Klapzubova XI. (1938)

Klapzubova XI.
71.1 %
 
 

Další název: Klapzubova jedenáctka; The Klapzuba's Eleven

    Žánr: komedie / sportovní
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 2.9.1938        
    Délka: 91 min.
„Jedenáct bratrů jako neporazitelné fotbalové mužstvo ve filmové adaptaci slavné literární předlohy Eduarda Basse.“
Fotbalové mužstvo tvoří jedenáct hráčů. A majitel autodílny Kryštof Klapzuba má přesně tolik sportovně nadaných synů. Není divu, že ho jednou bývalý internacionál Hájek přemluví, aby ze svých synů postavil fotbalové mužstvo. Nadšení synové pilně trénují a po několika drobných zádrhelech se začínají dostavovat první výsledky v podobě vyhraných zápasů. Kromě sportovních výsledků dostaví se ovšem také láska, když dva ze synů, Pepík s Jardou, při zkušební jízdě opraveného auta bankéře Šlejhara pomohou Evě Bínové, dceři předsedy S. K. Meteor, a její kamarádce Heleně, které nabouraly auto cestou na chatu. Pepík se totiž při opravování jejich auta do Evy zakouká. Situaci však poněkud zkomplikuje omyl dívek, které se domnívají, že Pepík je synem bankéře Šlejhara. Když se totiž Helenin přítel rozhodne této známosti využít, Helena usoudí dodatečně podle čísla auta, že Pepík je synem bankéře. Helenin kamarád chce tuto známost využít a za skutečným bankéřovým synem zajde, ten však pochopitelně popře, že by Evu znal. To dívku natolik rozlobí, že známost ukončí. Čas však mnohé vyřeší. Klapzubáci odjedou na úspěšné turné plné vítězných utkání doma i v zahraničí, a když se vrátí, nabídne stavitel Bína Pepíkovi profesionální smlouvu. Eva pochopí svůj omyl a s Pepíkem se udobří. A protože se Klapzubova jedenáctka stává novým národním mužstvem, zdá se, že lásku i fotbal čeká mnoho dobrého.

Zajímavosti:
Ve filmu jsou použity záběry z utkání mistrovství světa Československo - Brazílie v Bordeaux, dále ze zápasů: Československo - Bulharsko (1938), Wolverhampton Wanderers (Anglie) - Československo (kombinovaná Sparta a Slávie), Slávie - Janov (1938).

režie:
Ladislav Brom
 
 
hraje:
Theodor Pištěk (Klapzuba), Antonie Nedošinská (Klapzubová), Fanda Mrázek (Jarda), Jan Šebor (Pepík), Jiří Vondrovič (Standa), Vilém Šťovík (Láďa), Josef Hampacher (Béďa), Raoul Schránil (Olda), Josef Zeman (Franta), Karel Fořt (Véna), bratři Ronkové (Cyril a Metoděj Klapzubové, dvojča), Jiří Steimar (Bína), Hana Vítová (Eva, Bínova dcera), Bláža Lubinská (Helena), Jan S. Kolár (kapitán fotbalové asociace), František Kužel (brankář Honza Klapzuba), Vilém Pfeiffer (agent Dostál), Jaroslav Marvan (fotbalový nadšenec Novák), Miloslav Svoboda (Bivoj, Novákův syn), Bedřich Veverka (redaktor Palička), Stanislav Neumann (profesor Šlejhar, syn bankéře), František Filipovský (funkcionář S.K. Meteor), Jára Kohout (Hájek), Ladislav Hemmer (hlasatel Běhounek), Vladimír Pospíšil-Born (sekretář fotbalové asociace), Gabriel Hart (klubovní lékař), Václav Mlčkovský (člen výboru fotbalové asociace), Julius Baťha (host u Bínů), Karel Šott (host u Bínů), Taťána Kolárová (host u Bínů), Jaroslav Bráška (lékař), Richard A. Strejka (kamarád Pepíka Klapzuby), Josef Kemr (mladý fotbalista), Bedřich Bozděch (divák na kopané), Fráňa Vodička (divák na kopané), Ladislav Brom (druhý hlasatel), Arnošt Mirský (role neurčena), Josef Kotalík (role neurčena), Marta Školudová (role neurčena)
 
 
námět:
Eduard Bass (povídka)
 
 
scénář:
Karel Steklý, Ladislav Brom
 
 
kamera:
Jan Stallich
 
 
hudba:
Josef Dobeš, František Svojík
 
 
výprava-architekt:
Jan Zázvorka
 
 
střih:
Božena Vališová
 
 
zvuk:
Stanislav Vondraš
 
 
výtvarník:
František Nestler
 
 
zpěv:
Míla Spazierová-Hezká, Oldřich Kovář
 
 
text písně:
Ladislav Brom
 
 
vedoucí výroby:
Jan Gerstenberger
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.