reklama
 
ohodnotit

Karamazovi

Rok:
2008
Délka:
113 minut
Premiéra v ČR:
24.4.2008
„Až zanikne morálka, jako zanikají geologická období, a všechno bude dovoleno...“
Popis / Obsah / Info k filmu Karamazovi
Inspirací k natočení filmu Karamazovi se pro Petra Zelenku stala Schormova divadelní dramatizace Dostojevského Bratrů Karamazových. Nevznikla ale klasická adaptace - příběh hraní hry v kulisách krakovských hutí, které byly postaveny komunisty na vzdor Bohu, se prolíná s klasickým příběhem o koketování s peklem.

Ivan Trojan hraje civilní roli Ivana Trojana, který ztvárňuje postavu Fjodora Pavloviče Karamazova. Tichý, rezervovaný muž se mění v žluklého starce. Vzpomíná rozjařile na své prohřešky, chlastá a řevem i sípotem láká své syny za sebou do pekla, kam nakonec sám odchází. Zpátky se vrací jako tichý člověk a nakonec jedné z divaček daruje podepsané DVD Samotářů. Není to jediná rozdvojená osobnost filmu Karamazovi. Ten je totiž specificky pojatou adaptací adaptace, a to Dostojevského románu Bratři Karamazovi a jeho divadelní dramatizace Evalda Schorma.

Páteř filmového příběhu o hraní hry tvoří skutečná inscenace pražského Dejvického divadla a hlavní party byly obsazeny jejími skutečnými herci. Ti se účastní festivalu situovaného do hal sléváren v Nové Huti v polském Krakově. Generální zkouška začne po chvíli opouštět vymezené jeviště uprostřed tovární haly a herci občas znepokojivě a náhle změní identitu. Jeden z přihlížejících dělníků se nachází v krajní životní situaci a hrou je silně zasažen. Hranice mezi Dostojevského fikcí a filmovou metafikcí se stírají, divadelní hra je opravdovější, než by se zdálo.

Snímek se po divadelní inscenaci musel uchýlit k další redukci Dostojevského fabule. Ponechává jen několik postav, složité vztahy mezi nimi ovšem příliš nezjednodušuje a nebojí se vytvářet zhuštěné dramatické předivo s množstvím mezer.

ZDROJ: katalog 1. Festivalu nad řekou


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Karamazovi
Do polského Krakova přijíždí pražský divadelní soubor, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru místních oceláren uvedl jevištní adaptaci Dostojevského románu Bratři Karamazovi. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme nejen příběh nabitý emocemi a řešící otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše, ale i vztahy uvnitř hereckého souboru, svébytně zrcadlící Dostojevského „velká“ témata. Skutečné drama se z jeviště do reality přesouvá ve chvíli, kdy do zkoušky zasahuje osobní tragédie jednoho z diváků...


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Karamazovi
Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry (Roman Luknár), aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi. Divadelní hra, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy, vypráví příběh prostopášníka a cynika Fjodora Karamazova (Ivan Trojan) a jeho čtyř synů – živelného Dmitrije (David Novotný), intelektuála Ivana (Igor Chmela), pokorného Aljoši (Martin Myšička) a nevlastního potomka, zakomplexovaného Smerďakova (Radek Holub). Ze zabití otce a zpronevěry peněz je obviněn nejstarší syn Dimitrij. Do případu jsou zapleteny i dvě ženy – vášnivá Grušenka (Lenka Krobotová) a ctnostná Kateřina (Michaela Badinková). V divadelním dramatu, nabitém emocemi – láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Je zde nastoleno téma hledání Boha, snaha prokázat či zavrhnout jeho existenci. S tím je spojena úvaha, že pokud neexistuje Bůh, vše je dovoleno.

Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání. Poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti...

Karamazovi, jejichž podtitul by podle režiséra Petra Zelenky mohl znít „Žijeme jak zvířata, ale chceme se modlit“, jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. „Zajímá mne motiv odpovědnosti intelektuála za myšlenky, které sám hlásá, a to ve společnosti, která ztratila víru v Boha a s tím i základní morální instinkty. Co se stane, když ve jménu našich idejí, podle našeho návodu, někdo zavraždí jiného člověka? Jsme za to zodpovědní? Jednoduše řečeno: Je inteligent odpovědný za chování blbců? Dá se to aplikovat i na současnou společnost. Čeští politici, to jsou takoví Smerďakovové, kteří se pod pláštíkem nepochopené ideje demokracie dopouštějí těžkých zločinů. A co my? Jsme za to odpovědní?,“ dodává Petr Zelenka.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Karamazovi
Dostojevského román nejprve zdramatizoval filmový a divadelní režisér Evald Schorm. Jeho textu se chopilo pražské Dejvické studio, které hru uvádělo po sedm let v režii Lukáše Hlavici. Právě toto představení Zelenku zaujalo natolik, že se je rozhodl uchovat pro příští generace na filmovém pásu. „Přitom jsem si uvědomil, jak těžké je divadlo zaznamenat. Vážím si televizních záznamů divadelních představení, ale většinou jde jen o neúplné svědectví,“ objasnil Petr Zelenka motivaci, proč se inscenaci rozhodl zasadit do smyšleného rámcového příběhu o zájezdu divadelníků do polského Krakova, kam přijeli se záměrem sehrát hru o vyšetřování otcovraždy v netradičním prostoru ocelárenské haly.

Zelenka zachoval původní divadelní obsazení z inscenace Dejvického divadla, kterému dominuje především Ivan Trojan v roli otce Fjodora Karamazova. Jeho syny si proto znovu zahrají David Novotný, Igor Chmela, Martin Myšička a Radek Holub. Hledá-li režisér způsob, jak vyjádřit hlavní téma, kterým se látka zabývá, nachází jej v podtitulu, který by podle něj zněl: „Žijeme jak zvířata, ale chceme se modlit.“

„Zajímá mne motiv odpovědnosti intelektuála za myšlenky, které sám hlásá, a to ve společnosti, která ztratila víru v boha a s tím i základní morální instinkty,“ dodává Zelenka a podotýká, že látku lze aplikovat i na současnou společnost: „Čeští politici, to jsou takoví Smerďakovové, kteří se pod pláštíkem nepochopené ideje demokracie dopouštějí těžkých zločinů.“ Film, který nebude postrádat humor, nadsázku a mystifikaci, vzniká v česko-polské koprodukci. Za českou stranu jej zastupuje producent Čestmír Kopecký.

Tomáš Vlček, deník.cz, 5.10.2007


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Karamazovi
Na počátku projektu Čestmíra Kopeckého a Petra Zelenky se strohým názvem Karamazovi byl záměr převést do filmu legendární představení Dostojevského Bratrů Karamazových v podání herců Dejvického divadla a v režii Lukáše Hlavici z roku 2000. Aby však nevznikl jen obvyklý zplošťující záznam inscenace, vymyslel Petr Zelenka filmový rámec: upravené představení se odvíjí jako zkouška v prostorách zchátralé polské ocelárny Nové Huti u Krakova, kde se koná alternativní přehlídka na téma Dostojevskij. Herci tak představují hrdiny hry a zároveň hrají sami sebe. Scenárista a režisér v jedné osobě vložil do děje ještě vedlejší motivy údržbáře, jemuž po úrazu umírá synek, nebo herce Davida, usilujícího narychlo zmizet kvůli domluvenému natáčení. I tyto načrtnuté dějové linky souvisejí s Dostojevského tématy zla v člověku, sobectví, pokrytectví, nenávisti, amorálnosti, zklamané lásky či ztráty víry. Součástí filmu jsou též dvě vložené epizody z fiktivní přehlídky v továrních halách: baletní duet a krátký rozhovor slovinského loutkoherce s loutkou Dostojevského, představovaného mončičákem.

Zelenka se sám označuje pouze za adaptátora zmíněného dejvického představení. Kromě nutných škrtů přidal postavu kapitána Sněgirova, roli Káti svěřil jiné herečce, samozřejmě upravil „kulisy“ a změnil kostýmy. Po právu se spolehl na sehraný herecký ansámbl, jemuž dal dostatečný prostor. Industriální prostředí nejen ozvláštňuje pojetí divadelního představení, ale stává se zejména díky vynikající kameře Alexandera Šurkaly integrální součástí jeho filmového ztvárnění.

Snímek vznikl ve spolupráci s polskou stranou a s podporou různých fondů. Natáčel se hlavně v Železárnách Hrádek. Důstojně se přiřazuje k četným filmovým adaptacím Dostojevského látky, z nichž byla u nás uvedena jen ruská transkripce Bratři Karamazovi I, II (1968). Zároveň naplňuje záměr tvůrců zachytit pro budoucnost jednu z nejlepších českých inscenací Bratrů Karamazových, na níž má významný podíl dnes už klasická dramatizace Evalda Schorma (ten hru inscenoval v Divadle Na zábradlí v roce 1979; TV záznam tohoto představení z roku 1981 vyšel na DVD v edici časopisu Reflex). Snímek rovněž organicky zapadá do filmografie Petra Zelenky, který se věnuje i divadlu a spolupracuje právě s Dejvickým divadlem. Podle záměrů producenta by se v kinech měla rozdávat zdarma pečlivě připravená programová brožurka.


ZDROJ: Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2008/5


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

79 %
8   - curil
5   - jarda53
6   - clara.bow
1   - Pitryx
4   - hvezdyn
6   - pataamat
6   - ajaajena
9   - salte
8   - BinLADIN
6   - Chrustyn
7   - petrusmev
2   - Bara.40
9   - Pecik
9   - jitush.b
10 - Mlapiska
7   - Krtek
8   - jirry
9   - lucymat
5   - hejtman
9   - payo1555

TV Program

ČT1 - Taggart (1983) [TV seriál]

22:50 - 00:00

68 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

ČT2 - Queer: MeToo

23:40 - 00:05

18 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

NOVA - Rychlejší (2010)

22:15 - 00:05

103 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

Prima - Policie v akci (2017) [TV pořa...

23:55 - 00:50

3 minut již uběhlo
52 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147456
Osobností: 624959
Fotografií: 558393
Plakátů: 265307
Obsahů a biografií: 135294

Poslední komentáře

Stud (1995) [TV epizoda]

Stud
V tomto dílu to emočně   docela vře. José a Lola jsou   znechuceni Lindou, která   sotva pár dnů po Helenině   dopisu začala svádět   Mikuláše, více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

My ostatní (2016)

My ostatní
Snímků o životních   těžkostech jednotlivců   není nikdy dost. Hlavní   postavou příběhu je   tentokrát gay brouzdající   se životem jak jen to více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 9 / 10

Na rohu kousek od metra (1977) [...

Na rohu kousek od metra
Komedie moc nepotěší, ale   ani nenaštve. Reminiscence na   dobu vzdálenou čtyřicet let   s příjemnými herci   (Brodský, Slunéčková). V   více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Únos vlaku 1 2 3
Myslím, že titulek   vypovídá o mnohém.   Nečekejte víc než řešení   dramatických situací, kde   jsou solidně (byť třeba   Travoltovi ta role podle mě   nesedla) a budete spokojeni...

Autor: Ostrovan | Hodnocení: 7 / 10

Koruna k Vánocům (2015) [TV film...

Koruna k Vánocům
Kdepak už jsem to naposledy   viděl? Sympatická   guvernantka a král, který se   do ní zamiluje. Ne, ona není   žádná zlatokopka, takové   milé více >

Autor: curil | Hodnocení: 4 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.046/0.015