Dobrodružství Marka Pola (1938)

Dobrodružství Marka Pola (The Adventures of Marco Polo)
70 %
 
 

The Adventures of Marco Polo

    Žánr: dobrodružný
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 104 min.
„Lákaly ho cesty do neznáma a život bez pravidel.“
"Dobrodružství Marka Pola". Tímto výpravným filmem byly oživeny a samozřejmě zamerikanizovány přihody nejslavnějšího cestovatele středověku Benátčana Marca Pola. Žil v polovině 13. století. Již jeho otec, ale i strýcové cestovali za obchodem po Asii a dostali se až ke dvoru nejmocnějšího vládce Asie Kublaje chána, jehož říše zabírala polovici Asie.

Po jejich návratu byl tam znovu vyslán mladý Marco Polo, vzdělaný a odvážný muž, který nesl chánovi list od papeže. Obtížnou cestou přes Armenii, Persii, Pamírskou vysočinu, teprve až po čtyřletém putování dospěl do sídelního chánova města. Brzy si ho získal, naučil se čtyřem domácím řečem, stal se jeho důvěrníkem a v jeho službách procestoval obrovskou říši od severu až do Indie a od východu k západu a snad i do Sibiře.

Po sedmáctiletém pobytu byl propuštěn a doprovázel chánovu dceru jako nevěstu k vládci Persie. Pluli na čtrnácti lodích. Opět čtyři léta trvala cesta, než se dostal do Benátek, kde pak nadiktoval své paměti, nejslavnější a také nejvěcnější cestopis středověku, ale právě proto středověké čtenářstvo, zvyklé na fantastické výmysly, mu nevěřilo. Z těchto příběhů si američtí spisovatelé vybrali to, co se jim hodilo, aby vznikl film časově zhuštěný, při němž Marco Polo nestárne, plný zajímavých dobrodružných dvorských intrik, krutostí, bojů i záletů, samozřejmě nikoliv bez humoru.

Stará se o něj především Garry Cooper v titulní úloze, mladý, bojovný, nebojácný, sportovně obratný a vtipný Američan v středověkém rouše, a jeho malý písař. I postavy chána, dobráckého panovníka a milujícího otce, a krutého mongolského odbojníka, bojícího se ženy, mají své humorné stránky. Princeznu Kukučin (v cestopise myslím Kogatin) hraje Sigrid Gurie, tenkrát nový objev amerického filmu. Je mírná, něžná, naivně roztoužená, snad až příliš unylá.

Režie Archie Mayo zvládla četné hromadné scény ze života mongolského města, z válečnických pochodů a táborů a zejména pak z bojů ze závěrečných scén filmu.  Autor: Asmodej

režie:
Archie L. Mayo
 
 
hraje:
Gary Cooper (Marco Polo), Sigrid Gurie (princezna Kukachin), Basil Rathbone (Ahmed), George Barbier (Kublai Khan), Binnie Barnes (Nazama), Ernest Truex (Binguccio), Alan Hale (Kaidu), H.B. Warner (Chen Tsu), Robert Greig (Chamberlain), Ferdinand Gottschalk (perský velvyslanec), Henry Kolker (Nicolo Polo), Stanley Fields (Bayan), Harold Huber (Toctai), Lana Turner (Nazamova služená)
 
 
scénář:
Robert E. Sherwood (podle námětu N.A. Pogsona)
 
 
kamera:
Rudolph Maté, Archie Stout
 
 
hudba:
Hugo Friedhofer
 
 
kostýmy:
Omar Kiam
 
 
střih:
Fred Allen
 
 
výprava:
Richard Day, Julia Heron (dekorace)
 
 
producent:
Samuel Goldwyn
 
 
efekty:
James Basevi (speciální efekty)
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.