Popis / Obsah / Info k filmu Dobří holubi se vracejíFilm z protialkoholní léčebny, kam se uchýlí topič Národního divadla, muž středních let, aby se zbavil své závislosti. Zosobněním krutosti je tu ošetřovatel, který se sadistickým zadostiučiněním rozdává trestné body za sebemenší projevy nelibosti či revolty. A v přísném léčebném režimu jsou mírné pokroky i pády pacientů na denním pořádku...
Hořkou komedii o lidech, kteří se setkávají v protialkoholní léčebně, natočil v roce 1988 režisér Dušan Klein podle stejnojmenné knihy Ladislava Pecháčka (tento tandem je známý především sérií „Básníků“). Pecháček, původní profesí lékař, zde projevil nejen dokonalou znalost prostředí léčebny, ale i mimořádné pochopení pro typologii pacientů i personálu. Šťastnou ruku měl Dušan Klein i při výběru hereckých představitelů, kteří Pecháčkovu galerii typů obdařili každý svou individualitou (v hlavní roli Lexy, topiče z Národního divadla, se představí Milan Kňažko, v dalších rolích pak výborný Rudolf Hrušínský jako Masák, Vladimír Menšík ve své poslední filmové roli jako Honzíček, Pavel Zedníček coby fotbalista Muclinger, Marián Labuda jako Dorenda, Zdeňek Řehoř v roli Zlámala, Miroslav Macháček jako Amant, Jan Přeučil jako Voňka, Josef Somr v roli primáře Dorotky).
Zdroj: FTV Prima
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu Dobří holubi se vracejíAutorskou dvojici – spisovatele a lékaře Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina – znají diváci z jejich společné komedie Jak svět přichází o básníky a z jejích čtyřech volných pokračování. Koncem osmdesátých let se oba autoři setkali i při realizaci příběhu z protialkoholní léčebny. Zde se sešla pestrá společnost – vzdělanec a topič Lexa, neúspěšný malíř Ament, profesor dějepisu Zlámal, farář Dorenda, číšník Čtvrtečka a herec Šmok. Ti všichni zápolí s démonem alkoholu, v separaci prožívají své malé radosti i trápení. Nesnášejí despotického vrchního ošetřovatele Masáka a jeho „experimentální“ léčebné metody. Jediný Lexa, rváč a bojovník za práva nejen svá, ale i ostatních, se mu dokáže postavit…
Režisér Dušan Klein o filmu řekl: „Z hrdiny v závěru hovoří vnitřní hlas, touha žít, nepoddat se ničemu, nezůstat v zajetí, nebýt manipulovaný alkoholem ani lidmi. Člověk by sám měl přijít na to, jak žít.“ Předností filmu jsou vtipné dialogy a vynikající herecké výkony v čele s Rudolfem Hrušínským v roli ošetřovatele Masáka a Milanem Kňažkem jako topičem Lexou. Svou poslední filmovou roli – alkoholika Honzíčka – zde vytvořil
Vladimír Menšík.
Zdroj: ČT
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu Dobří holubi se vracejíHořká komedie z protialkoholické léčebny. Topič Národního divadla se rozhodne skoncovat se svou alkoholickou závislistí. Dobrovolný pobyt v léčebně vyžaduje hodně pevné vůle a sebezapření. Lexa a jeho spolupacienti musí snášet tvrdý léčebný režim, násobený šikanováním vrchního ošetřovatele Masáka a jeho pomocníků. Další společenský film tandemu Pecháček-Klein, který vznikl při práci na sérii komedií o "básnících". Poslední filmová role Vladimíra Menšíka.
Autor/Zdroj: /Václav Březina: Lexikon českého filmu
Film je koncertem známých herec.osobností z protialkoholní léčeb ny,kam se uchýlil muž středních let,aby se zbavil své závislosti. V léčebně je zosobněním krutosti ošetřovatel,který se sadistickým zadostiučiněním rozdává trestné body za sebemenší projevy ne libosti či revolty.
Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora
Popis / Obsah / Info k filmu Dobří holubi se vracejíFilm dnes již stálých spoluautorů Ladislava Pecháčka a Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí je jakýmsi ironickým, místy až satirickým pandánem k známým televizním inscenacím Tažní ptáci a Ikarův pád, jejichž děj se odehrával v protialkoholní léčebně. Ve formě tragikomedie svérázným způsobem zachycuje tuto instituci; systém léčebných procesů, založených na totálním popřeni osobnosti pacienta, na metodě černých, červených a zelených bodů, na týdenních heslech a povinném zpěvu písní, na psychoterapii a arteterapii v podobě povinných deníčků, které se nahlas předčítají apod. Zároveň poukazuje na možnost zneužití systému, jehož se v příběhu dopouští hlavní ošetřovatel Masák, a jež může postavit celý léčebný proces na hlavu. Tím ovšem film přerůstá v kritiku každého systému, založeného na nekontrolované moci jedince nad jiným jedincem nebo celou skupinou lidí, kteří nemají možnost se násilí a bezpráví bránit. Režisér Klein řekl: „Z hrdiny v závěru hovoří vnitřní hlas, touha žít, nepoddat se ničemu, nezůstat v zajetí, nebýt manipulovaný alkoholem ani lidmi, kteří chtějí léčit. Žádná manipulace není příjemná, člověk by sám měl přijít na to, jak žít." Předností filmu jsou vtipné dialogy a vynikající herecké výkony, jimž dominuje národní umělec Rudolf Hrušínský, „vracející se" po čase, v roli vrchního ošetřovatele Masáka k záporné postavě. Ve snímku vytvořil svou poslední filmovou roli národní umělec Vladimír Menšík.
Autor/Zdroj: /Filmový přehled
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište