Cerven
ohodnotit

Kdybych byl tátou

Žánr:
Rok:
1939
Délka:
85 minut
Premiéra v ČR:
10.3.1939
„Ušlápnutý úředníček, podivín a hypochondr, pan Adamička, vyhraje čtvrt miliónu, zjistí, že pravé štěstí nebývá jen v penězích.“
Popis / Obsah / Info k filmu Kdybych byl tátou
Tato česká filmová veselohra znamenala, herecky vzato, do té doby nejlepší dramatický výkon Jindřicha Plachty v českém filmu. Děj je jím nesen jako hlavní osobou, jeho podání hlavní úlohy je procítěně lidské, jeho humor je prohřátý dobráckým pohledem na okolní svět, na věci, zvířata a lidi, až se mu tento svět zamží v slzách. Lidé se smějí jeho hypochodrovství, nehodám, citům, ba i zklamaným nadějím, ale neubrání se při tom soucitu: tak dovedl tuto postavu Jindřich Plachta zlidštit a oprostit od všeho vyumělkovaného a od herecké manýry a tak přiblížit divákovi.

Hraje v tomto filmu starého mládence, pedantického, hypochondrického, ale přesného také ve službě, dobráka, který neumí ublížit a pomáhá kdekomu, když mu náhoda přinese větší losovou výhru. Mezi těmi, jimž pomohl, je také neteř jeho bytné. Je provdaná za šoféra. Půjčka starého mládence by jim umožnila koupi vlastního auta, cestu k blahobytu, kdyby mladý muž nepodlehl svodům karbanu.

Manželství se zdá být rozvráceno, ale zůstává tu dítě, nádherná holčička, která zcela mění poměr starého mládence k životu, probouzí v něm dosud nepoznané city a naděje - ale není ušetřený konečného zklamání.

V Míle, dívce a pak mladé matce, podala výkon, milý prostotou a přirozeností Hana Vítová, jejího milence a pak manžela si zahrál Ladislav Boháč, který dobře herecky vystihl mravní kolísání mladého muže, přesto nezastínil při tom jeho v podstatě dobrou bytost.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Kdybych byl tátou
POZOR, SPOILER

Začínáme křikem u kanceláře, ale naštěstí je to jen sen, který se zdál panu Adamičkovi, takto věčnému hypochondrovi. Ten je v podnájmu u paní Jandové už deset let, žena zde bydlí se svou neteří. Jeho kolegové v práci si jej neustále dobírají a je neustálým terčem jejich vtipů. Jeden z nich je ten, že mu nacpali obálku losy, aniž si je objednal.

Neteř paní Jandové, Míla právě vyslechla od taxikáře Karla nabídku k sňatku.

Když v bytečku pana Adamičky explodují kamna, ocitá se tento i v novinách. Následuje pozvání k šéfovi a zde jej čeká šok. Vyhrál spoustu peněz, to jej porazí. Takže končí v nemocnici. Když se pak vrátí domů, je v bytě obyvatel navíc - Karel. Ten si občas zahraje partičku karet a nechává tam spoustu peněz. Například i splátku na nábytek. Takže si usmyslí mít svůj vůz a půjčit si na něj peníze. Nabádá svou ženu, aby o ně řekla právě panu Adamičkovi. Ta muže nejprve odmítá, ale pak přece jen uposlechne a o peníze si říká.

Karel mohutně oslavuje nový vůz a rozhazuje jako Rothschild. A opět jde hráti v karty. Jenže ještě téhož večera za ním Míla přijde s dopisem, který jest upomínkou na splátku za automobil. Přesto jde Karel zase na karty. Celá věc končí tím, že zanechává dopis na rozloučenou a odchází. Adamička pak žádá domácí, aby směl zůstat, protože ona se domnívala, že se bude chtít odstěhovat kvůli narozené holčičce Karličce. Tu si Adamička strašně oblíbí a hned jí kupuje spoustu dárků, kterážto činnost mu vydrží další léta.

Když je malá větší, hraje jí divadlo a vůbec se všemožně stará. Dělá s ní děsný randál a také jí udělá Mikuláše. Právě v ten den přichází Míle osudný dopis…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Kdybych byl tátou
Úředník Adamička bydlí už léta na Hradčanech v podnájmu u vdovy Jandové. Pro svou dobráckou povahu je často terčem žertů svých kolegů. Ti mu jednou podstrčí ke koupi losy třídní loterie, které si údajně objednal. Adamička je s těžkým srdcem zaplatí. Neteř paní Jandové, modistka Míla, která u ní rovněž bydlí, má známost s taxikářem Karlem. Adamičkovy losy vyhrávají a šťastný výherce se zhroutí. Než se vrátil z nemocnice, Míla se vdala. Na Karlův nátlak požádá mladá žena Adamičku o půjčku na nové auto. Ten jí rád peníze poskytne. Karel však zaplatí jen první splátku, ostatní peníze utratí v kartách a před dluhy uteče do Ameriky. Míle se narodí dcera a Adamička nachází štěstí v péči o malou Karličku. Když se po letech téměř odhodlá požádat Mílu o ruku, přichází dopis od Karla. Pilně pracoval, zaplatil dluhy a nyní zve ženu a dceru do Ameriky. Smutný Adamička se vrací ke svému staromládeneckému životu.

Zdroj: NFA


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Sisi

22:50 - 23:45

42 minut již uběhlo
13 minut zbývá do konce

ČT2 - Tequila koktejl (1988)

21:50 - 23:45

102 minut již uběhlo
13 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Las Vegas (2000) [T...

22:40 - 23:40

52 minut již uběhlo
8 minut zbývá do konce

Prima - Vinaři (2014) [TV seriál]

22:40 - 23:55

52 minut již uběhlo
23 minut zbývá do konce

Reklama