na film jako takový. Příběh jeho chorého protagonisty je vykreslen s místy až přímočarým symbolismem (rozcuchané skalpy žen na hlavách bezmála minuciózně opracovaných figurín), i ten ale k žánru hororu nezřídka patří. Ze všeho nejdůležitější je ale voyeurské hledisko - hrdinovo, a tedy i divákovo. Subjektivní kamera zachycuje nejen jeho nezdravé obhlížení žen, ale odhaluje též údiv i znechucení lidí, kteří přihlížejí Frankově podivnému chování, a později také děs v očích obětí, když se následně urve ze řetězu. A navzdory čistotě řezů nožem při samotných vraždách se film nezdráhá ukázat také hrdinovy nejisté kroky, které jim předcházejí.
Viktor Palák
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 9.4.2016
Dvakrát jsem u toho usnula, a ani jsem to nepřetáčeka zpátky. Ještě že to mám ve videotéce v televizi, kdybych koupila DVD, štvaly by mě ty peníze. Ani nevím jak to dopadlo, připadalo mi to stále stejné. Takže už ani náhodou...
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 17.11.2014
Chujovina
Maniak není v tomto případě označení masového vraha, ale režiséra co pojal podezření, že může natočit drsný film. Wood v hlavní roli bubáka drží celou dobu naprosto stejný vykulený výraz (asi z toho co to hraje) a jeho pozu řezníka který porcuje jednu kočandu za druhou mu fakt nejde uvěřit. Škoda, v SinCity měl postavu podobnou, ale to za kamerou stál někdo jiný. U mě jasný průser od scénáře, přes obsazení, režii. Jasný ne.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 25.4.2014
Snímky podobného typu mě zpravidla nemohou překvapit, ani je nevyhledávám... a taky že se ani neslyšnému tichošlápkovi nezdařilo překročit stín svých kolegů, co si nesou úchylný základ ze soužití s matkou a násilím si přivlastňují všechno, co by mohlo posloužit jako její, poněkud výstřední, náhrada... Impulsem k sledovače byl pouze Elijah Wood, který zaujal v nedávném Grand Pianu, ale důvod jeho účasti mně zůstal skryt, v paměti zůstane Maniak jen dalším z mnoha nevkusných maniaků, který vsadil na zkamenělý svět emocí v nehybné hrůznosti figurín (byť zároveň atraktivní, ale kde já to už viděla?... :-)) a originalitu prokázal pouze u prvního, opravdu nekompromisního umlčení.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.4.2014
"Maniak" není špatný film. Režisér se snažil o pouto mezi divákem a vrahem, což se mu povedlo na výbornou. Divák díky tomu mohl proniknout do jeho těla a být jeho součástí. Navíc díky skvělému herci Elijahu Woodovi, který potěšil svou rolí před 16 lety ve filmu "Fakulta", byl film "Maniak" snesitelný a koukatelný. Vraždy byly vcelku slušné a vlastně pokaždé stejné. Vrazi, jako například Hannibal Lecter či Norman Bates, měli problémy s matkou a také, jako vrah v "Maniakovi", stahovali své oběti z kůže. Film ale přesto nevyvolá nevolnost jako našemu vrahovi a i v ten moment jsme jeho součástí. Přesto se jemu udělá zle, když zabíjí svou oběť, ale divák to ustojí. Kdybych to tedy měla shrnout v jedno, tak "Maniak" je slušný thriller, který nevyděsí, ale upoutá vaši pozornost, protože se stanete jeho součástí, byť jen na krátkých 90 minut ;)
Reklama
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 24.2.2014
UBOHÉ
Naprostá škoda a ztráta času! Dokoukala jsem, protože jsem neustále čekala třeba nějaký děj, ale nedočkala jsem se. Vražda za vraždou z pohledu vraha. Prostě film pro uchyly. A to nemluvím o hereckém výkonu Elijah Wooda. Pořád stějně hloupě valí oči. Toto byla vysloveně role pro něj. I to něco vypovídá, že ji přijal. Jsem znechucená, že něco tak nenápaditého může vůbec někdo předkládat lidem ke koukání...
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 9.10.2013
To jsem si naběhl, kdo tohle natočil???? Ten by měl sedět pod zámkem pod 24h kontrolou, nejen pro to že je to pokus o nějakou děsivost ale takovou kravinu může natočit jen úchylnej pitomec. Film bez děje, příběhu, nápadu, jen vražda za vraždou, jedna téměř jako druhá. Prostě o ničem. Ženská které jde o život a má v ruce kudlu jako kráva se vlastně moc nebrání, aby ji magor mohl dostat a ona ho potom mohla probodnout rukou od panenky a bránila se jako týgr z mompračemu, ten kinžál se jí asi nezdál dost efektivní.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 17.7.2013
Čekal jsem nářez a jsem zklamaný. Nelíbila se mi kamera,chvílema jsem se začínal nudit a očekával jsem daleko více brutality. Jediné,co oceňuji,je herecký výkon Elijaha Wooda. Skutečně ta role byla na něj jako střižená. Dobrý byl i nápad s figurínami,ale bohužel já jsem si připadal,jako když koukám po několikáté na Dům voskových figurín.Rozhodně bych si to znovu nepustil.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 20.6.2013
Nelíbila se mi stará verze, ani tato mne tedy neměla čím překvapit. Snad jen skladbou „Ave Maria“ a při ní akrobatku. Jinak jde o klasické klišé s pokusem o psychologii vraha. Nevím jestli seto povedlo, nejsem psycholog, ale divák, toužící něco vidět. Po scéně seznámení maniaka s fotografkou jsem věděl kam celý film půjde a nemýlil jsem se. Ta hvězda je za pár dobrých záběrů. Jinak nebylo co hodnotit a to neberu v potaz, že Wooda nemusím. Naštěstí tam není moc vidět.
//201306208529/8850s.u.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 10.5.2013
MANIAC
First Person kamera,roztěkaná,nervní.Vizuálně působivé,střih,hudba,výtvarné pojetí atd.Poměrně velká dávka brutality,ale i nelogičností.Je to ujeté,morbidní a zvláštní."Frodo Pytlík"(Elijah Wood)my do role sednul,vrazi a pošuci nemusí být namakaná monstra s ostře řezanými rysy,ale klidně takový jaký vidíme ve filmu.60%
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.5.2013
I'm not gonna kill you, I'm gonna keep you
Konečně,konečně jsem se dočkal. Po zklamání se Sinistrem, nudné Mámě bez chuti a naprosto trapném Texaském masakru, jsem se konečně dočkal příjemné zábavy. Co na tom, že je to remake. Všechno stojí na Frodovi a ten řádí.Bravo.Pokud se vydaří Dark skies,možná ještě nebudu pokládat tenhle rok za ztracený.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film