Konečná stanice (1981)

Konečná stanice
67.9 %
 
 
    Žánr: psychologický / drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1/1982        
    Délka: 83 min.
POZOR, SPOILER

Babka krade v samoobsluze, ale je chycena. Ukradla spišskou klobásu. Zlodějka je stará paní Forejtka z blízkého domova důchodců. Takže ji sem přivezou SNB. S ní je v domově spousta dalších důchodců. Momentálně všichni řeší volbu nového předsedy samosprávy. Všichni se shodují, že by to měl dělat bývalý major Honda.

Na jednom pokoji je muž zvaný Farář. Nebyl knězem, ale kostelníkem. S ním bydlí bývalý hudební skladatel Bohdan Pavlus. Na dalším je zase notorický stěžovatel Filc, který si stěžuje písemně na všechno a na každého.

Jednoho dne sem přijede nová obyvatelka. Je to bývalá zpěvačka Sandra Kálajová. Přijede i s kocourem, ale toho si zde nechat nesmí. Je na pokoji s babičkou Krapkovou, která se chlubí svým synem a v domově se jí líbí. Doma by se prý tak dobře neměla.

Bývalá zpěvačka a hudebník se začínají sbližovat. Jdou spolu i do divadla. Chodí spolu i na procházky.
Domov důchodců pořádá výlet na jakýsi hrad. Samozřejmě jedou i ti dva, a ona jej začne přede všemi líbat. Na vztek ostatním.

Je první máj, a pak se slaví narozeniny, na kterých ona zazpívá a on ji doprovází na klavír.

Bohdan se vypraví do města, aby zde prodal nebo vyměnil zlato za brož. Tu chce darovat Sandře. Jenže po návratu se dozví, že odjela.

Je z toho zklamaný, ale ona se jednou vrací zpět…  Autor: Pitryx

režie:
Jaroslav Balík
 
 
hraje:
Nelly Gaierová (bývalá zpěvačka Sandra Kálajová), Ota Sklenčka (bývalý hudebník Bohdan Pavlus), Jiřina Štěpničková (Sametka), Marie Rosůlková (Sofie Wittingerová), Eva Svobodová (Forejkta), Marie Brožová (bábinka Krapková), Josef A. Stehlík (Josef Magierka), Vilém Pfeiffer (Alois Jonáš), Jiří Kostka (bývalý kostelník zvaný Farář), Nataša Gollová (Anička), Blažena Slavíčková (Lora), Jiří Dohnal (bývalý revizor Filc), Bedřich Prokoš (major v. v. Honda), Mnislav Hofmann (Perk), Bohumila Dolejšová (vedoucí ústavu), Sylva Sequensová (ošetřovatelka Blanka), Antonín Navrátil (Standa, Blančin chlapec), Ludmila Roubíková (zdravotní sestra Brázdová), Bronislav Poloczek (Franěček, vnuk Krapkové), Michaela Lohniská (žena s nákupní taškou), Jiří Klepl (řidič dodávky), Josef Střecha (Zeman), Milan Hein (elegantní muž), Ivan Pokorný (strážmistr VB), Václav Bouška (řidič VB), Ivana Bílková (divadelní herečka), Karel Dellapina (divadelní herec), Vladimír Ptáček (divadelní herec), Zdeněk Rumpík (divadelní herec), Milan Sandhaus (divadelní herec), Oldřich Hoblík (Hádek), Leopold Běhan (muž v koženém kabátě), Jitka Malíková (Eliška)
 
 
námět:
Zdeněk Pluhař (stejnojmenný román)
 
 
scénář:
Jaroslav Balík (+ technický scénář)
 
 
kamera:
Viktor Růžička
 
 
hudba:
Karel Mareš
 
 
výprava-architekt:
Jiří Hlupý
 
 
kostýmy:
Milena Kropáčková, Věnceslava Vrtíšková, Naděžda Jirásková
 
 
střih:
Eva Bobková
 
 
zvuk:
Jiří Kříž
 
 
vedoucí produkce:
Karel Kochman
 
 
zpěv:
Jiří Dohnal (píseň "Stojí voják na vartě"), Josef A. Stehlík (píseň "Pod našima okny teče vodička" /parafráze/), Vilém Pfeiffer (píseň "Pod našima okny teče vodička" /parafráze/), Nelly Gaierová (píseň "Housle hrají, ret co tají")
 
 
masky:
Miloslav Jandera
 
 
dramaturgie:
Oldřich Železný
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Petr Prejda, Věra Lukášová, Eliška Sekavová
 
 
asistent režie:
Eliška Moulisová, Marie Beránková
 
 
asistent kamery:
Vojtěch Kuthan, Oldřich Kovář
 
 
pomocná režie:
Milena Kropáčková
 
 
fotograf:
Vladimír Souček
 
 
spolupráce:
Václav Hlávka, Helena Lehovcová
 
 
výprava:
Jan Petrů, Ivan Ernyei, Dana Smržová
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Mario Klemens
 
 
asistent střihu:
Štěpánka Stříbrná
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.