reklama
 
ohodnotit

Drtivý dopad

Deep Impact

Další název:
Drvivý dopad (SK)
Rok:
1998
Délka:
120 minut
Premiéra v ČR:
21.5.1998
„Srážka Země s obrovskou kometou je nevyhnutelná!“
Popis / Obsah / Info k filmu Drtivý dopad
Během pozorování oblohy astronomickým kroužkem objeví čtrnáctiletý Leo Biederman dosud neznámou kometu. Vedoucí pošle snímky do observatoře, kde se dostanou do ruky doktoru Wolfovi, jenž zjistí, že míří přímo k Zemi. Jenže než stačí kohokoli varovat, zabije se při autonehodě. O rok později se televizní reportérka Jenny Lernerová dostane při pátrání po důvodu odstoupení ministra financí na stopu tajemné Ele, kterou považuje za ministrovu milenku. Je zadržena agenty FBI, kteří ji odvedou k prezidentovi. Ten ji požádá, aby se svou zprávou počkala ještě dva dny. Vzápětí šokovaná novinářka zjistí, že Ele není žena, ale zkratka, pod níž se skrývá hrozba dopadu obrovské komety, která na Zemi vyhubí vše živé a dopadne za necelý rok. USA a Rusko pracují na projektu výpravy, která by měla přistát na jejím povrchu a rozmetat ji na menší kusy jadernými náložemi. Prezident vyhlásí rozsáhlý projekt, který má umožnit přežití. V hlubokých jeskyních je vybudován úkryt pro téměř milion Američanů, kteří tu mohou přežít dva roky, než se planeta stane opět obyvatelnou. Pětina z nich, od vědců po umělce, je vybrána pro své schopnosti, zbytek určí los. Zatímco svět se připravuje na katastrofu, pokusí se astronauti roztrhat kometu. Vinou nehody však nemohou připravit všechny nálože a síla výbuchu není dostatečná. Posádka se rozhodne k sebevražednému pokusu odpálit zbylé nálože i s Mesiášem.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Drtivý dopad
Když se čtrnáctiletý Leo Beiderman (Elijah Wood) přihlásil do kroužku mladých astronomů, rozhodně nečekal, že učiní objev, který může naplnit osud lidstva. Ostatně nechtěl objevit vůbec nic, snažil se pouze, aby spolužačka Sarah Hotchnerová (Leelee Sobieskiová) konečně objevila jeho. Díky fotografii, kterou udělal přes svůj amatérský teleskop se přesto stal spoluobjevitelem oslnivě krásné komety. Problém je v tom, že létavice si to zcela nepoeticky namířila rovnou k Zemi a střet s ní bude mít katastrofální následky pro celé lidstvo. Paleontologové mají pro podobná neformální setkání výstižné označení Extinction Level Event, neboli E.L.E., neboli Událost s následkem vyhynutí.

To ale zatím netuší mladá ambiciózní televizní reportérka Jenny Lernerová (Téa Leoniová), která se bez skrupulí vydala po žhavé stopě washingtonského sexuálního skandálu. Kdo je záhadná Ellie? Už kvůli ní odstoupil ministr financí a jak se zdá, vzrušuje i další vysoce postavené vládní úředníky. Tajná schůzka s prezidentem Tomem Beckem (Morgan Freeman) vyvede Jenny z omylu a postaví ji před zdrcující pravdu, které bude muset zanedlouho čelit celé lidstvo. Země je ve smrtelném nebezpečí a záhadná Ellie je vlastně E.L.E. Situace ovšem není beznadějná. Skupina astronautů se pokusí ve speciální kosmické lodi Mesiáš přistát na kometě a kontrolovanou sérií nukleárních detonací ji roztříštit na neškodné úlomky, které pak shoří v atmosféře. Nejzkušenějším členem sebevražedné mise je astronaut Spurgeon Tanner (Robert Duvall). Má za sebou sedm kosmických letů a před pár lety se procházel po Měsíci. Náročný přistávací manévr bude pilotovat jeho ruka.

Mezitím se na Zemi budují podzemní kryty, jakési "archy", ve kterých se před zkázou může ukrýt pouze jeden milion obyvatel Spojených států. Lidské pokolení bude z historického hlediska zachráněno a prvních dvě stě tisíc vyvolených je vybráno úřady z řad intelektuální elity národa. O dalších 800 000 místech rozhodne los ...

Drtivý dopad, po The Peacemakerovi a Honu na myš další film z produkce nové společnosti DreamWorks, charakterizuje jeho režisérka Mimi Lederová takto: "Tento film není jen o speciálních efektech a katastrofách. Je o lidech - o nás - o tom, co bychom dělali, kdyby Zemi hrozila srážka s kometou. Hrdinové se musí mnohokrát těžce rozhodovat a doufám, že divák se po skončení filmu zamyslí nad tím, jaká rozhodnutí by udělal on." Zní to podezřele, co říkáte? Narozdíl od většiny žánrových filmů není Drtivý dopad zalidněn archetypy v čele s hlavním hrdinou, ale skupinkou důležitých postav s "psychologickým" rozměrem, které napůl záměrně rozbíjejí hollywoodský standard (hrdinný astronaut je vdovec důchodového věku, prezident USA Beck je dokonce černoch), napůl jsou jeho krystalickým zosobněním (reportérka se těžce vyrovnává s rozvodem rodičů a novým sňatkem otce, zatímco Leova přítelkyně nechce opustit své rodiče). Nejsem si jist, co všechno to rozjímání a prohlížení rodinných fotografií udělá s divákem, který se do kina přišel podívat na triky prošpikované, katastrofické maso. Svou polívčičku si ohřeje vlastně jenom dvakrát - poprvé přibližně v polovině filmu, kdy se astronauti snaží podminovat kometu, podruhé při několikaminutové apokalypse až v úplném závěru v závěru filmu. Tady si publikum, očekávající od studiové sci-fi to, co v ní má být, přece jen přijde na své - úlomek komety proletí s hezkým kouřovým efektem atmosférou, dopadne do oceánu a vzedmutá vlna smete New York, včetně sochy svobody, Washington, včetně Bílého domu a vůbec několik set mil východního pobřeží včetně několika milionů jeho obyvatel. Mezi těmito dvěma momenty se "nejdramatičtější" scény filmu odehrávají v televizním zpravodajském studiu, když prezident Beck v přímém přenosu oznamuje národu co je nového a jak na to. Kamera pak běhá v jednom záběru z místnosti po místností a sleduje rychle se pohybující postavy zpravodajského štábu, které vzrušeným hlasem pronášejí úsečné věty. Chybí jenom vozík s těžce raněným pacientem, hlas Jana Kanyzy a ejhle, na plátně najednou vidíme dramaticky kašírované Nic z televizního seriálu Pohotovost, na kterém Lederová získala režisérské ostruhy.

A tak spíše než triky a psychologizování na úrovni zdařilého televizního seriálu zachraňují křehkou konstrukci filmu skvělí herci Robert Duvall (astronaut Tanner) a Morgan Freeman (prezident Beck). Téa Leoniová v roli televizní reportérky je zase dostatečně neokoukaná a zajímavá, aby udržela divákovu pozornost. Naopak největší slabinou Drtivého dopadu je to, že se bere smrtelně vážně. Režisérka Mimi Lederová chce, aby se lidé zamysleli nad tím, co by dělali v takovém případě sami. Nepřipadá mi to jako dobrý nápad, ale dobrá.

Šplhám na žižkovskou věž, zatímco vzdutý Balt odnáší moji zánovní Felicii po Vltavě k Černošicím. Nemám se vrátit pro šéfredaktorku, která trvala na tom, že v redakci dodělá korektury speciálního čísla Cinemy s podtitulem "A vesmír zaútočil ..."? Bude se u posledního soudu probírat moje sedmdesátiprocentní recenze filmu Trhala fialky dynamitem? Pokud máte podobné sebezpytování zapotřebí, tak já tedy ne.

Není špatné, když má v sobě podobný projekt v jistou míru uvěřitelnosti a hlavní hrdina není zrovna Schwarzenegger, ale to, že se z katastrofické sci-fi udělá smrtelně vážná studie charakterů (včetně toho divákova), jí samo o sobě na kvalitě nepřidá. A na zábavnosti už vůbec ne.

Na druhou stranu, vzpomínám si na jednu smíchovskou kadeřnici, na níž hluboce zapůsobila Vysoká hra patriotů "protože to bylo takový hezky psychologický o rodině".

Pro ni bude Drtivý dopad hotový sci-fi Bergman.

Autor/Zdroj: Hoffman Tomáš/


Země je opět v nebezpečí. Vědci prokázali, že obrovská kometa změnila dráhu a existence pozemské civilizace se začala odpočítávat. Ve zmatku, který zpráva vyvolala, sleduje film tři soukromé, lidské příběhy …

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Co byste dělali, kdybyste se dozvěděli, že za pár dní se Země sra zí s obrovskou kometou a celé lidstvo bude zničeno? Díky atraktiv nímu tématu i hluboce jímavým osudům jednotlivých hrdinů, kteří s e ocitli v mezních situacích, na vás film Drtivý dopad zapůsobí s tejně drtivě, jako když se nebe střetne se Zemí.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Popis / Obsah / Info k filmu Drtivý dopad
Po dvojici loňských katastrofických filmů, pojednávajících o smrtonosných sopečných erupcích (Rozpoutané peklo, Sopka) přichází letos na řadu motiv srážky Země s obří kometou (resp. asteroidem), zpracovaný ve filmech Drtivý dopad a Armageddon (r. Michael Bay). Inspirací pro snímek režisérky Mimi Lederové' byla starší sci-fi When Worlds Collide (1951, Když se světy srazí r. Rudolph Maté). Tvůrci, mezi nimiž je jako vedoucí výroby i Steven Spiel-berg, ovšem mohli na rozdíl od svých předchůdců opřít svou fikci o vědeckou teorii, pocházející ze sedmdesátých let, podle níž právě srážka s kometou způsobila vyhynutí mnoha živočišných druhů včetně dinosaurů. - Na rozdíl od klasického katastrofického filmu, v němž hrdinové' čelí průběhu děsivé' udá-losti či jejím následkům, pojednává Drtivý dopad hlavně "jen " o hrozícím nebezpečí: jedním z atraktivních rysů filmové kolize vesmírných těles je ostat-ně fakt, že po jejím případném uskutečnění dochází k prakticky totálnímu konci civilizace (a tedy i příběhu). Snímek ve třech paralelních rovinách zachycuje osudy několika hrdinů, kteří se vyrovnávají s nastávající událostí. Čtrnácti-letý Leo Biederman (EIijah Wood), jenž kometu náhodou objevil, získá nárok přežít případnou katastrofu s milionem vybraných či vylosovaných lidí ve speciálních jeskyních; přitom prožíval první milostný cit k "nevyvolené" spo-lužačce. Ambiciozní televizní reportérka Jenny Lernerová (Téa Leoniová) si pod vlivem tragické situace uvědomuje meze své' profese a zároveň se těsně před smrti usmíří s otcem, který opustil její matku. Stárnoucí kosmonaut Spurgeon Tanner (Robert Duvall) vede speciáIní kosmickou misi, jejímž úkolem je vychýlit kometu z dráhy s pomocí atomového výbuchu, a řeší svůj úkol za cenu nejvyš-ší oběti. Takřka nezbytnou postavou v tomto typu filmu je americký prezident, ztělesněný pro změnu černoškým hercem, Morganem Freemanem. - Navzdory podílu prestižních firem Dream Works a ILM se Mimi Lederová nesoustředila na nabízející se vizuální efekty, nýbrž na chování lidí v extrémní situaci. Díky atraktivnímu tématu slaví snímek kasovní úspěchy i přesto, že se místy vyzna-čuje zbytečnou rozvláčností (dloubé "objevování" hrozivé skutečnosti pro-střednictvím prezidenta a ministra) a schematickým jednáním postav. - Film je věnován zesnulému kameramanovi Dietrichu Lohmannovi.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

68.5 %
4   - SvoKar
8   - curil
5   - jarda53
7   - green-tea
6   - veverka-zr
6   - pataamat
7   - Frolíček
9   - M.A.G.
8   - ajaajena
7   - Prasoid
5   - Agostino
5   - salte
8   - LenC2
6   - ignac1
7   - BinLADIN
2   - Langley
4   - Chrustyn
5   - Bara.40
6   - PORTER
8   - thejduk

TV Program

ČT1 - Ve jménu vlasti (2011) [TV ser...

22:30 - 23:30

0 minut již uběhlo
60 minut zbývá do konce

ČT2 - Patrola

22:05 - 22:35

25 minut již uběhlo
5 minut zbývá do konce

NOVA - Námořní vyšetřovací služba: Ne...

22:30 - 23:25

0 minut již uběhlo
55 minut zbývá do konce

Prima - Top Star Magazín (2008) [TV po...

21:35 - 22:45

55 minut již uběhlo
15 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146358
Osobností: 621534
Fotografií: 550965
Plakátů: 262470
Obsahů a biografií: 134206

Poslední komentáře

Král Artuš: Legenda o meči (2017...

Král Artuš: Legenda o meči
Film pojaty spise jako fantasy   nez ze by mel neco spolecnego   s legendou, presto se   zpracovani i podani velmi   povedlo. Herecke obsazeni více >

Autor: Pecik | Hodnocení: 8 / 10

Inconceivable (2017)

Inconceivable
Vyborne drama se zajimavym   hereckym obsazenim a Nicolasem   v roli, ktera mu proste sedi.   Dej chvilemi az hodne drsny,   ale ne zas zbytecne a udrzuje   divaka ve varu. Urcite   doporucuji videt

Autor: Pecik | Hodnocení: 8 / 10

Piráti z Karibiku: Salazarova po...

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Prestoze jsem byl presvedcen,   ze tento dil musi byt   nastavena kase, tak opet   prekvapil a i bez detailni   znalosti predeslych dilu byl   více >

Autor: Pecik | Hodnocení: 7 / 10

Wonder Woman (2017)

Wonder Woman
Musim potvrdit ze DC pro mne   po delsi dobe vyrovnalo   Marvelovske snimky a zaradilo   WW mezi povedene komiksove   kousky. Gal naprosto   více >

Autor: Pecik | Hodnocení: 7 / 10

Piráti z Karibiku: Salazarova po...

nejhorší film na světě

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
pohled k příběhu , jako   malý jsem koukal každý den   třeba 3x denně na piráty a   říkám vám že charakter   už je uplně někdo jiný .   Vážně mně to mrzí   protože piráti jsou TOP

Autor: perdodellavedrocz

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.049/0.017