reklama
 
ohodnotit

Evangelium sv. Matouše

Il vangelo secondo Matteo

Žánr:
Země:
Rok:
1964
Délka:
136 minut
Popis / Obsah / Info k filmu Evangelium sv. Matouše
Snímek patří mezi nejvýznamnější filmová díla s biblickou novozákonní tematikou. Pasolini v něm použil striktně doslovné citace z Matoušova evangelia (byť některé části vypustil a jiné přesunul), ale při inscenování se vůbec neohlížel na historickou věrohodnost: celý snímek vznikl v autentických prostředích nejzaostalejšího jihoitalského kraje Basilicata a objevují se v něm ve stylizovaných kostýmech výhradně neherci (Ježíše ztvárnil španělský student, zestárlou Marii Pasoliniho matka, Jidáše hraje řidič náklaďáku). - Pasoliniho dílo je především jedinečnou filmovou básní, v níž klasická látka dostává nové rozměry díky nezvyklému, ale funkčnímu a mimořádně působivému hudebnímu komentáři (kromě klasických skladeb J. S. Bacha, W. A. Mozarta a Sergeje Prokofjeva se objevuje i africká hudba) a díky filmařským postupům, inspirovaným neorealismem a cinéma vérité.
Dílo získalo mj. Zvláštní cenu poroty ex aequo na MFF v Benátkách 1964, Stříbrnou stuhu za černobílou kameru T. Delli Colliho plus nominace na Oscara za nejlepší výpravu v černobílém filmu, za nejlepší kostýmy v černobílém filmu a za nejlepší hudbu.
Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Evangelium sv. Matouše
Pasolini líčí život Ježíše Krista od jeho narození až po vzkříšení podle evangelia sv. Matouše. Přestože se režisér drží přesně předlohy, vzbudil jeho snímek rozruch nejen svým zpracováním, ale i faktem, že jej natočil mancisticky smýšlející homosexuál. I tak film, který byl v Československu na krátkou dobu uveden již v době svého vzniku, získal řadu mezinárodních ocenění. Zajímavé je především Pasoliniho autentické ztvárnění: celý snímek vznikl v prostředí nejzaostalejšího jihoitalského kraje Basilicata a objevují se v něm výhradně neherci (Ježíše ztvárnil španělský student, zestárlou Marii Pasoliniho matka, Jidáše řidič náklaďáku atd.)
Program ART

Autor/Zdroj: /


Pasoliniho neorealisticky styl jeho prvních děl je zjevný i v tomto filmu, natočeném s přísnou prostotou a čistotou historického koloritu. Pro režiséra nejsou prvořadé peripetie biblického syžetu či biblická podobenství, ale vroucí kázání prudkého, nesmiřitelného a odvážného Krista, který se jako osamělý "revolucionář" snaží vzbudit duch odporu v utlačené, ustrašené mase otroků, ale neuspěje. Použitím dokumentarizujícího stylu, dynamické ruční kamery, neherců (jeho přátelé, matka, rolníci, španělský student ekonomie v úloze Krista) a současných oděvů ukazuje Pasolini Krista jako živou, skoro současnou postavu.

Autor/Zdroj: /Febiofest


Popis / Obsah / Info k filmu Evangelium sv. Matouše
Jeden z nejznámějších snímků Piera Paola Pasoliniho Evangelium sv Matouše (1964) patří mezi nejvýznamnější filmová díla s biblickou novozákonní tematikou. Kontroverzní italský autor v něm použil striktně doslovné citace z Matoušova evangelia (byť některé části vypustil a jiné přesunul, ale při inscenování se vůbec neohlížel na historickou věrohodnost: celý snímek vznikl v autentických prostředích nejzaostalejšího jihoitalského kraje Basilicata a objevují se v něm ve stylizovaných kostýmech výhradně neherci (Ježíše ztvárnil španělský student, zestárlou Marii Pasoliniho matka, Jidáše hraje řidič náklaďáku). V době uvedení však snímek vyvolal rozruch nejen svým zpracováním, ale i faktem, že jej natočil marxisticky smýšlející homosexuál. Tvůrce tak vzbudil nedůvěru u ateistické části publika i v náboženských kruzích (kde však bylo dílo nakonec přijato). Pasolini byl znám jako odpůrce církve, avšak jeho (milovaná) matka byla oddanou katoličkou; dílo je navíc věnováno papeži Janu XXIII. Ten prosazoval mj. reformy uvnitř církve a dialog se socialistickými státy. - Pasoliniho pojetí nemá nic společného s výpravnými biblickými eposy, jež v padesátých a šedesátých letech produkovala hollywoodská studia. Navzdory tvůrcovým postojům však není ani kritikou či polemikou s jakýmkoli náboženským chápáním Krista. Pasolini neváhá inscenovat andělská zjevení či zázraky; interpretuje ovšem Ježiše jako mladého (vzezřením jemného a krásného) netrpělivého revolucionáře, jenž věnuje veškerou energii naplnění svého posláni a jemuž patři významné místo v duchovním vývoji lidstva. Proto se v dlouhých sekvencích objevuje doslovné znění Ježíšových kázání. Náboženské pojmy (Syn Boží, křest ohněm, království nebeské) zde mohou být dobře chápány i v přeneseném smyslu, jako metafory pojmů z marxistické ftlozofie (ideologický vůdce, revoluce, spravedlivé společenské zřízení). Pasoliniho dílo je však především jedinečnou filmovou básní, v níž klasická látka dostává nové rozměry díky nezvyklému, ale funkčnímu a mimořádně působivému hudebnímu komentáři (kromě klasických skladeb se objevuje i africká hudba) a díky filmařským postupům, inspirovaným neorealismem a cinéma vérité, zejména v dokumentárním zachycení rozmanitých lidských typů (každý protagonista je charakterizován zpravidla "pouze" výmluvným portrétem). Tvůrce přitom částečné odkazuje na zobrazení příslušných postav v italském výtvarném umění (Giotto, Donatello, Botticelli aj.). - Na filmové kopii je uveden nepřesný český název Evangelium svatého Matouše.

Autor/Zdroj: Kubina Zdeno/Filmový přehled


„Můj film je má vize života Ježiše Krista a dva tisíce let vyprávění o Kristově životě."
Křesťanství je nepochybně jedním z nejstabilnějších a nejrozšířenějších náboženství tohoto světa a není divu, že jako takové vyvolává velkou odezvu v uměleckém vesmíru. Legenda o proroku z Nazarethu provází od počátku literaturu, výtvarné umění, divadlo - a nemohla se vyhnout ani filmu. Její zpracování se případ od případu liší podle světonázoru tvůrce i záměru, s nímž legendu používá. Mohli jsme zatím vidět primitivní prvoplánový velkofilm Ježíš, aktualizovanou úvahu Ježíš z Montrealu, s pašijovými výjevy si pohrává např. Evald Schorm ve filmu Den sedmý, osmá noc a časem se možná dočkáme také Scorseseho skandálního snímku Poslední pokušení Krista...
Jedním z nejlepších v řadě je film Evangelium sv. Matouše (1964) Piera Paola Pasoliniho, který byl dosud k vidění jen čas od času ve filmových klubech a jehož vydání na videokazetách patří k nejzáslužnějším počinům současné videodistribuce.
Pasolini (1922-1975), levičák, který byl dva roky předtím soudně stíhán pro zneuctění víry ve svém filmu La riccota (Tvaroh), se spojil s církevní organizací Pro civitate christiana a vytvořil dílo, pro které by katolická církev marně hledala konkurenci ve svých řadách.
Sám o sobě řekl: „Nevěřím v Boha. Ale v mých dílech přetrvává „dech„ křesťanské lásky k věcem a lidem tohoto světa..." A je to snad právě absence katolické angažovanosti, která Pasolinimu umožnila natočit tak přesvédčivé a ve své podstatě hluboce věřící dílo. Úmyslně se vyhnul všem spektakulárním atrakcím a exklusivitám. Natáčel dokumentarizujícím stylem s ruční kamerou, na černobílý materiál, obsazoval neherce. Tuto metodu „cinéma vérité" na druhé straně vyvažoval dlouhými, estetizujícími záběry krajiny a lidských tváří, obrazovými kompozicemi, připomínajícími malby starých mistrů. S těmito prostředky se mu v nijak nekomplikované ilustraci jednoho z evangelií podařilo zbavit legendu obdivovaného muže všech banalit a příkras a proniknout až k samému jádru mýtu.
Lze se dočíst, že Pasolini v Kristovi nevidí ani tak Božího Syna nebo historickou osobnost, jako symbol a ideál revolucionáře. Těžko říct. Každopádně se však tomuto bezvěrci a anarchistovi, proslulému sexuálními skandály, podařilo přiblížit k mýtu víry tak, jak to za svůj život dokázal jen málokterý učitel katechismu.
Cinema 1992/4/58 (s použitím publikace dr.Bernarda P.P. Pasolini, čSFU, Praha 1967)

Autor/Zdroj: /Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

78.8 %
9   - curil
8   - clara.bow
7   - hvezdyn
8   - Edward52
6   - Faye
8   - Rene1
8   - melakara
9   - davidek
8   - Blanche21
9   - POMAJZ
8   - sluníčko
9   - MetelskuBl
9   - pehe
7   - teisan
7   - mmaat
8   - stereolab
7   - Bouvard
5   - etos
9   - troufalka
5   - pan_opicka

TV Program

ČT1 - Sama doma (2000) [TV pořad]

12:30 - 14:00

78 minut již uběhlo
12 minut zbývá do konce

ČT2 - Folklorika

13:30 - 13:55

18 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

NOVA - Ordinace v růžové zahradě 2 (2...

13:00 - 14:10

48 minut již uběhlo
22 minut zbývá do konce

Prima - Doktor z hor: Nové příběhy (20...

13:30 - 14:30

18 minut již uběhlo
42 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147870
Osobností: 626318
Fotografií: 561893
Plakátů: 266472
Obsahů a biografií: 135745

Poslední komentáře

Studio B (2017) [TV epizoda]

Studio B
Souhlasím, že druhý díl   byl vtipnější než první a   přesně scéna s Miroslavem   Krobotem v roli vzteklého   režiséra. Jen jsem si   říkala, více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 7 / 10

Nedotknutelní (2011)

Nedotknutelní
Čekal jsem další tuctový   příběh začínající   spřátelením, pak nastane   hádka a následné   usmíření. Naštěstí jsem   byl překvapen, že to tak   nebylo. Velice působivý   film.

Autor: Barney94 | Hodnocení: 9 / 10

Marie Terezie (2017) [TV film]

Marie Terezie
Pokud mne televizní film dle   historické postavy donutí si   najít a osvěžit informace o   dotyčné, tak je to dobře. A   to prostě očekávám od více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 7 / 10

Twilight sága: Rozbřesk - 2. čás...

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
Mno...ze všech dílů byl   tento asi nejhorší, takové   béčk jednoduše shrnuto.   Zachránilo to aspoň   posledních třicet minut. Na   ty se vyplatí si počkat.

Autor: jajsempravabobika | Hodnocení: 6 / 10

Ztracen v džungli (2017)

Kurva dlouhej vejlet!

Ztracen v džungli
Nic objevného, nic proč si   to koupit nebo to vidět   vícekrát. Na druhou stranu   výborný výkon "Héryho   Potra" slušná technická   stránka a více >

Autor: FLA | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.043/0.012