ohodnotit

Frigo na mašině

The General

Další název:
Frigo na mašine
Žánr:
Rok:
1927
Délka:
110 minut
Popis / Obsah / Info k filmu Frigo na mašině
Děj tohoto filmu se odehrává v průběhu americké občanské války, Jihu proti Severu. Inženýr Johny Gray (Buster Keaton) má dvě velké lásky, parní lokomotivu jménem Generál a dívku Annabelle. Při útoku seveřanů na Fort Sumter, je jeho dívka unesena a lokomotiva ukradena. Johny začíná jednat, nasedá do lokomotivy a začíná své dvě lásky hledat. Při honičce dvou vlaků mu vše nevyjde podle jeho představ, octne se za nepřátelskou linií a musí se ukrýt v jednom domě, kde shodou okolností mají schůzku důstojníci seveřanské armády. Johny vyslechne jejich plány a dozví se kde vězní jeho dívku, kterou následně osvobodí a společně se, i se svou zamilovanou lokomotivou, vrací na jižanskou stranu. Vyslechnuté plány prozradí a tím přispěje ke zdárnému průběhu bitvy. Tento němý snímek patří k nejslavnějším filmům herce a režiséra Bustera Keatona, jednoho z nejuznávanějších komiků němé éry.


Autor: Hugin

Popis / Obsah / Info k filmu Frigo na mašině
Dnes milovaná akční, romantická i dobrodružná groteska patří do zlatého fondu světové kinematografie. Do kin se dostala na konci roku 1926 a tehdy jí dějiny příliš nepřály - nastával soumrak němé kinematografie. Bezmála devadesátiletý celovečerní film však dokazuje, že někdy není dialogů rozhodně potřeba.
Dobové kritiky neshledaly Friga na mašině dostatečně vtipným, vadila jim roztříštěnost humoru v akční lince (či naopak). Pro spoluscenáristu, spolurežiséra, představitele hlavní role a jednoho z nejznámějších komiků stříbrného plátna Bustera Keatona znamenal film jeden z největších kasovních neúspěchů jeho kariéry. Sám ho ale vždy považoval za svůj nejlepší kus. Dnes by s ním mnozí souhlasili, ovšem neúspěch ho v roce 1927 připravil o tvůrčí a producentskou nezávislost. Se studiem MGM byl nucený podepsat restriktivní smlouvu a v podstatě tím skončila éra jeho největší slávy, jež začala na počátku druhé dekády dvacátého století.
Buster Keaton (zvaný kamenná tvář) se ve snímku představil jako strojvůdce Johnnie, který má na světě jen dvě lásky - svou lokomotivu a krásnou dívku Annabelle Lee. Zuří americká občanská válka a mladík chce dobrovolně narukovat ke konfederační armádě - ta ho však odmítne, neboť je jako železniční inženýr příliš důležitý. Annabelle Lee ho odmítne kvůli tomu, že na sobě nemá uniformu. Zničený Johnnie je smutný jak šafářův dvoreček, ovšem pak mu vojáci Unie ukradnou milovanou mašinu a unesou Annabelle, a tak musí zachránit obě dvě.
Tím se rozeběhne velkorysá podívaná plná pronásledování, stovek komparzistů, kaskadérských kousků a také majestátního parního vlaku jako partnera v boji. (Podobnou sekvenci použili bratři Marxové ve filmu Jdi na Západ/Go West 1940, Buster Keaton tenkrát na vše dohlížel jako speciální konzultant a spoluautor gagů.)
Přes všechny akční eskapády Keaton kladl v tomto nákladném snímku důraz na zachování „Frigovy" aury. Dokázal diváky přesvědčit, aby se navzdory veškerým akrobatickým šílenostem a chaosu spějícímu k totální destrukci dokázali s jeho postavou ztotožnit. Identifikace s obyčejným, tvrdě pracujícím človíčkem s věčně nezúčastněným výrazem náhodného „návštěvníka" - to bylo tajemství úspěchu Bustera Keatona.

Kristýna Pleskotová, LFŠ 2014
RabiGabi a.G.

Hudební doprovod k filmu Frigo na mašině v podání kapely RabiGabi a.G. není hudba komponovaná. Jde o hudební improvizace na podkladě slováckého folkloru a klezmer, které kapela hraje. Jednotlivé scény grotesky evokují v myslích muzikantů melodie či písně, které vystihují jejich emocionální náladu.
Hudba nemá dominantní roli, je podřízena dění na plátně. Spojení klasické grotesky s moravským a klezmer výrazem na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti vytváří jedinečnou a neopakovatelnou estetickou kvalitu.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Frigo na mašině
"Frigo na mašině". Buster Keaton - tak nevyrušitelně lhostejný a tak nevyzpytatelně vážný a zkormoucený Frigo, je tak trochu typ Stephensonova naturelu: ve století aut a letadel objevil l o k o m o t i v u - pro film. A tak diváky pobavil v době supajících kolosů pacifické dráhy neporovnatelnou a nevypočitatelnou vrtošivostí starého čadivého, dýchavičného prapředka, aby ve "Frigovi n a mašině", na této lokomotivě, i pro tehdejší obecenstvo, tak vzdáleně podivné, těžce odfukující, vlekoucí se, kašlavé, chrchlající kouř a saze, z těch dob již takřka zapomenutých slavil tenkrát němý a přesto triumfální vjezd na slavné koleje společnosti United Artists.

Skutečně, téměř celý děj tohoto Frigova filmu se odehrává na jedné z těch podivných zastaralých lokomotiv. A kdyby tenkrát Frigova maska neporovnatelného klidu nevyčerpatelné vážnosti a mírnosti neovládala film a kdyby se jeho děj nevyvíjel tak komicky, byl by nepochybně tento "Generál" filmovým historickým dokumentem par exelence, poučnou epizodou války Severu proti jihu s celým železničním materiálem s vozy, lokomotivami, vyhýbkami a nádražními zeřízeními z roku 1860.

Samotný děj filmu je zcela jednoduchý, ale jak spočítat všechny důvtipné nápady, s nimiž se divák setkává? Příběh Johnnyho Greye, vzorného strojvůdce východní pacifické dráhy, rozdělujícího své srdce mezi lokomotivou "Generála" a okouzlující snoubenku Annabellu, oplývá netušenými a originálními situacemi a přece se nevymikají logice osudovosti, ale osudovosti příjemné a nijak tragické, osudovosti, která je způsobným děvčátkem, které uspořádá vše, co je v nepořádku - hmoždíř nenadále mířící na lokomotivu, kterou má chránit, zákeřně hozenou kládu na koleje, hořící most a jiné a jiné tajemnou a zlomyslnou vzpurností zachvácené věci - k svrchovanému dobru a uspokojení hrdinů ale i diváků.

Válka severu proti jihu je vypověděna a Johnny Gray, povzbuzen sladkýma očima své krásky, spěchá pod prapory vlasti. Je však odmítnut s poukazem, že na své lokomotivě prospěje Jihu lépe a účinněji. Krásná Annabella ho však zahrne opovržením, považujíc ho za zbabělce. Tu se v nešťastném Johnnym nezadržitelně probouzí dřímající hrdina.

Na lokomotivě pronásleduje nepřátelského kapitána, který se zmocnil obou lásek - "Generála" i Annabelly.Tato zoufalá honba poskytuje Johnnymu příležitost k tisícerým báječným kouskům vtipným a komickým, které diváka udržují v ustavičném údivu. Johnny vnikne až do domu, v němž se radí nepřátelský štáb, vyslechne plán rozhodujícího úderu, unikne s Annabellou, zajatou jako rukojmí a odvděčuje se svým pronásledovatelům za četné nástrahy a léčky tím, že triumfálně vjíždí na svém "Generálu" do tábora Jižanů, aby je včas zprávil a varoval. Po vítězné bitvě je Johnny za odměnu povýšen na poručíka.

Tak se stane, že vymění svůj usmolený, odřený a nevzhledný kabát za elegantní kabátec poručíka, což ho samozřejmě učiní v očích sladké Annabelly neodolatelným. To není příliš mnoho, jak vidno, a přece je tu celý svět drobných nápadů a situací, které všude prozrazují jemného a bystrého pozorovatele, nadaného oním zázračným smyslem humoru, s jakým se divák setkával jen u amerických filmových komiků.

Půvab a zábavnost filmu zvyšují kostýmy dávno vyšlé z módy, a směšnost typů, dekorací i věcí upadlých již v zapomenutí.Všichni dobře znají tu neměnnou masku nevyrušitelného klidu Bustera Keatona, jeho smutné čelo potulného šumaře, resignovaný pohled a vážnost. Jeho nehybná maska oživuje jen v jedné či ve dvou scénách údivu, božského údivu klauna, který se diví a nemůže pochopit veselost publika.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Frigo na mašině
Buster Keaton, akrobat s kamennou tváří zvaný Frigo, ve svém nejslavnějším filmu, kde mu sekunduje stejnojmenná lokomotiva.


oficiální text distributora

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

83.3 % (92)
10 - cicis
10 - Erkul
9   - jarda53
8   - clara.bow
7   - MARi0
9   - Justik66
9   - Frolíček
9   - mia
6   - Edward52
7   - Petra.Barb
10 - petrusmev
10 - Chrustyn
8   - moldovan
4   - beneva
9   - REKBRIT
9   - Jean-Paul
8   - Charlie35
9   - melakara
9   - collen
8   - Nasudr
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 153676
Osobností: 638279
Fotografií: 584610
Plakátů: 277512
Obsahů a biografií: 140770

Poslední komentáře

Pád (2013/2) [TV seriál]

Pád
Herecký koncert ústřední   dvojice, kterému by prospěla   kratší stopáž. Roztahanost   některých dílů je tak   jedinou vadou na kráse. Jinak   doporučuji!

Autor: petr-bures | Hodnocení: 9 / 10

Fantastická zvířata: Grindelwald...

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Doplním wena:
-   vysvětlování ano, neboť je   dle otevřeného konce jasné,   že tato sága má opět   velký potenciál nás ještě   hodně dlouho více >

Autor: Paparazzi | Hodnocení: 10 / 10

Špión (2015)

Špión
Tak kancelářská podpora   špiona se dostane také do   akce a jak to tak bývá vše   dobře skončí. Obtloustlá   agentka si poradí i v terénu   více >

Autor: wena | Hodnocení: 7 / 10

Babovřesky 3 (2015)

Babovřesky 3
Další pokračování   Troškovřesek na sebe nedalo   dlouho čekat. Baby vyhodíš   oknem a komínem se vrátí no   spíše rybníkem.
Z kraje   jsem se více >

Autor: wena | Hodnocení: 6 / 10

Legenda (2014) [TV seriál]

Legenda
Celou první sérii jsem   přemýšlela, proč se na to   vlastně koukám. Bylo to   nudné a ani nevím, zkrátka   to nemělo žádný náboj.   Jsem více >

Autor: Izzy8635 | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.044/0.016