reklama
 
ohodnotit

Král tančí

Le roi danse

Další název:
The King Is Dancing
Žánr:
Rok:
2000
Délka:
114 minut
Premiéra v ČR:
20.9.2001
„Historická freska o skrytém nadání krále Slunce.“
Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Film belgického režiséra Gérarda Corbiaua je volně inspirován studií Philippa Beaussanta Lully aneb Hudebník slunce, věnovanou postavě skladatele Jeana-Baptista Lullyho (1632 1687), který působil na dvoře Ludvíka XIV. jako dvorní skladatel a kapelník. Ludvík XIV. měl jako chlapec zálibu v tanci a v roce 1651 poprvé veřejně vystoupil v Baletu noci, při němž ho poprvé doprovázel Lully, který později pro mladého krále složil další balety a stal se jeho důvěrníkem. Skládal na královo přání také opery a hudbu provázející představení her Jeana-Baptista Poquelina, známého jako Moliére. Film sleduje vztahy mezi králem, Lullym a Moliérem, do jisté doby přátelské, později poznamenané závistí a zejména ochladnutím toho, který mezitím vyspěl v krále Slunce.

Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 31.10.2014 CX


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budou chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden úskok, nejednu překážku. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv. Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec, exceluje v něm -a to je cesta k získání sebedůvěry. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Získává sílu k proměně sebe sama i státu, stává se posvátným, věčným, neporazitelným. Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a společník Moliér. Oni jsou pečlivými a magickými tvůrci druhé tváře i duše vládce - krále Slunce. Zejména silný vztah ke králi má Lully. Je to ten nejčistší projev lásky, která ho oslepila natolik, že přivodí jeho porážku. Díky dvorním intrikám je brzy po Moliérovi vykázán z okruhu králových nejbližších přátel i on...


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budou chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden uskok, nejednu překážku. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv.
Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec, exceluje v něm - a to je cesta k získání sebedůvěry. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Získává sílu k proměně sebe sama i státu, stává se posvátným, věčným, neporazitelným.
Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a společník Moliér. Oni jsou pečlivými a magickými tvůrci druhé tváře i duše vládce - krále Slunce. Zejména silný vztah ke králi má Lully. Je to ten nejčistší projev lásky, která ho oslepila natolik, že přivodí jeho porážku. Díky dvorním intrikám je brzy po Moliérovi vykázán z okruhu králových nejbližších přátel i on…

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Teprve čtrnáctiletý Ludvík má již starosti dospělého: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí a chystají nejeden úskok, aby zabránili jeho korunovaci. Budoucí král se ale dokáže báječně odreagovat uměleckým tancem, v němž ve Versailles přímo exceluje…
Kino ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budou chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden úskok. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv. Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a spoIečník Moliér. Jenže dvorní intriky štěstí nepřejí.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Po Farinellim je výpravný historický snímek Král tančí, inspirovaný knihou Philippa Beaussanta Lully aneb Hudebník Slunce dalším projektem belgického režiséra Gérarda Corbiaua, úzce svázaným se světem klasické hudby. Podobně jako v případě zpěváka-kastráta z 18. století, i v příběhu, opírajícím se o životní osudy dvorrn?~o skladatele Ludvíka XIV., Jeana-Baptista Lullyho (1632 - 1687), tvůrce využívá své hudební vzdělání k tomu, aby inscenoval podívanou, vycházející z historických pramenů stejně jako z vlastní autorské imaginace. Osudy ctižádostivého Florenfana, který se podílel na utváření oficiální podoby „krále Slunce", představuje Corbiau jako příběh umělce bezvýhradně oddaného vizi svého panovníka. Mladičký král nachází v naturalizovaném Francouzovi skladatele, jenž dokáže ideálně naplnit představu alegorických dvorských baletů, v nichž vladař sám tančí. Ludvík a Jean-Baptiste „stvořili" jeden druhého a každý ve své oblasti usiluje získat absolutní moc, což postupně vede k jejich morální devastaci stejně jako k osamělosti. Přátelský vztah se během let mění v ziskuchtivou závislost a idea uměnímilovného „tančícího krále" bere za své pod tlakem politických úliteb a kompromisů. Když je Ludvík nucen skončit s tancem, spojuje se Lully s jiným dvorským oblíbencem, dramatikem Moliérem. Ve vzpomínkách umírajícího skladatele je sarkastický intelektuál, který s Lullym svázal své jméno ve třinácti d0ech, hudebníkovi přátelskou a uměleckou oporou i sokem o královu přízeň. Ze spolupráce „rozumu" a „citu" - nebo také apollinského (Lully) a dionýského principu (Moliére) vznikají díla, jež Ludvík začne chápat nejen jako dvorské rozptýlení, ale jako nástroj k upevnění politické moci. Corbiauův snímek pojímá příběh dvojice mužů, svázaných zvláštním poutem, jako úvahu o vztahu umění a moci. Nabízí zároveň poměrně přesný obraz klíčových změn v umění ludvíkovské epochy. Podíl na působivosti nevšedního díla má vedle Lullyho hudby, jež tvoří dějotvornou a zároveň jedinou hudební kulisu snímku, také pečlivá rekonstrukce dobových reálií: baletní a divadelní scény jsou důležitou součástí vyprávění, jež se opírá také o výjimečné herecké výkony. Oba mladí představitelé, Benoit Magimel (Ludvík) a Boris Terral (Lully) našli vynikajícího spoluhráče v Tchekym Karyovi v roli Moliéra.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Ludvík XIV je teprve čtrnáctiletý, ale starostí má vrchovatě: ví, že se jednoho dne ujme vlády, ví také, že je mnoho těch, kteří mu nepřejí, budu chtít jeho korunovaci zabránit a že tedy chystají nejeden úskok, nejednu překážku. Tohle všechno má na mladého chlapce neblahý vliv. Naštěstí se v něm projeví neobyčejný talent pro umělecký tanec, exceluje v něm - a to je cesta k získání sebedůvěry. Když tančí, uniká lidskému světu, všemožným omezením. Exceluje, získává svou vlastní tvář, cítí se být bohem na zemi. Získává sílu k proměně sebe sama i státu, stává se posvátným, věčným, neporazitelným. Oporou v jeho počínání je mu věrný a oddaný choreograf Lully a společník Moliér. Oni jsou pečlivými a magickými tvůrci druhé tváře i duše vládce - krále Slunce. Zejména silný vztah ke králi má Lully. Je to jen nejčistší projev lásky, která ho oslepila natolik, že přivodí jeho porážku. Díky dvorním intrikám je brzy po Moliérovi vykázán z okruhu králových nejbližších přátel i on…

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Král tančí
Po Farinellim (1994) je výpravný historický snímek Král tančí, inspirovaný knihou Philippa Beaussanta Lully aneb Hudebník Slunce dalším projektem belgického režiséra Gérarda Corbiaua, úzce svázaným se světem klasické hudby. Podobně jako v případě zpěváka-kastráta z 18. století, i v příběhu, opírajícím se o životní osudy dvorního skladatele Ludvíka XIV., Jeana-Baptista Lullyho (1632-1687), tvůrce využívá své hudební vzdělání k tomu, aby inscenoval podívanou, vycházející z historických pramenů stejně jako z vlastní autorské imaginace. Osudy ctižádostivého Florenťana, který se podílel na utvářeni oficiální podoby „krále Slunce ", představuje Corbiau jako příběh umělce bezvýhradně oddaného vizi svého panovníka. Mladičký král nachází v naturalizovaném Francouzovi skladatele, jenž dokáže ideálně naplnit představu alegorických dvorských baletů, v nichž vladař sám tanči. Ludvík a Jean-Baptiste „stvořili" jeden druhého a každý ve své oblasti usiluje získat absolutní moc, což postupně vede k jejich morální devastaci stejně jako k osamělosti. Přátelský vztah se během let mění v ziskuchtivou závislost a idea uměnímilovného „tančícího krále" bere za své pod tlakem politických úliteb a kompromisů. Když je Ludvík nucen skončit s tancem, spojuje se Lully s jiným dvorským oblíbencem, dramatikem Moliérem. Ve vzpomínkách umírajícího skladatele je sarkastický intelektuál, který s Lullym svázal své jméno ve třinácti dílech, hudebníkovi přátelskou a uměleckou oporou i sokem o královu přízeň. Ze spolupráce „rozumu" a „citu" - nebo také apollinského (Lully) a dionýského principu (Moliére) vznikají díla, jež Ludvík začne chápat nejen jako dvorské rozptýlení, ale jako nástroj k upevnění politické moci. - Corbiauův snímek pojímá příběh dvojice mužů, svázaných zvláštním poutem, jako úvahu o vztahu umění a moci. Nabízí zároveň poměrně přesný obraz klíčových změn v umění ludvíkovské epochy. Podíl na působivosti nevšedního díla má vedle Lullyho hudby, jež tvoří dějotvornou a zároveň jedinou hudební kulisu snímku, také pečlivá rekonstrukce dobových reálií: baletní a divadelní scény jsou důležitou součástí vyprávění jež se opírá také o výjimečné herecké výkony. Oba mladí představitelé, Benoit Magimel (Ludvik) a Boris Terral (Lully) našli vynikajícího spoluhráče v Tchekym Karyovi v roli Moliéra.
Alena Prokopová Filmový přehled 2001

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

69.7 %
6   - argenson
9   - curil
8   - Erkul
8   - clara.bow
7   - Veronika42
7   - hvezdyn
2   - mat.ilda
4   - Misantrop
6   - vojtam
8   - Faye
10 - cerfik
9   - satyr
3   - Petak69
8   - Persefonia
6   - Dex
4   - Zaplman
10 - Tink
7   - Andymio
5   - jambroz58
6   - miratskyl

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148892
Osobností: 629206
Fotografií: 567245
Plakátů: 269416
Obsahů a biografií: 136808

Poslední komentáře

Victor Frankenstein (2015)

Victor Frankenstein
Velmi dobře řemeslně   zpracovaný film s   Frankesteinskou tématikou.   Radcliffe už dávno dokázal,   že umí zahrát cokoliv. Tedy   vše v více >

Autor: beneva | Hodnocení: 6 / 10

Ledová smrt II (2008)

Nezničitelný, nesmrtelný horal se vrací...

Ledová smrt II
Tak první díl ušel,   žádnej zázrak, ale jo bral   jsem to. Druhej díl debilní,   přesně jsem věděl, že ten   píčus ožije (totální   debilita) více >

Autor: FLA | Hodnocení: 2 / 10

Tajemství (2006)

Středobodem

Tajemství
celého filmu je jedna !!!   jediná myšlenka. Nápad.   Tajemství. No, zas tak velké   tajemství to nebude, když ho   každému vykecají...   více >

Autor: mikee007 | Hodnocení: 6 / 10

Město 44 (2014)

Město 44
Zpočátku pomalý děj, a   také ne nějak zajímavý,   ale přesto se na to dívat   dalo až do čtyřicáté   minuty, kdy se z filmu   stává Matrix, více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 8 / 10

Mike i Dave sháněj holku (2016)

Mike i Dave sháněj holku
Dobrá komedie s originálním   příběhem. Spoustu vtipů   dobrých, ale přišlo mi, že   se místy přehrávalo až to   bylo divný. Jinak úsměvný   odpočinkový film, který   sice ničím nepřekvapí, ale   pobaví.

Autor: Izzy8635 | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.051/0.013