Obsah filmu Dovidenia v pekle, priatelia
Snímek Juraje Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia měl podobně pohnutý osud jak další dvě tvůrcova trezorová díla z šedesátých let
Zbehovia a pútnici a
Vtáčkovia, siroty a blázni. Byl natočen v koprodukci v roce 1970 a měl být uveden v dokončené italské verzi na 23. MFF v Benátkách 1972. Navzdory snahám producenta Morise Ergase se Slovenský film i Jakubisko od této verze distancovali, a tak z předvádění sešlo. V nových podmínkách se tvůrce k dávnému projektu vrátil a do značné míry jej...
Snímek Juraje Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia měl podobně pohnutý osud jak další dvě tvůrcova trezorová díla z šedesátých let Zbehovia a pútnici a Vtáčkovia, siroty a blázni. Byl natočen v koprodukci v roce 1970 a měl být uveden v dokončené italské verzi na 23. MFF v Benátkách 1972. Navzdory snahám producenta Morise Ergase se Slovenský film i Jakubisko od této verze distancovali, a tak z předvádění sešlo. V nových podmínkách se tvůrce k dávnému projektu vrátil a do značné míry jej přepracoval. Dotočil několik sekvencí a změnil dialogy. Vznikla tak bizarní féérie (s prvky černého humoru) v charakteristickém přebujelém stylu, rámovaná symbolickou ideovou rovinou, značně poplatná revoluční současnosti. Skupinka podivných lidí se oddává hrátkám na jakémsi venkovském sídle. Živočišné scény jsou provázeny úvahami o smrti, "filosofickými" neditacemi, surrealistickými motivy i narážkami na národní téma. To vše se ovšem rozvíjí v retrospektivě: svět je totiž postižen jakousi katastrofou, z níž se má lidstvo zachránit v arše. Hrdinové nakonec odmítnou podřídit se krutému diktátu terorizujících "zachránců", vyvolají revoluci a odjíždějí tam, odkud nedávno přišli. Podivná spirála věčného lidského boje se dostává do dalšího bodu… Jakubiskova bohatá obraznost (tentokrát stál sám za kamerou) a samozřejmá řemeslná zkušenost nenacházejí odraz v proklamované závažnosti sdělení. Zamýšlený "přesah" filmu se utopil v inscenačních výstřednostech. Zajímavým prvkem je využití zestárlých herců v dotáčkách (mj. i Olgy Schoberové, respektive Olinky Bérové). S tím ostatně souvisí i úvodní dedikace:"Tento film je věnován všem spolupracovníkům a hercům, kteří se nedožili jeho premiéry a kteří už nikdy nepocítí na svých plecích tíži svobody."
Autor/Zdroj: /Filmový přehled < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 24.1.2018
Tak bohužel, nepochopil jsem to. Spousta věcí mi naprosto unikla a to i na podruhé. Budu muset asi potřetí. Jinak by to pro mne zůstalo jen jako nesmyslná změť obrazů a scén. Takže i přes mé nepochopení dávám čtyřicet za Olinku dvacet za vizuál. Později uvidím. Možná je to geniální dílo a budu přidávat. Fakt je, že na konci jsem už nechápal ani vlastní já.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.1.2005
Film bol dokončený po revolúcií a implantovanie neskorších dokrútok do pôvodnej verzie bohužiaľ pôsobí únavne a rušivo.Čas nezastavíš.