';
ohodnotit

Evropa tančila valčík

Žánr:
Rok:
1989
Délka:
98 minut
Premiéra v ČR:
1.10.1989
„Film o třech císařích a událostech, které vedly ke vzniku první světové války.“
Popis / Obsah / Info k filmu Evropa tančila valčík
POZOR SPOILER

Archivář JUDr. Václav Kavan je u svého nadřízeného, dvorního rady dr. Paul Schönbecka, který mu předává vyznamenání a to řád Svaté Anny třetí třídy. Je mu propůjčeno ruskou vládou.
Doma Václavova žena rodí a on je tedy poslán pryč. Jde do kavárny, kde se objeví banda kluků a hulákají jak na lesy. Také hailování se z jejich hloučku ozývá.
Václav je zde s přítelem, redaktorem českých dělnických listů Karlem Zemanem, což je Ivan Olbracht.
Za Schönbeckem přichází jeho bratr a mluví o válce, která brzy nastane. Láká jej na stranu Německa.
Václav se u stolu dozví o organizaci „Černá ruka“ a chystaném atentátu na císaře.
Poté sledujeme jeho císařské a apoštolské veličenstvo Františka Josefa I krále uherského a českého, markraběte moravského při snídani a jeho denní činnosti.
V Berlíně se německý císař Vilém II také chystá válčit. Přehnané zbrojení však popírá.
V Rusku se stávkuje ve stále větší míře. Ruský car Mikuláš II je nabádán svou ženou ke tvrdosti.
Ministr zahraničí hrabě Berchtold je zpraven o chystaných manévrech v Bosně.
A již je zde ono osudné datum 28. června 1918 a místo děje Sarajevo.
Císař dostává zprávu atentátu o smrti následníka a jeho manželky. Tato zpráva se rychle šíří celou Evropou.
Na císaři Josefovi je nyní těžké rozhodnutí.
Za Václavem přichází studentka Draga Simičová. Žádá je j o pomoc. Ten ji pomoc slíbí a své přání ventiluje ještě výše. O příznivém výsledku informuje Václav studentku a také jí sdělí zatím přísně tajnou informaci.
Situace se zhoršuje a již je dokonce i zastřelena civilní osoba, mladé děvče.
V jeskynním komplexu pohoří Harz je čten list o přijetí všech podmínek Srbskem. Mimo poslední. Tím tedy válka pro někoho padá.
I císaři je totéž čteno. Ale zde je to bráno jinak a císař hovoří o tom, že Rakousko-Uhersko zahyne.
O vypovězení války Srbsku Rakouskem je informován i ruský car. Ten chce s rozhodnutím počkat.
Rusko se později oficiálně začne nalézat ve válečném stavu s Německem. Další státy vyhlašují válku jiným a válečné šílenství začíná…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Evropa tančila valčík
Historický film režiséra Otakara Vávry je pohledem do zákulisí tří evropských dvorů a zachycuje klíčové události, které předcházely do té doby největšímu konfliktu v dějinách lidstva – první světové válce. Německý císař Vilém II., od narození těžce handicapovaný, si léčí komplex méněcennosti pózou neohroženého vojevůdce. Svými usurpátorskými metodami terorizuje vlastní dvůr a znepřátelí si i nejbližší příbuzné. Je to on, kdo donutí rakousko-uherského císaře k vyhlášení války po atentátu na Ferdinanda d’Este. Stařičký František Josef I. podlehne nátlaku i přes svůj odpor k militarismu a lpění na absolutistickém řádu. Neblaze působí i poslední ruský car Mikuláš II., podléhající fanatismu a intrikám své ženy. Dějinné události jsou ve Vávrově filmové rekonstrukci rámovány příběhem českého archiváře ve Vídni Václava Kavana. Film spojuje fikci s historickými fakty; byly v něm použity i dobové dokumentární záběry.

Zdroj: ČT


Popis / Obsah / Info k filmu Evropa tančila valčík
1914: Historický film o událostech, které vedly k vyhlášení I. Světové války, se odehrává mimo jiné ve dvou císařských a jedné carské pracovně. Režisér O. Vávra se ve svém (zatím) posledním filmu soustředil na statické citování výroků historických osobností, které byly natáčeny větčinou i v autentických prostředích. Fiktivní dějová linie vychází z Kratochvílova románu a líčí osudy českého archiváře ve Vídni.

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Popis / Obsah / Info k filmu Evropa tančila valčík
Historický film Evropa tančila valčík natočit národní umělec Otakar Vávra podle stejnojmenného románu národního umělce M. V. Kratochvíla, který s ním spolupracoval i na scénáři. V široce pojatém dějovém pásmu zachycuje klíčové události vedoucí ke vzniku první světové války v roce 1914. Jeho děj se odehrává převážně ve Vídni, Berlíně a Petrohradě a smutnými protagonisty jsou tři evropští panovnici: rakouský císař František Josef I., německý císař Vilém II. a ruský car Mikuláš II., i další historické osobnosti. Dějinné události jsou rámovány příběhem českého archiváře ve Vídni Václava Kavana, důvěrného přítele spisovatele Ivana Olbrachta. Stejně jako román, spojuje i film prvky fikce s historickými fakty. Je provázen komentářem a na několika místech používá i dokumentárních záběrů. Úvodní titulek upozorňuje, že „všechny výroky a jednání historických postav jsou autentické, i když mnohé zní dnes neuvěřitelně“.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

67.5 % (40)
6   - argenson
6   - curil
7   - jarda53
2   - Pitryx
8   - cicis
5   - Erkul
9   - clara.bow
7   - green-tea
9   - Angelika28
8   - hvezdyn
5   - Snura
6   - payo1555
7   - melakara
8   - satyr
9   - lion71
8   - REKBRIT
2   - Rene1
5   - davidek
6   - nick4
7   - fred.appl
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 179583
Osobností: 681322
Fotografií: 720769
Plakátů: 342665
Obsahů a biografií: 163921

Poslední komentáře

Lancelot (1998) [TV film]

Lancelot
Lancelota jsem shlédnul   hlavně kvůli hudbě Luboše   Fišera, jehož je toto dílo   první operou, kterou   zkomponoval. Musím se   přiznat, že více >

Autor: topipig | Hodnocení: 5 / 10

5 Days of War (2011)

realita nebo ???

5 Days of War
jestli tenhle film byl   natočen podle skutečných   událostí, tak buď jsou   novináři naprosto sebevrazi,   nebo blázni. cením si, že   se více >

Autor: Edward52 | Hodnocení: 4 / 10

Vřískot (2022)

PROCESOR!

Vřískot
Je to celkem zapeklitá   situace, protože tvůrci   musí respektovat to, co   fungovalo a stala se z toho   modla, zároveň to musí   někam více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 6 / 10

Výbušnej koktejl (2021)

PROCESOR!

Výbušnej koktejl
Takovej ten splachovací   snímek, co ho po shlédnutí   spláchnete a dál ho již   vyhledávat nebudete natož,   abyste si na něj po týdnu   více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 4 / 10

Mlčení jehňátek (1991)

Mlčení jehňátek
Asi největší plus tohoto   filmu je Hopkins a pak Jodie.   Jinak celkově dějová linka   mě tolik nezaujala. Znám   mnohem lepší filmy tohoto   typu.

Autor: Barney94 | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení