Obsah filmu Lesní panna
Celý název této báchorky J. K. Tyla zní Lesní panna aneb cesta do Ameriky.
Hospodský Barnabáš a učitel Isidor Slovíčko podlehnou lákání starého Morelese, živeného dopisy mladého Taussiga z Ameriky a vydávají se hledat štěstí a bohatství do Ameriky. Po rozloučení se svým milým, učitelem Slovíčkem, se střetává Terezka s lesní pannou Jasanou, která jí za tři vlasy slíbí, že dá na jejího milého pozor. V Americe všichni přistěhovalci vidí, že představy o Novém světě byly jen snem a že ve skutečnosti nemají ani co jíst, zatímco doma měli vše, co chtěli. Když se ukáže, že je mladý Taussig svými dopisy klamal, vracejí se zpět do Čech. Třikrát na...
Celý název této báchorky J. K. Tyla zní Lesní panna aneb cesta do Ameriky.
Hospodský Barnabáš a učitel Isidor Slovíčko podlehnou lákání starého Morelese, živeného dopisy mladého Taussiga z Ameriky a vydávají se hledat štěstí a bohatství do Ameriky. Po rozloučení se svým milým, učitelem Slovíčkem, se střetává Terezka s lesní pannou Jasanou, která jí za tři vlasy slíbí, že dá na jejího milého pozor. V Americe všichni přistěhovalci vidí, že představy o Novém světě byly jen snem a že ve skutečnosti nemají ani co jíst, zatímco doma měli vše, co chtěli. Když se ukáže, že je mladý Taussig svými dopisy klamal, vracejí se zpět do Čech. Třikrát na sebe vzala Jasana lidskou podobu, aby se přesvědčila o velikosti Isidorovy lásky. Za své tři vlasy, tři zkoušky věrnosti, zaplatila Terezka třemi dny ze svého života. Vše se ale v dobré obrátí. Terezka si nemusí vzít bohatého nápadníka Kapouna. Se Slovíčkem se postarají o dožívajícího Morelese. V popředí této hry, stejně jako v dalších Tylových báchorkách, tu hlavně stojí oslava domova a českého lidu vedle lásky a nároku člověka na ni. < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.6.2021
Klasická báchorka Josefa Kajetána Tyla, v níž vyniká ta unikátní, krásná, stará česká mluva. Kulisy dotváří pohádkový děj, ve kterém exceluje celý herecký ansámbl v čele s Josefem Somrem v roli hospodského Barnabáše a jeho ženy Voršily (sluníčko Karolína Slunéčková). Hodně mě bavil i František Vicena jako otec Terezky a jehož řadím mezi naše tehdejší přední české herce. Květa Fialová v roli Jasany půvabem jen zářila. Bohuš Záhorský coby žid Šimon Moreles byl přesnej. Korunu všemu dodal ke konci Vladimír Menšík v roli Kapouna, co chtěl sbalit Terezku (Libuška Šafránková). Režisér Jiří Bělka vyprávění postavil hlavně na vlastenectvím, které vyústí až k hymně "Kde domov můj". Možná by se mohlo zdát, že zpracování zavání bolševickou ideologií, ale to je nesmysl, Tyl byl Tyl a Jiří Bělka se jeho látku snažil převést k obrazu svému. Což se mu taky podařilo. Je to lidské, hravé a vtipné. Američtí indiáni mě hodně pobavili :D. Luboš Fišer hudbou pohladil a chvílemi jako bych zaslechl motivy z televizní Babičky. Lesní panna v sobě kromě lásky nese i odkaz doby, kdy lidé prchali přes moře za svým americkým snem.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.6.2021
Tuhle klasiku Josefa Kajetána Tyla dnes lidé paradoxně znají asi spíš díky filmu "JAK SVĚT PŘICHÁZÍ O BÁSNÍKY". Povedená inscenace z roku 1973 je dnes poněkud zavátá i přes své skvělé obsazení. Určitě ale stojí za podívání a ti kdo neviděli mají možnost zítra odpoledne na ČT3. Barnabáš Pinta, Šimon Moreles, učitel Slovíčko i proradný Taussig se ukážou v trochu jiném a původnějším světle.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 18.2.2020
Vlastenecká pohádka! Ne nadarmo platí, arci když předlohy televizní tvorby ujmou se velcí duchové českého národa, byť z předminulého století, že sílu má napořád ta oslava lásky k domovu a potěchu české duše to způsobí.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 15.2.2020
Konečně jsem tedy poznal originál, protože dosud byly mé znalosti založeny jen na některých scénkách z básníků. Nebylo to nic moc, ale ani nějak velká nuda to nebyla. Možná to bylo tím, že to bylo celé krátké. Hymna v závěru překvapila.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film