Cerven
ohodnotit

Kontakt

Contact

Rok:
1997
Délka:
150 minut
Premiéra v ČR:
13.11.1997
„Tajemné hlasy z vesmíru konečně dešifrovány. Jodie Foster jako první pozemšťan porozumí poselství mimozemských civilizací.“
Popis / Obsah / Info k filmu Kontakt
Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Kontakt
Již jako dítě chtěla slyšet víc než jiní. Když něco hodně moc a hodně dlouho chcete, máte šanci, že se vám to nakonec podaří. Ellie Arrowayová chtěla sveřepě, vytrvale a proti všem! Věřila v poselství, které k nám jednou musí dolétnout z hlubin vesmíru, chtěla být při tom, až kdosi ze vzdálené hvězdy promluví. A protože měla náturu zaťatých amerických sirotků, udělala pro to všechno, co bylo zapotřebí - vyrostla, vystudovala, pořídila si větší anténu a zasvětila život i vědeckou kariéru práci v SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Ve vědeckých kruzích ji považovali za únavného podivína, který se marně snaží zaslechnout malé zelené mužíčky z druhého břehu galaxie. Její stejně postižení spolupracovníci ji milovali a omezený pragmatik David Drumlin, koučující vládní projekty, jí sebral peníze, protože neměl fantazii ani chuť dál "tapetovat" dolarovkami daňových poplatníků permanentní ticho z bezedného vesmíru. Jenže to neznáte Ellii...

Z privátních zdrojů vyždímala peníze na pronájem gigantické sítě mamutích teleskopů v Novém Mexiku, které dokáží z vesmírného ticha vydolovat nepatrné zívnutí i té nejzapadlejší červí díry. Pak si nasadila sluchátka a čtyři roky trpělivě nahrávala mrtvolný vesmírný klid. Jestli se tam nahoře někdo skutečně chystal promluvit, dával si zatraceně načas. A pak se to stalo! Bylo pár minut po půl šesté, když se s posledními paprsky slunce, zapadajícího nad mexickou pouští Socorro, odrazily od číhajících parabol signály ze vzdálené Vegy. Ještě nikdy nezpůsobilo v Pentagonu a Bílém domě několik prvočísel takový rozruch. Jenomže to byl pouze počátek vzkazu, na jehož konci čekal dr. Arrowayovou "kontakt", ke kterému celý život směřovala.

"Reálná sci-fi" hollywoodského iluzionisty a filozofa Roberta Zemeckise (Falešná hra s králíkem Rogerem, Forrest Gump) se hlásí k inteligentním opusům, které mimozemský kontakt nechápou jako souboj s agresivními Vetřelci, ale jako výzvu k dialogu. A tak více nežli do slizem a krví potažených vesmírných stop Ridleyho Scotta vstoupil Zemeckis na klidnou orbitální stanici, s nadhledem pilotovanou pány Kubrickem (2001: Vesmírná odysea) a Spielbergem (Blízká setkání třetího druhu). Má dnes již dost zkušeností, talentu i prostředků, aby pouze neopisoval a necitoval, ale navázal. A tak, přestože Contact sděluje podobné kosmické poselství jako Kubrickova Odysea a Spielbergovo Setkání, má svoji osobitou artikulaci. Na rozdíl od Kubrickovy efektní metafory, která se odehrává především na palubách kosmických lodí, má Contact realisticky pozemský rozměr, který mu dodává věrohodnost nadčasové aktuality, plynoucí z pocitu připomenutého "déj_ vu". Neboť koho z nás při pohledu na mihotavou noční oblohu již někdy nenapadlo, kde mezi těmi miliony hvězd je skryta ta, o níž hovořil Malý princ. A tak je Zemeckisův snímek spíše variací na pocit z dosud nezodpovězené otázky - jeho základním rozměrem je prozaická zemská přitažlivost a krátký stav beztíže, který v něm nakonec Ellie přece jen zažije, působí spíše jako ilustrace odjinud. Nesetkáte se tu s efektními triky, kolorujícími jinak triviální Den nezávislosti, za to se tu (zřejmě i zásluhou předlohy Carla Sagana, který zemřel v průběhu natáčení) zúčastníte diskursu o vědě, Bohu, víře a lásce, který byste ve standardním hollywoodském vzorku tohoto žánru často nečekali. A kupodivu ten (možná trochu akademický) tón ani příliš nevadí, i když neakceleruje tempo, nezvyšuje hladinu adrenalinu a nevyvolává dávivý reflex.

V hereckém "kontaktním" týmu je řada zvučných i slibných jmen. Patří mezi ně nepochybně John Hurt (Sloní muž), který tu jako hodně překombinovaná figura potenciálního manipulátora a podivného milionáře Haddena umírá na rakovinu na ruské orbitální stanici Mir (to tady fakt ještě nebylo!) či paranoidně podezřívavý poradce pro národní bezpečnost James Woods (jenž by preventivně zakroutil krkem i mazlivému E.T.). Mezi slibné naděje stále ještě patří texaský objev Matthew McConaughey (Lone Star), který ovšem i v roli charismatického Palmera Josse dělá všechno pro to, aby co nejrychleji upadl do "béčkového" zapomnění. A tak s převahou vítězí spolehlivá oscarová akvizice Jodie Fosterová (Mlčení jehňátek), která snad není mocná jiného, než profesionálního výkonu. Jistá u svých teleskopů, odolná při průletu krátery červích děr, schopná ustát i setkání s mrtvým otcem, které balancuje na hranici únosného maxima - a tolik kontrastní k jednorozměrnému melodramatickému "stepaři" McConaugheyovi, jenž jí tu dělá jen stínového sparingpartnera.

Navzdory jistému stereotypu, plynoucímu z latentního pocitu hollywoodských tvůrců, že první létající talíř nemůže přistát třeba u Golčova Jeníkova, a první brífing s mimozemskou civilizací se nutně povede v americké angličtině, je Contact alternativní úvahou na věčné sci-fi téma: "někdy se přece někdo ozvat musí!" Nic šokujícího, ale také nic, co byste okamžitě pustili z hlavy. Trochu připomíná kometu, která uprostřed plynné substance skrývá pevné jádro, a na noční obloze zanechává stopu, která se nedá úplně přehlédnout.

P.S.: Ti, kteří mají rádi Kubrickovy a Spielbergovy vstřícné kosmické sci-fi vize, si dalších 20 % k našemu hodnocení mohou přičíst cestou z kina.

Autor/Zdroj: Šobr Michal/Cinema


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Kontakt
Ellie Arrowayová zasvětila celý svůj život hledání života na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita na kosmické ticho , kterému naslouchá prostřednictvím soustavy gigantických teleskopů. A pak jednoho dne zachytí signál z vesmíru... Musí tvrdě bojovat, aby byla vybrána k prvnímu kontaktu se vzdálenou galaxií. Navíc ji stále pronásleduje minulost v podobě Palmera Josse, jednoho z prezidentových poradců a zároveň jejího přítele, který by ji ve vzdálené galaxii nerad ztratil.
člen: Aegis


Popis / Obsah / Info k filmu Kontakt
Ellie Arroway již od mala má zálibu v pozorování oblohy a hvězd v čemž jí pomáhá otec. Ten sice velmi brzy zemře, ale Ellie vystuduje a jejím hlavním cílem se stane hledání kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Protože to nevede k úspěchu brzy začíná mít finanční problémy a nemůže najít nikoho kdo by ji finančně podporoval. Pak se najde někdo kdo jí pomůže a brzy se dočká výsledků. Přijme signál z vesmíru, který se jí pak s pomocí svého mecenáše podaří rozšifrovat a dle návodu tam uvedeného postavit vesmírmou loď a po velkém boji získá právo letět.


Popis / Obsah / Info k filmu Kontakt
Jodie Fosterová se v novém filmu Roberta Zemeckise představuje jako dr. Eleanor Arrowayová, vedoucí skupiny astronomů, kteří se pokoušejí zjistit, zda ve vesmíru existuje inteligentní život. Jednoho dne se Eleanořin sen stane skutečností - z hlubin kosmu přichází poselství, vzkaz, obsahující stavby meziplanetární lodi. A zatímco se svět zaobírá úvahami, jestli loď postavit či nepostavit, Eleanor se musí rozhodnout, zda bude jedním z členů posádky lodi, která se pokusí navázat kontakt…

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Život je pes

02:00 - 02:55

25 minut již uběhlo
30 minut zbývá do konce

ČT2 - V zajetí železné opony (2006) ...

02:20 - 02:35

5 minut již uběhlo
10 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

01:45 - 02:45

40 minut již uběhlo
20 minut zbývá do konce

Prima - Policie Hamburk (2007) [TV ser...

01:55 - 02:55

30 minut již uběhlo
30 minut zbývá do konce

Reklama