ohodnotit

Hráči

Rounders

Žánr:
Rok:
1998
Délka:
122 minut
Premiéra v ČR:
15.4.1999
„Největší porážka přijde ve chvíli, když si myslíte, že jste nejlepší.“
Popis / Obsah / Info k filmu Hráči
můžete přijít úplně o všechno, se odehrává tento psychologický příběh s kriminální zápletkou. Jeho hrdinou je Mike McDermott, který si vydělával na studia práv jako profesionální hráč karet. Poté, co prohrál veškeré úspory, se rozhodl, že s touto nebezpečnou vášní skoncuje. Když se však jeho kamarád z dětství po návratu z vězení zaplete do nebezpečné hry s ruskými mafiány, musí se vrátit zpět k hráčskému stolu. Tentokrát však nejde jen o poker a peníze, ale také o život. Ve vynikajícím hereckém obsazení dominují Matt Damon a Edward Norton.

Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 04.11.2000 HBO


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Hráči
Příběh hazardního hráče (Malt Damon), který je postaven před osudovou volbu mezi láskou a hazardem. Mike je student práv, který svou nechuť zařadit se do „normální" společnosti kompenzuje geniálním talentem. Má totiž neobyčejné kombinační schopnosti a dovede uhodnout, jaké karty mají v ruce jeho partneři v pokeru. Na rozdá od většiny profesionálních hráčů se ale Mike snaží nepodvádět a v tom se rozchází se svým komplicem, utápějícím se v dluzích (Edward Norton).
Menší, ale výrazné role vytvořili v tomto vtipném deku John Turturro a hlavně John Malkovich, jehož napodobení mluvy ruského vládce newyorského podsvětí je vskutku neodolatelné.
Hráči jsou zábavný a chytrý film, jehož autoři si vzali nepochybně za vzor Davida Mameta, k jehož brilantnosti jim ale přece jen něco chybí.
Program ART

Autor/Zdroj: /


Popis / Obsah / Info k filmu Hráči
Jak už napovídá český název snímku Johna Dahla Hráči, tématem psychologického příběhu s kriminálními prvky je vášeň, jíž se dá propadnout stejně jako drogám. Tvůrci tentokrát zavádějí diváky do nevšedního prostředí profesionálních hráčů pokeru. Souběžně s rozvíjením děje komentuje protagonista snímku, student práv Mike McDermott, psychologii i různé triky této karetní hry, nejvíce oblíbené právě ve Spojených státech. Mladík si vedělává hrou na studia i na slušné živobytí, současně však touží stát se vítězem ve Světovém poháru. Hned na začátku prohraje své úspory s profesionálem ruského růvodu Teddym KGB a pod vlivem své dívky Jo se rozhodne karet zanechat. Až kvůli příteli z dětství, propuštěném vězni Cervovi, zapletenému do dluhů, se znovu vrátí do hry. Na rozdíl od něj však jeho kamarád nedovede hrát poctivě, a tak se dvojice ocitá v ohrožení. Mike se vzdá budoucí právnické katiéry. V rozhodující hče prohlédne Teddyho nevědomý hráčský zvyk a díky tomu zvítězí. Znovu se mu tak otevírá cesta ke splění snu, za což však musel zaplatit možná až příliš mnoho. - Snímek s celkem předvídatelnou zápletkou je postaven na poutavém popisu nevšedního prostředí polosvěta soukromých klubů či nočních podniků (nahony vzdálenému blýskavému prostředí kasin), na psychologii pokeru a na charakterizaci jednotlivých postav. Jeho předností je herecké obsazení v čele s Mattem Damonem, jenž hraje vlastně podobnou postavu jako v Dobrém Willu Huntingovi. Erward Norton ztělesňuje Mikeova kamaráda jako rozeného podvodníčka, který si je vědom, že občas musí své prohřešky proti tvrdým pravidlům těžce platit. John Turturro a Martin Landau se s chutí zhostili sympatických epizodních postav Mikeových mentorů z herny, respektive z právnické fakulty. John Malkovich jako Teddy KGB se však svou přehnanou ruskoanglickou dikcí dostává až do polohy karikatury, vymykající se z celkového ladění zajímavého, nikoliv však výjimečného snímku.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Pokud u hracího stolu do půl hodiny nezjistíš, kdo je kořen - jsi to ty! Obzvlášť když karty rozdávají Damon, Norton, Malkovich a Turturro. Pokerové drama, hrané ve stylu vabank a barvách filmu noir.


Poker není jen hra, je to styl života, kde všichni čekají na vítězný "royal flush" a přitom se tváří, že už ho mají dávno v ruce. Možná si ještě vzpomínáte na Scorseseho exkurzi do mafiánského zákulisí Casina nebo na Maverickovu pokerovou tvář, na ostrý kužel světla, jenž zpod velkého stínidla lampy ostře osvětluje nervózní ruce hráčů, na poslední koupenou kartu, která rozhodne o všem. Pro vás, kteří jste si opravdu (a s chutí) vzpomněli, rádi (s portmonkou v bezpečné vzdálenosti) kibicujete velké hře a pak si to doma (nemilosrdně a natvrdo) rozdáte v Prší nebo Zelené louce - právě pro vás teď nastupuje extratřída: Hráči z první ligy. Co oni nevědí o pokeru, nemá cenu nejmenšího upoceného žetonu...

FULL HAND ANEB PLNÁ RUKA PLONKOVÝCH KARET

Nevyzpytatelný osud někdy tak nepředvídatelně zamíchá kartami, že to i profesionálního hráče na chvíli srazí do kolen. Mike McDermott (Matt Damon) je sympatický, důvěryhodný a inteligentní chlapec, který by mohl úspěšně prodávat dámám ve středním věku životní pojistky, bezúhonně vést dívčí skautský tábor nebo třeba thajský masážní salón. Je to ten milý, otevřený typ, s kterým je milo poklábosit, vypít panáka - ale rychle zmizet ve chvíli, kdy s čistou dětskou hravostí začne nevinně rozdávat karty. Navzdory své dívce Jo, která ho nutí ke studiu práv, je Mike totiž především talentovaným profesionálním hráčem pokeru. Z jediného pohledu do tváře snaživě blufujícího hejla bez problémů odečte, co má v ruce, a o kolik je možné ho obrat, aby mu ještě zbylo na zpáteční lístek do Pupíkova, odkud si odskočil do New Yorku rozbít bank. Každý hráč má ale někdy svoji slabší chvilku. Mike si tu svoji vybral ve zběsilé partii s pokerovým žralokem ruského původu Teddym KGB (John Malkovich), který ho připravil o všechno, co si zatím s Jo našetřili do prasátka. A tak se onoho černého večera Mike rozhodl, že už nikdy nevezme karty do ruky. V téhle situaci se mu nikdo moc nedivil, ale také nikdo moc nevěřil, že to myslí vážně, neboť notorický hráčský instinkt se nakonec prosadí stejně nesmlouvě jako chronický podzimní žaludeční vřed. A právě v téhle kritické chvíli pustili z basy jeho nejlepšího kámoše Červa, který urgentně potřeboval větší hotovost, aby vyrovnal nebezpečný dluh. Když Mike zjistí, že se zaručil za špatného dlužníka u toho nejhoršího věřitele, je už pozdě. Hráčské podsvětí má svá pravidla a on ví, že je musí dodržet. Na stole opět leží osudový pakl dvaapadesáti nevyzpytatelných whistovek a proti němu stojí ve sváteční teplákové soupravě se svými gorilami ruský pokerový mafián Teddy KGB, jenž zrovna natěšeně zvedá poslední kartu, která má Mikeovi definitivně zlomit vaz. Jenomže v kartách (stejně jako v životě - a v tom hollywoodském zvlášť) jeden nikdy neví...

POKEROVÝ KLUB JOHNA DAHLA

Živit se profesionálním hraním karet je práce jako každá jiná. Sem tam při ní přijdete o pár babek nebo k úrazu, někdy jste v balíku, častěji v dluzích, ale v každém případě vždycky jednou nohou v maléru. A druhou možná na cestě do centra pokerového vesmíru, lasvegaského hotelu Mirage, kde si to ve finále světového poháru rozdáte s uznávanou gamblerskou elitou. Takováto kulisa je určitě slušným základem pro film, řekli si nepochybně i začínající scenáristé David Levien a Brian Koppelman (kteří podle pamětníků inklinovali ke karbanu již v dětském věku), a splnili si klukovský sen. Po několika šňůrách v manhattanských pokerových klubech sedli a napsali svůj první "velký" scénář, jehož hlavní slabinou je snadná předvídatelnost dějových klišé, očekávaný vývoj hlavních charakterů a poněkud vlažná dramatická konstrukce. Jakoby si Levien a Koppelman řekli, že atmosféra newyorského pokerového undergroundu je natolik "samonosná", že ji netřeba podpírat propracovanější fabulí či sofistikovanější dramatickou pointou. A spolehli na to, že co nezařídí prostředí, dorazí herci. Režisér John Dahl (Red Rock West či Ďábelská svůdkyně) již prokázal, že se vcelku slušně dokáže pohybovat na půdě thrilleru a filmu neo-noir. I tentokrát odvedl obstojné řemeslo, ale nechal si od svých scenáristů rozdat karty, s kterými se dá při zemi ustát tak jedno zahřívací kolo, ale jen obtížně blufovat téměř dvě hodiny čistého hracího času. Pro thriller nemají Hráči potřebné napětí, dramatický tah a spád, na film noir jsou přece jen méně fatálně temní než žánr vyžaduje (i když kamera Jeana-Yvese Escoffiera dělá s reálným světlem podzemních heren co může a vyrábí jeden sugestivně věrohodný šerosvit za druhým). "Já osobně nemám duši hráče," přiznal se v rozhovoru pro "Ecran noir" John Dahl. Možná právě proto pro něj nebylo jednoduché vcítit se do rozpolcené postavy gamblera "proti své vůli" Mika McDermotta, dodat věrohodnější rozměr jen zhruba nahozenému vztahu s Jo (která na rozdíl od něj od počátku přesně ví, co chce i co nechce) a poněkud osobitěji parafrázovat i "rockyovské" finále se smrtelně nebezpečným ruským protivníkem. Dahl zřetelně inklinuje k tomu vyprávět příběh o přátelství a nelehké cestě za jedním životním snem. Jestliže mu budete pozorně a se zájmem naslouchat, pak je to zejména zásluhou těch, kteří tento příběh osobně a osobitě tlumočí.

DOBRÝ WILL "BLUFFING" A TI DRUZĺ

Matt Damon v Hráčích znovu prokázal, že dokáže utáhnout film a jako antihrdina (na hony vzdálený "topgunovským" klaďasům) dokáže vzbudit vaše souznění (i když byste mu asi přece jen více věřili v soudní síní nežli u karetního stolku). Dobrý Will Hunting ho katapultoval ke slávě i herecké šarži "sympatického chlapce z vaší ulice, který se o sebe dokáže postarat" - a jen na něm bude záležet kdy, jak (a zdali vůbec) překročí hranice tohoto prototypu, z něhož se lehce může stát fatální stereotyp. Své si v jeho intimní blízkosti odehrál přesvědčivě bytostný gambler "Červ" Edward Norton, zkažený průšvihář, který své okolí přivádí střídavě do malérů a střídavě žádá o pomoc. Je to on, kdo nedodržuje pravidla a graduje tak pointu, ve které se však již sám nedokáže prosadit. Mezi barvité postavy Dahlova pokerového "polosvěta" patří i seriozní profesionál John Turturro (jemuž Big Lebowski zřejmě natolik znechutil kuželky, že přešel na poker) a karbaník z východu John Malkovich, jehož děsný ruský přízvuk musí paralyzovat protihráče při každé hlášce. A pro fajnšmekry jedna lahůdka navrch: v klasické cameo roli hraje světového mistra v pokeru Chana skutečný šampion Johnny Chan (který vyhrál světovou pokerovou sérii v létech 1997 a 1998).

Hráči vám nabídnou dvouhodinovou pokerovou seanci, která potěší všechny, kdo milují tuto hru a dětskou "poker face" Matta Damona. Ostatní si mohou odnést alespoň jednu elementární radu: Když už se chcete nechat mermomocí oholit, zajděte raději k holiči. Určitě vás to vyjde levněji - ale míň si přitom užijete.

Autor/Zdroj: Šobr Michal/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

72.3 % (80)
7   - curil
8   - Erkul
8   - pataamat
6   - Agostino
5   - Lienocka22
4   - mat.ilda
7   - jirry
8   - Faye
8   - satyr
6   - kali.4
9   - cerfik
6   - davidek
6   - R.RICKIE
7   - legenda
7   - dandysek
7   - Petak69
8   - olgab
7   - pleWich
7   - Ingrid
5   - K3

TV Program

ČT1 - Předpověď počasí, Sportovní zp...

12:20 - 12:30

4 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

ČT2 - Československý filmový týdeník...

12:10 - 12:25

14 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

NOVA - Polední Televizní noviny, Spor...

12:00 - 12:30

24 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

Prima - Ráj snů (2002) [TV film]

10:40 - 12:25

104 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154560
Osobností: 640016
Fotografií: 588860
Plakátů: 279891
Obsahů a biografií: 141624

Poslední komentáře

Případ pro lyžaře (2016) [TV fil...

Případ pro lyžaře
Okopírovat starší   černobílou detektivku a dát   tam pár hysterek mě   nepřipadá moc   zábavné.Nepovedený   plagiát!

Autor: jochen | Hodnocení: 4 / 10

Trojská válka (1961)

Trojská válka
Trošku jiný pohled na   Trojskou válkou,   začínající až smrti   Hectora. Jsme tak ochuzeni o   jednu kladnou postavu, kterou   se tak tak více >

Autor: red.mann | Hodnocení: 5 / 10

Cukrář (2017)

Cukrář
Film, který padnul do noty.   Po dlouhé době abstinence od   festivalových filmů jsem si   pustil cukráře a opět jsem   měl možnost zažít to, kdy více >

Autor: Ostrovan | Hodnocení: 9 / 10

Jonah Hex (2010)

Jonah Hex
Slušné obsazení, ale nějak   mě to za srdce nechytlo.   Celé se to moc nepovedlo.   Prázdné dialogy, nějaké ty   digitální efekty sem tam   slušná akce. Škoda   promrhané příležitosti a   nakonec i peněz.

Autor: red.mann | Hodnocení: 3 / 10

Muži v říji (2009)

Muži v říji
Svým druhým filmem Robert   Sedláček zabrousil do   jihomoravské vísky   Mouřínov u Bučovic, kde se   každoročně pořádají   závody ve vábení více >

Autor: topipig | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.081/0.046