Lotrando a Zubejda (1997)

Lotrando a Zubejda
78.3 %
 
 

Další název: Ruffiano and Sweeteeth

    Žánr: pohádka
    Země: Česká republika / Francie / Bulharsko
    Premiéra v ČR: 11.9.1997        
    Délka: 106 min.
„Rodinná komedie Zdeňka Svěráka natočená na motivy pohádek Karla Čapka Velká loupežnická pohádka a O princezně solimánské.“
Laskavá komedie s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando, si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík.

Pošle proto mladého Lotranda do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejneobyčejnějšího kupčíka. Ještěže potká drvoštěpa Drnce, který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem.

S fortelným dřevorubcem Drncem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před lékařským jménem slabiku "Dr.". Jedině takový muž prý - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga - by mohl vyléčit jejich stonavou princeznu Zubejdu, nad níž se sultánovi Solimánovi bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu vyvolenou ženu. V sultánově paláci je naštěstí také hodná krajanka La Mad, která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a to třetí souvisí přímo s mladým Lotrandem...

režie:
Karel Smyczek
 
 
hraje:
Jiří Strach (Lotrando), Barbora Seidlová (Zubejda), Pavel Zedníček (Drnec), Arnošt Goldflam (Lustig), Jiří Lábus (Vincek), Jiří Pecha (starý Lotrando), Marián Labuda (sultán), Miroslav Táborský (Háli), Ladislav Gerendáš (Beli), Jaroslav Sypal (Zeli), Ljuba Krbová (La Mad), Josef Karlík (převor), Vladimír Javorský (páter Amadeus), Jaroslava Kretschmerová (Maceška), Naďa Konvalinková (Drncová), Barbora Srncová (Anna), Antonín Bubeník (páter Spiridon), Bořivoj Penc (páter Dominik), Karel Smyczek (Človíček), Oldřich Navrátil (muezzin), Petr Brukner (kupec), Josef Kubíček (přepadený forman), Otmar Brancuzský (loupežník), Jan Hraběta (loupežník), Jan Bonaventura (loupežník), Jan Müller (loupežník), Josef Kolínský (drvoštěpův syn), Johan Kolínský (drvoštěpův syn), Jakub Hladík (mnich), Tomáš Staněk (mnich), František Bauma (mnich), Petar Ivanov (kat), Zdeněk Vronský (loupežník), Anna Kolínská (drvoštěpova dcera), Viktorie Kolínská (drvoštěpova dcera), Petr Smyczek (dítě), Lukáš Kočí (dítě)
 
 
námět:
Karel Čapek (pohádka), Zdeněk Svěrák
 
 
scénář:
Zdeněk Svěrák, Karel Smyczek (technický)
 
 
kamera:
Jan Malíř
 
 
hudba:
Jaroslav Uhlíř
 
 
výprava-architekt:
Jiří Hlupý
 
 
kostýmy:
Petr Kolínský
 
 
střih:
Zdenek Patočka
 
 
zvuk:
Vladimír Nahodil, Ivo Špalj
 
 
vedoucí produkce:
Jaroslav Kučera, Aleš Novák
 
 
produkce:
Karel Škop, Robert Fuksa
 
 
mluví:
Zdeněk Svěrák (vypravěč)
 
 
text písně:
Zdeněk Svěrák
 
 
šerm:
Romantik (šermířské scény)
 
 
II. kamera:
Miroslav Souček
 
 
masky:
Jiří Farkaš
 
 
dramaturgie:
Václav Šašek (spolupráce), Kateřina Šusterová (spolupráce), Jiří Stejskal
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Vladimíra Kopecká
 
 
asistent režie:
Barbora Kropáčková, Maslina Cvetkova
 
 
asistent kamery:
Jiří Zavřel, Petr Zavřel
 
 
pomocná režie:
Milena Kropáčková
 
 
trikové snímky:
Jiří Milfait, Jiří Štamfest, Michal Vlček, Pavel Kryml, Ivan Haták
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.