Cerven
ohodnotit

Král Šumavy

Rok:
1959
Délka:
93 minut
Premiéra v ČR:
25.12.1959
„Dramatické kapitoly z deníku pohraničního útvaru.“
Popis / Obsah / Info k filmu Král ŠumavyŠumava, léto 1948. Pohraničníci tvrdě zasahují proti narušitelům státních hranic. Proslulý film, který si získával po léta četné diváky.

Píše se rok 1948. Drsná a syrová šumavská příroda je kulisou napínavého příběhu o lidech, kteří se po druhé světové válce stali nekorunovanými králi části našeho pohraničí. Jednotka pohraničníků vedená poručíkem Kotem se spolu s novým členem strážmistrem Karlem Zemanem snaží zlikvidovat převaděče, kteří výborně znají svůj kraj a převádějí lidi na obě strany hranice...

Dobrodružný film s Vladimírem Menšíkem, Iljou Prachařem, Jaroslavem Marvanem, Radovanem Lukavským a dalšími hvězdami českého filmu neztratil ani dnes nic ze své strhující působivosti.

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Král ŠumavyNehostinné, deštivé, ale i čarokrásné šumavské pohraničí pár let po válce a na místní posádku přijíždí právě v den svatby jednoho z pohraničníků nová posila - strážmistr Karel Zeman. Poznává nelehkou, mnohdy vyčerpávající službu na čáře, kamarády - nesmělého Cigánka, kterému všichni říkají Mařenka, muzikálního vtipálka Buryšku a především přísného, ale spravedlivého velitele poručíka Kota. A také se velice brzo zamiluje do Marie Rysové, pohledné prodavačky místního konzumu, jejíž manžel uprchl za velmi dramatických okolností do sousedního Bavorska.

Přes počáteční nedorozumění se sice vdaná, ale opuštěná žena s mladým strážmistrem sblíží, stále se však nad jejich vztahem vznáší cosi zlověstného. Pohraničníci několikrát řeší narušení hranic, starý financ Beran, co pamatuje i věhlasného pašeráka Kyliána, krále Šumavy, upozorňuje Kota na neviditelnou stezku v bahnitém močálu. Při vzácné chvilce křehkého příměří, kdy se téměř všichni baví na místní tancovačce, překvapí šťastnou Marii nečekaně její uprchlý muž Pavel Rys a žádá ji, aby s ním emigrovala. Vyděšená Marie odmítá, přizná i vztah se Zemanem - Rys zuří a vyhrožuje.

Velitel se rozhodne pro mimořádnou obchůzku, jde s ním i zklamaný Cigánek, kterému jeho dívka už nepíše. Kot má správné tušení, bohužel při přestřelce s prchajícím narušitelem "Mařenka" umírá. Marie tuší, kdo je pravděpodobným pachatelem - manžel a zároveň agent Rys, který ji pod pohrůžkou donutí, aby ho následovala za hranice. Zoufalá žena se při útěku dostane do smrtící pasti zrádné bažiny a před zraky Zemanovými se utopí, Rys je zastřelen neznámým agentem...

Nešťastný a zároveň vzteklý Zeman se i přes velitelův zákaz potlouká kolem močálu a jeho pomstychtivost dojde naplnění, když náhodně v přestřelce usmrtí záškodníka - zastřelí legendárního krále Šumavy! I přesto dál kdosi neznámý vodí lidi přes hranice a při nevinné potyčce finance Berana s místním houslistou Galapetrem mu vypadnou z pouzdra ne housle, ale samopal. Pohraničníci nalíčí past, ani Galapetr neví, kdo uprchlíky převádí - léčka vyjde - tajemným převaděčem je místní starousedlík, hajný Paleček a stezka přes blata skutečně existuje. Síť agentů i pašeráků je rozbita, strážci hranic v čele s Kotem si mohou na nějaký čas vydechnout...


Autor: Angelika2808

Popis / Obsah / Info k filmu Král ŠumavyPOZOR!!SPOILER!!

V roce 1948 přijíždí na Šumavu nový muž, strážmistr Karel Zeman. Hned poznává spoustu lidí, nadřízeného Kota, civilistu, houslistu s přezdívkou Galapetr a hlavně místní prodavačku Marii Rysovou. Její muž, Pavel Rys, přejel dítě a ve strachu ujel do Bavor. Také se po úniku tří mužů dovídá od finance Berana o Kiliánovi – králi Šumavy, pašerákovi. Při jedné z pochůzek Zeman s Kotem uslyší spuštěný hamr, jdou tam a po přestřelce Zeman nepřítele zastřelí. Místní starousedlík a dobrák Paleček u jeho mrtvoly prohlásí, že je to Kilián. Na jedné z hlídek se Zeman vypaří k paní prodavačce. Ta jej pustí do bytu a dojde mezi nimi k pelešení. Ovšem na to, že opustil stanoviště, přijde Kot, ale provinění netrestá. A tak může Zeman na taneční zábavu i s Marií, která odběhne domů zavřít okna a zde ji překvapí její manžel. Mezitím jde Kot s vojákem Mařenkou k močálu, kde dojde k přestřelce a Mařenka je zabit. Zeman žádá o přeložení, kvůli Marii, která se bojí. Ovšem Marie prchá přes hranice se svým mužem a při tom v bažině zahyne /69/.

Zeman stále pátrá po tajemném převaděči. Dovídá se o Galapetrovi, že nosí kytky na hrob své ženy teprve od letošního jara, ačkoli je jeho žena mrtvá déle. Zeman hledá na hrobě mrtvou schránku, ale nenalézá ji. Pak je ve vesnici svědkem přetahovačky o pouzdro s houslemi, které spadne na zem a jsou to právě Galapetrovy housle. Zeman na něj vyběhne a v pouzdře se ukáže samopal. Galapetr končí u výslechu. Zde je odhaleno, že skutečného krále Šumavy znal jen Kilián a Rys. A také že má dojít k dalšímu přechodu, to už ale na krále čeká celá parta v čele s Kotem a Zemanem. Král Šumavy je lapen a na všechny čeká velké překvapení, protože je to…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Král ŠumavyV červnu 1948 přijíždí k posádce v malé šumavské vesnici u hranic mladý strážmistr SNB Karel Zeman. Brzy se seznámí nejen s pohraničníky, ale také prodavačkou Marií Rysovou a řadou starousedlíků, například dobrosrdečným polesným Palečkem. Brzy pozná i tvrdou realitu služby na hranicích, plné poplachů a přestřelek s narušiteli. Velitel posádky Kot je přesvědčen, že úsekem hranic, který prochází močálem, se nedá projít, starousedlík Beran však upozorní na muže, který to dokázal. Byl to pašerák Killián, který teď žije v Bavorsku. Při jedné z přestřelek muži zastřelí neznámého muže, v němž Paleček pozná právě Kiliána. Teď by tedy měl být močál opravdu neprůchodný. A přece se jednoho dne objeví v domku Marie Rysové její manžel, který před dvěma lety srazil autem malého chlapce a ze strachu utekl přes hranice. Nyní se vrátil a chce, aby šla Marie s ním. Ta však odmítne a Rys odejde sám. Téhož večera je při přestřelce na hranicích zabit jeden z pohraničníků. Když Zeman pochopí, že vrahem byl manžel Marie Rysové, spěchá za ní. Domek je však prázdný. Zatím neznámý převádí Ryse a Marii přes močál. Marie jde z donucení a při první příležitosti uprchne. Zapadne však do močálu a utopí se. Zeman je odhodlán pomstít milenčinu smrt, a proto pátrá po neznámém převaděči. Tuší, že je to někdo ze starousedlíků, a když se dozví o chystaném přechodu hranic pod vedením tajemného Krále Šumavy, vyrazí s ostatními pohraničníky do akce, hnán touhou po pomstě.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Král ŠumavyRok 1948. Drsná a syrová šumavská příroda je kulisou napínavého příběhu o lidech, kteří se podruhé světové válce stali nekorunovanými králi části našeho pohraničí. Jednotka pohraničníků vedená poručíkem Kotem se spolu s novým členem strážmistrem Karlem Zemanem snaží zlikvidovat převaděče, kteří výborně znají svůj kraj a převádějí lidi na obě strany hranice. Film ani dnes nezratil nic ze své strhující působivosti.
DVD Express


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama