Dnes o půl jedenácté (1949)

Dnes o půl jedenácté
58.9 %
 
 

Další název: Betonová past; Severní ulice č. 26; Today at Half Past Ten

    Žánr: detektivní / drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 25.11.1949        
    Délka: 84 min.
„Od šmeliny jenom krok k vraždě.“
POZOR SPOILER

Na stavbu úřadoven v Brně přichází muž. Stavbu projektoval architekt Klička a provádí ji stavitel Arnošt Koudelák. Z kriminálky přichází detektiv Šimák. Vedoucí stavby je Koudelákův asistent František Beránek. Ten přišel z Hradiště a zrovna spílá polírovi Klimešovi, který odmítá vydávat cement. Také si pak na něj stěžuje přímo u stavitele. Klimeš zrovna staviteli volá, že se o Beránka zajímá kriminálka. Přesto stavitel smluví Beránkovi schůzku se svou dcerou Alenou na večerní merendě. Oni spolu kdysi chodili, takže by to neměl být problém. I když se to nelíbí Alenině partnerovi Bartlovi. Když Beránek Alenu na zábavě nenalezne, hledá ji doma, kde se setká s jejím přítelem. Ten mu sdělí, že se s Alenou minuli. Ti dva se na večírku přece jen setkají. Ovšemže je zde i Klimeš, již značně podnapilý a ten vyvolá s Frantou spor.
Další den je v domě, kde Alena bydlí, nalezeno opravářem telefonů tělo. Toto leželo na dně světlíku a vše vypadá na to, že sem spadlo z některého z vyšších pater. Je to Františkovo tělo. Případ je přidělen starému zkušenému vyšetřovateli vrchnímu inspektorovi Zouplnovi. A také mladému Šimákovi, který však dělal zatím jen šmelinu. Ukazuje se, že Franta ještě žije. Bohužel mu jeho zranění nedovolují vypovídat. Později umírá. Zouplna je přesvědčen, že Frantu někdo vyhodil z patra, kde bydlí paní Klimešová. Už kvůli sporu jejího manžela s Frantou. Toho také podezřívá nejvíce, ale i ostatní. Proto je střídavě vyslýchá, zatímco Šimák pátrá v terénu. Tak se dopátrá zašantročeného cementu a ředitele, který z toho všeho skončil u lékaře na nervové choroby. Šimák vypátrá dvířka na půdě, v nich pak načapou pak obchodníka, který byl také podezřelý. Ten je však používal k únikům do vinárny, aby žena nevěděla. Klimeš znovu navštíví pana stavitele a Šimák vyslýchá zatčenou Alenu a Bartla. Pak také navštíví stavitele Koudeláka a vykládá mu o tom, že zatknou Klimeše. Pak nažene všechny podezřelé na jedno místo a vrah netuší, že je to past.  Autor: Pitryx

režie:
Jiří Slavíček
 
 
hraje:
Vladimír Šmeral (detektiv Šimák), Josef Beyvl (vrchní inspektor Zouplna), Karel Pavlík (stavitel Arnošt Koudelák), Marie Kautská (Alena, Koudelákova dcera), František Holar (Bartl, Alenin přítel), Josef Maršálek (asistent František Beránek), Oldřich Vykypěl (polír Klimeš), Běla Jurdová (Klimešova žena), František Klika (obchodník Josef Matuška), Viktor Očásek (hostinský), Irena Bernátová (úřednice na stavebním referátě), Jiřina Bílá (Koudelákova sekretářka), Emil Kavan (stavební referent Kovanda), Miloš Hájek (ředitel Malomostecké cementárny), Jindra Hermanová (zákaznice u Matušky), Jan S. Kolár (továrník), Josef Hořánek (pacient), Viktor Nejedlý (vrátný Paroubek), Miroslav Svoboda (muž v nepromokavém plášti), Jan W. Speerger (řidič Karel), Rudolf Deyl (tajný policista Skopal), Zlatomír Vacek (dělník), Vojtěch Plachý-Tůma (majitel sanatoria MUDr. K. Motal), Ladislav Sedláček (pacient), Pavel Spálený (pacient), Jaroslav Orlický (lékař), Zdeněk Šavrda (telefonní montér), Miroslav Abrahám (strážník), Arnošt Mirský (dělník), Eva Karelová (role neurčena), Josef Balda (domovník Lavička), Felix Prédl (pacient), Marie Walterová (Matušková žena), Otto Tutter (role neurčena), Zdenka Balounová (role neurčena), Anna Kubalová (role neurčena)
 
 
námět:
Miloslav Drtílek, Lubomír Možný
 
 
scénář:
Miloslav Drtílek, Lubomír Možný, Jiří Sequens, Roman Hlaváč, Jiří Slavíček (spolupráce na scénáři)
 
 
kamera:
Karel Degl
 
 
hudba:
Julius Kalaš
 
 
výprava-architekt:
Jan Pacák
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Emanuel Formánek
 
 
masky:
Oldřich Mach
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Milivoj Uzelac
 
 
vedoucí výroby:
Rudolf Fencl
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.