reklama
 
ohodnotit

Do naha!

The Full Monty

Rok:
1997
Délka:
92 minut
Premiéra v ČR:
29.1.1998
„Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. S holým zadkem...“
Popis / Obsah / Info k filmu Do naha!
Šest ocelářských dělníků v severoanglickém průmyslovém městě přijde o zaměstnání. Žádné pracovní příležitosti nejsou v dohledu, ale peníze potřebuje každý z nich. Tak naši hrdinové, inspirování návštěvou v zábavním klubu s pánským striptýzem, se rozhodnou připravit sexy revui, která vyvrcholí za vydatného povzbuzování návštěvnic a bývalých kolegů úplným svléknutím.

Rozverná komedie o partě nezaměstnaných chlapů, kteří potřebují peníze, a když nevidí jiné možnosti, vydělávají striptýzem a jsou ochotni jít až "do naha". Je to pikantní příběh, ve kterém ústy jednoho z herců jde i o to:"jaké je to být mužem 90tých let, a jak je to vlastně s jeho tradiční rolí živitele rodiny...". Faktem je, že film se u filmového publika na sto procent ujal. "Do naha!" objel festivaly po celém světě s mimořádným ohlasem a přivezl množství diváckých cen. Jeho svérázný humor si získal např. diváky na festivalu v Locarnu, Melbourne a Edinburghu. Na úspěchu komedie režiséra Petera Cattanea se vydatně podílejí mužští herečtí protagoniské: Robert Carlyle (Trainspotting), Mark Addy Snape, Steve Huison, Tom Wilkinson (Rozum a cit), Paul Barber. Jsou perfektně vybranými "typy" a vidět jejich striptýz, to by si nikdo neměl nechat ujít.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Do naha!
Gaz potřebuje rychle schrastit nějaké peníze, a tak ho napadne, že se svými rovněž nešťastnými kamarády bez peněz vytvoří stryptýzovou skupinu. Jenže narozdíl od tanečníků skupiny Chippendales dancers, jejichž vystoupení na místní Noci pro ženy Gaze inspirovalo, on i jeho kamarádi mají k ideálu exotických tanečníků pořádně daleko.

Gazův nejlepší kámoš Dave trpí nadváhou a díky nedávné vlně impotence je psychicky na dně; bývalý mistr a amatérský tanečník Gerald je nenapravitelně upjatý; Horse, starý dědek, má ve svém tanečním repertoáru tak maximálně kuřecí tanec a Guy nemá navzdory své lásce ke Zpívání v dešti absolutně žádný smysl pro rytmus – ovšem fyzicky je značně obdařený!

Přesto všechno tihle týpci s bezmezným odhodláním nacvičují Geraldovu nejlepší choreografii a brzy tančí za zvuků Donny Summer, Hot Chocolate, Garyho Glittera, Sister Sledge a Toma Jonese a připravují se na děsivé, ovšem nezbytné představení, které je odliší od průměrných striptérů ... takže Do naha!

Zdroj: HBO Europe


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Do naha!
Kdysi proslulé sheffieldské ocelárny zaměstnávaly muže ze širokého okolí. Dnes jsou ale dávno zavřené a bývalí zaměstnanci nemají práci. Kamarádi Gaz a David chodí pravidelně na úřad práce, kde se stejně pravidelně potkávají se svým bývalým mistrem Geraldem. Ten navíc manželce ani neřekl, že je nezaměstnaný, a už půl roku se tváří, že chodí do práce, zatímco jeho manželka bezhlavě utrácí poslední peníze. Gaz má také problém: jeho bývalá žena Mandy, která teď žije s protivným Barrym, mu chce soudně zakázat styky se synem. Nathan si totiž stěžuje, že je mu u otce zima a nemá pořádně co jíst. nakonec ale pochopí, že ho má táta rád, snaží se a hlavně je s ním legrace.

Jednoho dne najdou Gaz s Davidem na silnici v autě nešťastného Lompera, který se pokouší o sebevraždu. Zachrání ho a už jsou tři. Přidá se i Gerald, který se dosud považoval za něco lepšího. A pak dostane Gaz nápad: místo aby marně sháněli práci za pár šupů, mohli by se pokusit vystupovat jako tanečníci a striptéři. Nikdo z nich sice tančit neumí, nic podobného nikdy nedělal a nejsou bůhvíjací krasavci, za pokus by to ale stálo...

V opuštěných prostorách oceláren začnou kamarádi hledat posily. Z „konkurzu“ nakonec vyjdou vítězně muž přezdívaný Kůň, který obstojně tančí, a také Guy, jehož základní – a také jedinou předností – je velké přirození. A pak se dají do usilovného tréninku. Nathan je přitom pozoruje a pouští hudbu.
David se ale stále obává, že jeho břichu se bude každý smát a on při produkci neobstojí. Navíc žárlí na manželku Jean a neustále se domnívá, že ho s někým podvádí. Geraldovi hrozí exekuce, kterou ale kamarádi – kteří v jeho bytě při příchodu zděšených exekutorů nacvičují striptýz – naštěstí pro tentokrát odvrátí. Na pronájem hospodského sálu, kde se má konat představení, Nathan vybere své úspory, aby otci pomohl. Guy obstará rajcovní rudé kožené slipy a přípravy vrcholí. Všech se zmocňuje nervozita a tréma. Nejhorší je to s Davidem, který se nezmůže na manželský sex a přestože drží dietu, nezhubl ani kilo. Dokonce se zdá, že čím míň jí, tím víc tloustne. Nakonec to vzdá a přijme místo strážného v obchodě, kde pracuje i Jean. Gerald se zase obává, aby na něm při vystoupení nebylo příliš znát vzrušení, a kamarádi mu radí jak na to. Ovšem pak přijde pohroma: při jednom nácviku v bývalé tovární hale je přistihne policie. Gaz a Gerald jsou odvedeni na policejní stanici, malý Nathan má pohovor s psychologem. Rozzuřená Mandy zakáže Gazovi se k němu jen přiblížit. Guy a Lomper stačili utéct, a když se jen v rudých slipech konečně ocitnou v bezpečí, zkonstatují, že k sobě něco cítí. Zdá se, že je všemu konec. Pak ale majitel hostince Gazovi oznámí, že prodal dvě stě lístků a o představení je obrovský zájem...

Hořká komedie, odehrávající se v severoanglickém průmyslovém městě
Sheffieldu, pojednává o tak neveselých věcech, jako jsou nezaměstnanost či ohrožení tradiční mužské role. Šest mužů, vedených navenek suverénním Gazem a potýkajících se s finančními, rodinnými a psychickými problémy, se pokusí získat peníze. Zorganizují pánskou striptýzovou show, jejíž atrakcí jsou oni sami. Obnažit se na veřejnosti a zároveň si přitom zachovat důstojnost ovšem není pro nikoho z nich vůbec jednoduché...

Režisér Peter Cattaneo pracuje ve svém debutu s výraznými typy, jež jsou vedle svého vzhledu většinou charakterizovány i dramatickými vnitřními rozpory. Příběh je vyprávěn s jiskřivým, suchým, místy černým humorem a také s lehkou dávkou sentimentu. Navíc vyrůstá na pozadí přesvědčeně ztvárněné sociální reality: problémy hrdinů nejsou v první řadě existenční, nýbrž spíše existenciální. V toporném striptýzovém tanci jde více než o odhalování jejich těl o odhalování jejich nitra. Nahota, kolem níž se celý děj zdánlivě točí, tak zcela ztrácí svůj erotický náboj...

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Do naha!
Robert Carlyle (psychopat Begbie z Trainspottingu) jako Gaz v hlavní roli komedie o partě nezaměstnaných dělníků, kteří už neví, kudy z „toho" ven. Právě Gaz vymyslí skvělý plán - secvičit pánskou taneční show. Všichni jdou do toho, a nemají koneckonců ani mnoho námitek, ovšem pouze do okamžiku, kdy se po nich chce, aby šli na doraz - až DO NAHA!

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Šest nezaměstnaných ocelářů sedí v čekárně na pracáku a přemýšlí, jak vydělat peníze. Jo, ti tanečníci, co se tady svlékli minulý týden do plavek, ti jsou tedy za vodou. A proč bychom to nezkusili taky? Ne jen tak ledajaké představení, opravdový striptýz - Do naha!

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Britsko-americká komedie Do naha! slaví v kinech po celém světě podobné úspěchy, jako jiná anglická produkce, Bean. Přitom v ní jde o diametrálně odlišný způsob humoru. Snímek, odehrávající se v půlmilionovém severoanglickém průmyslovém městě Sheffieldu, pojednává o tak nekomických tématech, jako jsou nezaměstnanost či ohrožení tradiční mužské role. Režisér Peter Cattaneo ve svém celovečerním debutu pracuje s výraznými typy, jež jsou vedle svého vzhledu většinou charakterizovány i dramatickými vnitřními rozpory: rozvedený Gaz bojuje o to, aby kromě zdroje příjmu získali náklonnost syna Nathana, pro nějž přestává být autoritou a s nímž se kvůli nedostatku peněz na obživu nebude moci stýkat - obtloustlý Dave zase obtížně překonává pocity méněcennosti, spojené s neforemnou postavou - elegantní a hrdý Gerald zoufale tají před manželkou, že je už půl roku bez práce... Příběh, vyprávěný s jiskřivým, suchým, místy černým humorem a také s lehkou dávkou sentimentu, vyrůstá na pozadí přesvědčivě ztvárněné sociální reality: problémy hrdinů nejsou v první řadě existenční, nýbrž spíše existenciální. Ve srovnání se svým okolím působí muži trochu jako děti. V jejich toporném striptýzovém tanci jde především o odhalování jejich nitra. Nahota, kolem~niž se celý děj točí (a jež se na plátně prakticky neobjeví), tak zcela ztrácí erotický náboj. Jde o obnažení se v „nudistickém" smyslu, tedy o akceptování sebe a ostatních i s jejich povahovými či tělesnými nedokonalostmi.
Vůdčí osobností mezi méně známými herci je vynikající Robert Carlyle, jehož zatím známe jen z role rváče Begbieho v Trinspottingu.

program UH

Autor/Zdroj: /Kino ART


Ocenění: Evropský film roku 1997 a Cena publika tamtéž, ocenění na MFF v Eidenburghu, Oscar u kategorii filmová hudba v muzikálu nebo komedii, nominace na Oscara v kategorii film a režie, Ceny BAFTA za film, mužský herecký výkon u hlavní (R. Carlyle) a vedlejší (T. Wilkinson) mužské roli, Cena diváků tamtéž

Hořká komedie Do naha!, odehrávající se v severoanglickém průmyslovém městě Sheffieldu, pojednává o tak neveselých věcech, jako jsou nezaměstnanost či ohrožení tradiční mužské role.
Šest mužů, vedených navenek suverénním Gozem a potýkajících se s finančními, rodinnými a psychickými problémy, se pokusí získat peníze. zorganizuje pánskou striptýzovou šou, jejíž atrakcí jsou oni sami. Obnažit se na veřejnosti a zároveň si přitom zachovat důstojnost ovšem není pro nikoho z nich vůbec jednoduché. Režisér Peter Cattaneo pracuje ve svém debutu s výraznými typy, jež jsou vedle svého vzhledu většinou charakterizovány i dramatickými vnitřními rozpory. Příběh je vyprávěn s jiskřivým, suchým, místy černým humorem a také s lehkou dávkou sentimentu. Navíc vyrůstá na pozadí přesvědčivě ztvárněné sociální reality: problémy hrdinů nejsou v první řadě existenční, nýbrž spíše existenciální. V toporném striptýzovém tanci jde více než o odhalování jejich těla o odhalování jejich nitra. Nahota, kolem níž se celý děj jen zdánlivě točí, tak zcela ztrácí svůj erotický náboj.
Režisér navázal na úctyhodnou tradici starých dobrých anglických komedií s hořkým humorem. (...) K smíchu je tu ale méně, než jste čekali. (...) S dělňáckou přímočarostí ukazuje Peter Catteneo stud těch, kdo nemají práci, a jak únavné je nedělat nic. (...) zlomyslný film Do naha! radí: Přiznej si svou bídu! Nauč se v ní žít a neztrácej naději! Ti muži se nemusí zdráhat odložit si slipy, protože do naha je svlékla už sama jejich sociální situace. (l. Blažejovsky",", Rovnost 30.1. 1998)
Do naha! je především příběhem o obraně lidské důstojnosti, příběhem na hraně hořkostí, trapnosti, sníchu i dojetí. (...) lehýnce sociální tón však nechutná proletářskou agitkou (...) Do naha! je zkrátka komedií onoho vzácného druhu, která se trapasy lidiček baví, aniž se jim vysmívá. Komedií ve všech složkách mistrnou a zároveň v každém okamžiku neskonale humánní.
(M. Spáčilová, Mladá fronta Dnes 2.2. 1998)
Snímek je neotřelým příspěvkem do diskuse o současném zmatení tradičních mužských a ženských rolí. (R. Polenská, Lid. noviny 10.2. 1998)

Autor/Zdroj: /Kino MAT


Popis / Obsah / Info k filmu Do naha!
Režisér Peter Cattaneo ve svém celovečerním debutu pracuje s výraznými typy, jež jsou vedle svého vzhledu většinou charakterizovány i dramatickými vnitřními rozpory: rozvedený Gaz bojuje o to, aby kromě zdroje příjmu získal i náklonnost syna Nathana, pro nějž přestává být autoritou a s nímž se kvůli nedostatku peněz na obživu nebude moci stýkat+ obtloustlý Dave zase obtížně překonává pocity méněcennosti, spojené s neforemnou postavou; elegantní a hrdý Gerald zoufale tají před manželkou, že je už půl roku bez práce…

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Mohl by to být námět na dickensovské drama: když se slibně vzrůstající severoanglická ocelářská aglomerace Sheffield promění v bezútěšné město nezaměstnaných, nemůže třicetiletý Gaz platit alimenty na jediného syna Nathana. Kvůli svým někdejším problémům se zákonem přijde o poslední možnost chlapce vídat a ještě k tomu zůstane v jeho očích slabochem a šaškem. Gazův švagr Dave se nervově zhroutí kvůli problémům s neforemnou obtloustlou postavou a s potencí. Beznadějně uzavřený Lomper se nemůže smířit s tím, že místo sváření musí nesmyslně hlídat uzavřenou továrnu, a páchá sebevraždu. Za vším jsou nelidské zákony trhu...

Také by to mohl být námět na přihlouplou erotickou komedii: šest nezaměstnaných sheffieldských mužů se rozhodne vydělat si striptýzem pro dámské publikum. Jenže zvěsti o jejich záměru se předčasně rozšíří po městě a kromě žen se na vystoupení přijdou podívat i kamarádi z hospody. Nejlegračnější je na pódiu bývalý svářečský předák Gerald, jenž pod elegantními svršky skrývá stejně fádní tělo jako jeho bývalí podřízení. Sekunduje mu chlápek s přezdívkou Kůň, šlachovitý padesátiletý černoch, skvěle ovládající nemoderní taneční figury. Jediný, kdo se za svou postavu nemusí stydět, je homosexuální údržbář Guy.

Jenže snímek s nekompromisním názvem Do naha! není ani jedno, ani druhé. Máte dojem, že téma nezaměstnanosti nemůže být pojato vtipně a svižně? Že příběh o chlapech, kteří si hodlají synchronizovaně stáhnut spodní prádlo před narvaným sálem, nemůže být pojednán vkusně? Na plátně debutující režisér Peter Cattaneo a sestava jeho zoufalých hrdinů pak zřejmě dokázali nemožné. Protože všechny výše zmíněné skutečnosti a všichni hrdinové ve filmu jsou. Ale ani náhodou neodejdete z kina znechuceni nebo v depresi.

Toporné snažení šesti krachujících existencí, směřujících k odhalení těch nejintimnějších míst, totiž vůbec není nějakou slaboduchou pikantní podívanou. Tak třeba když Gaz na toaletách nedobrovolně vyslechne hovor několika žen o jejich manželích, a když spatří jednu z nich, jak z legrace čůrá vestoje, jde tak trochu o ohrožení mužské role v soudobé společnosti. Když tentýž mladík musí Nathanovi přiznat, že na ligový zápas spolu půjdou leda dírou v plotě, jde o lehce sentimentální vztah otce a syna, kteří si vlivem okolností přestávají rozumět. Když chce Dave kvůli své tloušťce s celým šíleným podnikem skoncovat, je to příběh o tom, že přiznat si vlastní nedostatky nakonec může být docela zajímavá záležitost.

Do naha! je tak vynikající ukázkou toho, jak z bulvárního (nebo snad z toho nejbulvárnějšího) tématu udělat záležitost navýsost jemnou a zábavnou i pro puritána nebo intelektuála. Najdete tu brilantně vystavěné dialogy ("To přece nevadí, že neumíš plavat, když se chceš utopit, v tom je ten vtip...") i situace (kupříkladu Dave, který si omotá břicho fólií kvůli hubnutí a zároveň se musí mohutně uklidňovat čokoládou).

Zvláštní položkou jsou pak taneční scény, při kterých Cattaneo nezapřel praxi z natáčení videoklipů. První Gazův pokus o jevištní pohyb je ještě komickým číslem, ve kterém se při hitovce You Sexy Thing od Hot Chocolate uplatní hlavní hvězda celého filmu, Robert Carlyle. Kdo si ho po zhlédnutí Trainspottingu zafixoval jako představitele psychopatických rváčů (házel tam půllitrem coby feťák Begbie), bude si muset chvíli zvykat, že má před sebou dokonalého hereckého chameleona, převtěleného tentokrát do sympatického mladého táty, kterému to nějak nevychází...

Závěrečné vystoupení, v němž opravdu dojde i na spodní prádlo, je ukázkovým jevištním klipem, ve kterém sice dojde na to, co slibuje český název filmu, ale ve kterém nemusíte zakrývat oči ani osmiletým dívenkám ("tamto" tam stejně není vidět). Koneckonců to ani nebude možné: tak pevně jako Cattaneovým hrdinům už dlouho palce držet nebudete...

Hořká komedie, bláznivá komedie, romantická komedie, smutná komedie. Do naha! má tak trochu od všeho (no, snad jen té romantiky není v chátrajících prostorách vyřazené tovární haly příliš mnoho). Ale nejpřesnější označení jejího žánru, přes účast amerických koproducentů, bude rozhodně "britská komedie".Zdeno Kubina

Autor/Zdroj: Kubina Zdeno/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

75.3 %
10 - curil
8   - Erkul
3   - jarda53
10 - Hortensie
8   - Veronika42
9   - pataamat
7   - Frolíček
8   - Edward52
7   - Prasoid
10 - Petra.Barb
7   - Lienocka22
10 - BinLADIN
4   - Bara.40
7   - Serpentina
4   - mat.ilda
6   - Mlapiska
7   - jirry
8   - dobes.pave
8   - payo1555
9   - karlosphon

TV Program

ČT1 - (?)

12:00 - 12:20

6 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

ČT2 - Chcete mě? (1992) [TV cyklus]

11:55 - 12:25

11 minut již uběhlo
19 minut zbývá do konce

NOVA - Polední Televizní noviny, Spor...

12:00 - 12:30

6 minut již uběhlo
24 minut zbývá do konce

Prima - Polední zprávy

12:05 - 12:15

1 minut již uběhlo
9 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146285
Osobností: 621346
Fotografií: 550507
Plakátů: 262206
Obsahů a biografií: 134131

Poslední komentáře

Bunkr smrti (2008)

Bunkr smrti
Hororový příběh bez   potoků krve a usekaných   částí těl, zato s   budovanou temnou atmosférou,   které je tu dosytosti.   Nechybí napětí, i více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 6 / 10

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Návrat blbýho a blbějšího
Blbý a blbější jako   komedie za moc nestál, ale   tento snímek dává názvu   ten správný význam. Je   opravdu blbější než jeho   předchůdce.

Autor: satyr | Hodnocení: 2 / 10

Pustina (2016) [TV minisérie]

PROCESOR!

Pustina
V malé obci příznačně   nazvaná Pustina kdesi na   severu Čech, blízko u   hranice s Polskem se začíná   rozehrávat drama, který   navždy změní více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 10 / 10

Rajský pokoj (2015)

Rajský pokoj
Syrový snímek přináší   pět různých příběhů   lidí z několika koutů   světa, kteří žijí svůj   převážně nelehký život v   Amsterdamu. Film více >

Autor: curil | Hodnocení: 7 / 10

96 hodin: Odplata (2012)

PROCESOR!

96 hodin: Odplata
Liama Neesona mam rád, ale   tohle je úplně mimo.   Počítání vzdálenosti   pomocí rychlosti zvuku, tedy   vybuchujících granátů v   takovém více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 4 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.498/0.396