reklama
 
ohodnotit

Kouřové signály

Smoke Signals

Žánr:
Rok:
1998
Délka:
85 minut
Premiéra v ČR:
18.3.1999
„Na cestě za popelem svého otce mladý Viktor postupně odhaluje celou pravdu o své rodině.“
Popis / Obsah / Info k filmu Kouřové signály
Victor, mladý Indián ze Salmonské rezervace v Idaho, se dozvídá o náhlé smrti svého otce alkoholika, který před lety opustil svou rodinu. Je vyzván, aby vyzvedl urnu s popelem zemřelého. Zcela bez finančních prostředků přistupuje na nabídku svého poněkud zvláštního přítele z dětství, sirotka Thomase. Ten přislíbil uhradit náklady za cestu do Phoenixu, pokud jej Victor na oplátku vezme s sebou. Ztřeštěný, věčně užvaněný a vtipkující Thomas tvoří spolu s rozvážným Victorem dvojici více než nesourodou. Přesto se vydávají na cestu kde poznají jeden druhého, sami sebe, život mimo rezervaci a odhalí záhadu své minulosti.

Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 10.01.2001 HBO


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Kouřové signály
První nezávislý film, který režíroval americký Indián, vypráví o dvou mladících z indiánské rezervace Coeur d'Alene, v Idahu. Victor je přitažlivý a současně nepřístupný sportovec, zatímco Thomas je poněkud podivínský, brýlatý vypravěč značně nadsazených historek. Aniž to tuší, oba spojuje tragická příhoda, k níž došlo krátce po jejich narození a kvůli níž jednoho dne navždy opustil rodinu Victorův frustrovaný otec. Po zprávě o jeho smrti se Victor v Thomasově doprovodu vydává pro otcův popel...

Scénář této road movie komedie napsal Sherman Alexie podle svých čtyř povídek. Chris Eyre pak ve svému režijnímu debutu vtiskl silnému příběhu - výraznou sebeironii a a humornou nadsázku. Oba hlavní hrdinové se liší od představitelů bělošské civilizace především svéráznou reflexí své existence s přetrvávajícím vědomím tradic a mýtů. Proto jsou zároveň jakousi moderní obdobou indiánského šamana a válečníka, kteří se pokoušejí najít vlastní kořeny a pevné místo v současném světě.

Snímek se stal hitem Filmového festivalu Sundance v roce 1998, kde získal Cenu za nejlepší film a Cenu diváků. V témže roce, na 11. MFF v Tokiu, režisér Chris Eyre obdržel Cenu za umělecký přínos ex aequo.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Kouřové signály
Nekonvenční indiánská road movie indiánského tvůrce o životě nejen v indiánské rezervaci (Salmonská rezervace ve státě Idaho).
Indiánští mladíci Victor a Thomas se vydávají do Phoenixu. Cílem jejich putování je odhalení osudů Victorova zemřelého otce, alkoholika, který svou ženu i syna kdysi nečekaně opustil. Dvojice původních obyvatel si na své cestě a v nejrůznějších konfrontacích vyjasňuje své postoje i zážitky z minulosti. Děj, který se odvíjí na plátně, není totiž klíčový - rozhodující události se promítají ve vzpomínkách. Jako by se ve filmu odrážel indiánský způsob vyprávění, totiž líčení zážitků kmenovým vypravěčem.
Thomas a Victor jsou svým smýšlením vlastně jakousi moderní obdobou indiánského šamana a válečníka. V autorech, stejně jako v hrdinech, ~ přetrval způsob vnímání světa jejich předků, přestože pijí coca-colu a jezdí v pick-upu. Filmu dominuje vážný a silný příběh, okořeněný výraznou sebeironií a humornou nadsázkou.
Program ART

Autor/Zdroj: /


Popis / Obsah / Info k filmu Kouřové signály
Americký snímek Kouřové signály vznikl jako jeden zprojektů, podporovaných Sundance Institutem. Jeho předlohou byly čtyři povídky ze sbírky indiánského autora Shermana Alexieho, který podle nich sám napsal scénář. Režisérem snímku je rovněž indiánský tvůrce, Chris Eyre. - Thomas a Victor jsou dvaadvacetiletí mladíci z indiánské rezervace v Idahu. Navenek nemají naprosto nic společného: Thomas je poněkud podivínským brýlatým vypravěčem notně přibarvených historek, zatímco Victor je přitažlivým a zároveň nepřístupným sportovcem. Oba však spojuje tragická událost, k níž došlo krátce
po jejich narození a kvůli iníž jednoho dne navždy opustil rodinu Victorův frustrovaný otec. Po zprávě o jeho smrti se Victor v Thomasově doprovodu vydá pro otcův popel. Během putování, poznamenaném vzájemným škorpením se o minulosti obou mladíků i o duchu a hodnotách indiánské rasy, se bývalí kamarádi opět sblíží a nakonec poznají celou pravdu o tom, co se po jejich narození skutečně odehrálo. Victor se tak (hlavně díky Thomasovi) vypořádá s dlouholetým traumatem. - Snímek je originálním pohledem na život současných Indiánů, kteří se od představitelů bělošské civilizace neliší ani tak svým prostředím a svými problémy, jako svéráznou reflexí své existence, spojenců s přetrvávajícím vědomím tradic a mýtů. Thomas a Victor jsou svým smýšlením vlastně jakousi moderní obdobou indiánského šamana a válečníka, Chris Eyre vypráví v jádru vážný a silný příběh s výraznou sebeironií a s humornou nadsázkou, díky níž je film přitažlivý i v odlišném kulturním prostředí.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Věděli jste, že i dnes existují indiánské rezervace? Život v nich je poklidně nudný a to největší vzrušení Indiáni pravidelně zažívají 4. července. Den americké nezávislosti totiž slaví s úporností, jakou by jim mohla každá bílá tvář závidět. Pátého nad ránem je pak rezervace beznadějně utopená v alkoholu a obyvatelé rezervace Coeur d'Alene jsou tvárné hliněné figurky v prstech škodolibého osudu.

Před dvaadvaceti lety na Den nezávislosti vzplanul po bouřlivé oslavě jeden místní dům a všichni jeho obyvatelé, kromě kojence Thomase, uhořeli. Dítě hrdinským skokem zachránil soused Arnold Joseph, sám čerstvý otec syna Viktora. Od té doby žil malý Thomas u babičky. Nikdo v rezervaci mu neřekl jinak než Thomas, rozdělávač ohně (Build-the-Fire).

O dvanáct let později, opět na 4. července, se Arnold Joseph s manželkou Arlene opili víc než jindy. Malému Viktorovi se hnusil pohled na potácejícího se otce a blekotající matku a tak ztropil scénu, která pro něj měla nakonec chmurné následky. Matka se totiž rozhodla přestat pít a hlavě rodiny se to z pochopitelných důvodů nelíbilo. Po vyhrocené hádce o rodinné finance se Arnold narychlo sbalil a odjel. Navždy.

Rok 1998. Matka a syn Josephovi dostávají zprávu, že otec zemřel ve svém karavanu, zaparkovaném nedaleko Phoenixu v Arizoně. Veškeré rodinné finance, totiž 40 dolarů, na cestu nestačí a tak musí Viktor přijmout nabídku podivínského Thomase Žháře, který sice zaplatí cestu, ale chce jet s sebou. Dva mladí, typově zcela odlišní Indiáni se vydávají na dalekou cestu do Arizony, aby přivezli popel Arnolda Josepha domů a našli pro něj rozhřešení a pro sebe novou cestu.

První film, který napsal Indián, režíroval Indián a hrají v něm Indiáni - ve Spojených státech se staly Kouřové signály oslavovaným důkazem důležitého kroku v emancipaci původních obyvatel. Zvolání typu: "Podívejte, jaký skvělý film to ti Indiáni natočili!" jsou na místě nejen z hlediska politického, ale i kritického a co je nejdůležitější i z hlediska diváckého. Kouřové signály obratně balancují na hraně mezi takzvaným nezávislým filmem a inteligentní komercí. Žánrově film zapadá do u nás zatím nepoužívané kategorie komedie/drama a z obou hlavních proudů současné kinematografie si bere to nejlepší. Z nezávislého filmu svobodu ve volbě a ideovém zpracování námětu, z komerce pak formálně precizní filmařské zpracování, dostatečně originální, ale bez zbytečných experimentů. V sále kina zůstává pánem situace divák, i když film je mu rovnocenným partnerem.

Kouřové signály mají především skvěle vystavěný příběh s několika silnými momenty a dobře napsané postavy. Přitom ono ceněné "indiánství" filmu není jeho dominantním tématem. Snímek by s nutnými změnami dobře fungoval i v "bílém světě". Lehce absurdní (pro nás) indiánský kolorit dodává filmu vnějškovou neokoukanost a originální šmrnc. Dávkování indiánských reálií je laboratorně přesné, nikdy nesklouzává do folklórní atrakce a vždy plní dramatickou funkci. Přitom je často bráno se sympatickou nadsázkou, jako když Thomas a Viktor improvizují tradiční indiánskou píseň na téma zuby Johna Waynea, známého bijce rudých tváří, nebo se dovolávají Costnerova Tance s vlky. Důsledná práce s indiánským motivem se promítá i do skvěle napsaných postav. Viktor je dokonalým archetypem hrdého uzavřeného bojovníka, zatímco podivínský Thomas, posedlý vyprávěním příběhů, je typem, který v indiánské kultuře plní úlohu šamana. Neoceňuji to, že je každý z nich jiný, to je jeden ze základních kamenů při stavbě každého filmového páru, ale to, jak jsou odlišnosti jejich postavy využity při prokomponování příběhu s indiánským prostředím. Zajímavým indiánským motivem je také alkohol jako nenápadný, ale důrazný původce všeho zla. Stačí si připomenout jakým způsobem pomohl alkohol osadníkům při dobývání Ameriky a máme tu další dramatickou rekvizitu skvěle zapadající do indiánského prostředí.

Duchovními otci projektu, který vznikal několik let za podpory Redfordova Sundance Institutu jsou devětadvacetiletý režisér Chris Eyre z kmene Čejenů Arapaho a scenárista Sherman Alexie, uznávaný spisovatel pocházející stejně jako hrdinové příběhu z kmene Spokaqne. O scénář, který vznikl na základě čtyř povídek z Alexieho sbírky The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven byl mezi producenty veliký zájem. Lákavé nabídky měly jedinou chybu - všichni producenti chtěli, aby hrdinové filmu nebyli Indiáni, ale obyčejné, z komerčního hlediska přitažlivější bledé tváře.

Alexie naštěstí odolal, takže Kouřové signály vznikly jako svobodné, autentické a velmi osobní dílo, který při premiéře na loňském Sundance festivalu získalo Dramatic Audience Award a Filmmakers Trophy. Určitě si získá i srdce tuzemských bledých tváří, které najdou odvahu utratit stovku za stoprocentně indiánský stoprocentní film bez hvězd.

Autor/Zdroj: Hoffman Tomáš/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

81.6 %
7   - curil
9   - clara.bow
10 - Lynette
7   - Snura
8   - Akana
9   - whack
6   - R.RICKIE
6   - Petak69
10 - peter22
9   - xebece
8   - MysteryIll
7   - Topi
9   - Necronom
10 - victorio
10 - O.Roy
10 - shizuka
9   - Evanek
10 - Magua
1   - handja6

TV Program

ČT1 - Ceny Anděl 2017

21:00 - 22:24

82 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

ČT2 - Domek z karet (2013) [TV seriá...

21:50 - 22:40

32 minut již uběhlo
18 minut zbývá do konce

NOVA - Víkend (2005) [TV pořad]

21:35 - 22:35

47 minut již uběhlo
13 minut zbývá do konce

Prima - Policajti z centra (2012) [TV ...

21:35 - 22:50

47 minut již uběhlo
28 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148844
Osobností: 629116
Fotografií: 567194
Plakátů: 269327
Obsahů a biografií: 136760

Poslední komentáře

Generálova dcera (1999)

Snímek

Generálova dcera
byl mě celkem bavil a   Travolta podal svůj solidní   standart. Netvrdím,že tam   nebyly slabší   pasáže,nelogičnosti apod.,   ale jinak celkem   koukatelné...

Autor: Máša13 | Hodnocení: 6 / 10

Želvy Ninja 2 (2016)

Želvy Ninja 2
Podle mě je to jeden z mála   filmů, kdy je druhý díl   lepší, než byl ten první.   Po technické stránce jsou na   tom oba stejně, ale v tomhle více >

Autor: Izzy8635 | Hodnocení: 9 / 10

Den otců (1997)

Myslím,

Den otců
že Ivan Reitman nemá   zapotřebí dělat upocené   remaky francouzských   komedií.
Den otců je   prakticky kopií komedie Otec   a Otec z roku více >

Autor: mikee007 | Hodnocení: 5 / 10

Captain America: Návrat prvního ...

Velmi zvláštní

Captain America: Návrat prvního Avengera
film, v lecčem   připomínající Hvězdnou   pěchotu. Pod krycí vrstvou   akce a efektů se skrývá   děsivá dystopická obžaloba   současného a více >

Autor: RwlBem | Hodnocení: 10 / 10

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Výborný film. 70%

Šílený Max: Zběsilá cesta
Šílenější, než jsem   čekal. Vysokooktanová   brutální jízda. Ale líbilo   se mi to? Vlastně ani nevím.   Možná bych se po Maxovi   nejraději podíval na   dokument o páření zvířat.   Na uklidněnou.

Autor: ExpertRaptor | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.05/0.013