reklama
 
ohodnotit

Jezerní královna

Další název:
Die Seekönigin; Jazerná kráľovná (SK); Queen of the Lake
Žánr:
Rok:
1997
Délka:
91 minut
Premiéra v ČR:
26.2.1998
„Pohádka o lásce, pro kterou šel princ Viktor až na dno zrádného jezera.“
Popis / Obsah / Info k filmu Jezerní královna
Princezna Odetta, jedna ze sedmi, které zlá Jezerní královna proměnila v labutě a věznila ve svém zámku na dně hlubokého jezera, využije nepozornosti strážce a uprchne. Štěpán, sluha prince Viktora, ji však během lovu zasáhne výstřelem. Když pak místo labutě princ najde na palouku zraněnou dívku, na první pohled se do ní zamiluje. Odveze ji na zámek, aby se o ni mohl postarat. Tady ji však zahlédne Rudovous, který ji na příkaz Jezerní královny hledá, a v noci ji unese zpět do Jezerní říše. Ukáže se, že princezny z okolních království nejsou jedinými oběťmi zlé královny. Unáší také malé děti, dělá z nich otroky a nutí je sbírat perly. Hrdou a vzpurnou Odettu potrestá těžkou prací - musí dnem i nocí nasbírané perly počítat. Princ Viktor odmítá otcův návrh, aby se s mocnou a bohatou Jezerní královnou oženil. Miluje neznámou dívku a je odhodlán vydat se do světa, aby ji našel. Díky kouzelnému lektvaru se s Odettou sejde ve snu a dozví se od ní o unesených princeznách, které Jezerní královna zaklela, protože chtěla, aby v okolí nezůstala žádná princezna a Viktor se musel oženit s ní. Rozešle zprávu jejich otcům a vydá se, doprovázen Štěpánem, do Jezerní říše, kam jim ukáže cestu dobrosrdečná vodnice, jejíž manžel byl proměněn v lasturu. Vinou zrádného žalářníka se však královna dozví o Viktorovi i jeho plánu a podaří se jí prince i s Odettou vlákat do pasti. Jejich jedinou nadějí zůstávají Štěpán a odhodlaná vodnice.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Jezerní královna
Hluboko pod hladinou jezera krutě vládne bohatá Jezerní královna. Aby rozšířila svoji moc, rozhodne se získat za manžela prince Viktora, dědice velké říše. Proto unese do jezera princezny z okolních království, aby princova volba musela padnout na ni. Nejstatečnější z unesených princezen - Odetta - unikde z jezerního vězení v podobě labutě, kterou však princův sluha zbrkle postřelí. Princ zraněnou Odettu ošetřuje, zamiluje se do ní, ale dívka bzry záhadně zmizí. Viktor se proti otcovu zákazu vydá dívku hledat. V převleku za sluhu pronikne do nepřístupného jezerního zámku a za pomoci dětí, které musí pro královnu lovit perly a zejména s podporou mazané Vodnice, nad lstivou Jezerní královnou zvítězí.

Scénárista Miloš Macourek a režisér Václav Vorlíček se znovu setkali při spolupráci nad pohádkovým příběhem. Snímek JEZERNÍ KRÁLOVNA, natočený v českých exteriérech s našimi předními herci a s použitím nejmodernější trikové techniky, navazuje na nejlepší tradice naší filmové pohádky. Má v sobě napětí i humor a samozřejmě i šťastný konec. Je originální a působivou variací na téma Labutího jezera.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Jezerní královna
Bylo jednou jedno království, ukryté hluboko pod hladinou jezera. Vládla mu krásná a bohatá, ale také zlá a krutá královna. Ve snaze rozšířit svoji moc, se rozhodla, provdat za prince Viktora. Ve chvíli, kdy se se svým sluhou Štěpánem vypraví na námluvy, princ už ví, že Jezerní království je nedobytným vězením, kde je střežena i dívka-labuť, kterou postřelil při lovu, a na první pohled se do ní zamiloval. Sám by si se lstivou královnou neporadil. Má však zdatné pomocníky a ti znají tajemství kouzel... / Nejnovější snímek Václava Vorlíčka a Miloše Macourka navazuje na nejlepší tradice české filmové pohádky.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Popis / Obsah / Info k filmu Jezerní královna
Jezerní královna uzavírá plánovanou sérii tří filmových pohádek režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka (Kouzelný měšec , Pták Ohnivák). Všechny tři filmy vznikaly v česko-německe' koprodukci a také složení jejich tvůrčích štábů bylo podobné (mj. kameraman Rudolf Blažíček, hudební skladatel Ondřej Soukup, trikový výtvarník Boris Masník). - Tentokrát se autoři inspirovali klasickou pohádkou Labutí jezero a legendárním baletem Petra Iljiče Čajkovského, z nichž převzali hlavní postavy a prostředí Jezerní říše. Tragický děj baletního představení ovšem tvůrci filmu zcela přepracovali do podoby dobrodružné pohádky se šťastným koncem. Lásce zakleté princezny Odetty a prince Viktora se snaží marně zabránit zlá Jezerní královna. Vedle klasického pohádkového příběhu jsou ve filmu exponovány ještě další dvě dějové linie (rozvětvující snímek do stěží udržitelné šíře): smutné osudy malých sběračů perel, jež vězní ve vodní říši ziskuchtivá vladařka, která má na svědomí i neštěstí paní vodníkové. Dramatičnost a pochmurnost vyprávění odlehčují komické' postavy dobrosrdečné' vodnice (Jiřina Bohdalová) a princova přitroublého sluhy Štěpána (Jan Hrušínský). Z komplikovaných
dějových peripetií si autoři často pomáhají slovním vysvětlováním, jež naru- šuje zejména romantické snové pasáže. - Vedle klasických triků tvůrci použili řadu počítačově generovaných scén (např. vodnice proměňující se v kapra, žravá ryba nebo podvodní scenérie), přičemž oba způsoby výroby efektů udrželi v mezích "realističnosti".

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Sedmero krásných labutí náhle zmizelo pod hladinou a proměnilo se v sedm pobledlých krasavic, aby opět (po kolikáté už!) začaly na příkaz zlovolné Jezerní královny tančit svůj smutný tanec. Jen co ale na okamžik poleví bdělost strážce, jedna z nich se chytne bláhové naděje, vyplave na hladinu a dá se na zoufalý útěk. Netuší, že činy sluhů dovedou být někdy rychlejší, než příkazy princů a že je to občas i dobře. Štěpánův šíp sice skolil labuť uprostřed letu, ta se ale po dopadu na zem změnila zpátky do své půvabné lidské podoby a princ Viktor se zamiloval. Navzdory jejímu zranění bezhlavě a na první pohled. Cesta ke štěstí však není v pohádkách zdaleka tak přímočará a princ Viktor si bude muset na sňatek s krásnou Odetou ještě pár dnů počkat.

Všechno jim totiž s důkladností sobě vlastní komplikuje právě Jezerní královna, bezcitná žena, která si potopila na dno velkého jezera krásný zámek a udělala z něj nedobytnou pevnost. To ona unesla princezny všech sousedních království a proměnila je ve smutné tanečnice, to ona krade děti, aby jí svými šikovnými drobnými prsty vybíraly z lastur perly, to ona si umínila vzít si za manžela prince Viktora, aby ovládla i největší suchozemskou říši. Nic z toho ovšem princ Viktor zatím netuší a na námluvy k Jezerní královně se vydává se svým sluhou Štěpánem jen díky otcově silnému nátlaku.

Už potřetí během posledních třech let se pokouší únorové mrazy rozehřát nová pohádka zkušeného českého komediografa a pohádkologa Václava Vorlíčka (Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Jak se budí princezny). Nejdřív to byl skromný Kouzelný měšec (1996), potom následoval výpravný Pták Ohnivák (1997), který vycházel z verze bratří Grimmů a doplňoval ji o některé motivy od K. J. Erbena, a nyní variace na Čajkovského balet Labutí jezero, nazvaná Jezerní královna. Z původního, značně jednoduchého příběhu si ovšem scenárista Miloš Macourek (Král Ubu) vybral de facto jenom ústřední motiv do labutě zakleté princezny. Všechno ostatní je jeho fantazie, důvěrně znalá žánru a prověřená léty praxe. Ke krásné princezně a udatnému princi tak nezapomněl přidat i komické a příběh oživující figurky sluhy Štěpána, coby vyznavače poněkud přízemních požitků, a paní vodníkové, jako kulišácké prostřednice mezi podvodní a suchozemskou říší.

Příběh jako celek funguje bez problémů. Jedinou hrubší záplatu si scenárista obstaral v podobě zázračné vodičky od potulného šarlatána, která zaručuje hrdinům vstup do snů svých blízkých. Pro dnešní děti, kterým Němcová s Erbenem zavánějí tak trochu středověkem a kteří dětství ubíjejí v prohánění joysticků svých počítačů, hra na virtuální realitu určitě nevadí. Naopak právě vyznavači klasického "Za devatero horami, devatero řekami" budou v této souvislosti možná mluvit o znesvěcení žánru. Buď jak buď, pravidla pohádek jsou značně volná a pokud scenárista své, na začátku vytyčené, mantinely ctí, nelze než je respektovat.

Jezerní královna je oproti předchozímu Ptákovi Ohnivákovi pro českého diváka mnohem vstřícnější. Jednak opouští německy strojovou urputnost a vnáší do příběhu typicky český humor a ironii a jednak už volbou jmen (v Ptákovi Ohnivákovi Jorgen, Wolf, Afron, Jadviga atd.) neodcizuje snímek námi tolik hýčkané tradici klasické české filmové pohádky.

Za tři největší vrcholy snímku považuji: 1) Výborné herecké výkony Ivany Chýlkové a Jana Hrušínského, který postavou sluhy Štěpána vrací téměř vše, co mu kdysi v pohádce Jak se budí princezny podobnou rolí půjčil Vladimír Menšík, 2) tradičně vysoký standard stálice naší filmové hudby Ondřeje Soukupa, jenž výborně pomáhá snímku s tempem a působivou atmosférou, a za 3) slušné gradování snímku, což se u předchozích Vorlíčkových filmů ne vždy úplně dařilo. Trochu komicky působí ovšem v této souvislosti ve filmu několikrát zmiňovaná velká královská vojska, jež míří k jezeru vysvobodit princezny a která se v závěru omezí na směšné hloučky několika málo chasníků.

S technicky náročným ztvárněním podvodního světa si klasičtí i počítačoví trikaři poradili víc než zdatně. Proměny osob, vlnění vodního světa i masožravá rybička Adéla se udržují v mezích pravděpodobného. Kolaps se zcepenělým ptákem Ohnivákem se tentokrát, naštěstí, nekoná.

Do rozvětvené rodiny českých filmových pohádek zkrátka přibyl Jezerní královnou důstojný přírůstek. Režisér Vorlíček se po někdejším avizovaném hledání nových, atraktivnějších a dynamičtějších pohádkových forem nenápadně vrací k osvědčenému laskavému koktejlu trochy lásky, špetky životní filozofie a ždibce akčního jiskření. Zkrátka příjemná oáza, do níž můžete děti pustit bez obav.

Autor/Zdroj: Sedláček Jaroslav/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

66.3 %
1   - SvoKar
6   - argenson
5   - Erkul
6   - jarda53
8   - clara.bow
7   - green-tea
8   - veverka-zr
1   - Hortensie
7   - hvezdyn
5   - pataamat
7   - Frolíček
6   - Edward52
2   - M.A.G.
7   - ajaajena
6   - Prasoid
6   - salte
5   - LenC2
8   - georginaa
7   - ignac1
6   - petrusmev

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148390
Osobností: 627703
Fotografií: 565894
Plakátů: 268360
Obsahů a biografií: 136212

Poslední komentáře

Spojka pro Dallas (1994)

Spojka pro Dallas
Film ze série "Triple B"   neboli Bullets, Bombs and   Babes, tentokrát jako svůj   první natočil syn   zakladatele (Andy Sidaris)   tohoto více >

Autor: curil | Hodnocení: 3 / 10

Ulice: Velká trojka (2008) [TV f...

Ulice: Velká trojka
No, já viděl jen jeden díl   slavného nekonečného   seriálu a o další jsem   nestál. Tento filmík však   docela ušel. Prostředí   hradu, více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 4 / 10

Škola základ života (1938)

Škola základ života
Dobrý film pro pamětníky,   klasika, která jen tak   nezestárne. Je to doslova   přehlídka těch dobrých   herců, z nichž už žádný   bohužel nežije.

Autor: Barney94 | Hodnocení: 9 / 10

Zatím spolu, zatím živí (2010)

Zatím spolu, zatím živí
Dostalo se mi přesně podle   očekávání. Bláznivé a   plno mrtvol, ale pro jednou se   dalo dívat - pro jednou je   maximum.
Jo, kam se   poděl pohledný Tom Cruise?

Autor: collen | Hodnocení: 6 / 10

V podstatě jsme normální (1981)

V podstatě jsme normální
Voľné pokračovanie   satirickej komédie Pátek   není svátek. Možno   konštatovať, že sa jedná o   film lepšieho priemeru,   najmä pre menej více >

Autor: Nasudr | Hodnocení: 9 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.046/0.013