Konec cesty (1959)

Konec cesty
73.4 %
 
 
    Žánr: krimi
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 11.3.1960        
    Délka: 80 min.
„Za peníze se dá koupit všechno. Za ty falešné jen něco.“
POZOR, SPOILER

Na hranicích dochází k přestřelce. Narušitel je zastřelen, ale ještě stihne vyslovit jméno Lachman. Ten je pak usvědčen z několika zločinů a odsouzen na několik let žaláře. Za dobré chování je však propuštěn dříve. Nejprve navštíví svou dceru Evu Kostkovou a odtud jede na stavbu přehrady. Zde se prokope k bedně, ale když zjistí, že je zajištěna trhavinami, nechává toho. Sežene si minéra, věčně opilého Rokose. Ten tomu rozumí a uvolí se ke spolupráci. Když se jim povede bednu vykopat, zjistí, že je plná anglických peněz. Část z nich dává Lachman dceři. Ta se svěří svému muži, ale ten se bojí a nechce s tím nic mít. Eva tedy část valut prodá u Tuzexu vekslákovi. Za bony si nakoupí látky. Tu pak prodá a za peníze opět nakupuje. Bratru za šedesát liber. Netuší, že jsou již u jiného muže odhaleny jako padělky. Vyráběli je nacisté v Saxenhausenu. A vyráběli je vězni.

Muž, který koupil falešné libry přímo od Evy, zavede kapitána Lukeše až do Tuzexu, kde si Eva kupovala onu látku. Ustřihnou se jejich vzorky a kriminalisté obcházejí všechna krejčovství. Tak najdou nějakého Josefa Kramperu, který nechal z jedné této látky šít šaty. Ukáže se však, že si valuty přivezl z montáže. Karlíček, jak si Rokos říká, chce stále více peněz. On si totiž ty své libry mění přímo u Lachmana. Eva navrhuje prodat další látky a při tom padne jméno Jirák. To je kolega jejího muže a vyzná se. Lachman se s ním sejde. Rokos dává pár liber své dívce a ta nemá nic lepšího na práci, než s nimi klusat do Tuzexu. Zatčena není. Lukeš dal totiž příkaz jen sledovat.

V krejčovství zatím našli další látku. Nějaký Jirák si prý dal šít sako. Rokosovo děvče je přivedeno před Lukeše. Poví vše. Nu a kriminálka si zatouží s Rokosem promluvit. Neví, že ten už to má za sebou, když jej Lachman zabil. Jirák se už potí před vyšetřovatelem a tvrdí, že ten, kdo mu látky prodal, byl doporučen Zvoníčkem. Ten to však popírá. Případ se tedy vyšetřuje na dvou frontách, v Praze a na stavbě přehrady. Zde je již jasné jak se vraždilo. Ale pátrá se dále.

Eva s tátou a manželem plánují útěk. A opět přes látky se dostanou kriminalisté k nějakému Stárkovi. Ten od Evy látky koupil. Neví však, kde bydlí, ale posílá vyšetřovatele do jeho podniku. A ihned tam pak volá, aby Evu přes jejího muže varoval. Jenže manželé Kostkovi jsou již na nádraží, kde jen uloží do úschovny peníze. Eva pak volá otci, že je vše připraveno k odjezdu. Ten odjíždí vozem ze stavby, ale to už o něm kriminálka ví. On přijíždí až k Evě a spolu prchají opět na nádraží. Nastává souboj s časem a kriminalisty…  Autor: Pitryx

režie:
Miroslav Cikán
 
 
hraje:
Martin Růžek (Josef Lachman), Alena Vránová (Eva Kostková), Vladimír Ráž (Jindra Kostka), Rudolf Deyl (Rokos), Eva Klepáčová (Růžena), Josef Bek (kapitán Lukeš), Gustav Heverle (poručík Bouchal), Oldřich Vykypěl (poručík Novák), František Miška (poručík Hanák), Miloš Kopecký (Jirák), Rudolf Hrušínský (Zvoníček), Oldřich Lukeš (střelmistr), Soběslav Sejk (Popelka), Bohuš Záhorský (úředník věznice), Karel Pavlík (tunelář), František Hanus (pokladník Tuzexu), Jindřich Narenta (příslušník VB), Miriam Kantorková (hezká žena na stavbě), Ota Motyčka (Stárek), Miroslav Doležal (pomocník VB), Vladimír Hrubý (prodavač v Tuzexu), Vilém Besser (Krampera), Miroslav Homola (Kareš), Antonín Šůra (dělník na stavbě), František Suk (pracovník Tuzexu), Karel Hovorka (překupník), Hynek Němec (dělník na stavbě Kaláb), Jaroslav Mareš (pohraničník), Adolf Král (svědek)
 
 
námět:
Jiří Mareš (povídka Za peníze všecko)
 
 
scénář:
Jiří Mareš, Bohumil Brejcha, Otakar Kirchner, Miroslav Cikán
 
 
kamera:
Václav Huňka
 
 
hudba:
Štěpán Lucký
 
 
výprava-architekt:
Vladimír Labský
 
 
kostýmy:
Lída Novotná, Pavla Stahlová
 
 
střih:
Antonín Zelenka, Eliška Willigová
 
 
zvuk:
Dobroslav Šrámek, Bohumír Brunclík (zvukové efekry)
 
 
výtvarník:
Karel Kočí, Jaroslava Vilímková
 
 
II. kamera:
Ladislav Vinklárek
 
 
masky:
Vladimír Černý, Jaroslav Čermák
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Miloš Stejskal, Jaroslav Koucký
 
 
asistent režie:
Eva Kubešová, Věra Pištěková, Bohumil Brejcha
 
 
asistent kamery:
Emil Sirotek
 
 
pomocná režie:
František Matoušek
 
 
odborný poradce:
Karel Kalivoda
 
 
asistent architekta:
Aleš Voleman
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
František Belfín
 
 
vedoucí výroby:
Jaroslav Jílovec
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.