Duben
ohodnotit

Dvojí svět hotelu Pacifik

Další název:
Zaklęte rewiry
Žánr:
Rok:
1975
Délka:
98 minut
Premiéra v ČR:
1.1.1976
Popis / Obsah / Info k filmu Dvojí svět hotelu Pacifik
Československo-polské koprodukce nebyly obvyklým jevem ani v dobách vzájemné soudružské spolupráce. Filmové koprodukce často vznikaly na zakázku vlád a trpěly pak nevalným zájmem diváků obou zemí. Mezi ty zdařilé počiny ale rozhodně patří filmy polského režiséra Janusze Majewského, který možnosti zahraniční spolupráce využil ve svůj prospěch. Jeho první zkušeností na tomto poli je právě Dvojí svět hotelu Pacifik, který ho při výběru vhodných interiérů přivedl do Prahy, kde si nakonec pro natáčení vybral restauraci Obecního domu. Seznámil se tak s Pavlem Hajným, členem barrandovské tvůrčí skupiny, který se následně chopil vypracování scénáře. Ten vznikl podle literární předlohy Zakleté revíry - polského meziválečného bestselleru Henryka Worcella.
Stejně jako v knize, sledujeme i v jeho filmové adaptaci osudy učně Romana, kterému hotelový svět nejprve imponuje. Záhy se díky své pracovitosti a bystrosti propracuje až na plac, kde postupně zjišťuje, jak drsné pracovní prostředí hotel nabízí a jak bude těžké dostát některým místním pravidlům. A konflikty se svými nadřízenými, obzvlášť s vrchním Fornalským, na sebe nenechají dlouho čekat. Když na vlastní kůži zjistí, že i milostný vztah je na pracovišti zapovězen, zažívá hořké rozčarování. Nakonec ale pochopí, že zvítězí pouze tehdy, když si za svoji zbraň v nerovném boji zvolí čestné a morální jednání.
Dvojí svět hotelu Pacifik nabízí divákovi univerzální příběh o strastech pracovní iniciace - obecnou a snadno přenositelnou lidskou zkušenost. Film si tak lehce našel diváky i v zahraničí a má co nabídnout i dnešnímu divákovi. Nezatíženost formulací „tady a teď", která silně charakterizovala pozdější polské filmy „morálního neklidu", představuje jednu z předností filmu. Další z nich je bezpochyby kamera Miroslava Ondříčka. Českého diváka může potěšit i účast českých herců, i když prim hraje ústřední polská herecká dvojice - Marek Kondrat v roli číšnického učně a Roman Wilhelmi v roli zákeřného vrchního Fornalského.

Petr Vlček
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dvojí svět hotelu Pacifik
POZOR SPOILER

Do velikého a nóbl hotelu přichází mladý kluk Roman Boryczko zvaný Romek. Zrovna je svědkem toho, jak je vyhozen jiný mládenec Jacek.
Pikolík Fryc mu vysvětlí, že jej přijímal synovec majitele hotelu Albín, který vede restauraci. Fryc Romkovi ukáže kde bude spát a vypadá to, že budou kamarádi.
Romek začíná u špinavých talířů, kde mu ukáže, jak to dělat přímo pan Pancer, majitel hotelu.
Uběhne půl roku a Romek povýší k masu. Zde jej načapá vedoucí, jak vyhazuje zbytky a je z toho malér. Ty se totiž pak melou na bifteky.
Romek pak dostává peníze na boty a lepší košili. Má totiž postoupit na lepší místo, do části zvané bufet, kde už bude přece trošilinku více na očích. Také se zamilovává do ficky jménem Zoška. Jenže tu šéf vyhodí, protože prý u ní našel nějaké zboží. To dojme Romka až k slzám.
Uklidní jej až pikolík Henek, který je pak bit a za to namarkuje bijci deset zlotých. Je jasné, že on je večer bude muset zaplatit ze svého.
Romek postupuje na Jackovo místo na sál i v jeho kazajce. Tím už je na očích úplně a bude se o něm vědět. Jenže tím přeskočil Fryce a ten není nikterak nadšen.
Takže náš hrdina je na place a slouží pod vrchním Fornalským. To je ten, co tak nelidsky vyrazil Jacka. A že nebude vycházet ani s Romkem je ihned jasné. Konflikt následuje konflikt.
Pak se objeví jiná dívka, o kterou má Romek zájem. Jenže tu pak uvidí vycházet z pokoje kde byla s Henkem. Romek je vzápětí od vrchního opět bit, a proto mu namarkuje ne deset, ale rovnou padesát zlotých.
Večer pak nastává vyšetřování. Henk je podezřelý a surově bit. To už nemůže Romek vydržet a přiznává se.
Na scénu přichází pan baron, který má zálibu v mladých chlapcích. A Romek s kamarádem navštěvují vykřičený dům.
Fornelský opět zmlátí Romka a ten zvažuje to nahlásit. Z toho má starý číšník trochu obavy a snaží se to vyžehlit. Dokonce nabízí peníze.
Fryc se vrací na pokoj opilý, protože neudělal zkoušku. Pokud neudělá další, chce spáchat sebevraždu.
U této zkoušky je i Romek, který ji zvládne s bravurou.
Takže se slaví a později je Fryc nalezen na záchodě s podřezanými žílami.
Nu, Romek už je pan Někdo a zbije nového pikolíka tak, jak byl kdysi bit sám. Zamiluje se do Heleny, která je však propuštěna, protože ji někdo udal. Pan majitel totiž lásku mezi zaměstnanci neuznává. Když Romek Helu vyprovází, potká na nádraží Frycka. Ten mluví o vdově a že půjde k ní. Protože ona má hospodu.
Romek má opět konflikt a po něm se dozví, kdo ho to udal, že chodí s Helou. Tento poznatek, a ještě jiná událost je přinutí k zásadnímu kroku…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Dvojí svět hotelu Pacifik
30. léta: zadním vchodem přichází do luxusního hotelu nový číšnický učeň. Ponurý obraz života na odvrácené straně přepychu. Po boku předních polských herců se v rolích úspěšně uplatnili i mladí čeští herci R. Skamene a J. Schallerová.

Autor/Zdroj: /Popis


Václav Březina: Lexikon českého filmu

Autor/Zdroj: /Zdroj


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Zavolejte porodní sestřičky XI...

15:45 - 17:15

84 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

ČT2 - Nezdolné souostroví

16:55 - 17:50

14 minut již uběhlo
41 minut zbývá do konce

NOVA - Odpolední Televizní noviny (20...

17:00 - 17:30

9 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Prima - Inkognito

16:40 - 17:55

29 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

Reklama