reklama
 
ohodnotit

Hry prachu

Žánr:
Rok:
2002
Délka:
86 minut
Premiéra v ČR:
17.10.2002
„Film v rukou. Karneval v globální vesnici.“
Popis / Obsah / Info k filmu Hry prachu
V září 2000 se ve městě Praze, uprostřed Evropy, konalo zasedání dvou globálních finančních institucí: Mezinárodního měnového fondu (řízení mezinárodních financí - zajišťování volného obchodu) a Světové banky (potírání chudoby poskytováním úvěrů). Současně se v tom samém městě chystalo shromáždění lidi, kteří chtěli vyjádřit svou nelibost s existencí těchto organizací. Filmovou kamerou a malou digitální kamerou byla zaznamenávána souhra lokálních událostí 14 dnů. Byli jsme součástí situace.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Hry prachu
Dokument přibližuje průběh a atmosféru zářijových dnů roku 2000, kdy se v Praze konalo zasedání dvou globálních finančních institucí a v reakci na tuto událost se zde začali shromažďovat lidé, aby vyjádřili svou nelibost nad existencí těchto organizací. Odpůrci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se do českého hlavního města sjeli i z ciziny, už na hranicích se však střetli s bezdůvodnými projevy nevole oficiálních struktur. Stejná arogance a podrážděnost provázely konfliktní průběh zasedání, což v ulicích vyvrcholilo otevřeným střetem s aktivisty svobodně demonstrujícími své názory a pokoušejícími se všemožně blokovat plynulý chod jednání. Policie použila vodní děla a obrněné transportéry, aktivisté zápalné lahve a dlažební kostky. Malý filmový štáb vyzbrojený jen filmovou kamerou a malou digitální kamerou se stal součástí situace.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Film o událostech kolem pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září roku 2000 a o mediální hře rozehrané na malém českém hřišti sleduje události z pohledu obou stran.
*****
Jakákoliv idea sama o sobě je neutrální, ať jde o komprimaci moci, svobodu snu či dětského pohybu, představu reprezentantů státu nebo nomádství demonstrantů. Ti všichni jen naplňují své ideje entuziasmem a vírou ve vlastní důležitost. Film o událostech kolem pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září roku 2000 a o mediální hře rozehrané na malém českém hřišti události sleduje z pohledu obou stran. Jakákoliv idea sama o sobě je neutrální, ať jde o komprimaci moci, svobodu snu či dětského pohybu, představu reprezentantů státu nebo nomádství demonstrantů. Ti všichni jen naplňují své ideje entuziasmem a vírou ve vlastní důležitost.
Filmu se podařilo široce se rozhlédnout a mimořádným způsobem obnažit pozice obou stran. Jsme svědky absolutistického přístupu pražské radnice a policie, oné metafyziky čecháčkovské stability, nesmírné ubohosti a pokleslosti představitelů státních institucí s příchutí zažité totality a nové, stejně převzaté dynamiky povrchnosti. Štáb se dokázal přiblížit i druhé straně, protestujícím mladým lidem, většinou cizincům, kteří překročili hranice, aby demonstrovali v sobě nesené zárodky mučednictví i euforií umocněnou žízeň po iluzích.
Vedle těch dvou stran je tu i kompars: kapitalističtí ekonomové (je zvláštní, že právě sami ekonomové netvoří jednu ze stran konfliktu, ačkoli peníze a s nimi i moc produkují pouze oni), jejich hosteska a mladý řidič, kteří ve sjezdu vidí jen možnost si přivydělat. Dále vidíme přípravný štáb a oddíly najatých propagandistů, kteří film rozproudí již v úvodní besedě se starým policistou a místním oblíbeným politickým komentátorem. Podnikatel, který na Strahově neúspěšně prodává párky a spacáky, je jen další tragickou ikonou ziskuchtivosti.
Média vše interpretují po svém: činy všech vycházejí z přesvědčení o vlastní důležitosti. Mizérii a nicotu žláz českých médií reprezentuje gumový reportér druhé, soukromé TV. Jako by obraz událostí skutečnost převýšil. Do televize se stejně dostane jen výsek, který skutečnost nekopíruje ani v nejmenším.
Štábu se podařilo zachytit i ty nejjemnější nuance postojů všech stran. V závěru filmu je záběr na proslov prezidenta republiky (který je hned přenášen na obrazovku v kongresovém sále ), který vzápětí střídá pohled shora na demonstranty a vodní děla. Prezidentova slova se už jenom vznášejí. Řád, který si myslí, že je nejvyvolenější a nejpovolanější (přirozenost trhu a směna jako jediná významná forma komunikace), se začíná zamotávat do své omezenosti a stěží ještě dokáže vstřebat jevy módní a proměnit je ve své vlastní ikony. To vše vyvolává dojem, že systémová membrána, v níž se proklamované dobro, rozum a svoboda při sebemenším ohrožení náhle obnažují jako sentimentální a akční lep médií, není s to propustit vnější názorové vlivy a rozšířit existenci společenství o občanskou
svobodu.
28. Letní filmová škola

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


Film o souhrách událostí kolem pražského zasedání mezinárodního měnového fondu a světové banky v září roku 2000. Organismus města jako hřiště různých ideologických koncepcí a groteskních situací.

V září 2000 se ve městě Praze, uprostřed Evropy, konalo zasedání dvou globálních finančních institucí: Mezinárodního měnového fondu (řízení mezinárodních financí - zajišťování volného obchodu) a Světové banky (potírání chudoby poskytováním úvěrů). Současně se v tom samém městě chystalo shromáždění lidí, kteří chtěli vyjádřit svou nelibost s existencí těchto organizací. Filmovou kamerou a malou digitální kamerou byla zaznamenávána souhra lokálních událostí 14 dnů. Byli jsme součástí situace.distribuční list

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Karneval v globální vesnici Vítězný film festivalu Dokumentárních filmů Jihlava 2001.

Autor/Zdroj: /IX. FEBIOFEST


Film o souhrách událostí kolem pražského zasedání mezinárodního měnového fondu a světové banky v září roku 2000. Organismus města jako hřiště různých ideologických koncepcí a groteskních situací. V září 2000 se ve městě Praze, uprostřed Evropy, konalo zasedání dvou globálních finančních institucí: Mezinárodního měnového fondu (řízení mezinárodních financí - zajišťování volného obchodu) a Světové banky (potírání chudoby poskytováním úvěrů). Současně se v tom samém městě chystalo shromáždění lidí, kteří chtěli vyjádřit svou nelibost s existencí těchto organizací. Filmovou kamerou a malou digitální kamerou byla zaznamenávána souhra lokálních událostí 14 dnů. Byli jsme součástí situace.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Dokument přibližuje průběh a atmosféru zářijových dnů roku 2000, kdy se v Praze konalo zasedání dvou globálních finančních institucí a v reakci na tuto událost se zde začali shromažďovat lidé, aby vyjádřili svou nelibost nad existencí těchto organizací. Odpůrci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se do českého hlavního města sjeli i z ciziny. U na hranicích se však střetli s bezdůvodnými projevy nevole oficiálních struktur. Stejná arogance a podrážděnost provázely konfliktní průběh zasedání, co v ulicích vyvrcholilo otevřeným střetem s aktivisty svobodně demonstrujícími své názory a pokoušejícími se všemožně blokovat plynulý chod jednání. Policie použila vodní děla a obrněné transportéry, aktivisté zápalné lahve a dlažební kostky. Malý filmový štáb vyzbrojený jen filmovou kamerou a malou digitální kamerou se stal součástí situace.

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Hry prachu
Absolventský snímek Martina Marečka (na katedře dokumentární tvorby FAMU) Hry prachu upoutal pozornost při svém uvedení na MF dokumentárních filmů v Jihlavě 2001 a na Festivalu FAMU 2001. Mladý autor v něm neotřele zachycuje atmosféru okolo zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze v září 2000. V duchu názvu (evokujícího ostatně i souvislost „hry prachů“) pojímá bouřlivé události před zasedáními i v jejich průběhu jako groteskní střet ideologií. Nedílnou součástí této akce byly totiž i různé protesty bojovníků proti globalizaci. Filmaři z bezprostřední blízkosti, ale také ze značného nadhledu (díky záběrům z policejních vrtulníků) přibližují děje z různých míst Prahy a dávají prostor k vyjádření lidem z různých táborů. Ze zajímavé „reportáže“, jejímž středem se stává Praha jako město „postižené“ přílivem „vetřelců“, vzniká zvláštním způsobem skladby (k němuž patří i uvedení jednotlivých kapitol svéráznými titulky – např. Dělení/Na dělení/Zóna sdělení) nadčasová záležitost. Autoři se tváří objektivně, nicméně „byli součástí situace“ (několikrát i přímo vstupují do děje). Zachycená realita usvědčuje jednotlivé protagonisty a odhaluje slabiny leckdy demagogicky prosazovaných názorů. Kamera si na rozdíl od známých televizních reportáží nevybírá „atraktivní“ bitky s policií; její záběr je mnohem širší. – Film byl natáčen během čtrnácti dnů na 16mm kameru i na miniDV kamery. Díky grantu byl překopírován na klasický formát. Verze pro kina byla poprvé uvedena na MFF v Karlových Varech 2002. V distribuci je současně k dispozici videokazeta VHS i DVD. Vzhledem k námětu a zpracování Her prachu je symbolické jeho uvedení do kin těsně před konáním pražského summitu NATO v listopadu 2002.
Tomáš Bartošek Filmový přehled 2002/10

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

62.5 %
8   - satyr
9   - Angelo.Fer
7   - Karabekian
1   - kieferr
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146296
Osobností: 621382
Fotografií: 550678
Plakátů: 262234
Obsahů a biografií: 134145

Poslední komentáře

San Babilo - 20 hodin (1976)

San Babilo - 20 hodin
Na rozdíl od mnoha jiných   italských filmů 70. let s   politicko-mafiánským   pozadím tenhle je k divákovi   aspoň solidní v tom, že má   více >

Autor: argenson | Hodnocení: 8 / 10

Králové léta (2013)

Králové léta
Úplně si nemyslím, že by   teenageři 21. století ve   snaze uniknout z   rodičovského područí   museli nutně stavět chýše   z větví a lovit více >

Autor: argenson | Hodnocení: 7 / 10

Maliar izieb (1995) [TV inscenac...

Maliar izieb
Špatný to není, ale   myslím, že v divadle to   musí fungovat mnohem, mnohem   líp. A ačkoliv jsem starej   kanálník, překvapivě mě   trochu více >

Autor: argenson | Hodnocení: 7 / 10

Tři králové (1998) [TV seriál]

Tři králové
Rozhodně sympatičtější   než o něco mladší Operace   Silver A, která sázela na   diváckou atraktivitu. Tři   králové sázejí spíš na   herecké více >

Autor: argenson | Hodnocení: 8 / 10

Můj pes Killer (2012)

Můj pes Killer
Pokud člověk přistoupí na   styl vyprávění a formu   natočení, tak je to docela   slušně zpracovaná   depkařina, rozhodně lepší   než lvama ověnčená Díra u   Hanušovic.

Autor: argenson | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.582/0.288