Dnes o půl jedenácté (1949)

Dnes o půl jedenácté
59.2 %
 
 

Další název: Betonová past; Severní ulice č. 26; Today at Half Past Ten

    Žánr: detektivní / drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 25.11.1949        
    Délka: 84 min.
„Od šmeliny jenom krok k vraždě.“
Zaměstnanec stavební firmy inženýr Beránek se prudce pohádá s polírem Klimešem. Krátce na to ho najdou těžce zraněného. Muž v nemocnici zemře a jeho smrt vyšetřují nezávisle na sobě dva detektivové. Vrchní inspektor Zouplna řeší případ jako vraždu, jeho kolega Šimák se zase zabývá podezřením z černých machinací. Podezřelí jsou všichni z Beránkova okolí: arogantní opilec Klimeš, profesionální vyděrač Bártl, jeho milenka Alena i hokynář Matuška. Skutečný vrah se však ukryl do nervového sanatoria, kde se ukrývají pováleční zbohatlíci. Kriminalistům nezbývá, než nastražit léčku...

Kriminální žánr ve filmu u nás po roce 1948 upadl do nemilosti státních orgánů. Detektivní příběhy musely vycházet z třídní podstaty a pachatelem musel být někdo z řad nepřátel socialismu. Tímto přístupem je poznamenáno i detektivní drama režiséra Jiřího Slavíčka z roku 1949. V rolích kriminalistů však i po letech zaujmou Vladimír Šmeral a Josef Beyvl.

Zdroj: Česká televize

režie:
Jiří Slavíček
 
 
hraje:
Vladimír Šmeral (detektiv Šimák), Josef Beyvl (vrchní inspektor Zouplna), Karel Pavlík (stavitel Arnošt Koudelák), Marie Kautská (Alena, Koudelákova dcera), František Holar (Bartl, Alenin přítel), Josef Maršálek (asistent František Beránek), Oldřich Vykypěl (polír Klimeš), Běla Jurdová (Klimešova žena), František Klika (obchodník Josef Matuška), Viktor Očásek (hostinský), Irena Bernátová (úřednice na stavebním referátě), Jiřina Bílá (Koudelákova sekretářka), Emil Kavan (stavební referent Kovanda), Miloš Hájek (ředitel Malomostecké cementárny), Jindra Hermanová (zákaznice u Matušky), Jan S. Kolár (továrník), Josef Hořánek (pacient), Viktor Nejedlý (vrátný Paroubek), Miroslav Svoboda (muž v nepromokavém plášti), Jan W. Speerger (řidič Karel), Josef Balda (domovník Lavička), Rudolf Deyl (tajný policista Skopal), Zlatomír Vacek (dělník), Vojtěch Plachý-Tůma (majitel sanatoria MUDr. K. Motal), Ladislav Sedláček (pacient), Pavel Spálený (pacient), Felix Prédl (pacient), Jaroslav Orlický (lékař), Marie Walterová (Matušková žena), Zdeněk Šavrda (telefonní montér), Miroslav Abrahám (strážník), Otto Tutter (role neurčena), Adolf Minský (role neurčena), Zdenka Balounová (role neurčena), Anna Kubalová (role neurčena), Eva Karelová (role neurčena)
 
 
námět:
Miloslav Drtílek, Lubomír Možný
 
 
scénář:
Miloslav Drtílek, Lubomír Možný, Jiří Sequens, Roman Hlaváč, Jiří Slavíček (spolupráce na scénáři)
 
 
kamera:
Karel Degl
 
 
hudba:
Julius Kalaš
 
 
výprava-architekt:
Jan Pacák
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Emanuel Formánek
 
 
masky:
Oldřich Mach
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Milivoj Uzelac
 
 
vedoucí výroby:
Rudolf Fencl
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.