Dlouhý polibek na dobrou noc (1996)

Dlouhý polibek na dobrou noc (The Long Kiss Goodnight)
71.4 %
 
 

The Long Kiss Goodnight

Další název: Dlhý bozk na dobrú noc (SK); Tödliche Weihnachten

    Žánr: thriller / akční
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 27.2.1997        
    Délka: 120 min.
„Jde o tajnou agentku, a její existence je nebezpečná pro jisté mocné.“
POZOR, SPOILER

Na pláži je nalezena mladá žena Samantha Cainová. Našli ji na pláži těhotnou. Nic si nepamatuje, má totiž ohniskovou retrográdní amnesii - a dcerku. A také má přítele Hala.

Do pokoje vpadne detektiv seržant Malligent od policie a hovoří o obvinění z prostituce u ženy, napráskání muže manželce a tak dále. Vylekaný muž se míní dohodnout… Samozvaný seržant není od policie, jmenuje se Mitch Hennessy. Ten pomáhá Samantě v hrabání se v jejich minulosti. Ta má zrovna autonehodu. Hned po ní se jí začnou vracet drobné útržky její minulosti. Když ji v televizi uvidí nějaký vězeň, okamžitě ví, kdo to je a začne skoro zuřit.

Samantha krájí mrkev a najednou jí dojde, že s nožem umí i jiné věci.

Vězeň, který ji viděl v TV se dostává až k ní do domu a začíná tuhý boj. Sam v něm sice zvítězí, ale přesto opouští dům, kde nechává Hala i svou dcerku Katylin. Odjíždí hledat svou minulost. A to i s Mitchem. Sam dostane telefonní číslo a volá muži jménem Nathan, který jí sdělí její pravé jméno, Charly Baltimorová. Dají si schůzku, ale to už má Sam v patách agenty, kteří jsou na ni napíchnuti. Sam si také vzpomene na dvojité dno kufru. Tam něco má.

Na smluvenou schůzku přijíždí Sam i s Mitchem. Údajný Nathan přichází se zbraní a nastává přestřelka. Sam a Mitch se musí spasit skokem do ledu na řece. Pravý Nathan je vezme do auta, řekne Sam, že byla špionka a všichni ji považují za mrtvou. Kdysi měla zabít obchodníka se zbraněmi Diadala. Ale neudělala to. Mitch mu nevěří, a tak mu se Sam ujedou jeho vlastním autem.

U dalšího potencionálního přítele, snoubence Luka, je Nathan najde. Ale ví, že je to její bývalý cíl, ne milenec, a proto ona o něm ví spoustu věcí. Ovšem to už je zde i vrtulník a opět se bojuje. Tentokrát však Sam prohrává a stává se zajatkyní. Topení na vodním mlýnském kole v ní však probudí vzpomínky a ona se ze zajetí dostává. Jen tak mimochodem osvobodí i Mitche a oba mizí.

Sam se ostříhá a přebarví na blond a chystá se na svou poslední bitvu. Také se sápe na Mitche, ale ten o ni nejeví zájem. Následuje únos dítěte dcery, a když jej Sam najde a odnáší, je lapena. Stejně jako černoch a oba končí v zajetí. Ani když řekne jednomu z útočníků, že dcera je jeho, nepomáhá to. On ji zavře v mrazáku a míní je obě nechat zmrznout. Jenže Sam se dostane i z této pasti, i když za pomocí dcery a jejich ukrytých zápalek. Nastává závěrečný boj...  Autor: Pitryx

režie:
Renny Harlin
 
 
hraje:
Geena Davis (Samanta Cainová/Charly Baltimorová), Samuel L. Jackson (Mitch Hennessy), Patrick Malahide (Perkins), Craig Bierko (Timothy), Brian Cox (Nathan), David Morse (Luke/Daidalos), G.D. Spradlin (prezident), Tom Amandes (Hal), Yvonne Zima (Caitlin), Melina Kanakaredes (Trin), Alan North (Earl), Sharon Washington (Fran Hennesyová), Joseph McKenna (Jednooký Jack), Gladys O'Connor (Alice)
 
 
scénář:
Shane Black
 
 
kamera:
Guillermo Navarro, Pete Romano (podvodní záběry)
 
 
hudba:
Alan Silvestri, Larry King, Bonnie Greenberg (supervize), George Clinton ("(Not Just) Knee Deep"), Kenny Nolan
 
 
výprava-architekt:
Howard Cummings
 
 
kostýmy:
Michael Kaplan
 
 
střih:
William Goldenberg
 
 
zvuk:
Doug Ganton, John Joseph Thomas
 
 
vedoucí produkce:
Michael De Luca, Steve Tisch, Richard Saperstein
 
 
produkce:
Renny Harlin, Shane Black, Stephanie Austin
 
 
titulky-česká verze:
Jana Spurná
 
 
zvláštní efekty:
Joe Montenegro (asistent), Allan L. Hall (koordinátor), Jeffrey A. Okun, Ted Ross, Jep Hill, David Loveday
 
 
koordinátor kaskadérů:
Steve M. Davison
 
 
vizuální efekty:
Todd - AO Digital Images (digitální), Gregory Creaser, Marc Scott
 
 
odborný poradce:
Mick Gould, Mark L. Thorpe
 
 
kaskadér:
Dana Lynn Hee, Lloyd Adams
 
 
casting:
Mary Vernieu
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.