Fantom Opery (2004)

Fantom Opery (The Phantom of the Opera)
77.6 %
 
 

The Phantom of the Opera

    Žánr: muzikál / hudební / drama
    Země: Spojené státy americké / Velká Británie
    Premiéra v ČR: 17.2.2005        
    Délka: 143 min.
„Láska která neumírá, hudba která je věčná“
Nová verze populárního příběhu o tajemné a nešťastné bytosti Fantom Opery není (na rozdíl od minimálně třinácti předchozích) adaptací stejnojmenného románu Gastona Lerouxe, nýbrž zpracováním divadelního muzikálu, který podle něj vznikl. Producentem projektu ostatně byl autor hudby a spoluautor muzikálového libreta Andrew Lloyd Webber. Filmového přepisu jednoho z nejslavnějších muzikálů všech dob se ujal poněkud překvapivě Joel Schumacher, který jej pojednal ve velkém stylu, s důrazem na barvitou výpravu, bohaté kostýmy a řadu vizuálních efektů (hořící svíce vynořující se z vody apod.). (Navázal tím mj. na Lubinovu adaptaci – viz FP 3/48, 2/2005, str. 39) Divadelní provedení oživil dobově laděnými černobílými pasážemi, jež vlastně oddělují jednotlivé akty. - V roce 1919 vzpomíná starý vikomt Raoul de Chagny na události, jež se odehrály v pařížské Lidové opeře v roce 1870. Tehdy se tam jako bohatý mecenáš zamiloval do půvabné zpěvačky Christiny Daaé. Dívka však zaujala nejen jeho, ale i Fantoma Opery, záhadného a geniálního umělce se škraboškou přes část obličeje, který žil v podzemí divadla. Christina, která fascinujícího muže považuje za Anděla hudby, se ocitá v milostném dilematu, v němž si nakonec vybere Raoula. Fantom se na poslední chvíli vzdá pomsty a zmizí před lidmi, kteří jej chtějí zabít. – Celý děj (kromě černobílých sekvencí) se odehrává v budově divadla, případně v jeho katakombách, či na střeše. Dominuje mu velkoryse pojatá muzikálová hudba s dlouhými písňovými party, jež (s výjimkou Minnie Driverové) zpívají samotní herci. Za zmínku stojí zejména výkon mladičké Emmy Rossumové. – Na místo původní romantické a tajemné historky s detektivní zápletkou však vznikla srdceryvná love story o ženě zmítané mezi dvěma muži, jež se na některých místech možná až nebezpečně blíží kýči.
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2005/2

režie:
Joel Schumacher
 
 
hraje:
Gerard Butler (Fantom), Emmy Rossum (Christine Daaé), Patrick Wilson (vikomt Raoul de Chagny), Miranda Richardson (paní Giryová), Minnie Driver (Carlotta Giudicelli), Simon Callow (Gilles André), Ciarán Hinds (Richard Firmin), Jennifer Ellison (Meg), James Fleet (Lefevre), Victor McGuire (Piangi), Kevin McNally (Buquet), Murray Melvin (Reyer), Paul Brooke (dražitel), Laura Lounson (malá Giryová), Chris Overton (malý Fantom), Imogen Bain (Carlottin personál), Miles Western (Carlottin personál), Judith Paris (Carlottin personál), Oliver Chopping
 
 
námět:
Gaston Leroux (román "Fantom opery", 1910), Andrew Lloyd Webber (libreto, hudba), Richard Stilgoe (libreto, dodatečné texty písní - stejnojmenný divadelní muzikál (1986))
 
 
scénář:
Andrew Lloyd Webber, Joel Schumacher
 
 
kamera:
John Mathieson
 
 
hudba:
Andrew Lloyd Webber, David Cullen (aranžmá), Simon Lee (supervize)
 
 
kostýmy:
Alexandra Byrne
 
 
střih:
Terry Rawlings
 
 
zvuk:
Tony Dawe, Andy Nelson, Anna Behlmer
 
 
produkce:
Andrew Lloyd Webber
 
 
titulky-česká verze:
Anna Kareninová
 
 
zpěv:
Margaret Preece (Carlotta Giudicelli), Emmy Rossum ("Think of Me", "Angel of Music", "Little Lotte", "The Mirror Angel of Music-Reprise", "The Phantom of the Opera", "Why Have You Brought Me Here?", "Raoul I've Been There", "All I Ask of You", "All I Ask of You Reprise", "Journey To the Cemetery", "Wishing)
 
 
text písně:
Charles Hart
 
 
choreografie:
Peter Darling
 
 
koproducent:
Eli Richbourg
 
 
koordinátor kaskadérů:
Greg Powell
 
 
vizuální efekty:
Nathan McGuinness (supervize), Cinesite, Asylum Visual Effects
 
 
masky:
Jenny Shircore (a účesy)
 
 
výprava:
Anthony Pratt
 
 
výkonný producent:
Austin Shaw, Paul Hitchcock, Louise Goodsill, Ralph Kamp, Jeff Abberley, Julia Blackman, Keith Cousins
 
 
kaskadér:
Nina Armstrong, Jo McLaren, Stephanie Carey, Tina Maskell, Kim McGarrity, Tracey Caudle, Zarene Dallas
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.