reklama
 
ohodnotit

Lékař umírajícího času [TV seriál]

Lekár umierajúceho času

Žánr:
Rok:
1983
Délka:
66 minut, (5 částí)
„Příběh člověka, který předběhl svou dobu... Televizní pětidílná adaptace knihy Vladimíra Körnera“
Popis / Obsah / Info k filmu Lékař umírajícího času
1. Doctor Vitenbergicus

Dnes již legendární seriál Slovenské televize natočil v první polovině osmdesátých let na Barrandově režisér Miloslav Luther podle námětu Vladimíra Körnera. Pětidílná výpravná historická sága je životopisem významného učence, anatoma a politika slovenského původu Johannese Jessenia (známého též jako Ján z Jesenu či Ján Jesenský), jenž mj. působil i na půdě pražské Univerzity Karlovy. Seriál zachycuje Jesseniovu životní cestu od jeho studií a prvních úspěchů. V roce 1594 se Jessenius stává profesorem chirurgie a anatomie na univerzitě ve Wittenbergu, kterou před léty navštěvoval. Odtud povede jeho cesta přes mnoho společenských i osobních úspěchů a neúspěchů až ke smutnému konci na pražském popravišti. Tento věhlasný muž byl totiž nakonec popraven za účast ve stavovském povstání spolu s dalšími šestadvaceti pány. Jeho osud byl spjatý s klíčovými událostmi českých dějin na přelomu 16. a 17. století, v době, kdy renesance pomalu skomírala i se svými humanistickými ideály...
V hlavní roli uvidíme řadu vynikajících českých a slovenských herců, především v titulní roli Petra Čepka. Kvůli slovenskému znění mu propůjčil hlas Milan Kňažko, jenž však zároveň ztvárnil kata Mydláře.


2. Anatomia Pragensis

Druhá část slovenského historického seriálu má název Anatomia Pragensis, podle nevídané události, kterou Johannes Jessenius podnikl pri své návštěvě Prahy. V Řečkově koleji totiž na těle odsouzeného oběšence (jehož tělo získal od kata Mydláře) provádí veřejnou pitvu. Zatímco odborné kruhy přijímají tuto převratnou výukovou metodu s nadšením, laická veřejnost ji odsuzuje. Císař Rudolf II. projeví přání, aby Jessenius opustil provinční knížecí dvůr a usadil se v Praze. Zde Jessenius vydává řadu přednášek, vědeckých a lékařských spisů, provádí pro studenty další pitvy... a začíná se zajímat o politiku...

3. Stellis vinctus

Třetí díl výpravného historického seriálu o osudech Johannese Jessenia, nazvaný Stellis vinctus, zachycuje poslední období vlády pološíleného císaře Rudolfa II. Pražská univerzita přejde do rukou českých stavů a Jessenius se má stát jejím profesorem. V té době se musí potýkat též s morovou epidemií, která zasáhla hlavní město. Je to těžký boj, protože každý nemocný je předem prohlášen za mrtvého. Morová značka se ocitne též na Jesseniově domě, i když lékařova žena Marie onemocněla jen běžnou chorobou. Nešťastný souběh událostí má však za následek, že Marie se nakonec stejně nakazí...

4. Theatrum mundis

Čtvrtý díl slovenského historického seriálu o Johannesu Jesseniovi má název Theatrum mundis a odehrává se po smrti císaře Rudolfa II., který byl Jesseniovým ochráncem. Nový císař Matyáš doktorovy služby odmítne. Jessenius napřed císaři napíše pokornou supliku, ale později ji z hrdosti roztrhá. Pozná svůdnou dívku Floro, se kterou stráví celou zimu. Přitom stále pracuje na vědeckých spisech. Floro však jednoho dne beze stopy zmizí. Později za Jesseniem přijdou jeptišky i s novorozenou holčičkou Julkou, kterou Floro v útulku přivedla na svět. Lékař se dítěte ujme. Po čase je jmenován rektorem pražské univerzity. V zemi se v té době začínají bouřit české stavy a dojde k defenestraci místodržitelů Slavaty a Martinice. Jessenius po poradě s Harantem a Budovcem odjíždí jako legát českých stavů do Uher...


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Lékař umírajícího času
Lékař umírajícího času

V roce 1983 začal režisér Miloslav Luther s natáčením pětidílného stejnojmenného seriálu podle románu Vladimíra Körnera Lékař umírajícího času.

O sedm let později vznikla filmová verze, sestříhaná z původní televizní série, s názvem Svědek umírajícího času.

Do kin byla uvedena v únoru 1991. Pokud jde o dnešní připomenutí televizního seriálu, bude to určitě zajímavé pro ty, kteří znají a mají rádi tvorbu Vladimíra Körnera - jednoho z našich nejvýznamnějších současných spisovatelů. Převedení jeho literatury do podoby filmové či televizní vždy slibuje bohatý zážitek, protože stejně emotivní jsou i jeho romány.

Právě proto se často staly filmovými předlohami. Existuje ale ještě druhý důvod, proč si tak zajímavý seriál připomenout: je jím jeden z nejcharismatičtějších herců naší kinematografie - PETR ČEPEK, který právě zde vytvořil roli doktora Jessenia.

KOMBINACE MISTROVSKÉHO UMĚNÍ

V roce 2000, u příležitosti nedožitých šedesátých narozenin Petra Čepka (1940-1994), reprízovala Česká televize seriál Lékař umírajícího času. Deset let před jeho smrtí to pro něho byla obrovská herecká příležitost. Svému slavnému lékaři Jánu Jesenskému (též známý jako Ján z Jesenu či Jessenius), který žil v době Rudolfa II. ( hrál ho RUDOLF HRUŠÍNSKÝ), byl významným anatomem, učencem a politikem, působil na pražské Karlově universitě, vtiskl charismatický punc, tak typický pro tohoto mystického herce s uhrančivýma očima.

V Lékaři umírajícího času je nejzajímavější Körnerův pohled na jednotlivé postavy, které velmi detailně popisuje. Jejich osudy pak dostávají ještě hlubší naplnění. Nezbývá než dodat, že kombinace takových mistrů umění, jako jsou Vladimír Körner a herec Petr Čepek, přinesla seriálu obrovskou kvalitu.

Petr Čepek zemřel v padesáti čtyřech letech na rakovinu. Zanechal za sebou nádherné postavy například ve filmech Babička, Postřižiny, Petrolejové lampy, Slavnosti sněženek, Tři veteráni, Vesničko má středisková.

O SCENÁRISTOVI

Spisovatel, dramaturg, filmový a televizní scenárista, Moravák a filozof - tohle všechno je Vladimír Körner, který je mimo jiné proslulý svými výroky na adresu mnoha kolegů, kulturních institucí či politických garnitur.

Napsal přes třicet filmových a televizních scénářů a vydal ke dvaceti románům. S filmem je ve své tvorbě spojen tak, že vlastně většina jeho novel a románů vznikla nejdříve jako filmové povídky. Odborníci řadí jeho knihy a scénáře mezi nejvýznamnější díla v naší poválečné próze a samozřejmě i ve filmu.

Ve všech vzpomínkách, rozhovorech a filmových portrétech hovoří Vladimír Körner o svém zážitku s umírajícím otcem. O tom, jak v dětství byl tak bezprostředně blízko smrti a jak mu otec zemřel doslova před očima. Tato zkušenost měla na jeho tvorbu velký vliv, a proto je možná Vladimír Körner typem autora, který tak mistrně a emotivně přechází od baladických prvků až po surrealistické situace a obrazy.

Otec Vladimíra Körnera byl za války ve vojenském odboji, v tajné vojenské organizaci, která připravovala povstání na Moravě v roce 1944. Padl v posledních bojích války 7. května 1945 a "in memoriam" dostal dva válečné kříže.

VLADIMÍR KÖRNER

V šedesátých letech pracoval Körner na Barrandově jako dramaturg a do roku 1991 jako scenárista. Dostal ceny z mezinárodních festivalů - Berlín, Karlovy Vary, Sapporo, Monte Carlo, Cannes... V roce 2004 obdržel prestižní Cenu Vladislava Vančury.

Jeho posledním filmem v režii Milana Cieslara, se kterým pracoval v roce 2000 ještě na filmu Pramen života, je snímek Krev zmizelého. Je to právě Körner, který je podepsán pod klasickými díly naší kinematografie, jakými jsou bezesporu filmy Údolí včel (1967) nebo Zánik samoty Berhof (1983).

Podle jeho scénářů pracovala řada českých režisérů - například František Vláčil kromě Údolí včel natočil ještě film Adelheid (1969), Miloslav Luther snímek Anděl milosrdenství (1994) a právě pětidílný příběh života lékaře Jessenia. Vladimír Körner obdržel Českého lva za film Der Lebensborn - Pramen života (2000) za nejlepší scénář a byl nominován za film Anděl milosrdenství (1994), také v kategorii nejlepší scénář.

Na otázku: Vaše příběhy jsou plné vášní, násilí, bolesti. Existují nějaké meze, kam až umělec může jít a kam by jít neměl? V jednom z mnoha otištěných rozhovorů Körner odpovídá: "Myslím si, že každá velká myšlenka v umění je antihumanistická, a tím, že se s ní autor uměleckými prostředky vypořádá, tak ji překoná a dosáhne jistého humanismu. Čili původní idea bývá krutá, to bylo v Údolí včel nebo v Adelheid, ale potom se ji člověk snaží zmírnit soucitem. Při vší úctě ke Karlu Čapkovi, kdybych chtěl psát už předem určené humanistické poselství jako on, tak by to nepůsobilo. Aspoň dnes ne."

SCENÁRISTA A REŽISÉŘI...

"Vladimír Körner je pro mě velkou osobností. Síla jeho díla je v obraznosti. Klade větší důraz na podobenství než na dialogy," říká režisér Milan Cieslar. "Vladimír Körner je uzavřený, sarkastický člověk, ale jsme si blízcí. On je legenda," dodává.

Seriál Lékař umírajícího času natočil slovenský režisér Miloslav Luther, který vystudoval v letech 1968-1973 FAMU v Praze. Chvíli v ní pracoval, ale od poloviny osmdesátých let působil jako režisér Slovenské filmové tvorby. V televizi natočil mnoho filmů - Mário a kúzelník (1977), Triptych o láske (1980), Nebezpečné známosti (1980), ale český divák ho bude jistě znát, když připomeneme seriál Konec velkých prázdnin nebo Útěk do Budína.

"...s Vladimírem Körnerem jsem se osobně seznámil někdy před dvaceti lety. Poprvé jsme spolu pracovali na pětidílném seriálu o Jánu Jesseniovi Lékař umírajícího času. Z této látky pak vznikl i film. Přistupoval jsem k němu s velkým obdivem a úctou. On to potom dlouhé roky komentoval slovy - Slávku, ty jsi byl kdysi takovej velice uctivej, ale teď už nejsi. Samozřejmě se už potom člověk dostává do určitých tvůrčích konfliktů, režisér konkretizuje představy s autorem a tam už jde spíš o partnerství a přátelství než bezmezný obdiv. Společně jsme pak pracovali ještě na dvou filmech - Chodník cez Dunaj a Anděl milosrdenství ....," řekl kdysi Miloslav Luther.

SERIÁL KONČÍ, KNIHA POKRAČUJE....

Seriál Lékař umírajícího času končí popravou sedmadvaceti českých pánů v roce 1621 na Staroměstském náměstí, Körnerův román ale ne. Pokračuje mementem třicetileté války, a tím opět vyzdvihuje protiválečnou myšlenku, která je přítomna ve všech knihách Vladimíra Körnera.

"Je pravda, že s některými postavami se Jessenius ve své době nemohl setkat, je tam hodně licencí a fikcí, takže jsem si s historií svým způsobem pohrál..." řekl o svém románu autor.
Česká televize


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

79.3 %
8   - argenson
8   - curil
8   - jarda53
9   - clara.bow
8   - green-tea
10 - hvezdyn
8   - Frolíček
8   - M.A.G.
7   - Agostino
9   - Kuvik
7   - Bara.40
8   - REKBRIT
7   - Charlie35
8   - melakara
8   - Nasudr
10 - satyr
7   - R.RICKIE
8   - ponorka.ba
8   - fred.appl
6   - Tonykla

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147485
Osobností: 625061
Fotografií: 558466
Plakátů: 265383
Obsahů a biografií: 135315

Poslední komentáře

Golet v údolí (1995)

Golet v údolí
Je velká škoda, že Zeno   Dostál natočil jen tak málo   filmů, mezi které patří   Golet v údolí k těm   nejlepším. Poetické   vyprávění o více >

Autor: topipig | Hodnocení: 8 / 10

Josef Lada - malíř český (1997)

Josef Lada - malíř český
Krásný medailónek o našem   geniálním a originálním   malíři Josefovi Ladovi,   rozdělený do několika   kapitol, ve kterých mluví   různí více >

Autor: topipig | Hodnocení: 10 / 10

Dívka v modrém (1939)

Dívka v modrém
Překrásný stylizovaný, až   noirový vizuál, temná   noční atmosféra LA,   charismatický Řidič Ryan   Gosling a pár zapamatování   hodných více >

Autor: topipig | Hodnocení: 10 / 10

Dark Night of the Scarecrow (198...

Dark Night of the Scarecrow
Takže postava Bubba nebyla   jen v kultovním Romerově The   day of the dead, ale i v tomto   kousku, kde Bubbo není   zombie, ale retardovaný   více >

Autor: topipig | Hodnocení: 8 / 10

Super 8 (2011)

Scifáč s dětama? Jako fakt?

Super 8

Autor: roox | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.046/0.013