reklama
 
ohodnotit

Dům z písku a mlhy

The House of Sand and Fog

Další název:
Dům s vyhlídkou / Dom z piesku a hmly (SK)
Rok:
2003
Délka:
126 minut
Premiéra v ČR:
15.7.2004
„Sny mohou být nebezpečné.“
Popis / Obsah / Info k filmu Dům z písku a mlhy
Komorní snímek Dům z písku a mlhy (2003), natočený podle stejnojmenného románu Andreho Dubuse III, vypráví o dvou lidských osudech spjatých s jedním domem. Mladá žena Kathy (Jennifer Connelly), která pracuje jako uklízečka, žije ve zděděném domě na pobřeží. Vzpamatovává se po rozvodu a odvykací kúře, takže příliš nevnímá, co se okolo ní děje. Nenamáhá se ani otevírat poštu a to ji přivádí do problémů. Jednoho dne zjišťuje, že se musí okamžitě vystěhovat kvůli nezaplacení (mylně) vyměřené obchodní daně. Její dům je prodán v dražbě íránskému přistěhovalci Behranimu (Ben Kingsley), který nemovitost hodlá upravit a se ziskem zase prodat, neboť jako bývalý plukovník těžce snáší pokles na společenském žebříčku, jemuž je vystaven on i jeho rodina. Kathy se snaží domoci spravedlnosti, ale zákon je na straně Behraniho. Vše spěje k nevyhnutelnému rozuzlení…

Debutující režisér ukrajinského původu Vadim Perelman (nar. 1963) natočil překvapivě vyzrálý snímek s nádechem antické tragédie, v němž vedle příběhu samotného zaujme i jeho zpracování (výborná kamera Rogera Deakinse a působivá hudba) a zejména herecké výkony všech protagonistů, mezi nimiž vyniká bývalá íránská hvězda Shohreh Aghdashloo v úloze plukovníkovy oddané manželky, která byla za svůj výkon nominovaná na Oscara, stejně jako představitel hlavní role Ben Kingsley a hudební skladatel James Horner.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dům z písku a mlhy
Na tři Oscary (nejlepší herec, nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší hudba) nominované psychologické drama, jehož námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí. Rozděluje je rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni.
Kathy (Jennifer Connellyová) je žena bojující se závislostí na alkoholu a trpící odchodem svého manžela. Ve své obavě z okolního světa nezvládá svůj život a dokonce ani nekontroluje poštu – tudíž si ani nepřečte dopisy s hrozbami soudního vystěhování z domu. Poté, co je doslova vyhozená na ulici, se do domu nastěhuje Massoud Amir Behrani (Ben Kingsley). Bývalý plukovník v íránské armádě, jehož jediným cílem je přestěhovat se se svou rodinou natrvalo do USA. Dům chce tedy za velké peníze prodat, aby měla rodina lepší život. Když ale uvidí Kathy spát v autě před plotem (nyní svého) domu, je jasné, že začne boj. Kathy totiž byla vystěhována neprávem, takže se obrací na soud…


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dům z písku a mlhy
Kathy Nicolová (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu – bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit.Na pomoc si bere právničku Connii Walshovou (Frances Fisher) a zaplétá se i se zástupcem šerifa Lesterem Burdonem (Ron Eldard), který má její případ na starosti. Kathyiným neústupným protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje…


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dům z písku a mlhy
Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu – bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit.
Dům z písku a mlhy je nominován na Oscara ve třech kategoriích: Nejlepší herec v hlavní roli (Ben Kingsley), Nejlepší herečka ve vedlejší roli (Shohreh Aghdashloo) a Nejlepší hudba (James Horner).
DVD Express


Popis / Obsah / Info k filmu Dům z písku a mlhy
Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu – bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje... Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal až mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho však spojuje pocit, že jsou vyděděnci, a oba touží svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit.
Snímek Dům z písku a mlhy je nominován na Oscara ve třech kategoriích: Nejlepší herec v hlavní roli (Ben Kingsley), Nejlepší herečka ve vedlejší roli (Shohreh Aghdashloo) a Nejlepší hudba (James Horner).
Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Dům z písku a mlhy
Psychologické drama Dům z písku a mlhy natočil jako debut scenárista a režisér Vadim Perelman (nar. 1963) podle stejnojmenného bestselleru Andreho Dubuse III. V komorním příběhu dominují dva protihráči: osamělá, životem zklamaná Američanka Kathy a aristokratický íránský plukovník Behrani, který po pádu šáha musel s rodinou emigrovat do Spojených států, kde se usilovně snaží vydobýt si zpět společenské postavení. Jádrem jejich sváru je bungalov na pobřeží, o nějž Kathy zčásti vlastní vinou přišla a jejž Íránec koupí v dražbě se spekulativním záměrem. Nešťastná žena je rozhodnuta získat dům zpět. Pomoc hledá u právničky Connie Walshové a u zástupce šerifa Burdona, který se do ní zamiluje. Plukovník Behrani však vidí ve výhodném prodeji domu svou šanci, a nemíní se vzdát. Obyčejný dům u moře kdesi v severní Kalifornii se pro oba stává symbolem, k němuž upínají své zmarněné životy. Narůstající rozkol mezi nimi posléze ústí v rodinnou tragédii. – Působivá látka si vystačí s důmyslně gradovanou zápletkou a s charakterizací několika postav. Režisér (natáčející dosud videoklipy), pochází z Ukrajiny a mohl se tak opřít o vlastní imigrantskou zkušenost. Jen nenápadnými prostředky vtahuje diváka do děje. Pozornost na sebe strhává především Ben Kingsley v detailní studii hrdého Peršana, který ctí východní stavovské a rodinné tradice. V roli oddané manželky Nadi mu sekunduje dřívější hvězda íránské kinematografie Shohreh Aghdashloová, která po svržení šáha emigrovala do Británie. Neméně přesvědčivé výkony podávají i Jennifer Connellyová a Ron Eldard. – Předností snímku je i určitá „rozmlženost“ v motivaci postav, ponechávající dostatek prostoru k domýšlení.
Tomáš Bartošek, Filmový přhled 2004/7


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

80.6 %
6   - argenson
8   - curil
8   - Veronika42
9   - Bara.40
9   - vojtam
7   - Mlapiska
10 - zuzana.shi
7   - jonny.net
8   - dobes.pave
8   - Snura
7   - karlosphon
8   - Tom_Hardy
8   - Faye
9   - kali.4
9   - davidek
6   - R.RICKIE
4   - Andrejevna
9   - brnvl2105
10 - olgab
3   - terka69

TV Program

ČT1 - Dobré ráno (1993) [TV pořad]

02:30 - 05:00

58 minut již uběhlo
92 minut zbývá do konce

ČT2 - Hranice dokořán - Rozmówki pol...

03:20 - 03:45

8 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

NOVA - Co na to Češi (2016) [TV pořad...

03:20 - 04:00

8 minut již uběhlo
32 minut zbývá do konce

Prima - Komisař Rex (1994) [TV seriál]

03:10 - 04:00

18 minut již uběhlo
32 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 144265
Osobností: 614935
Fotografií: 538969
Plakátů: 257956
Obsahů a biografií: 132099

Poslední komentáře

Labyrint (2015/7) [TV epizoda]

Labyrint
Jestli si divák myslí, že   mrtvých bylo dost, tak v   závěrečné epizodě,   vraždění pokračuje, major   Remeš se pobije s právníkem   rodiny více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 10 / 10

Labyrint (2015/6) [TV epizoda]

Labyrint
V kryptě kostela dojde k   závalu, jsou zde mrtví   včetně faráře Kryštofa, k   dalším popravám dojde o   chvíli, kdy muž v kapuci   čtyři muže více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 10 / 10

Twin Peaks (2017) [TV seriál]

25 let

Twin Peaks
...uplynulo...obavy z pojetí   pokračování byly...ale, z   atmosféry neubylo   nic...naopak je cítit mnohem   větší temnota...po prvních   dvou dílech, sdílím   absolutní nadšení...

Autor: kmara | Hodnocení: 10 / 10

Domácí péče (2015)

Komedie, která není k zasmání

Domácí péče
Zaznamenal jsem na tento film   několikero kladných   recenzí. A jelikož mám   slabost pro českou současnou   kinematografii, stáhl jsem si   více >

Autor: m6k | Hodnocení: 6 / 10

Cena svobody (2014)

Cena svobody
Plně se přikláním k   názoru karlosphonica,   zaráží mě stejné věci a   situace. Té naivity je dost a   náhod také. Černoušci   mluví perfektní více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.051/0.017