Klíč (1971)

Klíč
62.6 %
 
 

Další název: Jan Zika; The Key; Der Schlössel

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 14.5.1971        
    Délka: 97 min.
Komunistický politik a funkcionář Jan Zika patří mezi nejdůležitější postavy této strany zapojené do odbojové činnosti v období protektorátu. Byl členem I. ilegálního ústředního výboru KSČ a jako jediný unikl při zátahu na tuto skupinu. Ihned poté založil a byl hlavním vedoucím II. ilegálního ÚV KSČ, který bylo kompletně rozmetán po atentátu na Heydricha. Obětí jedné z razií se stal i samotný Zika. Při pokusu o únik z prohledávaného domu, kdy se z konspiračního bytu pokoušel spustit na prádelní šňůře, se po pádu z třetího patra smrtelně zranil a na následky zranění spojené s brutálním výslechem gestapa o několik dní později zemřel.
Jeho dobrodružný a ze socialistického hlediska vzorový životní příběh nemohl na počátku normalizačního procesu uniknout pozornosti filmařů, kteří se rozhodli profitovat z nově nastolených podmínek. Zkušený režisér Vladimír Čech se pokusil zaplnit mezeru vzniklou po zpochybňujících a demytizujících filmech 60. let a vytvořil stranicky naprosto vyhovující, byť primitivní historku o čestném komunistovi, u kterého je na prvním místě strana a lid.
Sám autor filmu v několika rozhovorech zdůraznil, že mu rozhodně nešlo o dokumentární přesnost a věrohodnost. Zatajil však, že zcela lživě interpretoval složité období heydrichiády.
Přesně v duchu dogmatických pouček o vedoucí úloze komunistické strany interpretoval činnost odbojové hnutí v protektorátu. Jedinou skutečnou a smysluplnou protinacistickou skupinou je tedy odbojová buňka KSČ v čele se stoicky klidným Zikou. Naopak londýnský odboj je partou nespolehlivých intrikánů a bezcharakterních kariéristů. Atentát na Heydricha je považován za unáhlenou akci, která je porušením dohody jednotného usnesení revolučního výboru, jenž sloučil veškeré odbojové skupiny dohromady.
Přehnaný důraz na neposkvrněnost charakterů lidí oddaných marxismu-leninismu vede až k absurdním, často značně komickým situacím. Odsouzení komunisté si cestou pod gilotinu prozpěvují Internacionálu. V četných vzpomínkových sekvencích se s Janem Zikou vracíme do idylické předválečné Moskvy, dostane se také na exkurzi v Leninově mauzoleu a v jeho kremelské pracovně.
Čechův film sráží takřka nulová dramatičnost a toporný tok vyprávění. Je až s podivem, jak málo dokázal zkušený režisér a tvůrce kvalitních detektivek vytěžit z dramatického potenciálu námětu. Herecké výkony jdou ruku v ruce s bezradností a nevýrazností celého filmu, který nezachrání ani František Vicena, představitel Jana Ziky. Jeho úsporný styl hraní nevyvolává u diváků jakoukoliv hlubší emoci, čemuž napomáhá i fakt, že jako těžce zraněný vězeň může většinu času pouze pasivně ležet. Film je zapamatovatelný na svou dobu neobvykle naturalistickým zobrazením poprav gilotinou, která ale byla v obávané nacistické vyšetřovně, tzv. Pečkárně, nainstalována až v roce 1943.
Jan Šulc, Letní filmová škola 2012

režie:
Vladimír Čech
 
 
hraje:
František Vicena (Jan Zika), Wilhelm Koch-Hooge (Friedrich), Zdeněk Kampf (Nergl), Vlasta Vlasáková (Milada), Eva Jiroušková (Preislerová), Oldřich Velen (Preisler), Jürgen Frohriep (chirurg SS), Miloslav Holub (Jankovský), Alena Hessová (Ziková), Josef Chvalina ("Doktor"), Oto Ševčík (důstojník), Josef Hajdučík (Černý), Josef Beyvl (majitel koloniálu), Zdeněk Kryzánek (velitel SS), Miloš Vavruška (velitel hlídky SS), Jana Walterová (Věra), Richard Záhorský (Karl Hermann Frank), Gustav Heverle (holič), Vladimír Leraus (prof. Jankovec), Jindřich Narenta (kat), Zdeněk Dřevojánek (Pokorný), Oldřich Lukeš (Urx), Vítězslav Jandák (Gabčík), Václav Švec (zámečník), Viliam Ptáček (major), Milan Hlavín (kat), Marta Richterová (slečna), Jaroslav Blažek (soudce), A. A. Dajmičenko (role neurčena), Eduard Pavlíček (generál), Jiřina Bílá (členka NSDAP), Jitka Zelenohorská (dívka), Jana Posseltová (slečna), Jan Dejmek (Kubiš), Josef Burda (vládní rada), Bohumil Koška (SS), Vladimír Navrátil (příslušník SS v civilu), Viktor Maurer (SS), Karel Pavlík (český policajt), Ladislav Vičar (český policajt), Jan Pohan (Frankův pobočník), Slávka Hamouzová (vězenkyně), Zdeněk Braunschläger (gestapák v civilu), Jiří Vondrovič (velitel SS hlídky), Barbora Štěpánová, Antonín Pokorný (Zastřelený muž), Blažena Vernerová (vězeňkyně v dlouhé vězeňské chodbě), Jaroslav Synák (vězeň v dlouhé vězeňské chodbě), Jaroslav Klenot (oběšený muž), Jaromír Šnajdr (katův pomocník), Pavel Jiras (katův pomocník), Miroslav Rous (role neurčena), Otakar Rademacher (oběšený muž), Evžen Jegorov (člen NSDAP v koženém kabátě), Ivan Růžička, Mirko Musil (gestapák v civilu/dozorce)
 
 
námět:
Kamil Pixa
 
 
scénář:
Vladimír Čech, Kamil Pixa, Kristián Topič
 
 
kamera:
Václav Huňka
 
 
hudba:
Štěpán Lucký
 
 
výprava-architekt:
Bohuslav Kulič
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Pavel Jelínek
 
 
vedoucí produkce:
Václav Cajthaml
 
 
výtvarník:
Stanislav Pavlík
 
 
dabing:
Rudolf Jelínek (radista Černý [za Josefa Hajdučíka])
 
 
II. kamera:
Zdeněk Prchlík
 
 
masky:
Rudolf Hammer
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Josef Mathauser, Milana Melcerová
 
 
pomocná režie:
Věra Ticháčková
 
 
odborný poradce:
Alois Bíca, Jan Kovář, Alena Hájová
 
 
fotograf:
Josef Janoušek, Alena Červená
 
 
asistent architekta:
Věra Líznerová
 
 
kaskadér:
Milan Kindl
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.