Lev v zimě (1968)

Lev v zimě (The Lion in Winter)
78.6 %
 
 

The Lion in Winter

    Žánr: drama / historický
    Země: Velká Británie / Spojené státy americké
    Délka: 134 min.
„Láska a nenávist mnohdy kráčí ruku v ruce. Třemi Oscary oceněný film o anglickém králi Jindřichu II.“
Britsko-americký film režiséra Anthony Harveye Lev v zimě vznikl podle stejnojmenné divadelní hry Jamese Goldmana, která v roce 1966 sklízela velké úspěchy na Broadwayi. Děj se odehrává v roce 1183 na hradě Chinon, kam na oslavu Vánoc anglický král Jindřich II. pozve své tři syny Jana, Geoffreye a Richarda a svou choť Eleanoru Akvitánskou, kterou již deset let vězní v pevnosti Salisbury. Sváteční rodinné setkání je příležitostí k obnovení vnitřních sporů a animozit, spojených zejména s otázkou nástupnictví trůnu. Na povrch vyplouvá složité předivo lásky, nenávisti, chamtivosti, ctižádosti, msty a zrady. A zatímco pozadí snímku tvoří reálná historie, mezilidské vztahy působí ryze současně.

V hlavních rolích excelují Peter O’Toole a Katharine Hepburnová, v dalších rolích se objevují například Anthony Hopkins či tehdy začínající Timothy Dalton. Film z celkových sedmi oscarových nominací proměnil tři – za nejlepší literární adaptaci, za herecký výkon Katharine Hepburnové a za původní filmovou hudbu Johna Barryho.

Zdroj: ČT

režie:
Anthony Harvey
 
 
hraje:
Peter O'Toole (Jindřich II), Katharine Hepburn (Eleonóra Aquitánska), Anthony Hopkins (princ Richard Lví srdce), John Castle (princ Geoffrey), Nigel Terry (princ John), Timothy Dalton (Filip II, francouzský král), Nigel Stock (William Marshall), O.Z. Whitehead (biskup Durhamský), Jane Merrow (Alais)
 
 
námět:
James Goldman (hra)
 
 
scénář:
James Godman
 
 
kamera:
Douglas Slocombe
 
 
hudba:
John Barry
 
 
fotograf:
Robert Willoughby
 
 
dirigent:
John Barry
 
 
producent:
Martin Poll, Victor Merenda
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.