reklama
 
ohodnotit

Ledová bouře

The Ice Storm

Rok:
1997
Délka:
112 minut
Premiéra v ČR:
17.9.1998
„Sigourney Weaver a Kevin Kline v dramatu plném vášní i mrazivých vztahů.“
Popis / Obsah / Info k filmu Ledová bouře
Uznávaný režisér Ang Lee (podepsaný pod filmy Svatební hostina, Rozum a cit, Jízda s ďáblem, Tygr a drak, Zažít Woodstock) se v tomto příběhu - tak jako již několikrát - zaměřil na rodinné a generační vztahy. V psychologicky laděném snímku, natočeném podle románu Ricka Moodyho Ledová bouře, se vrací do roku 1973, do předměstí connecticatského New Canaanu. Vyprávění se přitom soustřeďuje na členy sousedících rodin Hoodových a Carverových, kteří k sobě pocitují přátelské, milostné vztahy i nenávist. Jakýmsi katalyzátorem drobných a všedních událostí i vztahů je ledová kalamita, jež nastane v noci po neustávajícím mrznoucím dešti…

Americký film oceněný na MFF v Cannes (cenou za scénář pro Jamese Schamuse) se vymyká z běžné hollywoodské produkce a spíše připomíná klasická díla filmařů Ingmara Bergmana a Michelangela Antonioniho. Hlavní úlohy ztělesnily známé herecké hvězdy Sigourney Weaver (Vetřelec, Gorily v mlze, Krotitelé duchů, Smrt a dívka) a Kevin Kline (Ryba zvaná Vanda, Francouzský polibek, Dave). V dalších rolích hrají Joan Allen (Šílená láska, Tváří v tvář), Tobey Maguire, Christina Ricci (Casper, Malí válečníci), Jamey Sheridan, Elijah Wood (Všude dobře, doma nejlíp, Drtivý dopad).

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Ledová bouře
Režisér Ang Lee, původem z Tajvanu(!), se na mezinárodní scéně uvedl filmem Svatební hostina a potom pro Emmu Thompsonovou natočil Rozum a cit, který si vysloužil několik oscarových nominací. Filmem Ledová bouře se už představuje jako mistr svého řemesla. Film nás zavádí na oslavy Dne díkuvzdání do luxusního předměstí New Canaan v Connectitutu. Píše se rok 1973. V televizi se Nixon pokouší vysvětlit aféru Watergate a na předměstí připomínající zanedbaný park se pomalu blíží ledová bouře. Hlavními hrdiny je rodina Hoodových. Otec Ben (Kevin Kline) vydělává peníze, jezdí vlakem do práce a jen zřídka se pustí skleničky. Matka Elena (Joan Allenová) krade po obchodech hnaná touhou něco zažít.. Dcera Wendy (Christina Ricciová) je čtrnáctiletá nymfomanka a syn Paul (Tobey Maguire) hází kamarádům do pití Rohypnoly. Film zachycuje Ameriku v období, které příliš neznáme, kdy pozůstatky šedesátých let prosákly do středních vrstev. Široké vrstvy obyvatelstva se seznámily s volnou láskou a marihuanou a nemotorně se se snažily taky si to všechno užít. Jedním z centrálních momentů filmu je večírek s výměnou partnerů, na kterém si ženy vybírají své milence pro tuto noc losováním klíčů od aut. Večírek dopadá asi tak, jak by dopadl, kdyby ho pořádali se svými přáteli vaši rodiče. To mě na filmu zaujalo zvlášť. Je samozřejmě výborně napsaný a zahraný, humorné a ostře satirické scény se střídají s uměřeným patosem. Překvapením pro mnohé asi bude Cristina Ricciová, kterou mohli naši diváci naposledy vidět v Casperovi, i když v poslední době se specializuje spíš na ty nymfomanky. Zdá se mi ale, že ta doba v mnohém odráží naši současnou realitu tady. I u nás se právě mění počasí a ne každý si s tím ví rady. Rozpadající se rodinné vazby a děti snažící se vyrovnat se sexem a drogami můžete vidět i v Budějovicích každý den. Takhle dobrý film o nich ale jen velmi zřídka.

Autor/Zdroj: /Sber


70. léta. Stmívá se... nad městem se schyluje k nejhorší ledové bouři za posledních 30 let... Členové rodiny Hoodových se chystají prožít další z uvolněných večírků. Přírodní katastrofa navždy změní jejich životy.
Listopad 1973, Connecticut; USA. Každý z Beatles točí sólové album, manželská nevěra je součástí života většiny rodin, sex přestal být tabu. V rodině Hoodových zrušili všechny zábrany. Rodičům i dětem vyhovují jejich vlastní představy sexuální revoluce. Před setměním, kdý se každý člen rodiny připravuje na svůj noční život, přichází nejhorší ledová bouře za posledních 30 let. Po noci nemorálních událostí a jedné tragedie, se rodina v mrazivých ranních hodinách po bouři sjednocuje, aby tak zachránila téměř zpřetrhaná pouta.
Uznávaný režisér Ang Lee se ve své tvorbě zaměřuje na rodinné a generační vztahy zakotvené v konkrétní společenské situaci. V psychologickém snímku podle románu Ricka Moodyho Ledová bouře se jedná o vazby v předměstském společenství vyšší střední třídy na konci roku I 973, kdy Spojené státy procházely tvrdým střízlivěním po bouřlivých šedesátých letech. Katalyzátorem"drobných a všedních událostí kolem Dne díkůvzdání je ledová kalamita, jež nastane v noci po intenzívním mrznoucím dešti. (Ledová bouře přišla 23. listopadu 1973, přesně deset let po smrti prezidenta Kennedyho.) Vyprávění se soustřeďuje na sousedící rodiny Hoodových a Carverových. Ben Hood je nevěrný manželce Ellen se sousedkou Janey. Ellen mu nevěru téměř proti své vůli oplatí s Janeyiným manželem Jimem. Čtrnáctiletá Wendy Hoodová sbírá první erotické zkušenosti s chlapci Carverovými, vrstevníkem Mikeym a mladším Sandym. Šestnáctiletý Paul Hood zase usiluje o sblížení se spolužačkou z newyorské střední školy. Mikey, kterého všichni považují za „zvláštní dítě", během ledové bouře tragicky zahyne: Jeho smrt jakoby dospělým přinesla draze vykoupené prozření. V nenápadném, ale vzácně promyšleném a citlivě natočeném snímku tvůrci přesvědčivě zachycují atmosféru a jemně odhalují nudu, pokrytectví, faleš a nevěru, jež se skrývají pod maloměstskou počestností. Film stojí především na výkonech známých herců i zkušených dětských představitelů. Vymyká se z běžné hollywoodské produkce a připomíná klasická díla Bergmana či Antonioniho.
Program UH

Autor/Zdroj: /


Ang Lee se ve své tvorbě zaměřuje na rodinné a generační vztahy zakotvené v konkrétní společenské situaci. V tomto filmu se jedná o vazby v předměstském společenství vyšší střední třídy na začátku 70. let, kdy Spojené státy procházely jak vystřízlivěním z předchozí dekády, tak Nixonovou aférou Watergate.
Program ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Ocenění: Cena za scénář na MFF Cannes 1997, Cena BAFTA a nominace na Zlaiý glóbus pro S. Weaverovou v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli

Uznávaný režisér Ang Lee se ve své tvorbě zaměřuje na rodinné a generační vztahy zakotvené v konkrétní společenské situaci. Ve filmu Ledová bouře se jedná o vazby v předměstském společenství vyšší střední třídy na začátku 70. let, kdy Spojené státy procházely jak vystřízlivěním z předchozí dekády, tak Nixonovou aférou Watergate. Vyprávění se soustřeďuje na sousedící rodiny Hoodových a Carverových, jejichž vzájemné vztahy jsou více než propletené. Katalyzátorem drobných a všedních události je ledová kalamita, která skutečně nastala v noci po večerním namrzajícím dešti 23. listopadu 1973.
V nenápadném, ale vzácně promyšleném a citlivě natočeném snímku tvůrci přesvědčivě zachycují atmosféru newyorského satelitu a jemně, ale nemilosrdně odhalují nudu, pokrytectví, faleš a nevěru, jež se skrývají pod maloměstskou počestností. Film stojí především na výkonech známých herců i zkušených dětských představitelů (skvělá Christina Ricciová proslula již jako členka Addamsovy rodiny). Film se vymyká běžné hollywoodské produkci a připomíná třeba Redfordovu prvotinu Obyčejní lidé. Lze najít i odkazy ke klasickým dílům Ingmara Bergmana či Michelangela Antonioniho.
Rodiče Hoodovi jsou drceni pocitem nenaplněnosti vlastního života i vědomím plynutí času. Snaží se sice naplnit požadavky svých společenských rolí, vždy se však najde detail, který zoufale nehraje. I „dětská trápení" jejich ratolestí mají dost hořký podtext. Režiséru Ang Leeovi se při ztvárňování jejich postav podařilo zachytit směs nevinnosti a krutosti, která je pro určitý věk asi typická.
(0. Štindl, Lidové noviny 17.9. 1998)
Postupně, s nenucenou hrozivostí, se ve filmu ukazují spodní proudy, jež vymlely trapné, hořkosměšné cestičky k módní sexuální revoluci.
(M. Spáčilová, Mladá fronta Dnes 19.9. 1998)

Autor/Zdroj: /Kino ART


Popis / Obsah / Info k filmu Ledová bouře
Uznávaný režisér Ang Lee se ve své tvorbě zaměřuje na rodinné a generační vztahy zakotvené v konkrétní společenské situaci. V psychologickém snímku podle románu Ricka Moodyho Ledová bouře se jedná o vazby v předměstském společenství vyšší střední třídy na konci roku 1973, kdy Spojené státy procházely tvrdým střízlivěním po bouřlivých šedesátých letech. Katalyzátorem drobných a všedních událostí kolem Dne díkůvzdání je ledová kalamita, jež nastane v noci po intenzivním mrznoucím dešti. (Ledová bouře přišla 23. listopadu 1973, přesně deset let po smrti prezidenta Kennedyho.) Vyprávění se
soustřeďuje na sousedící rodiny Hoodových a Carverových. Ben Hood je nevěrný manželce Ellen se sousedkou Janey, Ellen mu nevěru téměř proti své vůli oplatí s Janeyiným manželem Jimem. Čtrnáctiletá Trendy Hoodová sbírá první erotické zkušenosti s chlapci Carverovými, vrstevníkem Mikeym a mladším Sandym. Šestnáctiletý Paul Hood zase usiluje o sblížení se spolužačkou z newyorské střední úkoly. Mikey, kterého všichni považují za "zvláštní dítě", během Ledové bouře tragicky zahyne. Jeho smrt jakoby dospělým přinesla
draze vykoupené prozření. - V nenápadném, ale vzácně promyšleném a citlivě natočeném snímku tvůrci přesvědčivě zachycují atmosféru a jemně odhalují nudu, pokrytectví faleš a nevěru, jež se skrývají pod maloměstskou počestností. Film stojí především na výkonech známých herců i zkušených dětských představitelů. Vymyká se z běžné hollywoodské produkce a připomíná klasická díla Bergmana či Antonioniho.

j

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

74.7 %
8   - curil
6   - hledasenik
9   - Frolíček
6   - M.A.G.
8   - jorgemar
7   - Agostino
7   - LenC2
4   - enejčel
8   - Chrustyn
6   - mat.ilda
6   - RM
8   - vojtam
8   - Omnibus
7   - REKBRIT
9   - Charlie35
9   - Tom_Hardy
9   - Faye
9   - melakara
9   - Akana
7   - cerfik

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146265
Osobností: 621282
Fotografií: 550392
Plakátů: 262180
Obsahů a biografií: 134121

Poslední komentáře

Delta Force 3 (1991)

Delta Force 3
S ohledem na předchozí   snímky série se jedná o   naprostou filmovou katastrofu.   První film měl duo Chuck   Norris a Lee Marvin. Ve dvojce   více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 1 / 10

Měsíc 44 (1990)

Měsíc 44
Akční sci-fi příběh   nabitý velkolepou výpravou,   dnes nutno podotknout bez CGI,   používající dějovou   šablonu o hrdinovi, který   byl více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 7 / 10

Hollywoodská rošáda (1987)

Hollywoodská rošáda
Průměrná komedie,   černošský, režisér,   černošští herci. Film si   dělá legraci z   hollywoodských černošský   stereotypů ve filmu.   více >

Autor: curil | Hodnocení: 6 / 10

Horem Pádem (2004)

Horem Pádem
Nevzpomínám si, že bych se   při sledování tohoto filmu   smála, ale hořko mi bylo   ještě dlouho potom.Myslím,   že se dvojici Hřebejk -   více >

Autor: collen | Hodnocení: 8 / 10

Zábavy (1960)

Zábavy
Docela zajímavý příběh o   upřímném přátelství dvou   válečných veteránů má   slušnou výchozí situaci,   ale pak se dlouho nic neděje   a až více >

Autor: argenson | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.057/0.019