Jeden svět
ohodnotit

Hoří, má panenko!

Další název:
The Firemen's Ball; Der Feuerwehrball
Žánr:
Rok:
1967
Délka:
75 minut
Premiéra v ČR:
15.12.1967
„Slavná komedie, v níž se tancuje, krade a hasí.“
Popis / Obsah / Info k filmu Hoří, má panenko!



Komedie o provinčním požárnickém plese, utrápené volbě královny krásy, rozkradené tombole a výmluvném mlčení starců. Podobenství celospolečenského rozkladu, které rozhořčilo stejně socialistické aparátčíky jako kapitalistického koproducenta Carla Pon-tiho. Formanovská poetika „krutého tyátru" dovedená po nejzazší mez.

Bývalý předseda sboru má na plese požárníků dostat k osmdesátinám pozlacenou sekyrku, jen se neví, zda on ví, že má rakovinu. Bezohlednou debatu o tom přehluší „světový" nápad, uspořádat volbu královny krásy. Všichni ale mluví do všeho, trapnost by se dala krájet a v sále mezi tím pomalu mizí připravené ceny do tomboly. Bizarní hon na stydlivé krasavice přeruší nedaleký požár, při němž o svou chalupu přijde další stařec. Má mu být pomoženo tím, že dostane všechny lístky do tomboly, jenže ta už je po požáru rozkradená definitivně. Jako jediný zloděj se nechtěně usvědčí člen sboru, který ji měl hlídat (Josef Kolb). Když před ostatními hájí svou čest, dostane se mu poučení: „Pověst sboru mně je milejší, než ňáká má poctivost."
Zatím všichni návštěvníci plesu odejdou, takže bývalý předseda je dekorován před prázdným sálem. Jenže i teď něco neklape ... Miloš Forman (* 1932) nemínil prý vůbec svůj film jako politickou alegorii. Za pomoci plejády neherců v čele s Janem Vostrčilem jako předsedou plesového výboru stvořil však až obludnou metaforu vyprázdněných lidských vztahů, jaké nastolil reálný socialismus. Společenství, které rozkrádá sebe sama a přirozenou empatii nahradilo schůzovnickým formalismem. Jeho pohled není však zlý - spíše v určitých chvílích zava-luje diváka pocity hanby,
(luk)
katalog 1. Festivalu nad řekou


Popis / Obsah / Info k filmu Hoří, má panenko!



Slavný český barevný film HOŘÍ, MÁ PANENKO je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana.
Byl natočen v koprodukci barrandovského studia s významným italským producentem Carlem Pontim. Film HOŘÍ, MÁ PANENKO je komedií, v níž se tancuje, krade a hasí. Tvůrci se zde pomocí "černého" humoru zaměřili na důsledné odhalování negativních stránek lidské povahy. Je to tedy hořká komedie o lidských nedostatcích, která vypráví o tom, co vše se může seběhnout kolem požárnického plesu v podkrkonošské obci.
DVD Express


Popis / Obsah / Info k filmu Hoří, má panenko!



Autorem námětu a scénáře je známá a osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer. Modelový průzkum českého maloměšťáctví ve vypouklém zrcadle zvýrazňujícím hospodské vztahy, prázdné hlavy, dlouhé prsty a plytké svědomí se odehrává na pozadí hasičského bálu. V karikování a pranýřování české národní povahy jsou režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček doslova nelítostní. Komedie se brzy mění v tragickou frašku s citem pro detail, gesto a dialog. V zobrazení požárnického plesu se spojují groteskní gagy s nekompromisním odhalením lidské přízemnosti a tuposti. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti svých bližních, kteří svoji nekulturnost a nesvobodu považují za normální.
První Formanův barevný film byl opět obsazen neherci známými z předcházejících filmů (za všechny jmenujme Jana Vostrčila v roli předsedy plesového výboru a Miladu Ježkovou jako ženu hlídající tombolu). Upocenou atmosféru vesnické tancovačky podtrhují dechovkové coververze soudobých beatových hitů, např. „Hvězdy na vrbě“ či „From Me To You“ od Beatles. Hovorová řeč představuje katalog komunikačních defektů, zvlášť když se postavy snaží být oficiální. Pamflet o společnosti, ve které přestávají fungovat kamufláže, ale není si schopná přiznat pravý stav věcí, se tehdy stal synonymem společensky podvratného filmového cynismu - proti filmu zcela oficiálně protestovali například čeští hasiči. Italský koproducent snímku Carlo Ponti se dokonce díla zřekl a žádal zpět vložený kapitál. Finanční trn z režisérovy paty nakonec vytrhl francouzský producent Claude Berri, který uhradil chybějící částku. Ponti ale udělal chybu, neboť film byl nakonec nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film.
Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Hoří, má panenko!



Autorem námětu a scénáře je známá a osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer. Modelový průzkum českého maloměšťáctví se odehrává na pozadí hasičského bálu. V karikování a pranýřování české národní povahy jsou režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček doslova nelítostní.
Komedie se brzy mění v tragickou frašku s citem pro detail, gesto a dialog. V zobrazení požárnického plesu se spojují groteskní gagy s nekompromisním odhalením lidské přízemnosti a tuposti. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti svých bližních, kteří svoji nekulturnost a nesvobodu považují za normální.
Kino Aero


Popis / Obsah / Info k filmu Hoří, má panenko!



Film byl v roce 1968 přihlášen do soutěže o Oscara 1968 a vybrán mezi 5 kandidátů, byl uveden na XXI. MFF v Cannes, New Yorku a San Francisku. Miloš Forman získal POLYMNII - Múzu tance a pohybu za rok 1967 za originální filmovou satiru; M. Forman, I. Passer, J. Papoušek a M. Ondříček získali peněžitou odměnu v rámci hodnocení produkce FSB 1967; v roce 1969 získal M. Forman (za Černého Petra, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko) Cenu Čs. Federace filmových klubů Granátové jablíčko a na přehlídce českých a slovenských filmů v Sorrentu získal film Stříbrnou sirénu.

Autor/Zdroj: /Svedectvi


Slavný český barevný film je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana. Byl natočrn v koprodukci barrandovského studia s významným italským producentem Carlo Pontim.
Film je komedií, v níž se tancuje, krade a hasí. Tvůrci se zde pomocí "černého" humoru zaměřili na důsledné odhalování negativních stránek lidské povahy. Je to tedy hořká komedie o lidských nedostatcích, která vypráví o tom, co vše se může seběhnout kolem požárnického plesu v podkrkonošské obci.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Autorem námětu a scénáře je známá a osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer. Modelový průzkum českého maloměšťáctví ve vypouklém zrcadle zvýrazňujícím hospodské vztahy, prázdné hlavy, dlouhé prsty a plytké svědomí, se odehrává na pozadí hasičského bálu. V karikování a pranýřování české národní povahy jsou režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček doslova nelítostní.
*****
Komedie se brzy mění v tragickou frašku s citem pro detail, gesto a dialog. V zobrazení požárnického plesu se spojují groteskní gagy s nekompromisním odhalením lidské přízemnosti a tuposti. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti svých bližních, kteří svoji nekulturnost a nesvobodu považují za normální.
První Formanův barevný film byl opět obsazen neherci známými z předcházejících filmů (za všechny jmenujme Jana Vostrčila v roli předsedy plesového výboru a Miladu Ježkovou jako ženu hlídající tombolu). Upocenou atmosféru vesnické tancovačky podtrhují dechovkové coververze soudobých beatových hitů, např. Hvězdy na vrbě či From Me To You od Beatles. Hovorová řeč představuje katalog komunikačních defektů, zvlášť když se postavy snaží být oficiální. Pamflet o společnosti, ve které přestávají fungovat kamufláže, ale není si schopná přiznat pravý stav věcí, se tehdy stal synonymem společensky podvratného filmového cynismu - proti filmu například zcela oficiálně protestovali čeští hasiči. Italský koproducent snímku Carlo Ponti se dokonce díla zřekl a žádal zpět vložený kapitál. Finanční trn z režisérovy paty nakonec vytrhl francouzský producent Claude Berri, který uhradil chybějící částku. Ponti ale udělal chybu, neboť film byl nakonec nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film.
28. Letní filmová škola

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Tagy

TV Program

ČT1 - Černé ovce (1992) [TV pořad]

17:45 - 18:00

1 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

ČT2 - Útulek pro záchranu šimpanzů J...

17:45 - 18:35

1 minut již uběhlo
49 minut zbývá do konce

NOVA - Na lovu (2021) [TV pořad]

17:30 - 18:30

16 minut již uběhlo
44 minut zbývá do konce

Prima - Inkognito (2021) [TV pořad]

16:40 - 17:55

66 minut již uběhlo
9 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190376
Osobností: 697524
Fotografií: 763185
Plakátů: 375836
Obsahů a biografií: 177997

Poslední komentáře

Cesta za králem trollů (2017)

Cesta za králem trollů
Já mám pro dobrodružné a   fantasy filmy tak trošku   slabost, takže mě tohle   docela zajímalo. No, byť to   není žádné veledílo v   podobě více >

Autor: Karius | Hodnocení: 7 / 10

Knight Rider 2000 (1991) [TV fil...

Knight Rider 2000
Já nemůžu dát pár hvězd   ani z nostalgie, leda by tam   byl pravý, původní KITT v   černém obalu. To bych byl i   štědřejší, ale takhle?   více >

Autor: Karius | Hodnocení: 1 / 10

Býčí oko (1990)

Býčí oko
Ona je to obsahově vlastně   úplná pitomost, ale je to   taky docela nápadité,   vtipné a má to správný   švih. No a když vám tu   pitomost více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Expend4bles: Postrad4telní (2023...

Návrat v dobrej forme...

Expend4bles: Postrad4telní
V nejakom článku som čítal   vyjadrenie Dolpha Lundgrena o   sklamaní zo štvrtého   pokračovania   Expendables.Určite mal na   mysli finančnú více >

Autor: pigal | Hodnocení: 8 / 10

Shromáždění starých mužů (1987) ...

Shromáždění starých mužů
Jestli máte rádi čistou   filmařskou práci, natočenou   podle výborné literární   předlohy, jste fanoušky   prvotřídního herectví v   podání více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10