reklama
 
ohodnotit

Hodný, zlý a ošklivý

Il Buono, il brutto, il cattivo, The Good, The Bad And The Ugly

Další název:
Dobrý, zlý a škaredý
Žánr:
Země:
Rok:
1966
Délka:
161 minut
„Těžko najdete lepší spaghetti-western!“
Popis / Obsah / Info k filmu Hodný, zlý a ošklivý
Do domku domorodého rolníka přijíždí zabiják Sentenza, jinak též zvaný Krásnoočko. Chce od něj informaci, pod jakým jménem se teď skrývá jižanský dezertér Jackson, který zpronevěřil a ukryl 200 000 dolarů. Dozví se, že Jackson si teď říká Bill Carson, přesto muže i členy jeho rodiny zabije. Vyzvědět jméno ho poslal jistý Baker, kterého Sentenza zabije také, aby se o tajemství zlatého pokladu nemusel s nikým dělit. Ovšem brzy se ukáže, že není sám, koho ukradená a ukrytá truhlice s penězi zajímá...

Hledaný bandita Tuco, zvaný Ošklivý, na něhož je vypsaná odměna 2000 dolarů, je dalším z těch, kteří by se pokladu rádi zmocnili. Nyní je ale kvůli dalšímu desperádovi Joeovi, zvanému Blonďák, zatčen a hrozí mu poprava oběšením. Na poslední chvíli Joe lano přestřelí, oba ujedou a o peníze z odměny se podělí. To zopakují ještě jednou, když je odměna zvýšena na 3000 dolarů. Pak ale Joe nechá Tuca uprostřed pouště se svázanýma rukama a odjede. Získá tak nepřítele až za hrob...

Sentenza mezitím dále hledá Billa Carsona. Od jeho dívky Marii se dozví, že jel do Santa Fe, kam se ihned vypraví. Najde ale jen vypálenou a zničenou vesnici... Tuco mezitím dojde do města, pořídí si zbraň a uprostřed vřavy občanské války se pokouší najít Joea, který ho vypekl. Když se setkají, Blonďáka odzbrojí a přinutí ho jít dlouhou dobu pod žhavým sluncem pouště. Joe nakonec vyčerpáním padne, obličej má doslova spálený sluncem, Tuco se ale jen směje. Když chce Blonďáka definitivně sprovodit ze světa, přiřítí se kočár tažený šesti koňmi a naložený mrtvými jižanskými vojáky. Napůl naživu je jen jeden – Jackson alias Bill Carson. Tuco naléhá, aby mu řekl, kam schoval poklad. Prý na hřbitov v jisté vesnici. Do kterého hrobu ho zakopal, mu ale neřekne, chce napřed vodu. Zatímco pro ni Tuco spěchá, Joe se připlazí k umírajícímu a vyslechne od něj jméno, které je na onom hrobě. Víc už dezertér neřekne – umírá. A Tuco si musí rychle pospíšit, aby vyčerpaného Joea udržel při životě, protože jinak se nikdy nedozví, kde zlato je...

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Hodný, zlý a ošklivý
Tři pistolníci, nepřátelé na život a na smrt, a každý zná část tajemství, bez něhož ti ostatní nikdy nenajdou ukrytý zlatý poklad. Jako první se o něm dozví zabiják Sentenza zvaný Krásnoočko, kterého najal desperát Baker, aby z jednoho farmáře vytáhl jméno, pod nímž se ukrývá jižanský voják Jakcson, který zpronevěřil 200 tisíc dolarů ve zlatě a ukryl je na neznámém místě. Bezcitný Sentenza zjistí co potřeboval a pak zabije nejen farmáře a jeho rodinu, ale také Bakera, aby se mohl vydat za pokladem sám. Dřív než však stačí Jacksona najít, voják zemře. Těsně před smrtí však umírající prozradil úkryt ošklivci Tucovi a "hodnému" Joeovi řečenému Blonďák shodou okolností tak, že každý z nich zná polovinu tajemství. Přestože spolu ti dva mají nevyřízené účty a neustále se jeden druhého snaží podrazit, od té chvíle musí spolupracovat. Když však cestou padnou do rukou bezcitného Sentenzy, který pochopí, že znají tajemství pokladu, jsou nuceni přijmout jeho společnost a pokračovat v cestě ve třech. Také Sentenza je nucen nedobrovolné spojenectví akceptovat, protože je mu jasné, že i když z Tuca mučením jeho tajemství dostal, s houževnatým Joem by nic nepořídil. Strastiplná cesta vedoucí krajem zmítaným občanskou válkou je nakonec přivede až ke hřbitovu, jehož polohu zná Tuco i Sentenza. Joe, který jako jediný ví, ve kterém hrobě jsou peníze zakopány, však má v záloze poslední trik.

Zdroj: TV Barrandov


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Hodný, zlý a ošklivý
Blonďák (Clint Eastwood, hodný) si vydělává peníze opravdu ojedinělým způsobem. S hledanými zločinci je domluven tak, že jakmile je udá a vyinkasuje peníze za jejich hlavu, zase je z provazu zachrání, aby vzrostla cena. Jedním takovým zločincem je i Tuco (ošklivý). Ačkoliv právě ten má s Blonďákem nevyřízené účty, oboum dojde, že se jeden bez druhého neobejdou. Každý z nich se totiž šťastnou náhodou dozví polovinu klíče k pěknému balíku peněz - 200 tisícům dolarů ve zlatě, které jsou zakopány na tajném místě. Povědomí o těhle penězích ale má i Krásnoočko (zlý), který se o kořist nehodlá s nikým dělit.

Hodný, zlý a ošklivý je třetí v řadě westernů Sergia Leoneho. Oproti westernovým zvyklostem zakomponoval režisér do filmu jako kulisu i historickou událost, válku severu proti jihu.


Autor: callaghan

Popis / Obsah / Info k filmu Hodný, zlý a ošklivý
Spaghetti western je specifickým talianskym výmyslom, ktorý spätne ovplyvnil aj westernovú tvorbu v USA. Sergio Leone sa stal jedným zo zakladateľov tohto„subžánru" a zároveň jeho najznámejším predstaviteľom. To preto, lebo jeho najvýznamnejší western Vtedy na Západe je už hollywoodskou koprodukciou a v USA bol aj veľmi úspešný. Ale už vo filme Dobrý, zlý a škaredý sú zjavné všetky charakteristiky, ktorými sa spaghetti western prejavuje.

Leone zbavuje Divoký západ romantickej mytológie. Protagonisti už nechodia v elegantných bielych košeliach, ale sú špinaví, zarastení a otrhaní. Často nie sú ani na tej správnej strane zákona, nie sú to žiadni neohrození hrdinovia. Prestrelky sú brutálne náhodné, násilie všadeprítomné. Spravodlivosť a česť ustupujú do úzadia. Podobne ako detektívna hard-boiled school, ktorá zničila, resp. navždy rozrušila pravidlá tradičnej detektívky, aj spaghetti western rozbúral schematické modely „klasického" westernu konca päťdesiatych rokov.

katalog 17.ArtFilmFestu 2009/107


Popis / Obsah / Info k filmu Hodný, zlý a ošklivý
Stačí pouze na okamžik odejít od umírajícího muže, který chce přinést vodu, aby neumřel žízní, a on prozradí tajemství, kam ukryl krabici plnou zlata, vašemu soupeři. Měl jste ho sice v hrsti, ale nezbývá, než ho nechat žít a hledat hřbitov s pokladem společně. Padnete-li do vojenského zajetí, což se během války Saveru proti Jihu stane jednoduše, vstupuje do hry třetí pistolník. Žádný z mužů, toužících po jednom pokladu, tak nepřichází o naději. Alespoň do souboje, podaří-li se zlato najít.

Legendární vyvrcholení volné "dolarové trilogie" nesmrtelného Sergia Leoneho. Občanská válka Severu a Jihu je vhodným pozadím pro honbu za rafinovaně ukrytým pokladem a mistrovskou šarádu westernových klišé a siláckých postav. Nejprve se představí grobiánský Eli Walach jako Ramirez - z dvaceti koltů v mžiku poskládá nádhernou smrtonosnou zbraň, ještě že má tak sympaticky pokřivený ksicht. Dále je tu důstojník kavalerie Sentenza - Lee Van Cleef, sadista k pohledání s nebezpečně řezaným profilem - má přezdívku Angel Eyes. No a potom je zde ještě ten záhadný "muž beze jména" Clint Eastwood. Každý má v určitý okamžik navrch. Skutečným zážitek však nabízí neopakovatelná režie mistra spaghetti westernu Leoneho, který si v tomto tříhodinovém eposu grandiózně pohrává se strukturou filmového obrazu.

Zkrátka Bible evropské verze žánru, která začíná ohlušující kanonádou a končí na metafyzickém místě hřbitova. Na cestě k věčnosti však přímo srší sarkastickým humorem a dodneška zůstává nestárnoucí zábavou - proklatě vychytanou klasikou, která je dnes považována za westernovatější než pravé americké westerny, ačkoliv je vybudována jako důsledný antiwestern. Hudební partituru má na starosti nezapomenutelný Ennio Morricone. Čpění střelného prachu, spalující žár pouště a oprátka nadosah - extáze zlata může začít.


Popis / Obsah / Info k filmu Hodný, zlý a ošklivý
Slavný italský tvůrce Sergio Leone založil ve slavné sérii svých spaghetti westernů novou (dnes už ovšem také klasickou) podobu nejspecifičtějšího z amerických žánrů. Hodný, zlý a ošklivý (1966) dává vedle režisérova objevu Clinta Eastwooda hereckou příležitost Eli Wallachovi a Lee Van Cleefovi, kteří spolu vytvářejí trojlístek výrazných hlavních postav. Zatímco Wallach ("ošklivý" Tuco) a Van Cleef ("zlý" Setenza) zůstávají víceméně v intencích klasických charakterů, "hodný" Joe (Eastwood) je sarkastickou polemikou s obligátním šlechetným hollywoodským hrdinou.

Trojice se utká v souboji o poklad, zakopaný během občanské války na tajném místě: část tajemství zná Joe, druhou část Tuco a jen tento fakt donutí povedené přátele (neustále usilující jeden druhého podrazit) vzájemně si pomáhat. Strastiplná cesta za pokladem vede přes zákopy občanské války, a individualistická nestrannost ziskuchtivých kumpánů ji jenom komplikuje. Morálně netečný cynický Blonďákse nakonec "zušlechťuje" pohledem na okolní jatka a je schopen jistého gesta milosrdenství.

Leoneho protiválečná idea se dnes jeví jako poněkud prvoplánová, naštěstí však jeho režijní inscenační mistrovství patří k nesporným kvalitám dnes už legendárního snímku.

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

86.8 %
9   - argenson
10 - curil
9   - cicis
8   - Erkul
10 - jarda53
9   - clara.bow
6   - Pitryx
10 - hvezdyn
7   - Justik66
10 - pataamat
5   - FLA
8   - Hugin
9   - ajaajena
10 - Prasoid
8   - Agostino
9   - Lienocka22
10 - prvosenka
8   - Duri86
8   - LenC2
9   - ignac1

TV Program

ČT1 - Sama doma (2000) [TV pořad]

12:30 - 14:00

50 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

ČT2 - Dopisy z cely smrti

13:10 - 14:10

10 minut již uběhlo
50 minut zbývá do konce

NOVA - Ordinace v růžové zahradě 2 (2...

12:50 - 14:00

30 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

Prima - Jake a Tlusťoch (1987) [TV ser...

12:30 - 13:30

50 minut již uběhlo
10 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 149636
Osobností: 631552
Fotografií: 571469
Plakátů: 271230
Obsahů a biografií: 137542

Poslední komentáře

Příběh služebnice (2017) [TV ser...

Příběh služebnice
Po pravdě řečeno, nevím   jaké hodnocení nahodit   téhle hříčce. Některé   scény jsou uchvatné,   neotřele vymyšlené a   dostatečně mindfuck. více >

Autor: naineko

Orientation: Part 1 (2017) [TV e...

Orientation: Part 1
V dnešním kontextu, již   ukončené série, je   úsměvné, jak nikdo neví,   kde vlastně všichni   skončili. Virgilův konec   velmi rychlý, takový více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 8 / 10

Hodina života (1981)

Hodina života
Poměrně slušně natočeno.   Herci se snažili, scénář   ušel, nekoukal jsem na čas a   ani nepřetáčel. Takže za   šest kusů z deseti.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 6 / 10

Z mého života (1955)

Z mého života
Nemám rád životopisné   filmy a jsem hudební   analfabet. Prakticky   nerozeznám hornu od kombajnu.   V tomto snímku se jen   blábolilo, nebo více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 1 / 10

Staré pověsti české (1952)

Staré pověsti české
Už na začátku jsem jako   malý od televize utíkal.   Nyní jsem to sice vydržel   až do konce, ale… Ten   začátek s tou podivnou   hudbou je více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 1 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.057/0.015