Ed Wood (1994)

Ed Wood
78.4 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 7.9.1995        
    Délka: 125 min.
Scénárista a režisér Edward D. Wood, Jr. (1924 - 1978) patří mezi nejbizarnější postavy hollywoodských dějin. Nesmírně plodný autor vytvářel výhradně snímky kategorie B, vyznačující se minimálním rozpočtem, co nejkratší dobou realizace a "senzačními" brakovými tématy z oblasti sci-fi, hororu a později i pornografie. Mezi jeho nejznámější filmy patří autobiografické melodrama o muži, který se rád převlékal do ženských šatů, Glen or Glenda, 1953, nebo nadpřirozená sci-fi Plan 9 from Outer Space, 1959, v níž využil kouzla tehdy už zestárlé, polozapomenutelné hollywoodské hororové hvězdy Bely Lugosiho. Snímek, který natočil proslulý režisér Tim Burton podle biografické knihy Rudolpha Greye, zastihuje Eda Wooda v 50. letech, v jeho nejplodnějším a nejšťastnějším období, kdy dával dohromady svůj bizarní tvůrčí tým a kdy točil svá nejvýznamnější díla. Komediálně laděný "film o filmu" vyniká mimořádně starostlivou péči o atmosféru i o dobové detaily (včetně dokonalé evokace nezapomenutelných scén z Woodových filmů). Zatím nejlepší dílo režiséra Tima Burtona není jenom vyprávěním o jednom fascinujícím lidském osudu, ale i vyznáním lásky mámivému kouzlu fenoménu, zvanému kinematografie.
Snímek získal dva Oscary: Rick Baker, Ve Neillová a Yolanda Toussiengová za maskérské efekty a Martin Landau jako nejlepší herec ve vedlejší roli.

režie:
Tim Burton
 
 
hraje:
Johnny Depp (Ed Wood), Martin Landau (Bela Lugosi), Sarah Jessica Parker (Dolores Fullerová), Patricia Arquette (Kathy O'Haraová), Jeffrey Jones (Criswell), G.D. Spradlin (reverend Lemon), Vincent D'Onofrio (Orson Welles), Bill Murray (Bunny Breckinridge), Mike Starr (Georgie Weiss), Max Casella (Paul Marco), Brent Hinkley (Conrad Brooks), Lisa Marie (Vampýra), George "The Animal" Steele (Tor Johnson), Juliet Landau (Loretta Kingová), Clive Rosengren (Ed Reynolds), Norman Alden (kameraman Bill), Leonard Termo, Ned Bellamy, Bill Cusack (Tony McCoy), Vašek C. Šimek, Ray Baker, Louis Lombardi, Danny Dayton (zvukař), Ada Tai, Matthew Barry, Ryal Haakenson (svatebčan (neuveden)), Jim Boyce
 
 
námět:
Rudolph Grey (román Nightmare of Ecstasy (Noční můra extáze))
 
 
scénář:
Scott Alexander, Larry Karaszewski
 
 
kamera:
Stefan Czapsky
 
 
hudba:
Howard Shore
 
 
výprava-architekt:
Tom Duffield
 
 
kostýmy:
Colleen Atwood
 
 
střih:
Chris Lebenzon
 
 
zvuk:
John Kurlander, Jeff Courtie
 
 
vedoucí produkce:
Michael Lehmann
 
 
produkce:
Denise Di Novi, Tim Burton
 
 
titulky-česká verze:
Dana Hábová
 
 
dabing:
Sylva Turbová (Vampira (CZ dabing))
 
 
zvláštní efekty:
Howard Jensen (koordinátor)
 
 
vizuální efekty:
Paul Boyington, Boyington Film Productions, Joshua Culp
 
 
masky:
Ve Neill, Carry Angland, Yolanda Toussieng (vlasy), Rick Baker (Bela Lugosi)
 
 
úvodní titulky:
Robert Dawson
 
 
kaskadér:
Denney Pierce
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.