Obsah filmu Kronika žhavého léta
Na motivy z
Řezáčova románu Bitva natočil
Jiří Sequens široce rozevřenou, avšak krajně ilustrativní a tezovitou epopej, která zachycuje severočeské pohraničí v létě 1947, zobrazuje rejdy reakce, snažení bezvýhradně čestných komunistů i zákonité směřování společnosti ke konečnému vítězství dělnické třídy vedené komunisty. Jedná se o jeden z výstavních ideologických filmů rané normalizace, který měl zdůvodnit, že jedině komunisté povedou lid ke šťastným zítřkům. Je pozoruhodné, jak postavy (s nimiž jsme se setkali již o dvacet let dříve ve...
Na motivy z Řezáčova románu Bitva natočil Jiří Sequens široce rozevřenou, avšak krajně ilustrativní a tezovitou epopej, která zachycuje severočeské pohraničí v létě 1947, zobrazuje rejdy reakce, snažení bezvýhradně čestných komunistů i zákonité směřování společnosti ke konečnému vítězství dělnické třídy vedené komunisty. Jedná se o jeden z výstavních ideologických filmů rané normalizace, který měl zdůvodnit, že jedině komunisté povedou lid ke šťastným zítřkům. Je pozoruhodné, jak postavy (s nimiž jsme se setkali již o dvacet let dříve ve Vávrově Nástupu) stále setrvávají v pozici pouhých hlasatelů příslušných idejí, jak vyznívá směšně každá snaha o jejich polidštění třeba skrze váhání či naopak ukvapenost.
Zdroj: Film Europe Media Company < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 28.6.2019
Kapitalisté opět dostávají na frak od soudruhů. Ono to nebylo zpočátku špatné, ale pak jsem ztrácel pozornost a začalo mne to uspávat. Prostě to na mne bylo moc zdlouhavé. Ale jinak musím uznat mistrovské herectví, takže se to promítne do hodnocení.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 21.2.2016
V průběhu sedmdesátých let vzniklo hned několik velkých filmů oslavující poválečnou éru v naší vlasti. Jsou různé kvality. Od klasických agitek až po zdařile zpracovaná dramata popisující zdejší život. K těm lepším lze zařadit Kroniku žhavého léta. Píše se rok 1947. V zemi se o moc ucházejí 4 politické strany. Ve všech vesnicích o obcích docházelo ke konfliktům mezi jednotlivými zájmovými skupinami. Film se odehrává v pohraničí, v místě, kde zcela po právu byli odsunuti sudetští Němci, v místě, kde se lidé snaží o nový život. Do hry vstupuje i muž, západní pilot. Ztělesňuje jej tehdejší představitel akčních hrdinů a dobrodruhů, Rudolf Jelínek. Dochází zde i k vraždám a film se částečně stává i detektivkou. Je skvěle obsazen. Co role, to herecká legenda. Čeká nás zde znárodňování, kolektivizace, sucho, epidemie záškrtu i onen Vítězný Únor.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.11.2011
Podobnost s 30 případy majora Zemana je vážně očividná. Počínaje empatickým Milošem Willigem přes utrápenou manželku hlavního hrdiny (Renáta Doleželová) až po tu (opět nepochopitelnou) apokalyptickou hudbu Zdeňka Lišky. Ale když člověk ví, o co šlo a dokáže se oprostit od toho jednobarevného vyznění, nutno přiznat, že některé scény jsou výborně zahrané a člověk si smlsne na těch záporácích i nevyhraněných charakterech (Růžek, Budínová, Vránová).