Dům Na poříčí (1976)

Dům Na poříčí
53.8 %
 
 
    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.2.1977        
    Délka: 98 min.
POZOR, SPOILER!

Mladý inženýr Jiří Vondrák přichází na doporučení profesora Michalíka k panu Podrouškovi, vypráví mu o tom, že budou stavět dům pro pana továrníka Jakše. Práce na šest neděl. A Vondrák má vypracovat projekt. Nu, a protože už dlouho o pořádnou práci nezavadil, má z toho obrovskou radost.

Ale také drobné potíže, kvůli kterým znovu vyhledá Podrouška, ale ten jej posílá za svým synem.

Už během stavby zaznamenává Vondrák velká pochybení. Například se nedělají testy betonu.

Je velká svatba, Vondrák si bere dceru svého přímluvce Brože. Po svatbě jde na stavbu, kde zjistí, že je jeden postavený kus betonu celý mokrý. Příčinou je příliš brzy sundané bednění. Ono se totiž spěchá. Chyb je samozřejmě více, a tak není divu, že stavba se poroučí k zemi.
Začíná vyšetřování a mladý Podroušek raději mizí. U nich doma je již policie.

Vondrák si bere celu věc tak, že má na ní vinu a pokusí se o sebevraždu.

Mladý Podroušek je již nalezen a končí v zadržovací vazbě. Vina se hází z jednoho na druhého. Když se Podroušek starší dozví, že jeho syn falšoval údaje kvůli dluhu šedesát tisíc, je z toho na mrtvici.

Městem zní sirény a mrtví dělníci mají pohřeb.

Policejní komisař Uher má důkaz, že v tom jede i jeho kolega Stejskal. Přinutí jej podepsat doznání. A pak se dozví, že otec Pohroubka složil kauci. Ve vezení už tedy má skončit jen Vondrák. Uher však shání další výpovědi a svědky. Přijde ještě i za mladým Podrouškem na celu, než bude propuštěn a trochu jej přidusí. Hned je z toho peklo. Uher odjíždí pryč a myje si ruce.

Začíná soud. Je to spíše bitva advokátů. Mladý Podroušek lže jako zjednaný a tím potápí mladého Vondráka. Tomu je zela nenápadně nabízeno čtvrt milionu korun a pracovní místo za loajalitu ke svému zaměstnavateli. Vondráka tak čeká životní rozhodnutí...  Autor: Pitryx

režie:
Jiří Svoboda
 
 
hraje:
Josef Šebek (ing. Vondrák), Luděk Munzar (Uher), Ota Sklenčka (Podroušek), Bronislav Križan (Havelka), Milena Steinmasslová (Helena), Jiří Kodet (Podroušek ml.), Bořivoj Navrátil (právní zástupce JUDr. Bittner), Václav Mareš (Stejskal), Miloš Willig (Čížek), Vlastimil Fišar (advokát), Vladimír Šmeral (dr. Levanta), Karel Hlušička (dr. Němeček), Petr Svojtka (Cirkl), Edita Dindělová (Edita), Radovan Lukavský (prof. Michalík), Gustav Heverle (prezident), Ilja Prachař (Brož), Antonín Hardt (Říha), Milan Riehs (Mužík), Rudolf Jelínek (Ing. Vilím), Jiří Lír (zaměstnanec u Podrouška), Karel Vlček (domácí), Ladislav Frej (úředník), Evžen Jegorov (automobilový závodník/bytový architekt), Renata Mašková (číšnice), Jaroslava Tichá (polírova žena), Jiří Zahajský (inženýr), Josef Bláha (zástupce firmy), Karel Bělohradský (zedník), Svatava Hubeňáková (Podroušková), Josef Velda (Řehák), Zdeněk Braunschläger (novinář), Jan Fišar (Ewald), Zdeněk Slezák (hudebník), Ludvík Toman (trumpetista), Jana Rabová-Zimová (Helga, členka Vladimírovy party), Martin Velda (blonďák Pepík), Milan Livora (Petr, Vondrákův přítel), Petr Pospíchal (novinář), Václav Kotva (stavbyvedoucí), Jan Ekl (Emil, Vondrákův přítel), Jana Hermachová (zdravotní sestra), Vladimír Pospíšil (rada Holner)
 
 
námět:
Karel Štorkán (novela Milión)
 
 
scénář:
Karel Štorkán, Jiří Svoboda
 
 
kamera:
Miloš Petrolín
 
 
hudba:
Petr Hapka
 
 
výprava-architekt:
Oldřich Okáč
 
 
střih:
Josef Valušiak
 
 
zvuk:
Pavel Jelínek, Ivo Špalj (mix)
 
 
vedoucí produkce:
Karel Vejřík
 
 
II. kamera:
Stanislav Kautský
 
 
dramaturgie:
Oldřich Železný
 
 
pomocná režie:
František Sádek
 
 
fotograf:
Miloš Schmiedberger
 
 
asistent vedoucího výroby:
Viktor Schwarcz
 
 
kaskadér:
Jiří Fajt, Jaroslav Klenot, Antonín Kramerius, Josef Engel, Jiří Klenot
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.