Dobrý voják Švejk (1931)

Dobrý voják Švejk
68.1 %
 
 

Další název: The Good Soldier Schweik; The Good Soldier Švejk

    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 15.1.1932        
    Délka: 87 min., 59 minut - délka dochované části filmu
"Dobrý voják Švejk". Nebyl to tehdy pro umělce snadný úkol vytvořit novou postavu po předchůdci, který tak zdařile dovedl vystihnout představy nejširších vrstev čtenářů o populárním dobrém vojáku Švejkovi tak, že Josef Švejk a Karel Noll vlastně splynuli v jedno. Nollův Švejk byl prostší, lidštější, jeho působení na diváka bezprostřednější. Rašilovův Švejk byl herecky vypracovanější, dalo by se říct, že rafinovanější, s vypočítaným působením každého gesta, postoje a - slova. Ano, s l o v a. Neboť zde již šlo o zvukový film.

A protože hlavní úspěch Haškova díla byl právě v Švějkových řečech, hovorech a úvahách, přišly tedy v platnost v plném rozsahu v tehdejší novince, "mluvícím" filmu. Protože hovory brzdily rozvoj filmového děje, nezbylo autorům nic jiného, než, že se musel zvukový film hodně omezit ve výběru scén, jimiž naznačil Švejkovy osudy od neopatrných řečí v hospodě "U kalicha" až k odjezdu s marškumpačkou. Snad tehdy filmaři uvažovali, že natočí další díl na pokračování. Kdo vi.

Scény byly vybrány tak, aby pobavily a daly možnost zahrát si též ostatním hercům, především Hugo Haasovi jako štábnímu lékaři a Oskarovi Marionovi, brněnskému rodáku a německému herci se slušnou znalostí češtiny, jako nadporučíku Lukášovi. Diváci se asi moc divili, že věčně namazaný Katz, jedna z nejživotnějších postav Haškova románu, že Katz, Haškův vojenský kurát, byl ve filmu štábsarctem. Zatím stál umravňující zásah všudypřítomné a nikdy nespící prvorepublikánské cenzury, která přece nemohla dovolit, aby kurát holdoval dobrému truňku a karbanu, a svedla tento oficírský rakouský nemrav na vojenského lékaře, kteří patrně nebyli za první republiky tak nedůtkliví jako vojenští velebníčkové.Takže nic nového pod sluncem...

Tím však bylo otupeno ostří Haškova vtipu až k takové absurdnosti, že ne polní kurát, ale vojenský lékař měl v podroušeném stavu kázání k simulantům, kterým pohne Švejka k markýrovanému pokání. V ostatních rolích se mihnou herci zvučných jmen jako například Antonie Nedošinská, Jarmila Vacková, Josef Rovenský, Eman Fiala, Alexandr Třebovský a spousta dalších. Nějaká ta písnička..a hle, byl z toho český zvukový film, kterému popularita Haška a Švajka pomohla k úspěchu u diváků.  Autor: Asmodej

režie:
Martin Frič
 
 
hraje:
Saša Rašilov (Josef Švejk), Oskar Marion (nadporučík Karel Lukáš), Jan Richter (hostinský Palivec), Hugo Haas (vrchní štábní lékař MUDr. Katz), Antonie Nedošinská (paní Müllerová), Josef Rovenský (dr. Grünstein), Jaroslav Marvan (plukovník Kraus), Jarmila Vacková (plukovníkova dcera Irena Krausová), Alexander Třebovský (tajný Bretschneider), Eman Fiala (sebevrah), Milka Balek-Brodská (baronka), Eduard Šlégl (komorník), Felix Kühne (lékař), Theodor Pištěk (Marel), Mario Karas (host u baronky), Karel Scheichert (host u baronky), Anna Fričová (host u baronky), Ludvík Hradský (důstojník), Emil Dlesk (vojenský sluha), Ada Karlovský (komisař), R. A. Dvorský (důstojník u karet), Jan W. Speerger (důstpjník u karet), Přemysl Pražský (komisař), Václav Wasserman (pán s deštníkem), F. X. Mlejnek (tajný), Vladimír Pospíšil-Born (praporčík), Ferdinand Jarkovský (host v hospodě), Josef Příhoda (voják), Josef Zora (psychiatr), Alois Dvorský (psychiatr), Antonín Frič (ošetřovatel), František Malý (blázen), Josef Rajský (blázen), František Mádl (blázen), Jaroslav Průcha (blázen), Karel Pečka (dirigent), Stanislav Sedláček (důstojník), Emanuel Trojan (voják na marodce), Josef Oliak (hejtman Šnábl), Josef Kobík (železničář), Roza Schlesingerová (paní s psíkem), Karel Němec (strážník), Jindřich Adolf (eskortující vojín), František Jerhot (vojín v marškumpanii)
 
 
námět:
Jaroslav Hašek (román "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války")
 
 
scénář:
Václav Wasserman
 
 
kamera:
Jan Stallich
 
 
hudba:
Jára Beneš, Jan Seidel
 
 
výprava-architekt:
Hanuš Gödert
 
 
střih:
Martin Frič
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
zpěv:
Saša Rašilov, R. A. Dvorský, Hugo Haas, Jarmila Vacková
 
 
text písně:
Jarka Mottl, Václav Mírovský, Václav Špilar
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.