Popis / Obsah / Info k filmu Královský omylV Čechách roku 1315 vládne mladičký král Jan Lucemburský (V. Harapes) a jeho žena Eliška Přemyslovna (J. Hlaváčová). Skutečným pánem v zemi je však podkomoří Jindřich z Lipé (M. Macháček). Jeho moc se nelíbí jiným pánům v království. Je trnem v oku i královně, která označí Jindřicha za zrádce. Po jejím obvinění je Jindřich uvězněn i se svým společníkem fráterem Bonaventurou (L. Munzar) na hradě Týřov. Zde ho má v nevlídném sklepení střežit purkrabí Hýta (M. Růžek). Hýta se nechá zlákat příslibem dvaceti hřiven stříbra a nechá pánu z Lipé volnost pohybu po celém hradě. Kvůli nespravedlivému věznění oblíbeného pána však po celé zemi propukají nepokoje. Jednoho dne proto přijede na Týřov posel s královniným návrhem: Jindřich se má pokořit, přiznat vinu a pak bude volný. V opačném případě mu hrozí poprava…
Zdroj: ČT
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu Královský omylPOZOR SPOILER
Jindřich z Lipé, nejvyšší podkomoří krále se odkudsi vrací a vítá jej mezi jinými i mnich Bonaventura.
Král se dovídá o údajné Jindřichově zradě a královna Jindřicha haní.
Vzápětí je pán z Lipé ve svém sídle napaden a zatčen.
Pak je přivezen na Týřov a má být zakován do vězení. Přivezli s ním i Bonaventuru.
Když je tedy Jindřich umístěn dle přání, křičí že dá 30 hřiven stříbra žalářníkovi a dvě každému z jeho lidí. Toto se vynese ven a začíná se přemýšlet. Rádi by Jindřicha pustili, ale domnívají se, že mají mezi sebou zrádce. Zabijí tedy muže, o kterém se domnívají, že je to on a Jindřich je propuštěn. Nesmí však opustit hrad, a tak nabádá Bonaventuru, aby utekl on. Ten však odmítá.
Tak si tam žijí pospolu, když tu náhle přijíždí návštěva. A hledá právě pana Jindřicha. Je to královnin posel.
Dlouho se nezdrží. Ale předložil Jindřichovi návrh, že pokud se přizná, může se vrátit na své panství. Ale musí před králem pokleknout. A stejně se pak nesmí objevit u dvora.
Posel pak přiváží zprávu, že se šlechta staví za Jindřicha.
Čas běží a přijíždí sem samotná královna. Snaží se Jindřicha přimět k přiznání a pokoře za každou cenu. Dokonce vytahuje na světlo jeho bývalou zamilovanost do ní samotné. Nakonec připomíná svého otce, jak dal popravit pána z Falknštejna. A vyhrožuje Jindřichovi ne popravou, ale vpletením do kola.
Jindřich nyní stojí před nejtěžším rozhodnutím, ve kterém jde o jeho život…
Autor: PitryxPopis / Obsah / Info k filmu Královský omyl1315: Nejvyšší královský podkomoří je nařčen ze zrady a uvěznen. Obvinění se ukázalo jako neoprávněné, ale král, i když mu je teprve 19 se nesmí mýlit...Historické podobenství spisovatele, dramatika a režiséra O. Daňka se jevilo převážné části diváků jako příliš odtažité od aktuálních událostí.
Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu
Popis / Obsah / Info k filmu Královský omylRežisér filmu Královský omyl Oldřich Daněk je mezi filmovými tvůrci let šedesátých poněkud neobvyklým zjevem. Po studiích herectví a režie na pražské FAMU (1946 - 1951) působil na několika oblastních činoherních scénách a začal se věnovat tomu, čím je dodnes nejznámější - psaní dramatických textů. Po uvedení několika her se pokusil o filmový scénář, který byl v roce 1958 realizován režisérem Václavem Krškou. Psychologicko-politické drama Zde jsou lvi s Karlem Högrem v hlavní roli patří dosud mezi filmy pozoruhodné a ve své době patřilo i mezi filmy nejstatečnější.
Po několika více i méně úspěšných pokusech o filmovou režii (Tři tuny prachu, Spanilá jízda, Lov na mamuta) natočil O. Daněk v roce 1968 širokoúhlý historický snímek Královský omyl. Film vzniklý na motivy první autorovy prózy Král utíká z boje vypráví epizodu z doby vlády Jana Lucemburského. Mladičký král dal zatknout a uvěznit nejvyššlho podkomořího pana Jindřicha z Lipé, který byl samotnou královnou Eliškou Přemyslovnou křivě obviněn z vyjednáváni s nepřátelskými Habsburky. I ve vězení si však Jindřich zachovává charakter a odmítá se poddat falešnému nařčení, bezprávnému násilí a nakonec i nabízené šanci. Přiznáním nespáchané viny by zradil sám sebe, podobně jako hlavní hrdina z Klosova a Kadárova Obžalovaného.
Souvislost s Kadárovým a Klosovým filmem z tehdejší žhavé současnosti naznačuje, že historická látka rozhodně nebyla pro autora únikem. Do historie se ve své době Oldřich Daněk obrací neustále a nachází v ní velmi aktuální a zároveň také nadčasová témata. Tak je tomu i ve filmu Královský omyl, v diváckém, kultivovaném, byť dnes možná už poněkud zdlouhavě působícím snímku s řadou kvalitních hereckých výkonů.
sdk Cinema 1992/1/43
Autor/Zdroj: sdk/Cinema
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište