reklama
 
ohodnotit

Frida

Rok:
2002
Délka:
123 minut
Premiéra v ČR:
1.5.2003
„Tvořila i žila ve znamení vášně a bolesti.“
Popis / Obsah / Info k filmu Frida
Žánr životopisného filmu je žánrem veskrze konzervativním a jeho podoba jde často co možná nejvíce vstříc divácké konvenci - čím větší produkce, tím větší množství klišé na jedno okénko filmu můžete očekávat. K všeobecnému štěstí tak sledujeme tklivé, papundeklové, barvotiskové obrázky a idealizovaný hlavní hrdina se skutečnou osobou nemá a asi ani nemá mít mnoho společného.
Na tom, že se Frida nakonec od většinové produkce přece jen výrazně liší, má největší zásluhu Julie Taymorová, která se k projektu připojila až v roce 2000, tedy v době, kdy se neúnavná Salma Hayeková v roli producentky snažila o svůj vysněný snímek a vysněnou hlavní roli už osmým rokem. A přestože měla k dispozici nepříliš atraktivní scénář (navíc velmi naivní zejména v politické rovině vyprávění), dokázala z něj díky své obrazové invenci vytěžit maximum.
Těžko bychom ostatně hledali vhodnější režisérku - Taymorová se už v Titovi jednoznačně přiznala ke své inspiraci avantgardním uměním a surrealismem a práce s obrazem a montáž jednotlivých obrazů v překvapivý celek se ukázala její hlavní režisérskou devízou. Nejsilnějšími sekvencemi filmu jsou tak pasáže, kdy se na plátně zhmotňují surreálné Fridiny vize v podobě parafrází jejích obrazů doprovázené vynikající hudbou režisérčina manžela Elliota Goldenthala. Ve vizuální koncepci filmu měl nepochybně klíčovou roli i mexický kameraman Rodrigo Prieto. Dnes jde o jednoho z nejžádanějších kameramanů na americkém kontinentě, ale Frida byla jeho teprve druhým mezinárodním úspěchem po Amores perros - Láska je kurva (Amores perros, 2000).
Výteční jsou i herci. U Salmy Hayekové překvapí skutečně ucelené pojetí Fridiny postavy (za deset let si je rozhodně měla čas důkladně promyslet), okouzlující je navíc i Alfred Molina jako bohémský moralista a komunista Diego Rivera (kvůli roli drasticky přibral, ale Oscara mu to kupodivu nepřineslo).

Aleš Říman
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Frida
Život a dílo mexické malířky Fridy Kahlo (1907–1954) inspirovaly odbornou literaturu, řadu dokumentů – a také dva celovečerní filmy. Jedinečnost životního příběhu, osobnosti i díla této ženy si o to přímo říkaly. První snímek byl natočen v Mexiku v roce 1986, americký film Frida z roku 2002, který nyní uvádíme, vznikl podle životopisného románu kunsthistoričky Hayden Herreraové, v režii Julie Taymorové a se Salmou Hayekovou v hlavní roli. Vypráví o osudu plném nepřízně, ale i lásky a vášně, a především o rozporuplné, ale nesmírně silné osobnosti a o touze po životě naplno. V dětství poznamenala Fridu obrna, v osmnácti vážná dopravní nehoda, která měla za následek celoživotní trápení – na třicet operací, bolesti, neschopnost donosit dítě. Krutou ironií právě počáteční mnohaměsíční nehybnost v sádrovém lůžku přivedla Fridu k malování. A malování ji posléze přivedlo k životnímu partnerovi, kterým byl proslulý představitel mexického muralismu, komunista a nenapravitelný záletník Diego Rivera (Alfred Molina). Oba patřili ke špičce nejen kulturních, ale i levicově orientovaných politických kruhů rozbouřeného Mexika 30. let. Trvalo však nějakou dobu, než byla extravagantní Frida objevena i jako osobitá malířka, a přestože měla úspěchy v New Yorku i v Paříži, doma se první výstavy dočkala až těsně před smrtí. Bouřlivý život, střety dvou silných osobností a oboustranné nevěry (v případě Fridy s muži i ženami) vedly k rozvodu. Frida dokonce prožila krátký vztah s ruským revolucionářem Lvem Trockým, který se v Mexiku ukrýval a posléze tam byl zavražděn. Nicméně silný vztah přetrval, bývalí manželé žili v těsném sousedství, Rivera Fridě pomáhal. A v době, kdy se její zdravotní stav nezvratně zhoršoval, byla závislá na morfiu a v důsledku gangrény přišla o nohu, ji znovu požádal o ruku.

Kromě nabitého děje a velkých postav vyniká film i svou hudební a výtvarnou složkou. Obrazy Fridy Kahlo, v drtivé většině autoportréty, jsou ovlivněny naivismem a mexickým lidovým uměním. Spojení se surrealismem se malířka bránila a tvrdila, že nemaluje sny, ale vlastní realitu: „Namalovala jsem tolik obrazů sebe sama, protože jsem byla často osamělá, a pak, že sebe znám ze všech lidí nejlépe.“ Obrazy plné barev, fantazie a emocí jsou tak nejpřesnější výpovědí o jejím životě a zákonitě hrají ve filmu svou nezastupitelnou roli. Jak hudba, tak výtvarné kategorie přinesly filmu Oscary – za nejlepší hudbu (Elliot Goldenthal, v civilu manžel režisérky Taymorové) a nejlepší masky – stejně jako další ceny (Zlatý glóbus). Salma Hayeková, o jejímž ztvárnění titulní role se mluví jako o jejím životním výkonu, oscarovou nominaci neproměnila. Pro zajímavost – jako spoluproducentka filmu bojovala o tuto roli (a vůbec vznik filmu) několik let v konkurenci Jennifer Lopezové či Madonny.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Frida
Strhující životní příběh slavné extravagantní mexické malířky Fridy Kahlo se Salmou Hayek v její možná životní roli. Ve filmu, jehož existenci si krásná herečka vybojovala i jako jeho producentka a nyní s ním sklízí zasloužené úspěchy (mj. nominaci na Oscara).
Frida Kahlo prožila bouřlivý život, plný bolesti i lásky, skandální milostné aféry i fatální vztah s manželem Oiegem Riverou (Alfred Molina). Do dějin se zapsala nejen jako skvělá umělkyně, ale i sexuální a politická revolucionářka s horkou jižní krví. Barevné mexické ulice, vášnivá hudba, krásné ženy, charismatičtí muži a bouřlivé události první poloviny 20. století tvoří nedílnou součást životního příběhu této pozoruhodné ženy.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Frida
Životopisný snímek Frida pojednává o vynikající mexické malířce Fridě Kahloové (1907-1954). Umělkyně, jejíž dílo (ovlivněné jak mexickým lidovým uměním, tak naivismem a surrealismem) tvoří převážně fantaskní autoportréty, zpracovávala vlastní traumatické prožitky, spojené s následky obrny, prodělané v dětství, a s těžkými zraněními, utrpěnými při nehodě městského autobusu. Film renomované divadelní režisérky Julie Taymorové vznikl po sedmiletém producentském boji; představitelka titulní hrdinky a koproducentka Salma Hayeková se nakonec prosadila v konkurenci Jennifer Lopezové, s níž měl natáčet F. F. Coppola. – Dílo zachycuje život Fridy Kahloové od jejích studentských let, konkrétně od roku 1922, po vernisáž poslední velké výstavy za jejího života v Mexico City v roce 1953. Salma Hayeková představuje umělkyni jako vitální, vnitřně nezlomnou ženu, žijící ve vášnivém, avšak konfliktním vztahu se slavným mexickým malířem Diegem Riverou (Alfred Molina). – Režisérka dbá na zachycení prostředí (natáčelo se i na autentických místech) a na postižení Fridina zázemí, ať už rodinného, uměleckého či politického. Dotýká se i umělčina bisexuálního chování. Vedle ústřední malířské dvojice se objeví i několik dalších historicky významných osobností, mj. ruský revolucionář a Stalinův odpůrce Lev Trockij (Geoffrey Rush). V dalších rolích uvidíme Valerii Golinoovou, Antonia Banderase, Edwarda Nortona aj. – Autentický dojem z filmu, jehož hrdiny jsou Mexičané, poněkud kazí fakt, že je natočen v angličtině. Snímek obdržel mj. Oscary za nejlepší hudbu a nejlepší masky.
Kino aero 2004/1


Popis / Obsah / Info k filmu Frida
Životopisný snímek Frida pojednává o vynikající mexické malířce Fridě Kahloové (1907-1954). Umělkyně, jejíž dílo (ovlivněné jak mexickým lidovým uměním, tak naivismem a surrealismem) tvoří převážně fantaskní autoportréty, zpracovávala vlastní traumatické prožitky, spojené s následky obrny, prodělané v dětství, a s těžkými zraněními, utrpěnými při nehodě městského autobusu. Film renomované divadelní režisérky Julie Taymorové vznikl po sedmiletém producentském boji; představitelka titulní hrdinky a koproducentka Salma Hayeková se nakonec prosadila v konkurenci Jennifer Lopezové, s níž měl natáčet Francis Ford Coppola. – Dílo zachycuje život Fridy Kahloové od jejích studentských let, konkrétně od roku 1922, po vernisáž třetí a poslední velké výstavy za jejího života v Mexico City v roce 1953. Salma Hayeková představuje umělkyni jako vnitřně nezlomnou ženu, jejíž vitalita překonává všechny překážky; projevuje se to mj. i v jejím celoživotním vášnivém, avšak konfliktním vztahu se slavným mexickým malířem Diegem Riverou (1886-1957), čelným představitelem školy mexické monumentální nástěnné malby. S ním ji kromě vzájemné vášnivé lásky a umělecké spřízněnosti pojí i komunistické přesvědčení. Temné a depresivní prožitky ožívají pouze ve Fridiných obrazech (ve filmu někdy animovaných a prolínaných s reálnými výjevy). – Julie Taymorová dbá na dokonalé zachycení prostředí (natáčelo se i na autentických místech) a na postižení Fridina zázemí, ať už rodinného, uměleckého či politického. Dotýká se i umělčina bisexuálního chování. Některé sekvence, především „mezihry“ shrnující ve zkratce delší časové období, pojednává ve stylizovaných trikových výjevech, výtvarně odvozených z Fridiných obrazů. Vedle ústřední malířské dvojice se objeví i několik dalších historicky významných osobností, z nichž si zvláštní pozornost zaslouží ruský revolucionář a Stalinův odpůrce Lev Trockij, trávící část mexického exilu v domě Fridina otce. – Autentický dojem z filmu, jehož hrdiny jsou Mexičané, poněkud kazí fakt, že je natočen v anglickém jazyce. - Autory kratičké animované sekvence, v níž místo lékařů vystupují stylizovaní kostlivci, jsou bratři Quayové. – Upozorňujeme, že kromě řady dokumentů o malířce vznikl v Mexiku i hraný snímek Frida, naturaleza viva (1984, Frida, živá přírodní síla, r. Paul Leduc) s Ofelií Medinaovou.
-zk, Filmový přehled 2003/5

Autor/Zdroj: -zk-/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

81 %
8   - curil
9   - Erkul
7   - jarda53
9   - clara.bow
8   - efCZa
9   - Veronika42
5   - MARi0
9   - hvezdyn
9   - pataamat
8   - Frolíček
5   - FLA
9   - Edward52
9   - Lienocka22
7   - salte
7   - LenC2
8   - ignac1
7   - Bara.40
6   - mat.ilda
10 - roox
9   - vojtam

TV Program

ČT1 - To je vražda, napsala (1984) [...

15:50 - 16:40

10 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

ČT2 - Šílený svět studené války: Rev...

15:50 - 16:40

10 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

NOVA - Námořní vyšetřovací služba (20...

15:55 - 16:57

5 minut již uběhlo
57 minut zbývá do konce

Prima - Komisař Rex (1994) [TV seriál]

15:30 - 16:35

30 minut již uběhlo
35 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146338
Osobností: 621478
Fotografií: 550891
Plakátů: 262450
Obsahů a biografií: 134179

Poslední komentáře

Síť na bludičku (1983) [TV insce...

Síť na bludičku
Tak ono je škoda, že jsem   znal z literatury konec. Jinak   to mohlo být celkem   napínavé, ovšem takto jsem   se tomu spíše smál.   Protože více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 4 / 10

Po stopách krve (1969)

Po stopách krve
Totéž co „Vrah skrývá   tvář“. Hodnocení zcela   stejné, zde jako plus, že   jsem se dvakrát zasmál. V   polovině jsem usnul, takže   zkouknuto na dva krát.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 2 / 10

Vrah skrývá tvář (1966)

Vrah skrývá tvář
Na začátků opět plno   pazvuků, co vám zničí   uši, titulky tedy   přeskákejte. Jinak   očekávejte klasické krimi,   bez nějakých větších   zvratů, akce, či napětí.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 2 / 10

Slečny přijdou později (1966)

Slečny přijdou později
Pomalé, rozvláčné a ten   konec šel naprosto mimo mne.   Asi bych nemohl býti   detektivem. Snímek k ničemu.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 1 / 10

Logan: Wolverine (2017)

Uchvatný.

Logan: Wolverine
Bodíky dolů za až příliš   učebnicově komiksový (a do   zbytku filmu potažmo takřka   nezapadající) závěr.

Autor: naineko | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.046/0.015