Obsah filmu Jan Roháč z Dubé
6. července 1415 zemřel ve švýcarské Kostnici mučednickou smrtí na kacířské hranici Mistr Jan Hus. Pro tisíce stoupenců jeho idejí reformy společnosti i církve se toto datum stalo impulsem k otevřenému revolučnímu boji, který vrcholil selskými bouřemi i konflikty uvnitř hlavních církví po celé Evropě. Husitské hnutí u nás však bylo po smrti vůdců Jana Žižky a Prokopa Holého roztříštěno. V bitvě u Lipan v roce 1434 byly poraženy poslední zbytky táboritů a sirotků. Zůstal jediný a osamocený Jan Roháč z Dubé, který shromáždil své věrné na hradu Sion poblíž Kutné Hory. Proti vojákům Panské jednoty však se svým houfem neměl vyhlídky na...
6. července 1415 zemřel ve švýcarské Kostnici mučednickou smrtí na kacířské hranici Mistr Jan Hus. Pro tisíce stoupenců jeho idejí reformy společnosti i církve se toto datum stalo impulsem k otevřenému revolučnímu boji, který vrcholil selskými bouřemi i konflikty uvnitř hlavních církví po celé Evropě. Husitské hnutí u nás však bylo po smrti vůdců Jana Žižky a Prokopa Holého roztříštěno. V bitvě u Lipan v roce 1434 byly poraženy poslední zbytky táboritů a sirotků. Zůstal jediný a osamocený Jan Roháč z Dubé, který shromáždil své věrné na hradu Sion poblíž Kutné Hory. Proti vojákům Panské jednoty však se svým houfem neměl vyhlídky na vítězství. Sion byl dobyt, Roháč z Dubé byl zajat a jako škůdce země popraven v Praze 9. září 1437.
Tuto hořkou epizodu konce husitského hnutí zachycuje film Jan Roháč z Dubé, který v roce 1947 podle dramatu Aloise Jiráska natočil režisér Vladimír Borský jako první československý barevný hraný film. Zvládnutí mohutných davových i bitevních scén patří ke kladům tohoto klasicky pojatého historického filmu. Je nutno připomenout podíl kameramana Jana Stallicha, hudbu Otakara Jeremiáše, výpravu architekta Jana Zázvorky a herecké výkony Otomara Korbeláře v roli titulní, v dalších rolích pak Ladislava Boháče, Jiřího Plachého, Theodora Pištěka. Ti všichni přispěli k diváckému úspěchu snímku.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 20.8.2015
První husita na plátně
První český barevný film, to je zřejmě ta jediná pozitivní věc. Mimochodem, není úplně první, pro Maryšu ve 30. letech nechali producenti scénu svatby natočit v barvě. Jinak je to podivně odvyprávěná historka o lišce ryšavé a její neutuchající zášti vůči husitům, silně nacionálně zabarvená a poplatná době ale v daných časech nic nového.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 15.9.2013
Prvním překvapením pro mě bylo, že tento film existuje a druhým,že není prací Otakara Vávry. Musím, ale přiznat,že to byla správná překvapení, protože i přes trochu zvláštní nádech vlastenectví, to byl film výborný. Docela mě překvapilo,že v něm nehrála, žádná velká tehdejší filmová hvězda, až na Korbeláře. Velké scény byly výborné a vůbec ta syrovost příběhu, podle Jiráska,filmu pomohla,že nešlo jen přehnanou podívanou. Já jsem si užil chvíle s historickým filmem.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.9.2013
První český barevný hraný film, ale kvalit Vávrových filmů nedosahuje, k zobrazení českých dějin však patří.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.9.2013
Film
Tento film a s ním i zbylé tři (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem) patří k pokladu českého filmu. Úžasné zpracování bez triků s dokonalým námětem.
Reklama
Hodnocení:
Přidáno: 17.6.2010
Jsou to dějiny našeho národa a to by měl znát každý.Literální předloha je ještě méně čtivá.Film je natočen těsně po 2.světové válce a odpovídá možnostem své doby.Je to první hraný český film v barvě.Film by neměl chybět ve filmotéce každého milovníka českého filmu.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 25.1.2010
Smutní pohled do minulosti dobře obsazeno a skvěle
zahráno je to dnes již klasika ale stále dobrá.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 25.1.2010
Jedna ze stinných epoch naší historie,po prohře Českých stavů na Bílé hoře se posledí zbytky husitů soustředí na hradě Síon k poslednímu odporu.S odstupem času dobře natočená klasika.
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 12.1.2009
Příšerná agitka se ztrnulými divadelními výkony. Historicky nejen nevěrohodné, ale vyloženě nesmyslné. Filmové postupy zastaralé. Prostě hrozná podívaná, za minulých dob téměř povinná. To není poplatnost době, to je prostě agitační dobový kýč!
Reklama
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film