Dvojí svět hotelu Pacifik (1975)

Dvojí svět hotelu Pacifik
69.3 %
 
 

Další název: Zaklęte rewiry

    Žánr: drama
    Země: Československo / Polsko
    Premiéra v ČR: 1.1.1976        
    Délka: 98 min.
Československo-polské koprodukce nebyly obvyklým jevem ani v dobách vzájemné soudružské spolupráce. Filmové koprodukce často vznikaly na zakázku vlád a trpěly pak nevalným zájmem diváků obou zemí. Mezi ty zdařilé počiny ale rozhodně patří filmy polského režiséra Janusze Majewského, který možnosti zahraniční spolupráce využil ve svůj prospěch. Jeho první zkušeností na tomto poli je právě Dvojí svět hotelu Pacifik, který ho při výběru vhodných interiérů přivedl do Prahy, kde si nakonec pro natáčení vybral restauraci Obecního domu. Seznámil se tak s Pavlem Hajným, členem barrandovské tvůrčí skupiny, který se následně chopil vypracování scénáře. Ten vznikl podle literární předlohy Zakleté revíry - polského meziválečného bestselleru Henryka Worcella.
Stejně jako v knize, sledujeme i v jeho filmové adaptaci osudy učně Romana, kterému hotelový svět nejprve imponuje. Záhy se díky své pracovitosti a bystrosti propracuje až na plac, kde postupně zjišťuje, jak drsné pracovní prostředí hotel nabízí a jak bude těžké dostát některým místním pravidlům. A konflikty se svými nadřízenými, obzvlášť s vrchním Fornalským, na sebe nenechají dlouho čekat. Když na vlastní kůži zjistí, že i milostný vztah je na pracovišti zapovězen, zažívá hořké rozčarování. Nakonec ale pochopí, že zvítězí pouze tehdy, když si za svoji zbraň v nerovném boji zvolí čestné a morální jednání.
Dvojí svět hotelu Pacifik nabízí divákovi univerzální příběh o strastech pracovní iniciace - obecnou a snadno přenositelnou lidskou zkušenost. Film si tak lehce našel diváky i v zahraničí a má co nabídnout i dnešnímu divákovi. Nezatíženost formulací „tady a teď", která silně charakterizovala pozdější polské filmy „morálního neklidu", představuje jednu z předností filmu. Další z nich je bezpochyby kamera Miroslava Ondříčka. Českého diváka může potěšit i účast českých herců, i když prim hraje ústřední polská herecká dvojice - Marek Kondrat v roli číšnického učně a Roman Wilhelmi v roli zákeřného vrchního Fornalského.

Petr Vlček
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Janusz Majewski
 
 
hraje:
Marek Kondrat (Roman Boryczko zvaný Romek), Roman Wilhelmi (vrchní Fornalský), Roman Skamene (pikolík Fryc), Čestmír Řanda (Pancer, majitel hotelu), Michał Pawlicki (Albin, Pancerův synovec), Martin Hron (pikolík Henek), Jaroslava Schallerová (Zoška, pomocnice v kuchyni), Stanisława Celińska (Hela, kávová kuchařka), Joanna Kasperska (uklízečka Paulina), Wlodzimierz Boruňski (redaktor), Czesław Wołłejko (baron Humaniewski), Stanisław Zaczyk (kapitán), Tadeusz Drozda (číšník), Jiří Lír (číšník Theodor), Lubomír Kostelka (číšník Funio), Jan Faltýnek (číšník Miecio), Václav Lohniský (číšník Sinajský), Adolf Filip (vedoucí komise Ugor), Oldřich Velen (kuchař Belcer), Míla Myslíková (kuchařka Dora), Karel Augusta (číšník Palmiak), Karel Peyr (host), Vlastimil Bedrna (host Rejent), Jan Teplý (opilý host), Oskar Hák (liftboy), Alois Zouhar (hudebník), Bronislav Poloczek (číšník Kazek), Ivan Pokorný (pikolík Zbyšek), Josef Haukvic (komisař), Josef Braun (šatnář), Jan Kuželka (kuchař), Stanislav Litera (ředitel obchodní komory Mrocki), Miloš Šustr (lékař), Radoslav Dubanský (Adam), Vladimír Žižka (hudebník), Zdeňka Rosolová, Karel Bělohradský (bufetní)
 
 
námět:
Henryk Worcel ( román Zakleté revíry)
 
 
scénář:
Pavel Hajný
 
 
kamera:
Miroslav Ondříček
 
 
hudba:
Jerzy Matuszkiewicz
 
 
výprava-architekt:
Tadeusz Wybult, Milan Nejedlý
 
 
kostýmy:
Nita Romanečová
 
 
střih:
Elżbieta Kurkowska, Katarzyna Maciejko
 
 
zvuk:
Stanislaw Piotrowski
 
 
vedoucí produkce:
Jan Šuster, Tadeusz Drewno
 
 
mluví:
Jiří Holý (Fornalský), Josef Langmiler (Albín), Alena Procházková (Hela), Jana Drbohlavová (Pavlína), Jiří Prágner (Romek), Ladislav Krečmer (redaktor), Svatopluk Beneš (baron), Otakar Brousek (kapitán), Jiří Prager (hlas Romka)
 
 
II. kamera:
Eduard Kadeřábek
 
 
masky:
Jiří Hurych
 
 
dramaturgie:
Václav Nývlt, Witold Zalewski
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Rudolf Mos
 
 
asistent režie:
Lilian Havlíčková, Miroslav Balajka
 
 
asistent kamery:
Jiří Zavřel
 
 
pomocná režie:
Jaromír Dvořáček, Halina Garus
 
 
fotograf:
Jiří Kučera
 
 
výprava:
Vladimír Mácha
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.