NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb
ohodnotit

Lízin let do nebe

Další název:
Líza Irovská
Rok:
1937
Délka:
102 minut
Premiéra v ČR:
11.2.1938
„Ve své době dojemný film se Zdenkou Sulanovou o osiřelém děvčeti, které nakonec po zásluze získá svou pomyslnou cestu do nebe“
Popis / Obsah / Info k filmu Lízin let do nebe
Poté co Eliška Irovská přišla o oba rodiče, ji vypravil pražský sirotčí soud z Prahy do Ptačic, které bylo rodištěm obou rodičů, aby se o ni obec postarala. Radní dali Lízu k místní podruhyni Outratové – H. Vojtová na starost. Outratová se o Lízu nestarala tak, jak by měla. Nutila jí dřít, žebrat, často se dosyta nenajedla. Až teprve Eliščina milovaná učitelka Karla Sýkorová – Zita Kabátová se postarala o nápravu, když zjistila, v jakém hrozném prostředí Eli, jak jí začala po vzoru její matky říkat, žije.
Spolu s tajemníkem dr. Petrem Tumlířem – Rolf Wanka, se snaží usnadnit opuštěnému dítěti jeho těžký život. Odměnou je jim za to její obdiv a láska. Eli je překvapila i tím, že je nejen nejlepší žačkou ve třídě, ale že i nádherně zpívá. Proto jí Karla Sýkorová obstará kostým do dětského představení pohádky O Popelce a Líza má veliký úspěch. To se ovšem nelíbí radním, jejich manželkám, rozmazleným spolužačkám a nevraživost vůči ní stoupá. V tomto okamžiku přijíždí z Prahy advokát, doktor Leiner – B.Veverka, který na přání své klientky, jisté bohaté pražské dámy hledá dívku z Ptačic, která bude na její náklady studovat v nejlepším a nejdražším penzionu v Budišově…..

Marta Holubová-clara.bow


Autor: clara.bow

Popis / Obsah / Info k filmu Lízin let do nebe
POZOR SPOILER

Ve vesnici Ptačice je schůze. Projednává se přijetí dítěte, holčičky, která nemá rodiče. Každý se k tomu staví jinak. Nakonec dívenku přiváží pan radní.
Děvče má již přichystáno honosné lože. Je to kus slámy na zemi, a i deku jí hospodyně Outratová sebere. Ráno pak také šaty.
Pak je Eliška, tedy zde zvaná Líza nucena chodit žebrem. To však vidí pan tajemník a ředitel banky v jedné osobě Petr Tumlíř a ihned zakročí. Také posílá Lízu do školy.
Holčina to zde nemá jednoduché, ale naštěstí má zastánce. Jmenuje se Jarka a je to starostův syn. Také nově příchozí paní učitelka Karla Sýkorová zdá se, že bude na její straně. A moc se s tím nemaže. Když najde Lízu v hospodě drhnout podlahu, rázně zakročí a chce vidět, jak malá bydlí. Jde tam a na místě se zhrozí.
Později se také dává dohromady s tajemníkem, což místní drbna Outratová roznese po celé vsi. Proto sem přijíždí inspektor.
Po jeho odjezdu dají děti najevo jak mají učitelku rády a ona jim slibuje divadlo. Děti vybírají peníze za vstupenky a při tom jim Plichta ukradne dvacet korun. Ty pak v hospodě vesele utrácí.
Divadlo začíná a má obrovský úspěch. Jenže jsou zde objeveni paní učitelka s tajemníkem a je z toho zase pozdvižení.
Nu, oni již jsou zasnoubeni, ale přesto sem přijíždí znova inspektor.
Petr je již řádně naštván a rezignuje. Může si to dovolit, protože již dokončil studia práv a jest již doktorem. Také již žádá o místo v Praze a je skoro přijat. Jen pan president trvá na tom, aby si vzal jeho dceru. Nu, Petr má před sebou velké dilema. Kariéra nebo láska? A to ještě netuší, jaké překvapení jej čeká…
A Líza? Ta je z vesnice odvezena do jedné klášterní školy, kde jí nějaký mecenáš zaplatil celé studium.


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Lízin let do nebe
Populární subreta Zdenka Sulanová v roli opuštěného sirotka, jenž si díky píli a talentu vydobude právo na lepší život.

Román Růženy Utěšilové, plodné autorky dojemných příběhů o štěstí, jehož je možno se domoci pílí, počestností a láskou k bližním, posloužil jako předloha zručnému scenáristovi Václavu Wassermanovi a dobrému řemeslníkovi režisérovi Václavu Binovcovi k natočení sentimentálního příběhu o obecním sirotkovi Líze Irovské. Ta napřed strádá mezi hrubými venkovany v Ptačicích, záhy si však svým krásným zpěvem získává srdce dobrých lidí, kteří ji vyvedou z bídy a nasměrují na cestu ke štěstí. Snímek těžil z popularity tehdy šestnáctileté Zdenky Sulanové, jejíž něžný sopránek byl velmi oblíbeným nástrojem pro skladatele dojemných šlágrů. Zajímavostí je, že partnery Sulanové v „dětských“ rolích zde byli sedmnáctiletý Rudolf Hrušínský a patnáctiletý Josef Kemr.

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Lízin let do nebe
Tento film byl natočený podle časopiseckého románu Růženy Utěšilové. Podržel si ve svém ději příznačné vlastnosti románů z ženských časopisů a autorům bylo jasné, že nemine se úspěchem u stějně naladěné části obecenstva: je dojímavý, slzy a smích jsou stejnoměrně rozděleny, je tu láska pronásledovaná zlobou a závistí obecních šosáků i přísnosti nadřízeného úřadu, je tu její zkouška a konečné vítězství, přičemž ovšem nepřátelé věrné lásky a světská pýcha, odstrkující obecní dítě, jsou vydáni zaslouženému posměchu. Tím obecním dítkem je sirotek Liza Irovská, které napřed kdekdo ubližuje, ale pak najde ochránce v starostovu chlapci, v hezké učitelce a jejím milenci, obecním tajemníku, a odjíždí s nimi v přepychovém autu do dívčího nebe, jak si je dozajista představovaly čtenářky románů Růženy Utěšilové.

Je opravdu záslužným kusem poctivé práce Binovcovy režie a všech účastněných herců, že z této limonády udělali film pěkný a líbivý na pohled, zajímavý rozvržením scén a živým postupem děje a místy humorným výběrem typů jak mezi školní mládeží, tak v maloměstské honoraci. V popředí zájmu z herců je mladičká Zdenka Sulanová v titulní úloze, se zřejmým talentem hrající svého sirotka, který má na krajíčku hned lítostivý pláč, a to docela často, a hned šťastný úsměv. Vítězí pak svými písněmi, které svědčí o hlase pěkné budoucnosti. (Bylo to patrné zejména z jejího tehdejšího osobního veřejného vystoupení, kde bouřlivý potlesk obecenstva nebyl jen projevem zdvořilosti, ale opravdových sympatií a uznání).

Zita Kabátová a Rolf Wanka měli ve filmu za úkol, aby byli příjemní a sympatičtí, a to - místy s dávkou strojenosti - i byli. Řada známých jmen se skrývá za různými typy a několik chlapců si zahrálo docela přirozeně. A my z odstupem let víme, kam až to v herectví dotáhli. Některé školské scény (zkoušení, návštěva školního inspektora) bily však do očí svou nepravděpodobností. Docela by neškodilo, aby si tenkrát režiséři pro školní scény vzali za poradce školského praktika. Film "Lízin let do nebe" je vždy vítaným a oblíbeným pamětnickým filmem, což nezvratně dokazuje četnost jeho uváděním v televizi. A to je dobře.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Lízin let do nebe
Osiřelá Eliška Irovská je poslána do Ptačic, odkud pocházeli její rodiče. Jako sirotek je ubytována v místním chudobinci a musí chodit žebrotou. Její poručník Petr Tumlíř však dohlíží na to, aby mohla chodit do školy. Třídní učitelkou je sympatická Karla Sýkorová, která byla za trest přeřazena do Ptačic z Prahy. Karla se zamiluje do Petra Tumlíře a jejich svatbou neposvěcený vztah je trnem v oku místním obyvatelům. Petr se rozhodne oženit se s Karlou ihned po ukončení studia práv. Karla nastuduje s dětmi divadelní představení hry Popelka a Líza Irovská si v hlavní roli získá srdce všech diváků z Ptačic. Petr končí studia a Karla mu obstará místo v Praze, ve firmě svého otce. Vyjde najevo, že Karla pochází z velmi bohaté rodiny. V té době se rozhoduje o výběru nejlepší žákyně školy, která má dostat stipendium do dívčího penzionátu. K nelibosti většiny radních je nakonec vybrána Líza. A tak Petr s Karlou i Líza odjíždějí z Ptačic vstříc lepší budoucnosti.

Český hraný film II, 1930-1945; NFA 1998


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Lízino štěstí (1939)

 Lízino štěstí (1939)
Lízino štěstí n
 
Žánr: romantický
Země: Československo
Režie: Václav Binovec

(pokračování)

Hodnocení filmu

68.2 % (60)
6   - argenson
6   - curil
6   - jarda53
4   - Pitryx
8   - clara.bow
6   - Frolíček
6   - hvezdyn
8   - martin.stu
3   - M.A.G.
4   - Petra.Barb
8   - Serpentina
6   - thejduk
7   - New
6   - payo1555
7   - melakara
7   - REKBRIT
5   - Tonykla
3   - Faye
6   - nick4
3   - fred.appl

TV Program

ČT1 - Profesionálové (1977) [TV seri...

22:30 - 23:25

6 minut již uběhlo
49 minut zbývá do konce

ČT2 - Drama žárlivosti (1970)

21:55 - 23:40

41 minut již uběhlo
64 minut zbývá do konce

NOVA - Survivor Česko & Slovensko

20:20 - 22:50

136 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

Prima - DREAM TEAM - Mistři dílny

21:55 - 23:30

41 minut již uběhlo
54 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 179568
Osobností: 681281
Fotografií: 720713
Plakátů: 342627
Obsahů a biografií: 163902

Poslední komentáře

Bílá vrána (2018)

Bílá vrána
Příběhy o emigracích jsou   nyní již několik let   především doménou   českých filmařů a stále   tomu není konec. Do stejného   námětu se více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Rallye smrti (2008)

komentáře

Rallye smrti
to co tady čtu, jsou samé   bls bla bláboly, kdo jste   lidičky, ze do sve kritiky   píšete i děj filmu,   prozrazujete dění na   plátně. od více >

Autor: Edward52 | Hodnocení: 9 / 10

Poslední oběť (1980)

Poslední oběť
Tohle než horor je spíš   psychologické drama, ve   kterém to hlavní hrdina   nemá v hlavě v pořádku a   slyší pořád nějaké   hlasy, které mu více >

Autor: topipig | Hodnocení: 8 / 10

Růžový panter znovu zasahuje (19...

Růžový panter znovu zasahuje
Poslední půlhodina vydá za   celou sérii. Dobývání   hradu v kombinaci s tou   neskutečně chytlavou hudbou   a trhání zubu, byla   naprostá více >

Autor: Karius | Hodnocení: 8 / 10

Sedím na konári a je mi dobre (1...

Sedím na konári a je mi dobre
I když ani Bolka Polívku ani   Ondřeje Pavelku nijak   zvlášť nemusím, tady   zahráli oba fakt perfektně,   stejně jako třeba Štefan   Kvietik více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 9 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení