reklama
 
ohodnotit

Král tančí

Le roi danse

Další název:
The King Is Dancing
Žánr:
Rok:
2000
Délka:
114 minut
Premiéra v ČR:
20.9.2001
„Historická freska o skrytém nadání krále Slunce.“
Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Film belgického režiséra Gérarda Corbiaua je volně inspirován studií Philippa Beaussanta Lully aneb Hudebník slunce, věnovanou postavě skladatele Jeana-Baptista Lullyho (1632 1687), který působil na dvoře Ludvíka XIV. jako dvorní skladatel a kapelník. Ludvík XIV. měl jako chlapec zálibu v tanci a v roce 1651 poprvé veřejně vystoupil v Baletu noci, při němž ho poprvé doprovázel Lully, který později pro mladého krále složil další balety a stal se jeho důvěrníkem. Skládal na královo přání také opery a hudbu provázející představení her Jeana-Baptista Poquelina, známého jako Moliére. Film sleduje vztahy mezi králem, Lullym a Moliérem, do jisté doby přátelské, později poznamenané závistí a zejména ochladnutím toho, který mezitím vyspěl v krále Slunce.

Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 31.10.2014 CX


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budou chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden úskok, nejednu překážku. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv. Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec, exceluje v něm -a to je cesta k získání sebedůvěry. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Získává sílu k proměně sebe sama i státu, stává se posvátným, věčným, neporazitelným. Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a společník Moliér. Oni jsou pečlivými a magickými tvůrci druhé tváře i duše vládce - krále Slunce. Zejména silný vztah ke králi má Lully. Je to ten nejčistší projev lásky, která ho oslepila natolik, že přivodí jeho porážku. Díky dvorním intrikám je brzy po Moliérovi vykázán z okruhu králových nejbližších přátel i on...


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budou chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden uskok, nejednu překážku. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv.
Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec, exceluje v něm - a to je cesta k získání sebedůvěry. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Získává sílu k proměně sebe sama i státu, stává se posvátným, věčným, neporazitelným.
Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a společník Moliér. Oni jsou pečlivými a magickými tvůrci druhé tváře i duše vládce - krále Slunce. Zejména silný vztah ke králi má Lully. Je to ten nejčistší projev lásky, která ho oslepila natolik, že přivodí jeho porážku. Díky dvorním intrikám je brzy po Moliérovi vykázán z okruhu králových nejbližších přátel i on…

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Teprve čtrnáctiletý Ludvík má již starosti dospělého: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí a chystají nejeden úskok, aby zabránili jeho korunovaci. Budoucí král se ale dokáže báječně odreagovat uměleckým tancem, v němž ve Versailles přímo exceluje…
Kino ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budou chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden úskok. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv. Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a spoIečník Moliér. Jenže dvorní intriky štěstí nepřejí.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Po Farinellim je výpravný historický snímek Král tančí, inspirovaný knihou Philippa Beaussanta Lully aneb Hudebník Slunce dalším projektem belgického režiséra Gérarda Corbiaua, úzce svázaným se světem klasické hudby. Podobně jako v případě zpěváka-kastráta z 18. století, i v příběhu, opírajícím se o životní osudy dvorrn?~o skladatele Ludvíka XIV., Jeana-Baptista Lullyho (1632 - 1687), tvůrce využívá své hudební vzdělání k tomu, aby inscenoval podívanou, vycházející z historických pramenů stejně jako z vlastní autorské imaginace. Osudy ctižádostivého Florenfana, který se podílel na utváření oficiální podoby „krále Slunce", představuje Corbiau jako příběh umělce bezvýhradně oddaného vizi svého panovníka. Mladičký král nachází v naturalizovaném Francouzovi skladatele, jenž dokáže ideálně naplnit představu alegorických dvorských baletů, v nichž vladař sám tančí. Ludvík a Jean-Baptiste „stvořili" jeden druhého a každý ve své oblasti usiluje získat absolutní moc, což postupně vede k jejich morální devastaci stejně jako k osamělosti. Přátelský vztah se během let mění v ziskuchtivou závislost a idea uměnímilovného „tančícího krále" bere za své pod tlakem politických úliteb a kompromisů. Když je Ludvík nucen skončit s tancem, spojuje se Lully s jiným dvorským oblíbencem, dramatikem Moliérem. Ve vzpomínkách umírajícího skladatele je sarkastický intelektuál, který s Lullym svázal své jméno ve třinácti d0ech, hudebníkovi přátelskou a uměleckou oporou i sokem o královu přízeň. Ze spolupráce „rozumu" a „citu" - nebo také apollinského (Lully) a dionýského principu (Moliére) vznikají díla, jež Ludvík začne chápat nejen jako dvorské rozptýlení, ale jako nástroj k upevnění politické moci. Corbiauův snímek pojímá příběh dvojice mužů, svázaných zvláštním poutem, jako úvahu o vztahu umění a moci. Nabízí zároveň poměrně přesný obraz klíčových změn v umění ludvíkovské epochy. Podíl na působivosti nevšedního díla má vedle Lullyho hudby, jež tvoří dějotvornou a zároveň jedinou hudební kulisu snímku, také pečlivá rekonstrukce dobových reálií: baletní a divadelní scény jsou důležitou součástí vyprávění, jež se opírá také o výjimečné herecké výkony. Oba mladí představitelé, Benoit Magimel (Ludvík) a Boris Terral (Lully) našli vynikajícího spoluhráče v Tchekym Karyovi v roli Moliéra.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budu chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden úskok, nejednu překážku. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv. Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec, exceluje v něm - a to je cesta k získání sebedůvěry. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Získává sílu k proměně sebe sama i státu, stává se posvátným, věčným, neporazitelným. Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a společník Moliér. Oni jsou pečlivými a magickými tvůrci druhé tváře i duše vládce - krále Slunce. Zejména silný vztah ke králi má Lully. Je to jen nejčistší projev lásky, která ho oslepila natolik, že přivodí jeho porážku. Díky dvorním intrikám je brzy po Moliérovi vykázán z okruhu králových nejbližších přátel i on…

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Po Farinellim (1994) je výpravný historický snímek Král tančí, inspirovaný knihou Philippa Beaussanta Lully aneb Hudebník Slunce dalším projektem belgického režiséra Gérarda Corbiaua, úzce svázaným se světem klasické hudby. Podobně jako v případě zpěváka-kastráta z 18. století, i v příběhu, opírajícím se o životní osudy dvorního skladatele Ludvíka XIV., Jeana-Baptista Lullyho (1632-1687), tvůrce využívá své hudební vzdělání k tomu, aby inscenoval podívanou, vycházející z historických pramenů stejně jako z vlastní autorské imaginace. Osudy ctižádostivého Florenťana, který se podílel na utvářeni oficiální podoby „krále Slunce ", představuje Corbiau jako příběh umělce bezvýhradně oddaného vizi svého panovníka. Mladičký král nachází v naturalizovaném Francouzovi skladatele, jenž dokáže ideálně naplnit představu alegorických dvorských baletů, v nichž vladař sám tanči. Ludvík a Jean-Baptiste „stvořili" jeden druhého a každý ve své oblasti usiluje získat absolutní moc, což postupně vede k jejich morální devastaci stejně jako k osamělosti. Přátelský vztah se během let mění v ziskuchtivou závislost a idea uměnímilovného „tančícího krále" bere za své pod tlakem politických úliteb a kompromisů. Když je Ludvík nucen skončit s tancem, spojuje se Lully s jiným dvorským oblíbencem, dramatikem Moliérem. Ve vzpomínkách umírajícího skladatele je sarkastický intelektuál, který s Lullym svázal své jméno ve třinácti dílech, hudebníkovi přátelskou a uměleckou oporou i sokem o královu přízeň. Ze spolupráce „rozumu" a „citu" - nebo také apollinského (Lully) a dionýského principu (Moliére) vznikají díla, jež Ludvík začne chápat nejen jako dvorské rozptýlení, ale jako nástroj k upevnění politické moci. - Corbiauův snímek pojímá příběh dvojice mužů, svázaných zvláštním poutem, jako úvahu o vztahu umění a moci. Nabízí zároveň poměrně přesný obraz klíčových změn v umění ludvíkovské epochy. Podíl na působivosti nevšedního díla má vedle Lullyho hudby, jež tvoří dějotvornou a zároveň jedinou hudební kulisu snímku, také pečlivá rekonstrukce dobových reálií: baletní a divadelní scény jsou důležitou součástí vyprávění jež se opírá také o výjimečné herecké výkony. Oba mladí představitelé, Benoit Magimel (Ludvik) a Boris Terral (Lully) našli vynikajícího spoluhráče v Tchekym Karyovi v roli Moliéra.
Alena Prokopová Filmový přehled 2001

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

69.7 %
6   - argenson
9   - curil
8   - Erkul
8   - clara.bow
7   - Veronika42
7   - hvezdyn
2   - mat.ilda
6   - vojtam
4   - Misantrop
8   - Faye
10 - cerfik
9   - satyr
3   - Petak69
8   - Persefonia
6   - Dex
4   - Zaplman
10 - Tink
6   - miratskyl
5   - jambroz58
7   - Andymio

TV Program

ČT1 - Vražda na předpis (1968) [TV f...

09:50 - 11:05

68 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

ČT2 - Letecké katastrofy: Concorde v...

10:55 - 11:40

3 minut již uběhlo
42 minut zbývá do konce

NOVA - Tanec s vášní: Rozbal to (2008...

09:15 - 11:05

103 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

Prima - Ohnivý kuře (2016) [TV seriál]

10:10 - 11:25

48 minut již uběhlo
27 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 144330
Osobností: 615120
Fotografií: 539248
Plakátů: 258062
Obsahů a biografií: 132151

Poslední komentáře

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

Pumpaři od Zlaté podkovy
Docela jsem se pobavil,   kšefty na benzíně za   totáče. Šéf benzínky je s   kámošema jedna ruka a dělaj   kšefty a nově příchozí z   toho chce více >

Autor: FLA | Hodnocení: 6 / 10

Velká čínská zeď (2016)

NAČANČANÉ NIC

Velká čínská zeď
Asi tak bych to   charakterizoval. Film   načančaný kupou   počítačových omálovánek,   které mají za úkol strhnout   pozornost jednoduchých více >

Autor: Jarda.ftr | Hodnocení: 1 / 10

Svět tajemných sil (1985) [TV se...

Svět tajemných sil
Docela zajímavý   dokumentární cyklus o   nevšedních jevech,   nadpřirozených silách a   zvláštních schopnostech.   Některé příběhy působily více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 5 / 10

Velká čínská zeď (2016)

Veľký čínsky múr - Čchang čcheng

Velká čínská zeď
to sa tak stretol priemerný   režisér s citom pre   okázalosť a veľkoleposť   výpravy, partička solídnych   hercov a trojica v celku   dobrých více >

Autor: ras84 | Hodnocení: 4 / 10

Den dobytí Bastily (2016)

Den dobytí Bastily
Sice ne tak úplně   originální, ale zato celkem   svižný a divácky   nenáročný akčňák pro tu   chvíli kdy potřebujete   vypnout mozek. více >

Autor: CyberMageFroll.LF | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.045/0.014